Rada

Koza neje a nepije a brucho je mäkké a nie je v nej žiadna guma, čo robiť doma

Koza neje a nepije a brucho je mäkké a nie je v nej žiadna guma, čo robiť doma


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Poľnohospodári niekedy čelia situácii, keď koza neje a nepije, nemá gumu a brucho je mäkké. Takýto klinický obraz môže sprevádzať rôzne choroby. Patria sem materská paréza, mastitída, endometritída a ďalšie patologické stavy. Aby sa koza dokázala vyrovnať s nepríjemnými príznakmi, musí byť správne diagnostikovaná. V niektorých prípadoch je nemožné sa zaobísť bez pomoci veterinára.

Rozdiel medzi chorou kozou a zdravou

Chorá koza môže byť letargická a neaktívna. Tieto príznaky sa často vyskytujú po jahniatku. Nemusia však byť spojené s narodením mláďat. Medzi ďalšie prejavy patológií patria:

 • zvýšené dýchanie;
 • dýchavičnosť;
 • zvýšená srdcová frekvencia;
 • zvýšenie teploty;
 • studené uši a končatiny;
 • strata chuti do jedla;
 • zastavenie výroby mlieka.

Hlavné príčiny problému

Existuje veľa patológií, ktoré spôsobujú nepríjemné príznaky. Aby ste sa s nimi vyrovnali, musíte urobiť presnú diagnózu.

Mliečna horúčka

Ak vysoko výnosná koza porodí tretíkrát, môže sa u nej vyvinúť mliečna horúčka. Tento stav je sprevádzaný paralýzou, stratou chuti do jedla a poklesom teploty. Za príčinu ochorenia sa považuje nedostatok vápniku v krvi. Tento prvok je dôležitý pre plnú produkciu mlieka. Patológia je spôsobená porušením pravidiel na kŕmenie kôz na konci tehotenstva.

Aby sa predišlo problémom, stojí za to vylúčiť seno z fazule z potravy tehotnej kozy. Ak na kŕmenie používate koncentráty, mali by ste sa obmedziť na otruby, ktoré obsahujú veľa fosforu. Výsledkom je mierny nedostatok vápniku v krvi, ktorý si telo dokáže pokryť prísunom z kostí.

Ketóza

Ak koza prestane jesť a piť, môžete mať podozrenie na ketózu. Táto patológia je spôsobená nadmerným množstvom bielkovín s nízkou nasýtenosťou sušiny energiou. Najčastejšou príčinou ochorenia je kŕmenie sena strukovinami. Na trávenie prebytočných bielkovín je potrebná energia.

Telo ho vylučuje z tukových zásob. Rýchlosť rozkladu triglyceridov sa významne zvyšuje a nemajú čas na oxidáciu na získanie kyseliny octovej. Vďaka tomu sa hromadia medziprodukty, ktoré sa nazývajú ketónové telieska.

Ak zloženie krvi okyslí, dôjde k inaktivácii enzýmov. Výsledkom je, že zviera oslabuje, chudne, stráca chuť do jedla. Zároveň sú postihnuté hlavne viaceré samice, ktoré dávajú veľa mlieka. Liečba je diéta. Je dôležité normalizovať pomer energie k bielkovinám. Koza spočiatku nebude dať príliš veľa mlieka, ale kúsok po kúsku sa jej produktivita vráti do normálu.

Atonia proventrikulu

V prípade nesprávneho trávenia v bachore hrozia problémy s fungovaním proventrikulu. Zároveň trpí peristaltika a nie je tu žiadna žuvačka. Ak žalúdok nefunguje, vlákninu nemožno stráviť. Bielkoviny sa tiež neabsorbujú a vstupujú do čriev. To sa stáva príčinou vývoja hnilobnej mikroflóry.

Ak koza stratila chuť do jedla, môžete mať podozrenie na chronickú tympániu. Liečba spočíva v použití prežúvavcov - napríklad tinktúry z čemerice. Dodržiavanie hladnej stravy je tiež dôležité.

Mastitída

Tento pojem sa chápe ako zápalová lézia vemena. Môže sa vyvinúť v dôsledku porušenia ochrany. Problémy spôsobujú nečistoty, vlhkosť a chyby v podávaní. Za hlavnú výživovú príčinu mastitíd sa považuje prudké zvýšenie objemu koncentrátov, čerstvej trávy alebo koreňovej zeleniny v strave. Vo výsledku sa pozoruje prekyslenie jaziev a smrť mikroflóry. U kozy sa vyvinie opuch vemena, nežuje trávu.

Endometritída

Ak koza odmietne jesť, môžete mať podozrenie na vývoj endometritídy. Ak je kŕmenie domáceho maznáčika narušené, dochádza k oneskoreniu placenty. To je to, čo spôsobuje patológiu. Koza je prežúvavec, ktorý potrebuje dostatok vlákniny a karoténu. Posledné mesiace tehotenstva zvyčajne pripadajú na koniec zimy. V tomto období obsahuje seno príliš málo vitamínu A.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Je potrebné mať na pamäti, že v posledných týždňoch tehotenstva stojí za to prestať s podávaním kozej šťavnatej potravy. Môžu to byť dusičnany, ktoré rozkladajú vitamín A. To všetko spôsobuje endometritídu.

V takejto situácii je koza po jahňacine v depresívnom stave. Má stopku po jazve a stratu chuti do jedla. Aby sa zabránilo rozvoju patológie, odporúča sa samici podať seno a konáre. Aby ste zabránili nedostatku vitamínov, stojí za to každý deň si injekčne podať liek „Tetravit“ a „trivitamín“.

Čo robiť, ak koza nemá gumu

S rozvojom akútnej tympánie je potrebné okamžite začať liečbu. Odporúča sa odstraňovať plyny z jazvy pomocou sondy. Súčasne s týmto postupom stojí za to urobiť masáž jaziev. Po úniku plynov sa premyje vodou.

Lieková terapia

Ak je problém so žuvačkou, nasledujúce lieky pomôžu naštartovať žalúdok:

 • "Ichtyol";
 • "Kreolín";
 • „Benzonaftol“.

Množstvo účinnej látky musí zvoliť veterinárny lekár. Odporúča sa miešať lieky s 1 litrom vody. Hotový roztok treba naliať do kozej tlamy. K tomu môžete použiť gumovú striekačku. Niektorí poľnohospodári používajú Espumisan. Tento nástroj je vhodný na nadúvanie. Sikaden a Tympanol sú vysoko účinné. Dávka účinnej látky by mala byť vybraná veterinárnym lekárom.

Liečba ľudovými prostriedkami

Doma môžete koze pomôcť pomocou tinktúry z čemerice. Odporúča sa zmiešať tento výrobok s vodou. Na stimuláciu žuvačky u zvieraťa musíte dať 1-4 mililitre drogy denne. Aby sa eliminoval opuch jazvy, denný objem by sa mal rozdeliť na 3 časti a podávať v intervale 3 hodín. Množstvo vody by malo byť 50 mililitrov.

Je dôležité vziať do úvahy, že čemerica sa považuje za jedovatú rastlinu, preto je potrebné prísne dodržiavať dávkovanie.

Obyčajná vodka sa tiež považuje za účinný domáci liek. Odporúča sa dať dospelému zvieraťu od štvrtiny do pol pohára tohto nápoja.

V akých prípadoch sa robí punkcia jazvy?

Ak lieková terapia nepriniesla výsledky a príznaky asfyxie iba progredujú, je indikovaná punkcia jazvy trokarom. Tento postup by mal vykonať veterinárny lekár. Ak dôjde k porušeniu techniky, existuje riziko vzniku sepsy alebo zápalu pobrušnice.

Odporúča sa trokar vkladať striedavo s hladnou fossou v smere kozieho pravého kopyta. Potom musíte odstrániť mandrén a začať uvoľňovať plyny. Počas postupu by mal byť otvor pokrytý vatovým tampónom. Ak to neurobíte, koza môže upadnúť do bezvedomia.

Profylaxia

Aby ste sa vyhli problémom, mali by ste dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Obmedzte množstvo múčnych zmesí a obilnín. V zime stačí na 1 kozu 300 - 400 gramov kŕmnej zmesi. Pitie veľkého množstva tekutín pomôže uľahčiť jeho vstrebávanie.
 2. Šťavnaté trávy a seno by mali tvoriť viac ako 50% stravy. Zvieratá by sa mali kŕmiť 2-3 krát denne.
 3. V zime je potrebné kozu kŕmiť tekutým krmivom po dobu 3 týždňov. Aby to urobila, mala by dostať veľa jabĺk, mrkvy, krmiva.

Stratu chuti do jedla u kozy možno pripísať rôznym faktorom. Aby sme sa vyrovnali s problémom, stojí za to odniesť zviera k veterinárovi, ktorý stanoví presnú diagnózu.


Pozri si video: lps 5 veci čo robiť ked ste sami doma (Smieť 2022).