Návrh

Starostlivosť o hrozno na jar: odporúčania na vykonávanie kľúčových činností

Starostlivosť o hrozno na jar: odporúčania na vykonávanie kľúčových činností


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hrozno je kultúra, ktorá si od záhradníkov vyžaduje neustálu pozornosť a náležitú starostlivosť. Na jar zahŕňa starostlivosť o hrozno vykonávanie mnohých komplexných opatrení zameraných na zachovanie zdravia rastlín a zvýšenie jej produktivity.

Kedy a ako otvoriť hrozno po zime

Po zistení pozitívnych teplôt vzduchu a vyschnutí ornice sa z viniča odstráni prístrešok. V južných oblastiach, kde nie je prakticky žiadne riziko poškodenia rastlín neskorými jarnými mrazmi, môžete vinič úplne otvoriť pri priemerných denných teplotách najmenej + 5 ° C.

Predčasné odstránenie krytu môže vyvolať klíčenie obličiek priamo pod ňou a poškodenie viniča pri zviazaní. Aby ste predišli predčasnému klíčeniu púčikov pri pestovaní hrozna v severnejších oblastiach, mali by ste rastlinu otvárať postupne. Najprv musíte v prístrešku urobiť tzv. Vetranie a počkať, kým sa neobjaví zelený kužeľ. Až potom bude možné vinicu úplne otvoriť.

Skúsení pestovatelia určujú optimálny čas na odstránenie úkrytu z rastlín podľa stavu viniča. Signál, že vinica by sa mala úplne otvoriť, je prítomnosť klíčiacich výhonkov a nie opuchnutých klíčkov.

Ihneď po odstránení zimného prístrešku je veľmi dôležité čo najskôr zohriať pôdu okolo kríka, aby sa prebudil koreňový systém. Na tento účel sa používa zavlažovanie vodou teplou vodou a mulčovanie čiernym filmom.

Možné problémy po prezimovaní

Otvorené vinice sa musia hodnotiť po zime. V zimnom období, najmä za prítomnosti významných nízkoteplotných ukazovateľov, najčastejšie na odrodách stolového hrozna, ktoré sa vyznačujú nedostatočnou mrazuvzdornosťou, možno pozorovať smrť veľkého počtu očí. Výsledkom je, že pri prerezávaní je potrebné nechať značné množstvo očí, čo na jar umožní plné zaťaženie viniča.

Mnoho vinárov nedávno zažilo ťažkosti so zimovaním hrozna aj v podmienkach veľmi nepriaznivých zimných období, ktoré sú dôsledkom zmeny klímy, teplotných rozdielov a poklesu výšky snehových pokrývok vo väčšine regiónov. Jedným z najnebezpečnejších prírodných javov pre vinicu je striedanie mrazy s predĺženým roztopením. Takéto teplotné rozdiely sú obzvlášť smrteľné pre hrozno začiatkom jari.

Najúspešnejšie zimovanie závodu bude zabezpečené:

  • výber odrôd a hybridov, ktoré majú zvýšenú odolnosť proti mrazu a mrazuvzdornosť v zime;
  • kompetentná výsadba hroznových sadeníc;
  • mrazuvzdorné zásoby;
  • optimálna tvorba rastlín;
  • spoľahlivé a včasné krytie viníc na zimu;
  • včasné otvorenie vinice na jar;
  • kvalitné zalievanie a vrchná úprava kríkov, katarovka;
  • prídel kríkov s výhonkami a strapcami primeranej intenzity.

Iba dodržiavanie celej škály agrotechnických opatrení zníži riziko zamrznutia viniča v zime a poškodenia koreňového systému hnilobou na jar.

Ako na jar vytvoriť vinič hrozna

Preventívna liečba chorôb a škodcov

Ochrana vinice pred škodcami škodcami a chorobami je nevyhnutnou súčasťou komplexu agrotechnických opatrení na pestovanie tejto v súčasnosti populárnej plodiny.

Trvanie spracovaniaPoužitý produkt / prípravokTechnológia spracovania
Po odstránení zimného krytuSíran železa a mediSpracovanie holého hrozna
Začiatkom mája, potom, čo sa na mladých výhonkoch objavil piaty list - „na piaty list“Systémová droga "Chorus" proti plesniam a oídiuV koncentrácii 5 až 10 g na každú stotinu
Začiatkom mája, potom, čo sa na mladých výhonkoch objavil piaty list - „na piaty list“Droga z kliešťa „Sanmayt“ a počiatočného „Plantafol“Postrek viniča ráno
3-5 dní pred hromadným kvitnutím hroznaZmes „Ridomila Gold“, „Topaz“, insekticídu „Decis“ a drogy „Vuksal-combi B“Postrek viniča ráno
Vo fáze kvitnutiaVuksal-Kombi B a Maxikrop-ZavyazPostrek viniča ráno

Jarné prerezávanie

Ak viničové kríky prezimujú bez komplikácií, potom by sa mal nadmerný počet výhonkov normalizovať prerezaním, čo sa odporúča dokončiť pred otvorením pukov. Okrem toho jarné prerezávanie prispieva k zvýšeniu množstva prichádzajúcich výživných látok do bobúľ, uľahčuje starostlivosť o kríky a vytvára a omladzuje rastlinu.

Indikácie jarného prerezávaniaVlastnosti jarného prerezávania
Bolo poškodených menej ako 75% výhonkovNa každom viniči by malo byť ponechaných 15 očí, čím sa odstráni prebytok
Viac ako 75% výhonkov bolo poškodenýchNadmerné a staré výhonky sa orežú
Existuje úplná smrť obličiek, ale celé tkanivoOrezanie všetkých výhonkov na pár pukov
Úplná smrťOdstránenie celej časti antény a obnovenie kríka vrúbľovaním do koreňa

V prvých dvoch alebo troch rokoch pestovania rastlín sa odporúča orezávanie kríkov iba na jar. Takéto prerezávanie sa však často zhoršuje „výkrikom“ hrozna alebo prúdom šťavy, čo negatívne ovplyvňuje výnos. Z tohto dôvodu sa v jesennom období vykonáva ďalšie orezávanie kríkov, čo výrazne uľahčuje ochranu rastlín v zimnom období.

Ako zastaviť tok šťavy

Krik viniča sa nazýva hojný tok šťavy alebo včelína z rán alebo častí výhonkov. Na jednej strane tento jav signalizuje životaschopnosť a dobrú prácu koreňového systému rastliny. Koncentrácia sa vzťahuje na prírodné procesy na jar a veľmi často sa sama zastaví za menej ako mesiac. Niekedy na jar sa „plač“ viniča v dôsledku namáčania sčernie.

Množstvo uvoľneného včelína priamo závisí od veľkosti viniča a môže byť v rozsahu od 200 ml do 2 l od každej rastliny. DPrúd tuhej šťavy značne vyčerpáva pôdu a znižuje jej vlhkosť s nedostatkom minerálnych živín. Predčasné prerezávanie alebo lámanie viniča, sprevádzané hojným „plačom“, môže spôsobiť vysušenie rastliny alebo vetvy.

V súčasnosti sa praktizuje niekoľko účinných metód núteného zastavenia toku miazgy z viniča.

Spôsob, ako zastaviť "plač" viničaTechnológia udalostí
Spôsob povrchovej úpravyPlátok potiahnite čo najviac červenou farbou na prírodnom laku s pridaním kriedy a kyseliny boritej do konzistencie kyslej smotany.
Metóda kauterizáciePri tenkom víne naklonenom pomocou ľahšieho ohňa jemne vypálte špičku, ktorá spôsobuje upchatie kanálov na vedenie miazgy a rýchle zastavenie toku miazgy
Metóda navíjaniaNáročný, ale efektívny spôsob založený na spájaní viniča mäkkým hliníkovým drôtom
Používanie špeciálnych liekovPoužitie tzv. Umelej kôry - balsamu "Etisso", ktorý pokrýva miesto rezu

Výrazne redukuje „plač“ viniča posilňujúci koreňový dych kríkov viniča pomocou skorého jarného zavlažovania, po ktorom nasleduje uvoľnenie pôdy. Ponúkame vám tiež prečítanie článku o podpore hrozna.

Jarná zálievka a vrchný dresing

Správna organizácia systému zavlažovania a úpravy vrchov vinice na jar je veľmi dôležitá. Zalievanie hrozna sa odporúča kombinovať s koreňovým dresingom s vo vode rozpustnými hnojivami.

Kŕmne časyTechnológia udalostí
Obdobie skorej jari "plaču" vínnej révy v apríliZavlažovanie vlhkosti, kvalitné uvoľňovanie a mulčovanie, nanášanie drevného popola
Obdobie opuchu obličiek na viničiVykonávanie úpravy koreňov pomocou 15 g dusičnanu amónneho a 15 g superfosfátu na každom kríku
Týždeň pred hromadným kvitnutímZavlažovanie v pomere 25 - 40 litrov na krík vodou s prídavkom 15 g dusičnanu amónneho, 25 g superfosfátu a 1 g humátu sodného alebo draselného
Ak je to potrebné, vykonajte ďalšie obväzovanieVrchná úprava listov postrekom listov mikronutričnými hnojivami vrátane železa, zinku a mangánu

Je potrebné vykonať orovnávanie listov ráno alebo večer, nie pod lúčmi spáleného slnka. Množstvo zavlažovania sa môže líšiť v závislosti od stavu pôdy a veku viniča. Dobrým riešením, pokiaľ ide o zavlažovacie opatrenia, je použitie špeciálneho zavlažovacieho systému.

Ako chrániť hrozno na jar pred chorobami

Jarná práca na vinohradoch nie je len o starostlivosti o už pestované rastliny. Zároveň by sa mali vysádzať hroznové sadenice, ako aj rekonštrukcia vinice nahradením neproduktívnych alebo nekonkurenčných kríkov pomocou štepenia odrezkami.