Rada

Koľko koní môže priemerne žiť doma, tabuľka ukazovateľov

Koľko koní môže priemerne žiť doma, tabuľka ukazovateľov


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Odolné, ladné a lojálne sú kone žiadaným miláčikom pre mnohých majiteľov. Miniatúrny poník alebo sofistikovaný kôň aristokrata sa môže stať pre človeka nielen domácim miláčikom, ale aj skutočným skutočným priateľom. A aby títo priatelia potešili svoju prítomnosť čo najdlhšie, je užitočné zistiť, ako dlho žijú domáce a divoké kone?

Priemerná dĺžka života koňa

Vedci (hipológovia) a chovatelia koní sa nezhodujú na dĺžke života týchto zvierat. Podľa jedného názoru tieto tvory žijú 25-30 rokov. Iní odborníci sú si istí, že kone môžu žiť 35 - 40 rokov.

Malo by sa chápať, že neexistuje jediná postava. Nemožno porovnávať jedinca, ktorý vyrastal vo voľnej prírode, a čistokrvného koňa, ktorého milujúci majiteľ starostlivo chová na výstavy. Počet rokov žitia pre žrebca a športového koňa sa tiež bude líšiť, aj keď sú obidve v starostlivosti človeka. Konečne môžu kone zostať u svojho majiteľa 15-40 rokov. Ale v žiadnom prípade nie je každé zviera schopné dožiť sa tak úctyhodného veku.

V divokej prírode

Divoký kôň žije porovnateľne menej ako domáci. A to všetko preto, lebo divokí jedinci musia prežiť v drsnom podnebí, prispôsobiť sa vrtochom prírody a chrániť sa pred predátormi. Neporušené mustangy sa kŕmia riedko, najmä v zime. Mnoho ľudí zomiera na choroby a infekcie, pretože týchto tvorov nemá kto liečiť.

Vedel si? Z divých žriebät narodených za rok prežije do dospelosti iba 30%. Zvyšok zomiera na choroby, predátory a zranenia.

Za dôležité sa považuje aj podnebie. Kone žijúce v teplých oblastiach žijú o 10 rokov dlhšie ako tie, ktoré musia prežiť na obrovskom severe. Tu veľa mustangov zomiera pred dosiahnutím veku 10 rokov. V priemere žijú divé kone 15-20 rokov. "Južania" sú schopní žiť až 25 rokov a "severania" - až 15 alebo menej.

Doma

Kone žijúce vedľa ľudí majú vyššiu pravdepodobnosť, že dosiahnu vysoký vek. Koniec koncov, majiteľ sa stará o ich stravu, chráni pred nepriaznivým počasím a lieči choroby. Očakávaná dĺžka života domácich osôb je asi 20 - 25 rokov, pri dobrej starostlivosti - 35 - 40 rokov.

Aké faktory môžu ovplyvniť životnosť?

Životnosť domácich koní závisí od mnohých faktorov. To zahŕňa kvalitu starostlivosti o zviera, podmienky, v ktorých je chované, a stupeň stresu, ktorý vykonáva.

Podmienky zaistenia a starostlivosti

Dlhovekosť koňa veľmi úzko súvisí s podmienkami, v ktorých je chovaný. Chovateľ musí pamätať na niekoľko dôležitých faktorov:

 1. Suché a čisté v stajni. Kone ochorejú rýchlejšie, keď sú vo vlhkom špinavom obydlí. U týchto zvierat nohy opúchajú, kĺby sa zapália.
 2. Starostlivosť o zuby a kopytá. Nesprávne žuvanie tuhej stravy môže viesť k vyčerpaniu a kolike. Majiteľ starnúceho koňa by mal venovať osobitnú pozornosť svojim zubom. Koniec koncov, do 20 rokov sa môžu zvieraťu opotrebovať zuby, čo staršiemu maznáčikovi sťažuje žuvanie jedla. Aby sa zabránilo týmto problémom, mal by byť kôň každoročne kontrolovaný veterinárnym lekárom. Špecialista brúsi konské zuby, aby zabránil opotrebovaniu. Kopytá by sa mali strihať každých 6 až 8 týždňov. To je veľmi dôležité pre kone, ktorých kopytá postrádajú bežné opotrebenie.
 3. Boj proti parazitom. Kone často trpia na prítomnosť helmintov. V črevách koňa často zostávajú jazvy na miestach, kde boli na tkanivá pripevnené červy. Vďaka tomu sa zúži priepustnosť čreva a zhorší sa kvalita trávenia potravy. Ak sa parazity neodstránia včas, môže ich dlhý pobyt v tele zvieraťa spôsobiť vážne problémy, niekedy až fatálnu koliku. U koní v akomkoľvek veku je dôležité systematické odčervovanie. Najlepšie je skontrolovať si harmonogram tohto postupu u veterinára.

Na poznámku. Kôň domáceho maznáčika by mal pravidelne kontrolovať veterinárny lekár. To platí nielen pre prípady, keď je zviera choré. Pozorovanie špecialistu každých šesť mesiacov pomôže sledovať skoré príznaky choroby. Veterinárny lekár zostaví harmonogram očkovania a odčervenia a v prípade potreby odporučí diétu.

Strava

Kvalitná výživa je zárukou zdravia a dlhovekosti koňa. Je dôležité zabezpečiť vášmu miláčikovi vyváženú a výživnú stravu. Tradičné krmivá pre kone sú:

 • zelené jedlo v lete (čerstvo pokosená, mierne vysušená tráva);
 • vysoko kvalitné seno;
 • obilniny (jačmeň, ovos);
 • kŕmne zmesi.

Plemeno

Zástupcovia rôznych plemien koní sa líšia v dĺžke života:

 1. Čistokrvné kone. Môžu žiť 30 a viac rokov. Ich životnosť je často výsledkom osobitnej starostlivosti, ktorú poskytuje majiteľ v súvislosti s takýmto domácim miláčikom.
 2. Domáce pracovné kone. Ak sú zaťaženia umiestnené na nich mierne, sú takíto jedinci schopní žiť 20 - 25 rokov.
 3. Plemená plemien, poníky. Ich život sa zvyčajne vyznačuje pravidelnosťou, a preto trvá dlho - 30 - 38 rokov.
 4. Športové kone. Je nemožné predpovedať ich životnosť. Tieto zvieratá môžu žiť 10 alebo 30 rokov. Všetko závisí od starostlivosti majiteľa, intenzity činnosti a druhu športu. Chovateľ sa dokáže trénovaním príliš uniesť a kôň vážne preťaží, zraní sa alebo zomrie.

Aplikácia zvieraťa a fyzická aktivita

Kôň je zviera, ktoré musí byť neustále v pohybe. Ak majiteľ túto skutočnosť zanedbá a nechá svojho miláčika v stajni dlhší čas, môžu mu kone atrofovať svaly. Každodenné prechádzky vonku sú pre kone nevyhnutné bez ohľadu na ich vek. Vďaka tomu budú svaly domáceho maznáčika vždy v dobrej kondícii a kĺby zostanú pružné. Pre mladých žrebcov je obzvlášť dôležité prehnúť kĺby a svaly, uvoľniť nahromadenú energiu. Takéto domáce zvieratá musia chodiť najmenej 2 krát denne.

Pasivita je pre koňa nebezpečná, ale nemenej nebezpečné je aj fyzické preťaženie. Tvrdá práca skracuje život koňa a podkopáva jeho zdravie.

Ľudia používajú kone pri rôznych činnostiach:

 1. Šport. Jazda na koni je jedným z najobľúbenejších športov. Ale tiež sa považuje za jednu z najnebezpečnejších pre koňa aj pre majiteľa. Športové kone žijú v porovnaní so svojimi domácimi „bratmi“ relatívne krátko.
 2. Terénne práce. Na dedinách sa kone stále používajú ako ťažné zvieratá na poľnohospodárske práce. Ak vykonané úlohy nie sú pre koňa príliš ťažké a majiteľ ich nadmerne nepreťažuje, môžu tieto zvieratá dobre splniť hlbokú starobu.
 3. Nasadená polícia. V niektorých štátoch sú kone spárované s policajtmi. Takáto práca je plná rizika, ako napríklad práca samotnej polície.
 4. Hipoterapia. Kontakt s koňmi sa často používa na obnovenie duševného stavu postihnutých a autistických detí. O tieto kone sa zvyčajne starajú a nerobia náročnú prácu.
 5. Chov chovu. Najvyššia kasta koní a kobýl, ktorá sa používala na produkciu potomkov.

Určenie veku koňa

Chovatelia a milovníci koní, ktorí plánujú kúpiť dospelé zviera, by mali byť schopní určiť vek budúceho maznáčika. Tento postup nie je najjednoduchší a niekedy vyžaduje konzultáciu s odborníkom.

Najdôležitejším kritériom na určenie veku koňa je stav jeho zubov. Pre presnú diagnózu by ste mali poznať vlastnosti ich vzhľadu a umiestnenia:

 1. Biele mliečne zuby sa postupne nahrádzajú trvalými o 2,5-5 rokov. Posledné menované majú žltkastý krémový odtieň. Zuby jednotlivcov vo veku 20 rokov a starších postupne zhnednú.
 2. Dlhé, hrubé chĺpky na nose a okolo pier sa nachádzajú u koní a kobýl starších ako 10 rokov.
 3. Po 5 rokoch veku sa konské zuby začnú nakláňať a rásť pod určitým uhlom. U jedincov v pokročilom veku (od 20 rokov) sa uhol sklonu stáva čoraz akútnejším.
 4. U koňa staršieho ako 12 rokov sa tvar rezákov na dolnej čeľusti mení - sú zaoblenejšie. Po 15 rokoch dostávajú rezáky postupne trojuholníkový tvar.

Mali by ste tiež venovať pozornosť vlastnostiam vzhľadu zvieraťa:

 1. Pevná pokožka, absencia záhybov, hrudkovité svaly, lesklá srsť - kôň alebo kobyla nemá viac ako 12 rokov.
 2. Zapečatené kĺby naznačujú buď zranenie koňa, alebo jeho úctyhodný vek. Prvý prípad sa dá vystopovať - ​​pri chôdzi bude kôň pociťovať bolesť.
 3. Vyčnievajúce uši a ovisnuté pery znamenajú, že kôň čoskoro dosiahne starobu.

Vek koňa podľa ľudských štandardov

Pomer rokov človeka a koňa je relatívny a priemerný pojem. Počet koňských rokov vo vzťahu k ľudským rokom môžete vypočítať podľa tabuľky:

OsobaKôň
12 ročný1 rok
19 rokov (+7 rokov od predchádzajúceho roku)2 roky
31 rokov (+4 roky každý rok)3, 4, 5 rokov staré
+ 2,5 roka každý rok5 a viac rokov

Je ľahké vypočítať, že vek dvadsaťročného koňa podľa ľudských štandardov bude 68 rokov.

Zaznamenajte prípady dlhovekosti

Najznámejšou pečeňou medzi koňmi je Old Bill, ktorý žil v 19. storočí. Toto zviera, ktoré bolo prekonaným ťažným robotníkom, sa dokázalo dožiť až 62 rokov. Rekordérom XXI. Storočia je kobyla Pushinka, ktorá zomrela v roku 2007 a dosiahla 57 rokov.

V roku 1919 francúzsky poník priviedol na svet žriebä vo veku 42 rokov a o 4 roky zomrel - vo veku 46 rokov. Otec žriebätka, z ktorého koníka porodila, mal 54 rokov. Tento pár tiež nepatril k elitným čistokrvným plemenám. Predstaviteľ rakúskeho čistokrvného plemena - vojvoda z tanga - sa dožil až 42 rokov.


Pozri si video: Dá se žít bez koní? (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Buach

  Aká správna fráza ... super, skvelý nápad

 2. Graegleah

  I apologize for interfering ... I understand this issue. Let's discuss. Write here or in PM.

 3. Gameel

  I think you made the mistake

 4. Shakatilar

  Suggest a topic of conversation.

 5. Narg

  Odporúčam vám navštíviť stránku, na ktorej je veľa informácií o téme, ktorá vás zaujíma.Napíšte správu