Inštrukcia

Jablká počas tehotenstva: ako zahrnúť ovocie do stravy

Jablká počas tehotenstva: ako zahrnúť ovocie do stravyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jablká sa už dlho považujú za zdroj významného množstva živín. Obsahujú nielen vitamíny, ale aj stopové prvky, ktoré sú pre organizmus nemenej dôležité. Jablká sú bežným a cenovo dostupným rastlinným produktom, ktorý dáva človeku príležitosť uspokojiť výživové potreby tela počas celého roka.

Všeobecné informácie

S nástupom tehotenstva prechádza bežný život a pohoda žien zmenami, ktoré sa týkajú aj preferencií potravín. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nie všetky nastávajúce matky majú tendenciu uprednostňovať slané jedlá. Na čo sa v tomto období liečiť v prospech tela?

Takmer všetky druhy ovocia a zeleniny sú užitočné počas tehotenstva. Človek by si však nemal len pri ich používaní zachovávať, ale mal by tiež poznať ich vlastnosti. Týka sa to aj populárneho ovocia v našej krajine, ako je jablko.

Výhody jabĺk

Nasledujúce vlastnosti jabĺk patria medzi prospešné pre telo tehotnej ženy a vyvíjajúci sa plod:

  • Prítomnosť vitamínu A, ktorý stabilizuje metabolické procesy. Tento vitamín aktivuje tvorbu kostí a zubov a má tiež priaznivý vplyv na delenie buniek, spomaľuje starnutie tela a zvyšuje imunitu.
  • Prítomnosť vitamínu B1, ktorý nemá schopnosť hromadiť sa v tele a je obzvlášť dôležitá počas tehotenstva.
  • Vysoký obsah vitamínu B12, ktorý zabraňuje nadmernému vylučovaniu a nervovým poruchám.
  • Prítomnosť vitamínov B3 a PP, ktoré majú pozitívny vplyv na krvné cievy a prispievajú k odstráneniu bolesti hlavy.
  • Vysoký obsah vitamínu C, potrebný na zvýšenie odolnosti nielen tehotnej ženy, ale aj jej dieťaťa.

Liečivé vlastnosti jabĺk

Okrem toho konzumácia jabĺk počas tehotenstva môže minimalizovať riziko astmy u dieťaťa, ako aj chorôb kardiovaskulárneho systému. Jablká obsahujú značné množstvo flavonoidov, ktoré znižujú riziko ekzému.

Zloženie jabĺk obsahuje stopové prvky potrebné pre plné fungovanie tela tehotnej ženy: draslík, fosfor, vápnik, horčík, mangán, železo a síru. Vláknina, ktorá obsahuje pomerne veľa tohto ovocia, pomáha zlepšovať metabolické procesy a pektíny sa priamo podieľajú na očistení tela od najviac nahromadených toxických látok a toxínov. Jablká sa vyznačujú nízkym glykemickým indexom, a keď sa konzumujú, dochádza skôr k pomalému ako rýchlemu zvyšovaniu hladiny cukru v krvi.

Najväčšou výhodou je možnosť priniesť domáce jablká vypestované v miestnych sadoch. Dovážané ovocie na zlepšenie prepravy sa spravidla kryje ochrannou vrstvou na báze vosku. Takéto spracovanie nespôsobuje zdraviu jabĺk a môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie.

Chemické zloženie a nutričná hodnota jabĺk

Nie je to tajomstvo jablká sú skladom zdravých a výživných surovín. Nutričnú hodnotu týchto jedinečných druhov ovocia, ako aj ich chemické zloženie možno odhadnúť na základe údajov v tabuľke.

Ktoré jablká sú zdravšie

Červené jablká

Všeobecne sa uznáva, že akékoľvek červené jablká sú z hľadiska užitočných vlastností omnoho nižšie ako zelené. Avšak, sú to červené jablká, ktoré majú vysoký obsah cukru, ktoré sú pre nastávajúcu matku ďalším zdrojom uhľohydrátov. Je potrebné si uvedomiť, že tieto plody by sa mali konzumovať opatrne počas rýchleho zvyšovania telesnej hmotnosti počas tehotenstva.

Významné množstvo kyseliny, ktorá je obsiahnutá v šupke červených jabĺk, má ničivý účinok na zubnú sklovinu, čo nie je veľmi užitočné, a to nielen počas tehotenstva. Ak chcete jesť červené jablko, odporúčame vám ho najskôr ošúpať.

Najužitočnejšie červené jablká sú Melba, Mackintosh, Spartak a Richard. Na 100 gramov ovocia je 10 gramov uhľohydrátov, 0,43 gramov bielkovín a 0,38 gramov tuku.

Zelené jablká

Aj pri absencii tehotnej alergie sa toto ochorenie môže prejaviť u dieťaťa. Z tohto dôvodu sa odporúča jesť jablká so zelenou šupkou, ktoré sú hypoalergénne. Lekári nedávno uskutočnili štúdie, ktoré preukázali znížené riziko astmy a iných respiračných problémov u dieťaťa, keď jej matka počas tehotenstva žerie zelené jablká.

Medzi najužitočnejšie zelené jablká patria odrody Kutuzovets, Antonovka a Granny Smith. Na 100 gramov ovocia je 8,8 gramov uhľohydrátov, 0,3 gramu bielkovín a rovnaké množstvo tuku.

Jablková strava počas tehotenstva

Jablkovú diétu predpisujú lekári s príliš rýchlym prírastkom hmotnosti v ktoromkoľvek mesiaci tehotenstva. Takáto strava môže byť prísna alebo si môže vyžadovať samostatné dni nalačno.

S miernym zvýšením prírastku hmotnosti si môžete každý týždeň zariadiť jeden deň pôstu pri jablkovej diéte. V tento deň bude musieť nastávajúca matka jesť asi kilogram jabĺk. Plody sa musia rozdeliť do piatich porcií. Prvá porcia čerstvých jabĺk bude slúžiť ako raňajky. Druhá dávka na obed by sa mala nastrúhať na hrubom strúhadle a mala by byť doplnená piatimi gramami rastlinného oleja. Tretia časť sa používa na obed vo forme šalátu s pridaním olúpaného zeleru a čerstvých petržlenových listov. Na popoludňajší čaj by ste mali mať v pláne jesť čerstvé ovocie alebo vylisovanú jablkovú šťavu. Večerné jedlo bude šťouchané jablká s pridaním sušených marhúľ a sliviek.

S výrazným nárastom hmotnosti možno počet takýchto dní nalačno zdvojnásobiť. V každom prípade je potrebné pred začatím diéty jabĺk konzultovať s lekárom, ktorý otehotnie.

Ponúkame vám tiež informácie o tom, ako je ľanový olej a semeno užitočné.

Názor expertov

Odborníci na výživu často odporúčajú, aby tehotné ženy konzumovali nasiaknuté jablká v malom množstve. Takáto rada v prvom trimestri je obzvlášť dôležitá kvôli schopnosti takýchto jabĺk zmierniť prejavy toxikózy v tomto štádiu tehotenstva. Kyslá chuť ovocia pomáha prekonávať záchvaty nevoľnosti a dobre stimuluje chuť do jedla. V treťom trimestri by sa malo použitie nasiaknutých jabĺk obmedziť, aby nedošlo k vzniku opuchu.

Ako jesť počas tehotenstva

Odborníci sa zhodujú, že počas tehotenstva je veľmi užitočné variť všetky druhy jedál s jablkami. Ovocie sa môže pridávať nielen do ovsenej kaše alebo tvarohu, ale môže sa konzumovať aj v pečenej forme. Správne uvarené pečené jablká si zachovajú všetky prospešné vlastnosti a stanú sa vynikajúcou náhradou za menej zdravé dezerty.