Tajnosť

Ficus izbovej rastliny: opis a pravidlá pestovania

Ficus izbovej rastliny: opis a pravidlá pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ficus alebo Ficus je vždyzelená rastlina, ktorá patrí do čeľade Mulberry. V súčasnosti existuje viac ako pätnásť stoviek druhov fikusu.

Charakteristiky kvetov

Fikus izbová rastlina sa vyznačuje rôznymi druhmi, ktoré sa líšia výškou, tvarom vetiev a listov, ako aj farbou.

Opis zariadenia

Listy môžu byť striedavé, menej často opačné, celé, zúbkované alebo lalokovité. Stipuly sú veľké. Všetky časti fikusu sa vyznačujú prítomnosťou mliečnej šťavy, ktorá sa môže používať na lekárske účely. Kvety Ficus sa zbierajú v axilárnom kvetenstve. Môžu byť buď jednoduché alebo zoskupené a tvoria ucho alebo druh kefy.

Prínos a ujma

Významnou časťou druhu ficus sú užitočné rastliny. V priemyselnej oblasti zohrávajú odrody, ktoré umožňujú výrobu gumy, dôležitú úlohu. Tieto rastliny zahŕňajú Elastica, Nymphaeifolia, Populnea, Radula, Sylvestris, Elliptica a Prinoiddes. Niektorí zástupcovia vrátane Carica, Sycomorus, Religiosa, Rumphii a Bengalensis tvoria jedlé ovocie s vysokým obsahom cukru. Ficus lístie Carica sa používa ako liečivá surovina.

Zaujímavé fakty

Populácia indického štátu Meghalaya, pred mnohými storočiami, používala korene gumovitých fikusov na pestovanie „živých mostov“. Za týmto účelom sa stĺpy z bambusu hodia cez rybník alebo priekopu s koreňmi fikusu, ktoré na ne smerujú a ktoré po desiatich rokoch sú schopné dorásť na opačný břeh. Dĺžka takéhoto rastlinného mosta môže byť 30 metrov. Dizajn vydrží naraz viac ako 50 ľudí.

Funkcie starostlivosti

Starostlivosť o ficus doma nie je náročná, pretože je to jedna z najnáročnejších izbových rastlín.

Ficus: výber, kultivácia, starostlivosť

Osvetlenie

Rastlinu je potrebné umiestniť na dobre osvetlené parapety smerujúce na západ alebo na východ. V lete musia byť sardely zatienené av zime sa odporúča rastliny zvýrazňovať niekoľko hodín denne.

Teplota

Optimálna teplota pre fikus na jar av lete je od 23 do 25 stupňov. Na jeseň av zime sa teploty môžu pohybovať od 12 do 15 stupňov Celzia. Zariadenie musí byť chránené pred prievanom a horúcim vzduchom prichádzajúcim z vykurovacích zariadení.

Vlhkosť

Štandardné parametre vlhkosti v obývacej izbe sú dostatočné na úplný rast a vývoj fikusu. Ak je vzduch príliš suchý, mali by ste umelo zvyšovať vlhkosť.

Zalievanie

V letnej sezóne si táto rastlina vyžaduje pomerne hojnú zálievku a postrek vodou pri izbovej teplote. V období jesene a zimy sa zalievanie znižuje a vykonáva sa po vyschnutí pôdy.

Vrchný obväz

V lete sa hnojivo nanáša každých desať dní. Na orovnávanie sa používajú hotové organické a minerálne hnojivá, ktoré by sa mali striedať. V zime sa zníži množstvo hnojiva alebo sa úplne zastaví aplikácia hnojiva.

Prerezávanie

Rastliny Crohna môžu mať takmer akýkoľvek tvar. Aby sa vytvoril kríkovitý tvar, horné výhonky sa odstránia. Orezaním bočných výhonkov môžete získať strom miestnosti. Akékoľvek prerezávanie sa vykonáva na jar alebo v prvej dekáde leta.

Rozmnožovanie

V závislosti od druhu je rozmnožovanie rastlín povolené metódou odrezkov a pomocou vrstiev vzduchu, ako aj semenami. Najčastejšie sa v záhradníctve používa metóda odrezkov. s zakorenením rastliny vo vode alebo v pôdnom substráte.

Ficus pasu

Konštrukčné možnosti pre „pas“ zariadenia sa môžu líšiť. V každom prípade takýto dokument umožňuje začínajúcemu pestovateľovi orientovať sa v vlastnostiach izbovej rastliny a oboznámiť sa so základnými pravidlami starostlivosti o ňu.

  1. Vlasťou rastlín sú tropické oblasti Ázie a Afriky.
  2. Existuje viac ako dvetisíc druhov tejto rastliny.
  3. Domáce fikus patrí medzi nenáročné izbové rastliny.
  4. Ficus je fotofilná rastlina.
  5. Zalievanie ficus je potrebné raz alebo dvakrát týždenne.
  6. V lete by sa malo zariadenie postrekovať denne.
  7. Transplantácia by mala byť transplantovaná ročne v polovici marca.

Dodržiavanie požiadaviek uvedených v pase výrazne znižuje riziko poškodenia rastlín chorobami alebo škodcami.

Rastúce problémy

Nižšie lístie stromových druhov domáceho fikusu môže z času na čas klesať z prírodných alebo fyziologických dôvodov. Zastavenie rastu, ako aj aktívna strata zelenej hmoty, sú najčastejšie dôsledkom nesprávnej starostlivosti o rastliny.

Stunt rast

Hlavné dôvody môžu spočívať v meniacich sa podmienkach zadržania. Okrem toho môže rastlina prestať rásť, keď je vystavená prievanu, ako aj následkom zmien teploty alebo zmeny osvetlenia. Retardácia rastu je veľmi často spôsobená nedostatkom živín.

Choroba

Rastlina je veľmi často ovplyvnená zamokrením alebo inými poruchami starostlivosti plesňové choroby alebo hniloba koreňov. Hnitie koreňového systému je vyvolané nadmernou vlhkosťou pôdy. Rovnaký účinok spôsobuje nadbytok hnojív.

Háveď

Najbežnejším hmyzom škodcov sú roztoče, trstiny, strapky, hmyz z mierky alebo falošné štíty. Pravidelné vyšetrenia umožňujú včasné oznámenie parazitov rastlín a vykonanie terapeutických opatrení.

Ako pestovať ficus benjamin

Domáce fikusy, bez ohľadu na druh a rozmanitosť, sú celkom atraktívne izbové rastliny. S rastom však môžu fikusy stratiť svoj dekoratívny účinok. Aby ste tomu zabránili, musíte postupovať podľa jednoduchých pravidiel starostlivosti, medzi ktoré patrí vytváranie korunových prerezávaní, pravidelné odstraňovanie prachu z listov a včasná ochrana rastlín pred chorobami a škodcami.