Tipy

Trpasličí ficus Pumila White Sani: rysy vnútornej kultivácie

Trpasličí ficus Pumila White Sani: rysy vnútornej kultivácie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Trpasličí ficus alebo Ficus Pumila White Sani (z Latinskej Ficus pumila) patrí do čeľade Mulberry a za prírodných podmienok je v lesných pásmach v Číne, na Taiwane, vo Vietname a Japonsku pomerne bežný.

Všeobecné informácie

Trpasličí fikus je horolezecký alebo pôdny pokryv, vysoko rozvetvená bylinná trvalka s tenkými osvetlenými stonkami. V interiérovej kvetinárstve najobľúbenejšie pestré odrody:

  • trpaslík "Sunny" s nepravidelným a prerušovaným krémovo bielym okrajom na okraji listov;
  • trpaslík „biely slnečný“ s rovnomernejšou a súvislejšou belavou čiarou pozdĺž okrajov listov;
  • trpaslík "Dorte" s bielymi škvrnami na zelenom pozadí listov.

Opis zariadenia

Olistenie mladých rastlín trpaslíka ficus má malé veľkosti a krátke stopky. Priemerná dĺžka listu nepresahuje 3 centimetre. Sú umiestnené striedavo. Listové doštičky sú jednoduché, oválne, jednodielne a majú slabú srdcovú základňu. Charakteristickým znakom povrchu plachty je kožovitosť a hustota. Možno pozorovať mierne bublinky vrások v hornej časti. S vekom sa zvyšuje veľkosť listov.

Na výhonkoch sa tvoria bobuľovité kvetenstvo alebo siconia, ktoré majú hruškovitú a oranžovú farbu. Doma sa fikusové výhonky netvoria a nekvetú.

Užitočné vlastnosti

Rastlina tohto druhu dokonale čistí vzduch v miestnosti a patrí medzi prírodné „kondicionéry“. Táto nenáročná, ale veľmi originálna rastlina navyše spôsobuje medzi záhradníkmi mimoriadne pozitívne emócie a dokonale rozveseluje. Rastlina, ako je Pumila White Sani, sa často používa ako zakrytie kvetinových aranžmánov.

Ako sa starať o ficus

Starostlivosť o rastliny

Stálezelená popínavá rastlina Pumila White Sani s dlhými a plazivými výhonkami má charakteristický druhový znak, ktorý sa prejavuje variabilitou súvisiacou s vekom, čo naznačuje niektoré znaky starostlivosti.

Mikroklíma

Osvetlenie je lepšie používať ako svetlé, ale rozptýlené. Pestrý tvar sa podľa slnečných lúčov cíti skvele a nedostatočné osvetlenie môže negatívne ovplyvniť stav rastlín, čo sa prejaví skartovaním listov a natiahnutím výhonkov. Je dobré usporiadať fikus na východných alebo západných oknách.

V lete by mala mať rastlina teplotu v rozmedzí od 18 do 25 stupňov. V chladnom období je prípustné znížiť na 10 stupňov Celzia so zníženým zavlažovaním a nižšou vlhkosťou vzduchu. Malo by sa to pamätať tvorba vzduchových koreňov, s ktorými rastlina prilieha na podpery, závisí od ukazovateľov vlhkosti.

Polievanie a kŕmenie

Pumila White Sani je jedným z druhov milujúcich vodu a vyžaduje pravidelné a bohaté zavlažovacie činnosti. Pôda v kvetináči by mala byť neustále vlhká, ale záliv rastlín by nemal byť povolený. Presušenie hlinenej kómy spôsobí smrť trpaslíka fikusu, ktorý je spôsobený prítomnosťou slabého a povrchového koreňového systému v rastline, ktorý nie je schopný prijímať vlhkosť z dna kvetináča. Nadmerné zvlhčenie rastliny vyvoláva proces hnitia koreňov a môže viesť k smrti fikusu.

Vo fáze aktívnej vegetácie musí byť rastlina hnojená raz alebo dvakrát týždenne. Dobrým výsledkom je použitie hotových tekutých hnojív pre izbové rastliny alebo okrasné lístie. V zime sa neodporúča obliekanie.

Transplantácia

Presádzanie fikusu tohto druhu po akvizícii sa nevyžaduje. Odporúča sa dať závodu nejaký čas na aklimatizáciu a prispôsobenie sa novým podmienkam pestovania. Mladé trpasličí fikusy Pumila White Sani sa musia transplantovať ročne. Je lepšie transplantovať na jar transplantáciou rastliny s hlinenou hrudkou do väčšej nádoby.

Transplantácia už dospelých a starých rastlín sa vykonáva nie viac ako raz za tri roky. Kvetináč pre Pumila White Sani by nemal byť príliš hlboký, ale dostatočne široký. Odporúča sa používať hotový pôdny substrát nasýtený všetkými živinami potrebnými pre rast a vývoj fikusu.

Prerezávanie

Na jar sa odporúča vykonávať sanitárne rezy trpaslíka ficus Pumila White Sani, ktorý spočíva v odstraňovaní všetkých starých a poškodených, ako aj sušených a neproduktívnych stoniek. Ak je to potrebné, aby bola rastlina kompaktnejšia, je povolené výhonky skrátiť na požadovanú dĺžku.

Tiež vám odporúčame prečítať si článok o Sacred Ficus.

Choroby rastlín

Trpasličie fikusy sú málo náchylné na poškodenie hmyzím škodcom, ale v suchom a horúcom mikroklime na rastlinách sa môžu roztočiť roztoče, ktoré by sa mali likvidovať teplou sprchou. Postup by sa mal opakovať, až kým nebudú kliešte úplne zničené.

Najčastejšie môžete pozorovať choroby spôsobené nesprávnou starostlivosťou o rastliny:

  • pokles lístia je najčastejšie dôsledkom zamokrenia pôdy, nízkej teploty, nedostatočného osvetlenia alebo prievanu;
  • žltnutie a spadnutie listov možno pozorovať pri nedostatočnej výžive rastlín alebo slabej koreňovej aktivite spôsobenej prítomnosťou príliš hustej alebo okyslenej pôdy, ako aj hnitím koreňov v dôsledku zamokrenia;
  • vráskanie a sušenie listov môže byť dôsledkom spálenia slnkom, príliš suchého vzduchu alebo vyschnutia pôdy v kvetináči.

Ficus: výber odrôd

Malo by sa pamätať na to, že akékoľvek trpasličie fikusy, vrátane odrody Pumila White Sani, reagujú na nepriaznivé podmienky, ako aj na prudkú zmenu životného prostredia, predovšetkým rýchlym spadnutím listov. Pri prvých známkach zbavenia rastlín z listov by ste mali prehodnotiť režim starostlivosti a správne regulovať vnútornú mikroklímu.