Rada

Opis a vlastnosti odrody, kultivácie a reprodukcie jantáru egreša

Opis a vlastnosti odrody, kultivácie a reprodukcie jantáru egreša


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Angrešt je obľúbený u mnohých záhradkárov. Medzi vlastnosti tejto rastliny patrí ľahká kultivácia, ochrana pred chorobami a chuť plodiny. Jednou z najlepších odrôd takýchto bobúľ je odroda egreše jantárová.

Všeobecné informácie

Túto rastlinu získal v päťdesiatych rokoch minulého storočia sovietsky chovateľ M.A.Pavlova. Pri vytváraní jantáru sa použila anglická odroda žltých bobúľ. Niekoľko rokov po svojom vzniku sa odroda rozšírila na farmy na Ukrajine, v Bielorusku a Rusku.

Kríky rastliny dorastajú pri správnej starostlivosti až do jeden a pol metra. Na konároch kríkov sa na konci jari objavujú nazelenalé listy.

Aj na konároch je malý počet zahrotených tŕňov, ktoré sú sfarbené svetlohnedo.

Odroda je nenáročná na pôdy, a preto dobre rastie za každých podmienok. Jediným miestom, kde Yantarny môže zle prinášať ovocie, je močaristá a oxidovaná pôda s vysokou vlhkosťou. Je lepšie pestovať rastlinu vonku, pretože je chránená pred mrazom.

Jantár patrí medzi skoré odrody egrešov, ktoré rodia začiatkom leta. Pri správnej starostlivosti o vypestované kríky dosahuje úroda 10 - 15 kilogramov na jeden krík. Zrelé plody nehnijú a môžu na rastlinách dlho visieť. Zrelé bobule, po dozretí, sčervenajú, hmotnosť každého z nich dosahuje 5-7 gramov.

Výhody a nevýhody odrody Yantarny

Pri štúdiu popisu tohto bobule sa určite oboznámte s jeho výhodami a nevýhodami. Medzi hlavné výhody takejto rastliny patria:

 • Skoré dozrievanie plodiny. Záhradníci, ktorí pestujú jantár, si všimnú rýchle dozrievanie bobúľ. Zrelá plodina má čas na úplné dozretie až do polovice júla.
 • Rýchlosť plodenia. Niektoré odrody egrešov začínajú dávať svoju prvú úrodu 3-4 roky po výsadbe na danom mieste. V jantári sa však s plodením začína budúci rok po výsadbe sadeníc.
 • Samoopelenie. Ker je klasifikovaný ako samoopelivá rastlina, ktorá začína rodiť bez použitia ďalších opeľovačov. To výrazne zjednodušuje kultiváciu kríkov v skleníkoch.
 • Produktivita. Mnoho záhradníkov pripisuje jantár vysoko výnosnému druhu bobúľ, pretože z niekoľkých kríkov je možné získať asi 30 kilogramov úrody.

Bobule má však aj nevýhody, s ktorými by sa mal každý, kto plánuje pestovať egreše, oboznámiť:

 • Na stonkách obrovské tŕne. Jantárové vetvičky sú pokryté mocnými ostrými tŕňmi, ktoré sťažujú zber zrelej plodiny a orezávanie.
 • Praskanie bobúľ. Ak sa kríky pestujú za podmienok vysokej vlhkosti, kôra zrelých bobúľ začne praskať.

Ako pestovať egreše

Predtým, ako začnete s výsadbou Yantarny, musíte sa oboznámiť s hlavnými črtami pestovania tejto odrody.

Výber sedadla

Ak chcete získať veľa lahodných bobúľ, musíte nájsť najvhodnejšie miesto na pestovanie egrešov. Túto rastlinu sa odporúča pestovať v oblastiach s úrodnou pôdou. Okrem toho by nemal byť podmáčaný, pretože vysoká vlhkosť môže spôsobiť hnitie oddenka. Odborníci preto neodporúčajú výsadbu bobúľ v oblastiach, kde sa podzemná voda nachádza príliš blízko k horným vrstvám pôdy.

Pri výbere miesta na výsadbu by ste mali venovať pozornosť úrovni osvetlenia. Je potrebné zvoliť miesto tak, aby boli kríky po celý deň osvetlené slnkom.

Zloženie pôdy

Výnos a rýchlosť rastu kríkov závisí od pôdy, v ktorej sú rastliny vysadené.

Je lepšie zasadiť egreše do stredne hlinitej ľahkej pôdy, pretože sa v nich rýchlo vyvíja koreňový systém. Niektorí záhradkári však túto príležitosť nemajú a musia si pestovať bobule v ťažkej ílovitej pôde. V takom prípade budete musieť do nej pridať piesok a hlinu. Pri zvýšenej úrovni kyslosti sa miesto hnojí vápnom. Na štvorcový meter sa spotrebuje 200-300 gramov látky.

Príprava otvoru

Egreše sa vysádzajú do predtým vykopaných okrúhlych jám, ktorých priemer je 50 - 60 centimetrov. Hĺbka každého otvoru by mala byť asi 10 - 15 centimetrov. Pri kopaní jamy pre kríky je potrebné odhodiť podkladovú vrstvu pôdy jedným smerom a úrodnú druhým smerom.

Do vykopanej jamy je potrebné pridať minerálne obväzy s čerstvým kompostom. Pôda sa tiež zmieša so síranom draselným a superfosfátom.

Výber sadeníc

Je potrebné vopred sa oboznámiť s odporúčaniami na výber sadeníc na ďalšiu výsadbu v záhrade. Skúsení záhradníci radia používať dvojročné sadenice, ktoré majú vyvinutý koreňový systém. Dĺžka každého mladého kríka by mala byť najmenej 20 centimetrov.

Pri výbere sadenice venujte pozornosť povrchu listov. Nemali by mať tmavé škvrny alebo byť pokryté bielym práškovým povlakom. Doska by mala mať sýtozelenú farbu.

Výsadba sadeníc

Počas výsadby sa vybrané sadenice opatrne umiestnia do vopred vykopaných jamiek. Dávajú sa do zvislej polohy a prehlbujú sa 15 centimetrov do zeme. Potom sú jamy pokryté zeminou, podbíjané a polievané.

Nuance starostlivosti o kultúru

O tŕnisté egreše sa treba správne starať, aby dobre priniesli ovocie.

Polievanie a hnojenie

Angrešt egreše, rovnako ako mnoho iných bobúľ, je potrebné pravidelne polievať. Prvé zalievanie sa vykonáva ihneď po výsadbe sadeníc na záhrade. Zvlhčovanie pôdy sa vykonáva 1-2 krát týždenne na jar a v lete. Na zavlažovanie používajte teplú vodu zohriatu na izbovú teplotu.

Na kŕmenie kríkov používajte:

 • Zemiakové šupky. Pri vytváraní kŕmnej zmesi sa 700-800 gramov zemiakových šupiek namočí do vriacej vody. Potom sa zmes ochladí a naleje pod korene.
 • Biohumus. Táto zmes sa používa počas obdobia plodenia. Na prípravu roztoku v 10 litroch teplej vody pridajte pohár vermikompostu. Pred použitím sa kŕmna kompozícia infúzi 15-20 hodín.

Prerezávanie

Pri formovaní kríkov sa najčastejšie používa klasická metóda. V prvom roku kultivácie sa všetky mladé stonky rozrežú na polovicu, aby na nich nezostalo viac ako päť púčikov. Výhonky umiestnené na dne sú úplne zrezané. Tiež sa pri prerezávaní zbavia všetkých konárov, ktoré začali vo vnútri kríka vysychať alebo rásť. Nikdy neprinesú ovocie, a preto sú úplne zbytočné.

Prerezávanie sa vykonáva každoročne, koncom apríla, keď na konároch opuchnú prvé púčiky.

Posilnenie kríkov a príprava na zimovanie

Kroviny sa pripravujú začiatkom jesene, až kým nezačne mráz. Miesto je očistené od opadaného lístia a buriny, ktoré sa považujú za hlavných nositeľov nebezpečných chorôb. Pôda pod kríkmi je opatrne vykopaná a zmiešaná s vrchným obväzom. Odborníci radia používať zmesi fosforu a draslíka. Dusíkaté hnojivá sa nemôžu používať, pretože môžu spôsobiť rast mladých stoniek.

Opatrenia na prevenciu a kontrolu škodcov a chorôb

Odroda angreštu jantárová sa niekedy nakazí vírusovými a bakteriálnymi chorobami. Preto sa odporúča, aby ste sa oboznámili so základnými odporúčaniami na prevenciu vzniku takýchto ochorení.

Aby kríky neubližovali, musíte:

 • dodržiavať základné agrotechnické pravidlá pre pestovanie bobúľ;
 • pravidelne orezávajte stonky, aby kríky neboli príliš silné;
 • pravidelne vykopať stránky;
 • v blízkosti bobúľ vysaďte rastliny, ktoré by vydesili nebezpečný hmyz;
 • postriekajte kríky vriacou vodou, aby ste zničili patogény hubových infekcií;
 • kŕmiť kríky tak, aby netrpeli nedostatkom živín.

Chovné odrody

Existuje mnoho spôsobov množenia egrešov, ale najčastejšie na to používajú zvislé vrstvenie.

V marci sa z kríkov odstránia staré výhonky, po ktorých sa tiež skrátia mladé konáre. Vďaka tomuto prerezávaniu sa v kríkoch začnú rýchlo objavovať mladé výhonky. Keď ich výška dosiahne 10 - 15 centimetrov, sú pokryté oplodnenou pôdou. V druhej polovici júla je horná časť výhonkov zovretá, aby sa zakorenila. Na jeseň sa vrstvy pevne zakorenia a môžu byť transplantované na nové miesto.

Zber a skladovanie bobúľ

Najčastejšie sa zberajú v júli, ale odroda Amber sa považuje za skorú, a preto jej bobule dozrievajú o niečo skôr.

Všetky bobule dozrievajú súčasne, kvôli čomu sa zber ovocia vykonáva iba raz. Zberané plody nevydržia príliš dlho, a preto sa musia použiť ihneď po zbere. Zrelé bobule je možné skladovať pri izbovej teplote 4 - 5 dní. Aby sa plodina mohla skladovať 3 - 5 mesiacov, musí sa vložiť do nádob na potraviny a zmraziť..

Záver

Berry záhradníci často sadia jantárové egreše. Pred zakúpením takejto odrody sa musíte oboznámiť s jej vlastnosťami a odporúčaniami pre výsadbu, pestovanie a zber.


Pozri si video: Řez broskvoní - řez stromů s kotlovitou korunou 2. díl (Smieť 2022).


Komentáre:

 1. Colan

  Prepáčte, že som vás prerušil, ale navrhujem ísť iným spôsobom.

 2. Mabonaqain

  I don't know that to say too

 3. Nahuatl

  Nemá čo povedať - buďte ticho, aby ste problém nezahltili.

 4. Shataxe

  Veľmi zaujímavé!!! Only I can not quite understand how often your blog is updated?

 5. Alison

  Neviem, čo na to povedať

 6. Caddarik

  Podľa mňa si priznávaš chybu. Napíšte mi do PM, dohodneme sa.Napíšte správu