Rada

Výsadba a starostlivosť o denné kvety na otvorenom poli, pestovanie a príprava na zimu

Výsadba a starostlivosť o denné kvety na otvorenom poli, pestovanie a príprava na zimuWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Výsadba a starostlivosť o denné kvety na otvorenom poli majú veľa funkcií. Táto vytrvalá rastlina je ľuďom známa už dlho. Dnes sa aktívne používa v krajinnom dizajne na zdobenie kvetinových záhonov a mixborders. Aby rastlina kvitla bujne a výdatne a vyvíjala sa normálne, odporúča sa o ňu správne starať. Kvetina potrebuje včasné napájanie, kŕmenie, prerezávanie. Dôležitá je aj príprava rastliny na zimu.

Vlastnosti a opis kultúry

Daylily má silné a mäsité adventívne korene. Chránia plodinu pred suchom. Bazálne listy majú široko-lineárny tvar. Môžu byť rovné alebo zakrivené. Kvety majú najčastejšie lievikovitý tvar. Líšia sa vzhľadom a sú žlté, hnedočervené, oranžové. Kvetenstvo obsahuje niekoľko kvetov. Môžu kvitnúť súčasne najviac 3 kvety. V tomto prípade kvitnutie trvá 20 dní.

Na kríkoch môže byť jeden alebo viac listnatých stopiek. Líšia sa dĺžkou. V závislosti od odrody kvetné stonky dosahujú 0,3 - 1 meter. Po ukončení kvitnutia sa vytvárajú plody. Sú to trojuholníkové škatule naplnené semenami.

Výhody použitia pri terénnych úpravách

Daylily sa často používa v krajinnom dizajne. Na to sa používajú divoké plodiny a hybridné odrody. Kvetina môže byť zasadená jednotlivo alebo môže byť súčasťou kompozície. Rastlina sa hodí k iným kvetom - tulipánom, georgínam, delfinínam. Môže sa kombinovať s krokusmi, kosatcami, hyacintmi. Kultúra sa hodí k ihličnanom, obilninám, listnatým kríkom. Malé kríky dobre dopĺňajú alpské kĺzačky a kvetinové záhrady.

Na vytvorenie živých plotov a obrubníkov možno použiť vysoké odrody. Kvetina dobre rastie v blízkosti rybníkov, jazier, potokov. Vonné plodiny sa nachádzajú v blízkosti rekreačných miest. Pri výbere miesta pre denivka sa odporúča zabezpečiť, aby sa nezlúčila s budovami.

Plodinám so svetlými alebo tmavými kvetmi sa dobre darí v dobre osvetlených priestoroch. Vďaka tomu budú mať okvetné lístky sýtu farbu. Ľahké odrody dobre rastú na tienistých miestach. Po odkvitnutí listy vyschnú a stratia svoje dekoratívne vlastnosti. Túto vlastnosť by ste mali určite zohľadniť pri vytváraní kvetinového záhonu.

Základné požiadavky na pestovanie

Aby sa rastlina mohla normálne rozvíjať a nádherne kvitnúť, odporúča sa zabezpečiť jej optimálne podmienky.

Osvetlenie miesta

Rastlina je nenáročná na podmienky výsadby. Je povolené vysádzať ich v tieni alebo polotieni. Bude však možné dosiahnuť jasné kvitnutie iba na slnečnom mieste. Ak zasadíte krík na tienisté miesto, jeho farba bude bledá. V tomto prípade denivka kvitne neskoro a skoro vybledne.

Teplotný režim

Vegetačné obdobie plodiny sa začína dostatočne skoro. Stáva sa to okamžite po topení snehu a po konci mrazov, keď je teplota v noci minimálne 0 stupňov. Denné ľalie sa zvyčajne začínajú prebúdzať v polovici apríla.

Na jeseň môžu byť teplotné parametre v noci nižšie ako -3 stupne. V takýchto podmienkach začnú listy kvetu vädnúť. So skorým nástupom jesenných mrazov lístie chradne, nemá čas na žltnutie.

V chladnom lete je kvitnutie denivka výrazne narušené. V tomto prípade sú púčiky malé a neotvárajú sa úplne. Niekedy vôbec nekvitnú, ale chradnú a drobia sa. Pri silných letných horúčavách sa doba kvitnutia dennej rastliny výrazne znižuje. Jasné slnko spaľuje lístie kríkov.

Vlhkosť

Kultúra sa považuje za veľmi milujúcu vlhkosť. Na dosiahnutie bujného kvitnutia a normálneho vývoja rastlín sa odporúča včasné zalievanie. To je obzvlášť dôležité v suchom počasí.

Požadované zloženie pôdy

Rastlina sa považuje za nenáročnú na zloženie pôdy. Môže rásť v akejkoľvek záhradnej pôde. Pri pestovaní plodín na ľahkej a úrodnej pôde však bude možné získať najhojnejšie kvitnutie. Ak pôda na danom mieste nie je ideálna, je možné ju vylepšiť. Takže do ílovitej pôdy sa odporúča pridávať kompost a piesok. Piesočnatá pôda by mala byť zmiešaná s hlinou. Sodno-podzolovú pôdu sa odporúča riediť kompostom.

Najlepší a najhorší susedia

Daylilies sú vhodné pre jednoduché a skupinové výsadby. Môžu byť kombinované s rôznymi kríkmi - napríklad s kalinou alebo s hortenziou latou. Ozdobné cereálie, bodkovaný loosestrife, rebríček a fizostegia sú perfektné doplnky. Skúsení pestovatelia neodporúčajú kombinovať kvetinu s vysokými stromami, pretože to povedie k konkurencii a útlaku rastliny.

Ako zasadiť kvetinu do exteriéru

Aby kultúra rýchlo rástla a potešila bujným kvitnutím, stojí za to venovať pozornosť sadivovým prácam.

Určenie miesta pristátia

Daylily rastie najlepšie na slnečnom, dobre osvetlenom mieste. Výnimkou sú odrody s tmavým kvetenstvom. Pod vplyvom jasného slnečného žiarenia rýchlo vyblednú. Takéto plodiny sa odporúčajú umiestniť do polotieňa.

Výber vysoko kvalitného sadivového materiálu

Na dosiahnutie úspechu v pestovaní plodiny sa odporúča venovať pozornosť výberu sadenice. Musí byť silný a kvalitný. Na rastline by nemali byť žiadne poškodené miesta alebo stopy po rozpade. Pred výsadbou sa odporúča starostlivo preskúmať kultúru. V prípade potreby stojí za to zastrihnúť mŕtve korene. Potom sa odporúča namočiť korene daylily do stimulátora rastu.

Odporúčané načasovanie výsevu plodín

Je povolené vysádzať plodinu v rôznych časoch - od jari do jesene. Konkrétne termíny by sa mali zvoliť s prihliadnutím na klimatické charakteristiky regiónu. S skorým začiatkom zimy počas jesennej výsadby sa denivka neusadí, čo bude mať za následok jej smrť. Adaptácia na nové kultúrne podmienky trvá 1 mesiac.

V strednom pruhu skúsení kvetinári odporúčajú vysadiť rastlinu v máji alebo auguste. Rozdelenie kríkov a transplantácia kultúry by sa mali vykonať aj na jar alebo na konci leta.

Algoritmus pristátia krok za krokom

Denné ľalie sa odporúča zasadiť do zeme za chladného počasia. V tomto prípade stojí za to dodržať nasledujúcu postupnosť akcií:

  1. Vykopajte studňu na výsadbu. Mal by mať takú veľkosť, aby sa do nej vošli všetky korene kvetu a aby po stranách zostal malý priestor. V priemere je hĺbka otvoru 30 centimetrov a priemer 40 centimetrov.
  2. Vyplňte malý kopček v strede priehlbiny. Stojí za to umiestniť na ňu koreňový systém kvetu. V tomto prípade sa odporúča starostlivo narovnať všetky korene. Mali by byť nasmerované do strán a dole pod malým uhlom.
  3. Určte správnu úroveň prehĺbenia. V takom prípade by ste sa mali zamerať na svetlozelený pásik v spodnej časti vývodov. Po umiestnení kríka sa odporúča posypať ho zemou.
  4. Zalievajte krík hojne teplou vodou. Je však zakázané dostať sa na lístie.

Koreňový krk kultúry by sa nemal prehĺbiť o viac ako 2 - 3 centimetre. Odporúča sa tiež zabezpečiť, aby na povrchu nezostali holé korene.

Po výsadbe sa odporúča pôdu v strede záhonu zakryť mulčovacou vrstvou, ktorá pomôže zadržať vlhkosť.

Ako sa starať o kvetinu v záhrade

Táto rastlina je nenáročná. Aby ste však dosiahli bujné kvitnutie, odporúča sa oň náležite starať.

Polievanie a kŕmenie

Denné ľalie sú tolerantné voči suchu. Majú vyvinutý koreňový systém a majú schopnosť akumulovať vlhkosť. Potreba zálievky závisí od vegetačného obdobia. Počas kvitnutia je obzvlášť dôležité zvlhčovať pôdu. Trvá takmer 2 mesiace. Zároveň stojí za to krík dostatočne zalievať, aby ste pôdu navlhčili o 30-40 centimetrov.

Po výsadbe sa odporúča rastlinu polievať raz týždenne. V tomto prípade je dovolené naliať vodu pri koreni alebo použiť metódu postrekovania. Vniknutie vody na okvetné lístky kvetov však môže viesť k škvrnám, čo negatívne ovplyvňuje dekoratívne vlastnosti.

Aby sa kultúra úplne rozvinula, odporúča sa ju včas kŕmiť. Zloženie a množstvo hnojív navyše závisí od sezónneho faktora a veku plodiny. Zrelé kry majú veľkú potrebu živín. Na začiatku vegetačného obdobia sa odporúča kríky kŕmiť dusíkom. Táto látka poskytuje rýchly rast listov. Následne treba kultúru oplodniť fosforom a draslíkom.

Uvoľnenie pôdy

Po každom zalievaní sa odporúča pôdu uvoľniť. Prispieva k nasýteniu koreňového systému kyslíkom a živinami. V procese uvoľňovania by ste sa určite mali zbaviť buriny.

Orezávanie rastlín

Denne sa odporúča pravidelne prerezávať. Tento postup má určité vlastnosti, berúc do úvahy sezónny faktor.

Potreba rezu

Včasné prerezávanie pomáha urobiť Bush sviežim a zvýšiť jeho dekoratívne vlastnosti. Procedúra sa odporúča vykonávať počas celého vegetačného obdobia - s príchodom jari a po odkvitnutí.

Kedy je najlepšie: jar alebo jeseň

Denné svetlo sa odporúča počas sezóny niekoľkokrát orezať. Od toho závisí ďalší vývoj a vzhľad kríka. Postup by sa mal vykonávať na jar a na jeseň. Každá výbava má navyše určité vlastnosti.

Schéma a pokyny na orezávanie daylilies

Jarný rez je veľmi dôležitý pre normálny vývoj kvetu. Tento postup pripravuje krík na kvitnutie a pomáha prebudiť sa zo zimného obdobia spánku. V tejto fáze sa odporúča odrezať všetky prebytočné listy a úlomky rastlín. Je bezpodmienečne potrebné odstrániť zvädnuté alebo zvädnuté časti kvetu. V opačnom prípade ovplyvnia zdravé fragmenty kultúry. S príchodom chladného počasia opäť stojí za to starostlivo preskúmať krík, či neobsahuje zvädnuté lístie. Pokiaľ je to možné, odporúča sa ho okamžite odrezať.

Kedy presádzať daylilies

Nie sú stanovené žiadne konkrétne dátumy na presadenie denivka na nové miesto. Rastlina obvykle prenáša pohyb do inej oblasti. Najčastejšie tento postup pestovatelia kvetov vykonávajú na jar alebo na konci leta. Existujú však aj ďalšie možnosti.

Na jar

Na transplantáciu denivka na jar sa odporúča počkať, kým sa pôda úplne nezahreje. Zvyčajne sa to stane v polovici apríla alebo v polovici mája - všetko závisí od podnebia v regióne. Pre postup sa odporúča vykopať denivka z pôdy s hrudkou zeme. Musí sa to robiť čo najopatrnejšie, aby sa nepoškodili korene rastliny. Potom by mala byť kultúra umiestnená do nádoby s vodou alebo pod prúdom. To pomôže zbaviť sa prebytočnej pôdy a starostlivo preskúmať korene. V prípade potreby sa odporúča znížiť ich na 15 - 20 centimetrov.

Ak existuje potreba reprodukcie kultúry, krík je rozdelený na fragmenty. Potom by sa do pripraveného vybrania malo pridať hnojivo a do neho by sa mal vložiť krík alebo rez. Potom hojne nalejte a posypte zemou. Potom musí byť krík zhutnený a opäť napojený. To pomôže odstrániť vzduch zachytený medzi koreňmi. Na jar je nutná opätovná výsadba rastlín večer.

V rovnakom roku veľkolepo zakorenené plodiny presadené na jar skvostne kvitnú. Delenes s malými koreňmi vytvorí púčiky až v budúcej sezóne.

V lete

V prípade potreby je možné krík presadiť na nové miesto v auguste. V tomto prípade sa odporúča čo najopatrnejšie zaobchádzať s koreňmi. Nemali by sa krájať ani deliť. V takom prípade je prípustné odstrániť prehnité oblasti a miesta rezov posypať popolom. Rastlinu premiestnenú na nové miesto sa odporúča systematicky zalievať. Dôležité je tiež pravidelné kyprenie pôdy a odstraňovanie buriny. V lete je povolené prenášať kultúru na nové miesto iba vo večerných hodinách.

Na jeseň

Pred príchodom mrazu a chladného počasia sa odporúča jesenná transplantácia. Koná sa podľa podnebia v regióne v septembri alebo októbri. Pri vykonávaní jesennej transplantácie je dôležité zabezpečiť, aby sa krík stihol prispôsobiť novým podmienkam pred príchodom mrazu. Je lepšie vykonať tento postup počas dňa.

Vlastnosti prípravy kultúry na zimu v regiónoch

Na prípravu rastliny na zimu je potrebné vziať do úvahy klimatické vlastnosti regiónu. Rozmanitosť kultúry nemá malý význam.

Na Urale a na Sibíri

V drsnom podnebí je denné svetlo ťažké prežiť zimu. Aj keď rastlinu kvalitne zakryjete, počas dlhotrvajúcich mrazov pod -35 stupňov môže zomrieť. Preto skúsení pestovatelia kvetov odporúčajú opatrne vykopať dennodenky s hrudkou pôdy a celú zimu ich držať v suchej pivnici alebo suteréne.

Je tiež dovolené opatrne vykopať rizómy kvetov a umiestniť ich do substrátu alebo piesku v pivnici. V takom prípade je dôležité systematicky kontrolovať stav kultúry. Nemali by na ňom byť žiadne oblasti sucha alebo rozpadu. Na jar sa denivka vysádza na otvorenom teréne.

V regióne Volga

Aby bola rastlina v tomto roku pripravená na zimu, musí byť pokrytá rašelinou, kôrou a smrekovými vetvami. V takom prípade by hrúbka mulčovacej vrstvy mala byť aspoň 10 - 15 centimetrov. V zime sa odporúča sledovať stav výsadby. V prípade potreby stojí za to pridať sneh, aby ste chránili plodinu pred mrazom.

V strednom pruhu

V moskovskom regióne musí byť závod tiež správne pripravený na zimu. Najlepšie je plodinu pokryť mulčom alebo netkanými materiálmi. V niektorých prípadoch je rastlina schopná vydržať zimu aj bez prístrešia. Skúsení pestovatelia však neodporúčajú riskovať, najmä ak sa pestujú južné hybridné odrody, ktoré nie sú zvyknuté na dlhé mrazy.

Technika reprodukcie

Daylilies sa môžu množiť vegetatívne alebo semenami. Každá z možností má určité vlastnosti.

Rozdelenie kríkov

Táto metóda chovu sa považuje za najbežnejšiu. Umožňuje vám zachovať všetky odrodové vlastnosti materskej kultúry. Zároveň je prípustné použiť rôzne spôsoby oddelenia kvetov - vykopaním rastliny zo zeme alebo bez jej odstránenia zo zeme.

V prvom prípade sa odporúča vykopať krík zo zeme spolu s koreňom. Potom oddenok opláchnite vodou. To pomôže odstrániť škodcov a uľahčí rozdelenie kríkov. Potom je potrebné odstrániť stopku a lístie. V takom prípade musíte nechať výhonky veľké 10 - 15 centimetrov.

Odporúča sa sušiť staré kríky a nakrájať ich na fragmenty. Každý z nich by mal mať časť koreňového krčku s púčikom. Aby sa dosiahla tvorba krajšej zelene, na pozemkoch by sa malo nechať 3 - 5 výhonkov.

Pri silnom premnožení kríkov môže byť pomerne ťažké ich oddeliť. V takýchto plodinách rastú mladé korene na okrajoch. Tieto fragmenty sa ihneď po oddelení zakorenia. Delenk z centrálnej časti dennice potrebuje čas na rast. Preto sa musia najskôr vysadiť na dočasnom záhone a po 1 - 2 rokoch by sa mali vysadiť na stále miesto.

Na konci leta možno mladé rozety oddeliť od voľných kríkov. To nevyžaduje vykopanie hlavnej rastliny. Na postup sú vhodné kríky staré 2-3 roky s vlastnými koreňmi.

Bez kopania je dovolené rozdeliť denné ľalie, ktoré veľmi nerastú. Aby ste to dosiahli, musíte ostrihať krík ostrou lopatou, odrezať ho zospodu a vytiahnuť odrezky zo zeme.Poškodené úlomky na koreňoch sa odporúča posypať dreveným popolom.

Kmeňové odrezky

Niektoré odrody, ktoré kvitnú v auguste, tvoria 1-3 nové kríky v pazuchách stopiek. Ako rastú, objavujú sa na nich nové listy a koreňové tuberkulózy. Po vysušení stopky je možné rozety opatrne oddeliť od hlavnej rastliny. Je tiež prípustné odrezať odrezky kúskom stonky s rozmermi 3 - 5 centimetrov.

Listy na rozetách sa odporúča skrátiť o tretinu a potom ich zasadiť do výživnej pôdy na zakorenenie. Rastliny je potrebné systematicky postrekovať a tieňovať.

Semená

Túto chovnú metódu využívajú hlavne chovatelia. Pomáha vyvíjať nové odrody plodín. Malo by sa pamätať na to, že semená daylily sa nedajú dlho skladovať. Odporúča sa ich vysadiť bezprostredne pred zimou alebo odložiť až na jar. Sadivový materiál vyžaduje studenú stratifikáciu a pri zimnom výseve sa tento postup uskutočňuje v pôde prirodzeným spôsobom.

Ak je plánovaná jarná výsadba, musia sa semená najskôr držať mesiac na nízkej teplote. V tomto prípade sú optimálne parametre + 2-3 stupne. S príchodom jari sú semená zasadené do zeme o 2 - 3 centimetre. Takéto rastliny budú schopné kvitnúť až po 2 - 3 rokoch.

Časté chyby pri starostlivosti o rastlinu

Pri pestovaní plodiny sa začínajúce kvetinárstva dopúšťajú mnohých chýb:

  1. Porušiť načasovanie výsadby. Pokiaľ by kultúra pred zimou nestihla zakoreniť, hrozí smrť mrazom. Pri príliš skorej jarnej výsadbe sa oslabené kry nemajú čas zotaviť pred kvitnutím a môžu trpieť rôznymi infekciami.
  2. Príliš nízky rez pozemnej časti. Odporúča sa ponechať konope s veľkosťou najmenej 10 centimetrov.
  3. Včasný zber listov je zanedbávaný. Je vhodné, aby prirodzene schli. To poskytuje koreňovému systému maximálne množstvo výživných látok.
  4. Kríky sú na zimu izolované príliš skoro. Za teplého počasia môže rastlina vyschnúť.
  5. Na výsadbu sa používajú dusíkaté hnojivá. To provokuje rast ďalších listov.

Daylily je krásna dekoratívna kultúra, ktorá sa často používa v krajinnom dizajne. Aby sa rastlina mohla normálne rozvíjať a nádherne kvitnúť, odporúča sa o ňu správne starať. V tomto prípade stojí za to kríky včas zaliať, doplniť výživné látky a orezávať. Aby rastlina normálne vydržala zimu, odporúča sa ju zahriať. Metóda prístrešku navyše závisí od klimatických charakteristík regiónu.


Pozri si video: Elgit Doda - Larg (August 2022).