Dom a záhrada

Najlepšie odrody egrešov na pestovanie v rôznych častiach Ruska

Najlepšie odrody egrešov na pestovanie v rôznych častiach Ruska


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Angrešt (Grossularia) označuje druh rastlín z čeľade egrešov (Grossulariacea). Tento druh je samostatnou vetvou rodu ríbezle. Skôr bol egrešový subgenus považovaný za samostatný druh patriaci do rodu Grossularia Mill.

Skupiny a ich vlastnosti

Podľa známych vlastností a pôvodu sú všetky známe odrody angreštu rozdelené do niekoľkých skupín.

Západoeurópska skupina

Takéto druhy pochádzajú z voľne žijúcich druhov egrešov alebo Crossularia reclinata (Z) -Mill. Charakteristické črty sú priemerná sila rastu kríka, veľkoplodých a chutí zrelých bobúľ. Za hlavnú nevýhodu možno považovať náchylnosť na lézie hubovým ochorením, ako je múčnatka alebo sferotek, ktorá je spôsobená Sphaerotheca moruvae. Západoeurópska skupina je známa pre egreše zo zelených fliaš, ako aj odrody „Industry“ a „Warsaw“.

Americká skupina

Zástupcovia tejto skupiny pochádzajú z amerického druhu Crossularia hirtella Mich Spach a európskych odrôd. V dôsledku kríženia bolo možné získať odrody, ktorých podstatnými rozdielmi sú silný rast rastlín, ako aj prítomnosť tenkých oblúkovitých a mierne pichľavých výhonkov. Bobule nie sú dostatočne veľké a majú veľmi priemernú chuť. Egreše sa vyznačujú vysokou odolnosťou proti múčnatke. Najznámejšími predstaviteľmi tejto skupiny sú Houghton, Purman, Curry a Grape.

Ruská skupina

Táto kategória je rozdelená na staré a nové typy. Nové odrody ruskej skupiny sa vyznačujú vysokou sférickou odolnosťou, vynikajúcimi výnosmi a vynikajúcimi údajmi o chuti. Na základe dlhoročných výskumov bolo možné izolovať najproduktívnejšie od starých a nových odrôd, ktoré sú veľmi pestré v našej krajine. Najobľúbenejšie odrody sú „Jubilejný“, „Malachitský“ a „Zmena“. V posledných rokoch chovatelia pestujú odrody, ktoré sú ideálne pre pestovanie v Rusku.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o jošte.

Angrešt: výber odrôd

Podrobný opis odrôd

Odrody s hrotmi

"Jar"

Odroda má veľké bobule žltej farby. Vyznačuje sa veľmi bohatou a sladkou chuťou. Bobule sú vhodné na univerzálne použitie. Nielenže sa konzumujú čerstvé, ale tiež sa používajú ako suroviny na varenie džemu alebo obohatených kompotov.

"Jubilee"

Získané v dôsledku starostlivého výberu. Charakteristickou črtou je priemerná mrazuvzdornosť, ktorá umožňuje jej pestovanie v južných oblastiach našej krajiny. Štandardné ukazovatele výšky kríkov dosahujú jeden a pol metra, takže kultivácia sa uskutočňuje mrežou. Plody sa vyznačujú vysokou prenosnosťou, vďaka ktorej sa táto odroda stala obľúbenou nielen medzi súkromnými záhradníkmi a záhradníkmi, ale aj na farmách.

„Ruská žltá“

Optimálny kultivar v oblastiach s drsnými zimami. Má šíriacu sa korunu, sladké a kyslé žlté bobule strednej veľkosti. Zvláštna popularita odrody je spôsobená jej skorým zrením a vynikajúcou chuťou. Určité nevýhody odrody možno považovať za nízke ukazovatele prepraviteľnosti ovocia, čo znemožňuje rast v priemyselnom meradle.

"Senátor"

Vyznačuje sa vysokou zimnou odolnosťou a produktivitou. Rastlina sa nebojí jarných mrazov a je tiež celkom odolná voči múčnatke. Chuť je vysoká. Zrelé plody majú jemnú a jemnú kyslastú chuť. Bobule majú zaoblený tvar, tmavočervenú farbu, jemnú pokožku. Priemerné výnosy dosahujú 5 kilogramov ovocia na dospelú rastlinu.

"Kaptivator"

Veľmi populárna a sľubná odroda, ktorá sa vyznačuje neskorým dozrievaním. Chovaný v Amerike a už dlho zakorenil v našej krajine. Zrelé bobule majú hnedasto-ružové sfarbenie pokožky a majú veľmi bohatú, kyslú chuť. Ovocie sa môže konzumovať čerstvé, ako aj suroviny na zber a konzerváciu.

"Mysovsky-37"

Chovaný na kultiváciu na predmestí. Vyznačuje sa skorým vstupom do plodov, ako aj vysokým výnosom a odolnosťou zrelého ovocia voči praskaniu, vďaka čomu sú vhodné na spracovanie na omáčky a víno, na mrazenie a konzervovanie. Bobule okrúhleho alebo hruškovitého tvaru majú tmavočervenú farbu a sladkú, kyslú, veľmi príjemnú, osviežujúcu chuť. Významnou výhodou odrody je dobré zakorenenie odrezkov a vrstvenie. Medzi nevýhody patrí malá veľkosť bobúľ a hmatateľná kyslá chuť.

Čierna Negus

Názov je úplne v súlade s farbou pokožky zrelých bobúľ. Odroda sa vyznačuje strednou sezónou, odolnosťou plodov proti praskaniu. Priemerná výška kríkov môže prekročiť jeden a pol metra. Odroda bola výsledkom kríženia odrôd egrešov „Krasilny“ a „Anibut“. Výsledná rastlina má najlepšie rodičovské vlastnosti, vyznačuje sa odolnosťou gule a vhodnosťou pre akýkoľvek druh spracovania.

"Early Pink"

Vyznačuje sa stredným dozrievaním a pomerne veľkými bobuľami, ktoré v zrelej podobe získajú veľmi príjemnú ružovú farbu a mierne voskovú vrstvu. Odroda patrí do kategórie univerzálneho použitia. Plody majú jemnú dezertnú príchuť, rôznu šťavnatosť zrelej dužiny. Nevýhodou je nízka odolnosť proti mrazu.

"Zmena"

Charakteristickým znakom odrody je prítomnosť slabých, nie lignifikovaných hrotov na rastline, ktoré umožňujú nerušený zber zrelých bobúľ. Okrem toho sa táto odroda vyznačuje bohatým plodením. Na kríku dozrievajú krásne tmavo červené bobule, ktoré sa po úplnom zrení nerozpadnú. Nevýhody zahŕňajú nevýznamné množstvo ovocia a priemernú úroveň zimnej odolnosti rastlín. Odroda patrí do kategórie univerzálnych účelov a je u nás široko rozšírená.

Odrody bez tŕnia

"Malachit"

Vyznačuje sa veľkými smaragdovými bobuľami s veľmi tenkou pokožkou, jemnou dužinou a jemnou kyslosťou v chuti. Pomerne často sa zrelé ovocie používa na konzerváciu a prípravu obrobkov. Odroda je odolná voči mrazu, chorobám a škodcom.

"African"

Vyznačuje sa veľkými bobuľami charakteristickej matnej, veľmi výraznej fialovej farby. Chuť má jemné tóny čiernych ríbezlí. Charakteristickou črtou rastliny je odolnosť proti múčnatke. Bobule sú ideálne na výrobu džemu a želé.

"Svetlá Krasnodar"

Má veľké plody tmavo červenej farby a veľmi sladkú chuť. Je dokonale prispôsobený na pestovanie v takmer každej klimatickej zóne a ľahko toleruje suchá letá, ako aj významné mrazy.

"Grušenka"

Charakteristická je zvláštna hruškovitá forma zrelých bobúľ. Plody sú tmavej farby s príjemnou, jemnou a sladkou chuťou.

Medovník

Zrelé bobule majú nezvyčajnú čerešňovú farbu, ale skôr priemernú chuť. Znakom odrody je potreba častého vytvárania kríkov, ako aj neschopnosť rastlín meniť počas kultivácie klimatické podmienky.

"Ural"

Má veľké plody svetlozelenej farby. Zrelé ovocie má sladkú chuť s miernou kyslosťou. Kríky sú pomerne kompaktné a odolné voči poškodeniu väčšinou chorôb a škodcov.

"Commander"

Vytvára veľké bobule tmavo červenej farby a veľmi sladkej, príjemnej chuti. Odroda patrí do kategórie stredne skorého dozrievania a má dostatočnú rezistenciu na veľké množstvo chorôb.

"Seraphim"

Má veľké sladké a kyslé bobule správneho oválneho tvaru. Chuť je veľmi vysoká. Odroda sa vyznačuje priemernou dobou zrenia, výnosom a zvýšenou odolnosťou voči chorobám.

"Severný kapitán"

Jeden z najlepších z hľadiska produktivity. Má kompaktné, vysoké kríky s nerozvetvenými vetvami. Čierna farba plodov dodáva rastline dekoratívny efekt. Plody sú stredne veľké s charakteristickou príjemnou dochuťou. Rastlina je zriedkavo postihnutá chorobami a ľahko toleruje mrazy. Priemerný výnos jedného dospelého kríka môže dosiahnuť 12 kilogramov bobúľ.

"Egreše besshipny"

Novinka od chovateľov našej krajiny. Rôzne stredné dozrievanie so silnými a zle rozloženými kríkmi. Vetvy idú priamo z koreňového systému a majú priemernú hrúbku. Bobule sú pomerne veľké a majú svetlo červenú farbu. Ovocie sa vyznačuje kvapôčkovým tvarom a sladkou chuťou s jemnou kyslosťou. Odroda je odolná voči múčnatke a je veľmi mrazuvzdorná v zime.

Najlepšie odrody pre stredné Rusko

Napriek tomu, že sa v posledných rokoch objavili sľubné a moderné odrody angreštu bez tŕnia, väčšina letných obyvateľov v strednom pruhu našej krajiny stále uprednostňuje tradičné, časom testované, pichľavé, produktívne kríky. Zber plodov z takýchto rastlín sa, samozrejme, vyznačuje určitými ťažkosťami, tieto odrody, ktoré záhradníci milujú, však dobre korenia a ľahko tolerujú prekvapenia počasia. Najobľúbenejšie sú:

 • „Ruská žltá“;
 • "Invicta";
 • "Malachit".

Na predmestiach sa odporúča pestovať odrody "Yubileiny", "Rodnik", "Neslukhovsky", "Hinomaki" a "Krasnoslavyansky".

Najlepšie odrody pre Sibír

Vlastnosti klimatických a poveternostných podmienok, ktoré charakterizujú územie Sibír, naznačujú pestovanie rastlín odolných voči mrazu a dlhodobým nízkym teplotám. Uprednostňované by mali byť takéto odrody s mierne pichľavými výhonkami, ako napríklad:

 • "Cooperator";
 • "Besshipny Čeľabinsk";
 • "Beryl";
 • "Legiens";
 • "Oksamit";
 • „Zelený dážď“;
 • "Malý človek";
 • "Russian";
 • "Prune";
 • "Čierna kvapka";
 • "Samurai";
 • „Červený východ“;
 • "Výberové konanie";
 • "Senátor".

Všetky tieto odrody sa vyznačujú zimnou otužilosťou a sú tiež odolné proti poškodeniu chorobami a tvoria vyššie ako priemerné výnosy. Malo by sa pamätať na to, že v sibírskom egreši sú zimné kríky úspešne iba pod vrstvou snehu.

Ako zasadiť egreše

Dodržiavanie pravidiel pestovania egrešov a správny výber odrody vám umožní získať stabilný vysoký výnos zdravých bobúľ v takmer každom regióne Ruska.Komentáre:

 1. Kelabar

  You've got a great thought

 2. Akinokora

  Chcel by som vás povzbudiť, aby ste navštívili stránku s veľkým počtom článkov o téme, ktoré vás zaujímajú.

 3. Creketun

  staré fotografie

 4. Daren

  Našli ste stránku s témou, ktorá vás zaujíma.Napíšte správu