Rada

Najlepšie spôsoby sterilizácie paradajok v nádobách a doba trvania postupu

Najlepšie spôsoby sterilizácie paradajok v nádobách a doba trvania postupu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pre mnoho žien v domácnosti je sterilizácia paradajok v sklenených nádobách zárukou chutného, ​​uspokojivého zimného obdobia. Obyvatelia leta ponúkajú na konzervovanie zrelé paradajky, ktoré je možné sterilizovať, pasterizovať alebo naliať znova a znova. Aby ani jeden počas procesu zberu „nevybuchol“ a paradajky sa nepokazili, je dôležité dodržiavať techniku ​​konzervovania.

Dajú sa nádoby na paradajky sterilizovať?

Sterilizácia plných plechoviek, ako aj prázdnych viečok, je skvelým spôsobom, ako zabiť mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobiť okamžité znehodnotenie produktu. Zásobte sa trpezlivosťou, odbornými radami a rôznymi chuťovými prísadami.

Tento postup sa musí vykonať na vylúčenie škodlivých baktérií.

Príprava plechoviek

Sterilizácia prebieha rôznymi spôsobmi, ale príprava nádob a obsahu je vždy rovnaká.

Pred konzervovaním musia byť sklenené nádoby očistené štetcom, roztokom sódy. Sušenie plechoviek sa vyskytuje „babičkiným“ spôsobom - sú obrátené hore dnom na papierovom, látkovom uteráku (obrúsku). Keď príde čas na naplnenie nádob, odporúča sa ich znovu zalejeť vriacou vodou..

Viečka na poháre sa umyjú tečúcou vodou so sódou a mydlom. Po opláchnutí sa vložia do kovovej misky, naplnia sa horúcou vodou a zohrievajú sa 20 minút. Toto opatrenie sa prijme pred konzervovaním (maximálne 2 hodiny). Môžete sterilizovať viečka:

 • v rúre predhriatej na 120 stupňov;
 • vo vriacej vode;
 • v malej naberačke samostatný hrniec s vriacou vodou.

Ďalej sa hostesky považujú za hlavnú zložku konzervácie - paradajky. Umývajú sa v teplej vode, aby sa odstránili cestné nečistoty a prach. V tejto fáze je potrebné dodržiavať základné pravidlá triedenia, a to deliť paradajky podľa:

 • farba;
 • veľkosť;
 • stupeň zrelosti.

Keď sterilizujete paradajky v nádobách, znova skontrolujte, ktoré paradajky sú odobraté. Pre polotovary sa vyberajú stredné a malé ovocie a na nalievanie sa najlepšie používajú veľké.

Bezpečnostné opatrenia

Pretože počas sterilizácie sa hosteska zaoberá vriacou vodou, sklenenými nádobami, stojí za to byť opatrný a dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Dôležitú úlohu zohráva stav samotných výrobkov.

Konzervované paradajky s kožou alebo bez nej. Pred samotným zákrokom sú však plody blanšírované pár (asi 5 minút), neskôr sú ochladené. Toto opatrenie umožňuje v budúcnosti ľahko odlupovať pokožku a pochutnávať si na lahodnej konzervácii a tiež zabije všetky mikróby.

Aby ste sa nepopálili pri vyberaní plechoviek alebo viečok z vriacej vody, použite:

 • kuchynské kliešte na mäso;
 • držiak hrncov;
 • uterák s froté.

Ako správne sterilizovať konzervy s paradajkami?

Akákoľvek sklenená nádoba, ktorá môže byť hermeticky uzavretá, je vhodná na domáce práce. Po sterilizácii nad parou sú paradajky opatrne vložené do hlbokej nádoby. Potom sú sterilizované alebo pomocou metódy horúceho plnenia v bankách s objemom:

 • 0,5 l - 10-15 minút;
 • 1 liter - 20-25 minút;
 • 3 l - 30-35 minút.

Takéto opatrenia vám umožnia uchovať všetku konzerváciu pri izbovej teplote. To platí, ak dom nemá studenú pivnicu. Existuje niekoľko spôsobov sterilizácie:

 1. V hrnci.
 2. Parou.
 3. V pomalom hrnci.
 4. V mikrovlnke.
 5. V rúre.
 6. Spôsob plnenia za horúca.

Najobľúbenejší spôsob sterilizácie paradajok v konzerve je prevarená voda. Ak to chcete urobiť, vezmite si hlboký hrniec, kade a na spodok položte uterák. Plechovka je umiestnená v naplnenej nádobe, zatiaľ čo teplota vody sa zhoduje s teplotou obrobku. V opačnom prípade banka praskne alebo praskne.

Hladina vody by mala siahať po „rameno“ nádoby, zakryté vekom (nie je zatvorené). Ďalej musíte dodržiavať čas varu v závislosti od objemu nádoby.

Potom sú plechovky opatrne vybraté a skrútené, obrátené hore dnom a „zakryté“ teplom, kým úplne nevychladnú.

Parou nad panvicou

Parná sterilizácia plechoviek sa považuje za tradičný spôsob dekontaminácie nádob pred konzerváciou. Osvedčeným a spoľahlivým spôsobom sterilizácie nádob je použitie hrnca alebo rýchlovarnej kanvice. Budete tiež potrebovať špeciálny kryt s niekoľkými otvormi.

Na tieto účely sa niektoré ženy v domácnosti uchýlia k použitiu kovového roštu z rúry alebo grilu, sita alebo akejkoľvek inej zátky, ktorá by nádobu držala nad vriacou vodou.

V závislosti od objemu sklenenej nádoby sa doba sterilizácie bude pohybovať od 5 do 20 minút. Úspešný výsledok bude „vyzvaný“ kvapkami pary na stenách plechovky na konci procedúry - para by mala prúdiť rovnomerne dole.

V hrnci

Najpopulárnejším spôsobom ničenia mikroorganizmov a baktérií je sterilizácia plechoviek v hrnci. Existuje niekoľko dôležitých odtieňov:

 • pri pokladaní plechoviek sa na spodok panvice položí akákoľvek čistá hmota zložená do 5-6 vrstiev;
 • niekedy sa používa drevená mriežka alebo kovový kruh;
 • počas varu je panvica uzavretá vekom;
 • voda by sa nemala nechať prudko vrieť, preto je dôležité oheň regulovať.

Doba sterilizácie pre paradajky v štandardnom 1 litrovom pohári trvá až 25 minút.

Okrem kuchynského riadu a sporáka môžete použiť multivarku alebo mikrovlnnú rúru. Tento moderný prístup sa rozšíril vďaka rýchlosti a presnosti procesu:

 1. V multivarke musíte postupovať rovnako ako v prípade hrnca. V nastaveniach prístroja je potrebné nastaviť režim „Pečenie“ a uviesť vodu do varu spolu s nádobami s paradajkami umiestnenými v miske. Po 10 minútach je potrebné kontajnery vytiahnuť.
 2. Metóda mikrovlnnej sterilizácie je najjednoduchšia a najrýchlejšia, pretože trvá najviac 5 minút. Nádoba s prírezmi sa vloží do rúry s vopred nastaveným režimom maximálneho výkonu. Je však nemožné vložiť do mikrovlnnej rúry veľké trojlitrové nádoby.

Suchá sterilizácia paradajok v nádobe môže dokonca vyžadovať aj rúru. Škodlivé baktérie, huby a iné mikroorganizmy sa odstraňujú pôsobením vysokých teplôt, ale bez akejkoľvek kvapaliny. Metóda bude spočívať v postupnom ohrievaní nádoby, ako aj v povinných krokoch:

 1. Predbežne vyčistite plechovky a naplňte ich paradajkami.
 2. Uvoľnené viečka na nádobách.
 3. Umiestnenie nádob na mriežku alebo plech na pečenie.
 4. Rúru vyhrejeme na maximálne 120 stupňov.
 5. Zahrejte sklenené nádoby od 10 minút do pol hodiny, v závislosti od objemu.
 6. „Sterilizovanú“ konzervu vyberte z rúry.

Okrem rúry sa táto metóda používa na plynových aj elektrických sporákoch. Táto metóda takmer nezmení vzhľad paradajok.

Ako dlho trvá sterilizácia?

Tepelné spracovanie sklenených obalov ochráni pred vniknutím škodlivých baktérií a mikroorganizmov. Pri správnej sterilizácii potešia polotovary na zimu stoly chutným a zdravým občerstvením.

Počas postupu musia byť nádoby umiestnené vo veľkej nádobe, položené na uteráku, inej záležitosti, aby sa sklenené steny nenarazili proti sebe. Ak je na to zvolený hrniec, uistite sa, že voda v ňom nedosahuje po krk o 4-5 cm.

Doba sterilizácie sa počíta od začiatku varu kvapaliny. Najväčšie plechovky trvajú do pol hodiny, litrové plechovky asi 20 minút a najmenšie plechovky až 10 minút.

Na konci procedúry sa plechovky s paradajkami zrolujú, pretrepú a nechajú vychladnúť v polohe „hore dnom“ na akomkoľvek suchom a teplom mieste.

Pol litra

Pol litrové nádoby sa považujú za najobľúbenejšie pri rolovaní potravín, zeleniny a ovocia. Takéto tégliky (0,5 l) s paradajkami sa sterilizujú v rúre aj v hrnci. Sú umiestnené v multivarke v mikrovlnnej rúre.

Vo vnútri takejto nádoby sú umiestnené paradajky akejkoľvek veľkosti. Ak hosteska konzervuje cesnak, bazalku a ďalšie produkty spolu s paradajkami, snaží sa vybrať stredne veľké ovocie. Čas sterilizácie nebude trvať dlhšie ako 10 minút.

1 liter

V takom prípade sa doba procedúry zvýši na 15-20 minút: v pare, v rúre alebo v hrnci s tekutinou. Pokúšajú sa zvoliť vhodné viečka pre tento alebo ten typ konzervovania:

 • plechový kryt na švový stroj;
 • sklo s klipom;
 • polyetylén pre studenú metódu;
 • polyetylén pre horúcu metódu.

3-litrový

Najväčší téglik nie je vhodný na sterilizáciu v mikrovlnnej rúre alebo v multivarkách. Najlepšou možnosťou je parná úprava nádob. Do veľkej fľaše sa zmestí obrovské množstvo paradajok, takže existuje riziko znehodnotenia „porcie“.

Okrem tradičných plechoviek môžete použiť kontajnery na prove. Pri práci s rúrou alebo parou však musíte dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Tieto modely majú v dizajne kovové vložky (sklopné veko, rukoväť), preto je pripináčik pripravený vopred.

Pri správnej sterilizácii plných plechoviek bude možné udržiavať domáce úlohy bezpečné a zdravé. Takéto opatrenie vylučuje všetky mikroorganizmy, ktoré sa môžu dostať do čistej nádoby a spôsobiť fermentáciu. Pre úspešné uchovanie úrody letnej chaty je zvolená optimálna možnosť sterilizácie.


Pozri si video: Klasický španielsky vtáčik - videorecept (Február 2023).