Tajnosť

Chrysanthemum "Multiflora": opis a vlastnosti pestovania

Chrysanthemum "Multiflora": opis a vlastnosti pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Chryzantémy alebo chryzantémy patria do rodu jednoročných a viacročných bylinných rastlín. Sú to zástupcovia rodiny Asterovcov alebo Compositaeovcov. Z rozmanitosti týchto kvitnúcich rastlín na otvorenom priestranstve v strednej zóne Ruska sú najbežnejšie pestované sférické chryzantémy „Multiflora“ z dôvodu ich vysokej dekoratívnosti.

Funkcie Chrysanthemum Multiflora

Táto rastlina patrí do novej rady obmedzených super nízko rastúcich chryzantém. Na vytvorenie kríkov nie sú potrebné podpery, viazanie ani žiadne ďalšie podmienky. Samostatne sa vytvára vo sférických kríkoch, ktoré sú posiate kvetinami. Listy za kvetmi nie sú viditeľné.

Podľa typu kvetu chryzantémy "Multiflora" sa delia:

  • skoré kvitnutie, s kvitnutím v auguste;
  • stredne kvitnúce, s kvitnutím v septembri;
  • stredne neskoré kvitnutie, koncom septembra - októbra.

Veľkosť rastlín sa dá upraviť výberom optimálnych dátumov výsadby, ako aj použitím rôznych odrôd:

  • super nízka, s výškou a priemerom puzdra od 20 do 30 cm;
  • stredne veľké, s výškou a priemerom puzdra od 30 do 40 cm;
  • vysoký, s výškou a priemerom puzdra od 60 do 70 cm.

Okrem toho ukazovatele veľkosti rastlín veľmi často závisia od rastúcich podmienok a faktorov počasia v regióne.

Významnou nevýhodou kvetovej kultúry je nedostatok zimnej mrazivosti. V zasneženej a mrazivej zime môžu rastliny zamrznúť aj pod prístreškom.

Chrysanthemum "Multiflora": výsadba a starostlivosť

Populárne odrody

Multiflora je jedným z prvých kvitnúcich chryzantém, a preto sa to ruským pestovateľom kvetov páčilo. Táto populárna skupina obsahuje dostatočný počet odrôd, ktoré kvitnú na otvorenom priestranstve v septembri až októbri. V súčasnej dobe je Multiflora na vrchole záhradníckej módy a jej pozornosť rastie.

názovVýška BushDoba kvitnutiakvety
„Branbeach White“Bush nie vyšší ako 50 cmDruhá polovica augustabiela
„Branbeach Sunny“Rovnaké parametreDruhá polovica augustaPriemer do 5 cm, žltý
"Branindio Branindio"Rovnaké parametrePrvá dekáda septembraŽltá s hnedasto-zlatým odtieňom
"Branroyal Yellow"Výška rastlín nie viac ako 50 - 70 cmseptembražltý
"Branhill Red"Rastie nie viac ako 40 cmPolovici augustaTmavo červená
"Branfountain Salmon"Bush nie vyšší ako 50 cmV polovici septembraružový
"Branfountain Lemon"Rovnaké parametreV polovici septembraCitrónová žltá
"Branfountain Purple"Rovnaké parametreV polovici septembrafialový
"Branbeach Lilac"Rastlina nedosahuje viac ako 50 cmseptembraFialová ružová
„Branbeach Orange“Rastie nie viac ako 50 cmPrvá dekáda septembraoranžový

Propagačné funkcie

Rozmnožovanie je možné niekoľkými spôsobmi, ktoré sú pomerne jednoduché a umožňujú získať vysoko kvalitné kvitnúce rastliny. Chryzantémy sa môžu množiť semenom, delením kríkov a odrezkov.

Propagácia dividendami

Krčka maternice by sa mala vykopať z pôdy, čo vám umožní získať veľa nových z jednej rastliny. Mladé výhonky, na ktorých bol vytvorený koreňový systém, by sa mali oddeliť. Na oddelenie je niekedy potrebný ostrý záhradný nôž. Výsledné vzorky by mali byť vysadené oddelene po stlačení vrchnej časti a potom čo najhojnejšej vody.

Propagácia zeleným vrstvením

Chryzantéma sa krásne množia metódou zelených odrezkov. Rezané odrezky môžu byť zakorenené v nádobe s vodou a priamo v pôde, čo umožňuje ľahké zatienenie. Vrstva pôdy v kvetináčoch na zakorenenie zelených odrezkov by mala byť najmenej 12 cm. Pre rastlinu je optimálna pôdna zmes pozostávajúca z riečneho piesku, perlitu a ľahkej trávnikovej pôdy.

Množenie osiva

Pomerne často sa v kvetinárstve používa spôsob pestovania odrody „Multiflora“ zo semien.

Názov metódyVýsev a sadenieFunkcie starostlivosti
Priamy výsevVýsev sa vykonáva v poslednom desaťročí apríla alebo začiatkom mája. Na kvetinových záhonoch by sa výsadbové otvory mali pripraviť vo vzdialenosti medzi nimi 25 - 27 cm, potom sa opatrne vylejú vodou a umiestnia sa do otvoru pre pár semien. Posypané plodiny by mali byť pokryté filmom, ktorý urýchli klíčenie semienJe potrebné vykonávať pravidelné uvoľňovanie pôdy, odstraňovanie burín a hnojenie. Prvé obliekanie sa vykonáva desať dní po výskyte sadeníc pomocou prostriedkov „Rainbow“ alebo „Ideal“. Po dvoch týždňoch by sa mala v každej diere nechať jedna rastlina, ktorá by všetko zbytočne uložila na iné miesto. Kvetenstvo nastáva mesiac a pol po klíčení
Metóda sadeniaVýsev pre sadenice sa uskutočňuje vo februári až marci. Semená by mali byť rozptýlené po povrchu pôdy navlhčené striekacou pištoľou a pokryté plastovým obalom. Plodiny by mali mať teplotu 23 - 25 ° C. Je potrebné pravidelne zvlhčovať pôdu a vetrať plodiny. Po objavení sa pár listov, zber a postrek roztokom Zircon alebo Epin-ExtraJe potrebné vykonávať pravidelné zálievky a top dressingy. Hnojivá sa aplikujú dvakrát mesačne. Odporúča sa vyšetrenie. Kvalitné sadenice majú silný stonok a výšku asi 20 cm. Po výsadbe v kvetinovej záhrade sa musí vykonať zovretie koruny sadenice.

Pravidlá vykládky

Sférické chryzantémy "Multiflora" sú dosť nenáročné a môžu sa pestovať nielen v otvorených kvetinových záhonoch, ale aj v nádobách, zasklených skleníkoch alebo v kvetináčoch.

V strednom Rusku je najúspešnejším obdobím pestovania chryzantém prvé desaťročie mája, za prítomnosti dostatočne teplého počasia. Pestovateľská oblasť by mala mať dobré slnečné žiarenie a mala by byť chránená pred nárazmi studeného vetra. Ak je pôda v kvetinovej záhrade ťažká a hustá, je potrebné zlepšiť zloženie pôdy nanesením piesku a organických hnojív. Zakorenenie rýchlo a ľahko prechádza na voľné a dobre priepustné vodné pôdy.

Tiež vám odporúčame prečítať si článok, ktorý hovorí o nenáročných druhoch chryzantém.

Starostlivosť o chryzantému „Multiflora“

Rastliny nie sú príliš náročné na starostlivosť a potrebujú štandardné opatrenia.

Zalievanie

Chryzantéma je veľmi hygrofilná, preto sa pred kvitnutím musí hojne zalievať. Frekvencia aplikácie vlhkosti je úplne závislá od poveternostných podmienok. Najčastejšie a hojne zalievanie sa vykonáva v horúcich a suchých dňoch. V daždivom počasí nie sú potrebné zavlažovacie opatrenia. Dobrý výsledok pri udržiavaní pôdnej vlhkosti ukazuje systematické uvoľňovanie pôdy okolo kríkov.

Vrchný obväz

Sférické chryzantémy série Multiflora nie sú príliš náročné na úrodnosť pôdy v kvetinovej záhrade a kvalitatívne zloženie hnojív. V dôsledku nedostatočného zavádzania hlavných zložiek výživy, ako aj nedostatku stopových prvkov sa však rast, vývoj púčikov a chloóza listov veľmi často spomaľujú. Nadbytok hnojív spôsobuje spaľovanie tukov v kríkoch

Hnojenie rastlín so správnym plnením hnojivami výsadbového otvoru sa môže vykonať raz počas vegetačného obdobia. Na tento účel sa odporúča použiť roztok mulleínu alebo vtáčieho trusu.

Funkcie pestovania chryzantémy "Multiflora"

Táto rastlina rozhodne nepotrebuje špeciálne postupy na tvorbuto je vlastné vlastnostiam genetiky. Je nežiaduce pestovať kvetiny na jednom mieste dlhšie ako dve sezóny. Predĺžená kultivácia na rovnakom mieste často spôsobuje degeneráciu a stratu jedinečného tvaru rastlín. Preto by sa kríky mali z pôdy vyberať a presádzať raz za tri roky.

Zima v otvorenom teréne

Ak je rastlina pestovaná v južných oblastiach s teplou zimou, potom kríky nemôžu byť zakryté, len utrácajte ich kopce a nalejte na suché listy, hobliny alebo iný prírodný sypký a ľahký materiál. Mnoho pestovateľov kvetín v južných oblastiach po odkvitnutí "Multiflora" nie je rezaných a v priebehu času padajú listy a stonky rastliny, čím sa vytvára pomerne účinný úkryt.

Samozrejme, že taká rozmanitosť chryzantémy ako „Multiflora“ je ideálna kultúra kvetináčov, najlepšie sa pestuje vo veľkých kvetináčoch. Kapacity rastlín v zimnom období musia byť prenesené do relatívne teplej miestnosti. Pri pestovaní na kvetinových záhonoch by sa mal „Multiflora“ bez problémov pokryť na zimu. Tieto rastliny úspešne zimujú na otvorenom priestranstve, iba ak sú prípravné opatrenia správne vykonané.

Keď kvitnú rastliny, mali by byť rezané do výšky 20 cm. Nedotýkajte sa koreňového výhonku. Orezané kríky musia byť porciované ihlami alebo slamou a potom posypané humusovou alebo rašelinovou drobenkou. Pre efektívne udržanie snehu by mali rastliny pokryť smrekovými konármi.

Chryzantémy: Odroda odrôd

Od veľmi starých čias boli chryzantémy považované za symbol šľachty, šťastia a patrili do kategórie posvätných rastlín. Sférická „Multiflora“ sa priaznivo porovnáva s ostatnými skupinami tejto kvitnúcej rastliny s elegantným výberom odtieňov a relatívne rýchlou vegetáciou. Okrem toho sa v tomto chryzantéme vytvára atraktívny pravidelný sférický tvar, preto sa krajinní dizajnéri často odporúčajú vytvárať komplexné dekoratívne kompozície.


Pozrite si video: Read-Aloud of Chrysanthemum by Kevin Henkes (November 2022).