Rada

Čo robiť, ak sa na čerešni objavia lézie ďasien, liečebné a kontrolné opatrenia

Čo robiť, ak sa na čerešni objavia lézie ďasien, liečebné a kontrolné opatrenia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Mnoho záhradníkov sa pri pestovaní ovocných stromov na záhradnom pozemku stretáva s problémom toku čerešňovej gumy a s potrebou ich ošetrenia. Vzhľad viskóznych priehľadných kvapiek je akýmsi signálom, že rastlina má chorobu. Pri detekcii vylučovania živice je potrebných niekoľko naliehavých opatrení, takže stojí za to dozvedieť sa o príčinách vzhľadu formácií ďasien, existujúcich metódach liečby a prevencie.

Definícia toku gumy

Ochorenie ďasien alebo gummóza je ochorenie stromov, ktorého hlavným príznakom je vzhľad ďasien. Živicový výtok sa nachádza na kmeni, konároch, listoch a plodoch. V detstve sa mnohí snažili vyskúšať také formácie ako žuvačky. Chuť gumy je horká a po jej nájdení v ústach zostáva nepríjemná dochuť. Odstránenie čerešňovej gumy si vyžaduje včasné opatrenia, pretože oneskorenie môže byť spojené so smrťou stromu.

Príčiny výskytu

Vzhľad gumy na čerešniach sa považuje za zlý príznak. Vo väčšine prípadov je tvorba gumy reakciou rastliny na nepriaznivé faktory. Medzi hlavné dôvody patria:

 • poškodenie konárov alebo kmeňa mechanickej povahy;
 • neschopnosť stromu vydržať váhu ťažkých plodov;
 • prudké výkyvy teploty alebo vysoká vlhkosť;
 • dostať úpal;
 • dôsledky zmrazenia;
 • rast v ťažkej ílovitej pôde;
 • nadmerné používanie hnojív;
 • porušenie načasovania prerezávania;
 • výsledok činnosti škodlivého hmyzu;
 • infekcia infekciami hubového pôvodu.

Najbežnejšou príčinou lézií ďasien je poškodenie kôry, z ktorej sa rastlina snaží liečiť pomocou živice. Prostredníctvom gumy môže hmyz a patogény rôznych chorôb preniknúť hlboko do rastliny, čo ďalej zhoršuje situáciu a oslabuje rastlinu. Čerešne sa zároveň snažia uvoľniť ešte väčšie množstvo gumy a pri absencii včasných opatrení môžu zomrieť.

Metódy liečby

Metóda liečby ochorenia ďasien spočíva v použití kardinálnej „chirurgickej metódy“, ktorá spočíva v úplnom odstránení postihnutej oblasti ostrým nožom. Ako liečiť gommózu:

 • pre prácu je vybraný ostrý nástroj a vykoná sa dezinfekcia;
 • guma je vyrezaná nožom, pričom zachytáva 5 cm zdravej oblasti, ak je v trhlinách, opatrne sa z nich odstráni živica;
 • na vyčistených miestach sú ošetrené 1% síranom meďnatým, dôkladne ich navlhčite špongiou s roztokom;
 • strom zostane sám 2 dni.

Ďalej si urobia záhradné ihrisko a natrú ním všetky miesta ošetrené vitriolom. Ak bola živica na čerešni vyčistená z veľkej plochy, potom ju nalepte obväzom zo záhradného obväzu. Niektorí používajú na tieto účely tmel nigrofol alebo „Kuzbasslak“.

Skúsení záhradníci neodporúčajú vzdať sa tradičného lieku, pretože var je lacnejší, efektívny, bezpečný pre rastliny a ľudí a zároveň ľahko použiteľný.

Je možné vykonať ošetrenie ďasien v ktoromkoľvek teplom období. Neskorá jeseň, pri nízkych teplotách, sa takéto práce nevykonávajú, pretože rana nemusí mať čas na vyschnutie a premnoženie, čo povedie v zime k zamrznutiu čerešní.

Profylaxia

Na boj proti prietoku ďasien nestačí vykonávať „chirurgické“ operácie. Prevencia chorôb zahŕňa celý rad opatrení:

 • na výsadbu musíte zvoliť správne odrody čerešní, ktoré sú najvhodnejšie na pestovanie v konkrétnom regióne, berúc do úvahy jeho klimatické vlastnosti;
 • je potrebné zvoliť vhodné miesto pre rast stromu, vyhýbať sa oblastiam náchylným na záplavy, pôde s problémami prechodu vlhkosti a prístupu ku koreňom vzduchu;
 • neodstraňujte a nepoškodzujte starú kôru, pretože je to spoľahlivá ochrana podkladových vrstiev, zabraňuje zamrznutiu;
 • aby ste zabránili spáleniu rastliny na jar, obieďte kmene;
 • v chladnom období je strom opatrený dodatočnou ochranou a prístreškom, štandardné druhy a konáre sú izolované pytlovinou.

Včasné prerezávanie pomáha zabrániť úniku ďasien. Skúsení záhradníci odporúčajú počas letného obdobia odstrániť „vyliahnuté“ mladé výhonky, ktoré im bránia v dosiahnutí štádia odsoľovania. Malé rany sa hoja oveľa rýchlejšie, odstránenie silnejších konárov bude pre čerešne v budúcnosti bolestivejšie.

Ak chcete zvýšiť odolnosť stromu proti stresu a zlepšiť kvalitu jeho prežitia, nemali by ste zanedbávať kŕmenie a nemali by ste sa nechať uniesť dusíkatými hnojivami. Včasné postrekovanie fungicídmi a insekticídnymi prípravkami pomôže zabrániť invázii škodcov a plesňových chorôb.


Pozri si video: Furkace zubu (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Arlyss

  Thanks for the help in this matter, I also think that the simpler the better ...

 2. Mokora

  I do not know what kind of weapons the third world war will be fought with, but the fourth - with sticks and stones.Napíšte správu