Dom a záhrada

Pravidlá pre jesenné prerezávanie viniča pre začínajúcich záhradníkov s videom

Pravidlá pre jesenné prerezávanie viniča pre začínajúcich záhradníkov s videom


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Prerezávanie hrozna na jeseň má priaznivý vplyv na úrodu rastlín, ako aj na kvalitu bobúľ. Takáto udalosť znamená prísne definovanú postupnosť akcií, ktorá je pre začiatočníka veľmi ťažká. Pre záhradníkov, ktorí práve začínajú ovládať pestovanie hrozna, sa pri prerezávaní viniča odporúča obrátiť sa na príručky o vinohradníctve, kde je tento postup znázornený na obrázkoch.

Výhody jesenného prerezávania

Na jeseň sa orežú vinice na ovocných kríkoch. Len taký dátumy prerezávania uľahčujú ochranu hrozna pred zimou, aby nedošlo k zamrznutiu. Okrem toho sa v dôsledku tvorby vinice na jeseň môžu púčiky rozkvitať skôr, pred fázou toku miazgy a skoršou úrodou.

Na jar sa odporúča pestovať vinicu, ktorej vek nepresahuje tri roky. Pomerne často je vedľajším účinkom jarného prerezávania sušenie viniča a smrť rastliny. Ak je v tomto okamihu odrezaný vyspelejší, intenzívne ovocný vinohrad, takzvaný "plač viniča" čo vedie k okysleniu obličiek a zastavuje ich kvitnutie. Jesenné prerezávanie odstraňuje nežiaduce problémy s intenzívnou výrobou šťavy.

Orezanie hrozna na jeseň: kedy sa prerezáva

Štandardné podmienky pre prerezávanie viniča priamo závisia od odrody hrozna, ako aj od klimatických alebo poveternostných podmienok v pestovateľskej oblasti. V prípade nekultivovanej kultúry je možné jesenné prerezávanie vykonávať kedykoľvek v zimnom období, ale pred začiatkom aktívnej vegetácie.

Pohľad na jesenné prerezávanieTrvanie orezávaniavlastnosti
Pre-prerezávanieKonala sa v prvej dekáde októbra, pred začiatkom prvého mrazyVšetky nezrelé zelené výhonky sú orezané. Snímky, ktoré majú svetlo hnedú alebo tmavohnedú škvrnu a ktoré vytvárajú mierne chrumky s miernym ohybom, nemožno odstrániť.
Hlavné alebo tvarovacie prerezávanieVykonáva sa od polovice do posledných októbrových dní, bezprostredne po prvom mraze, pár týždňov po predbežnom prerezávaní.Predbežná kontrola puzdra a vyhodnotenie jeho stavu. Ďalej je puzdro vyčírené a sú odstránené suché, zlomené, príliš tenké, nedostatočne dozreté, nesprávne umiestnené výhonky. Najrozvinutejšie ovocné vinice by sa mali orezať na šípky

Výber nástrojov pre orezávanie

Ak je to potrebné, vypestujte mladé hrozno, nie staršie ako tri roky, musíte použiť štandardné záhradné nožnice. Rovnaký nástroj sa používa na prerezávanie hrozna počas zberu.

Na orezanie starších rastlín budete potrebovať:

 • špeciálne nože - kosáky;
 • záhradné záhradnícke záhradnícke nožnice;
 • súbory hrozna alebo pílky.

Záhradnícke záhradnícke nožnice sa používajú na pestovanie jednoročných a dvojročných viníc s hrúbkou nie väčšou ako 1,5 cm, ako aj pre tenké rukávy. Na dosiahnutie rovnomerného rezu sa používajú záhradnícke nožnice vybavené dvoma čepeľami.

Pri prerezávaní trvalých viníc s hrúbkou nie väčšou ako 8 cm by sa mali používať pílky na píl. Hrubšie výhonky sa upravia pomocou pílky. Oddeľovač, ktorý je typom nožníc na prerezávanie a ktorý vám umožňuje odstrániť konáre na ťažko prístupných miestach, sa veľmi pohodlne používa. Všetky nástroje zapojené do orezávania by mali byť nabrúsené a čisté.

Jesenné odrezky hrozna pre začiatočníkov

Orezávacia technológia pre začiatočníkov

Odporúča sa začať orezávanie z vrchu rastliny. Správne a najvhodnejšie prerezávanie viniča zahŕňa tieto postupné činnosti:

 • Na začiatku septembra by mali byť všetky mladé výhonky, ktoré sa dokázali natiahnuť na výšku pol metra od zeme, odstránené na trvalých rukávoch.
 • Strely na rukávoch, ktorých výška je viac ako 80 cm od zeme, by sa mali raziť. Štandardné prenasledovanie vrcholu je asi 10% z celej dĺžky výhonku. Okrem toho je potrebné orezať všetky bočné nevlastné dcéry.
 • Po výraznom poklesnutí listov by ste mali okolo polovice októbra rozhodnúť o najrozvinutejších výhonkoch. Je potrebné nájsť pár výhonkov, ktorých výška nepresahuje 80 cm od zeme.
 • Spodný výhonok, ktorý sa vytvoril z vonkajšej časti rukávu, by sa mal odrezať a zanechať 3 až 4 oči, čo umožní získať vysoko kvalitný uzol substitúcie.
 • Nachádza sa na opačnej strane a mierne vyššie od prvého výstrelu, je potrebné orezať, ponechať najmenej 5 a nie viac ako 12 očí. Takýto únik je ovocná šípka. Počet ocelli by sa mal rovnať priemeru výhonku s pridaním dvojice náhradných ocelli.

Je dôležité si uvedomiť, že čím je vinič hrubší, tým väčšia časť musí byť odrezaná. Rezy by sa mali vykonávať na uzle s úponkou alebo zväzkom. Plátky sa odporúčajú na vnútornej strane výhonkov.

V dôsledku prerezávania zostáva rastlina najsilnejšou trvalkou kmeňa, ktorá rastie kolmo na pôdu, ako aj rukávmi s púčikmi, ktoré sú potrebné na tvorbu nových viníc a kefiek na ovocie.

Taktiež vám odporúčame prečítať si článok o vlastnostiach jarnej výsadby sadeníc.

Starostlivosť po jesennom prerezávaní „figuríny“

Po postupe prerezávania by sa vinica mala ošetrovať pred škodcami a chorobami. Po spracovaní sa hrozno pripravuje na úkryt. Mladé kríky by mali byť ohnuté a pokryté zeminou. Pod týmto prístreškom môžu rastliny ľahko odolať poklesu teploty až na -14 až 16 ° C. Pri výraznejších poklesoch teploty by sa hrozno malo prikryť drevenou škatuľkou a pokryť strešnou plsťou.

V prípade kríkov určených pre dospelých sa odporúča používať v zime mierne odlišný spôsob ochrany. Po prerezaní sa odporúča odstrániť vinič pod tunelom z plastovej fólie. Predtým by ste mali odstrániť bič hrozna z podpier, ohnúť k zemi a zakryť jedľovými smrekovými konármi. Okraje filmového povlaku musia byť pritlačené k zemi. V oblastiach, kde nie je zima príliš chladná a zasnežená, hrozno odrôd odolných voči mrazu a hybridov nepotrebuje prístrešie.

Tipy a triky pre začiatočníkov

Prísne dodržiavanie pokynov na prerezávanie viníc vám spravidla umožňuje vykonávať postup pomerne ľahko a rýchlo. Avšak niekedy začínajúci záhradníci robia niektoré chyby, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú výnos a zdravie rastlín.

Schéma prerezávania starej vinnej kríky na zimu

Hlavná chyba začínajúcich vinárov sa stáva väčšinou nedostatočná, čo je veľmi šetrné prerezávanie hrozna. Mnoho záhradkárov rezá iba apikálnu časť a suché vinič, čo nevyhnutne vedie k zahusťovaniu. To neumožňuje výhonkom prijímať potrebné množstvo tepla, svetla a výživy. Aby ste sa vyhli negatívnym dôsledkom, mali by ste odstrániť 60-90% porastu pri dodržaní zvyšných požiadaviek na prerezávanie viniča.Komentáre:

 1. Luciano

  Ale niečo analogické je?

 2. Moogushicage

  bude prijatý akýkoľvek zvláštny prenos.Napíšte správu