Návrh

Čerešňové odrody "Turgenevka": vlastnosti pestovania

Čerešňové odrody "Turgenevka": vlastnosti pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V sovietskom období sa pestovateľom podarilo vyprodukovať značné množstvo pomerne úspešných odrôd rôznych plodín, medzi ktoré patrí čerešňa Turgenevka, ktorá je v súčasnosti medzi mnohými záhradníkmi obľúbená.

Opis stupňa

Odroda čerešne Turgenevka bola získaná zo sadeníc, ktoré boli voľne opelené odrodou čerešne Zhukovskaya. Pôvodcom odrody bol All-ruský výskumný ústav pre výber ovocných plodín. Autorstvo patrí A.F. Kolesnikova, T.S. Zvyagina a G. B. Zhdanov. Odroda bola zapísaná do štátneho registra regiónov strednej, strednej čiernej Zeme a severného Kaukazu.

Vlastnosti bobúľ

Široké bobule v tvare srdca majú hmotnosť asi 5 gramov. Charakteristická je prítomnosť stredného lievika a zaoblenej vrcholovej časti. Farbenie kože výrazné tmavočervené. Buničina vyzretých bobúľ je veľmi šťavnatá a dosť hustá. Šťava je tmavočervená.

Dĺžka stonky je 5 centimetrov. Kameň má oválny tvar, krémovú farbu a zaberá asi 8% hmotnosti. Kameň sa ľahko oddelí od dužiny dozretých bobúľ.

Hodnotenie chuti čerešní v päťbodovej stupnici je asi 3,7 bodu. Chuť je sladká s hmatateľnou kyslosťou. Štandardný obsah cukru nepresahuje 16%. Množstvo kyseliny je 1,5%.

Charakteristiky stromu

Čerešne z odrody Turgenevka sú stromy, ktorých výška nepresahuje tri metre. Pyramídová koruna korunuje kmeň, ktorý má rovnako ako hlavné vetvy výraznú sivohnedú farbu. Vetvenie je priemerná hustota. Hlavná farba lístia je nasýtená zelená s charakteristickým leskom. Listy sú dvojsečné, vďaka čomu pripomínajú tvar lode.

Hlavné plodiny čerešní Turgenevka sa vyskytujú vo štvrtom roku a trvajú 15 rokov. Výnosy sú pomerne priemerné, ale stabilné.

Čerešne: rôzne odrody

Výhody a nevýhody

Hlavné výhody, ktoré charakterizujú čerešne Turgenevka, sú kvalitné bobule, vynikajúca zimná otužilosť a nenáročný závod. Záhradníci by však mali vziať do úvahy nevýhody, ktorými sú nedostatok zimnej mrazivosti pukov kvetov, ako aj čiastočná sebaplodnosť, ktorá vyžaduje opeľovanie rastlín.

Opeľovače

Na zvýšenie produkcie ovocia čerešní v Turgenevke sa musia v okolí pestovať vhodné opeľovače. Na tento účel je najlepšie pestovať odrody "Lyubskaya", "Favorit" alebo "Melitopolskaya joy". Sú vzájomne opeľované pre čerešne v Turgenevke.

Pravidlá vykládky

Ročná sadenice by mala mať koreňový systém s priemerom asi 30 centimetrov. Veľkosť stonky sa môže líšiť v priemere od 10 do 15 centimetrov a optimálna výška sadenice by nemala prekročiť jeden a pol metra.

Ukazovatele budúceho výnosu priamo závisia od dodržiavania pravidiel pre výsadbu čerešní tejto odrody:

 • ukazovatele úrovne výskytu podzemnej vody by mali byť asi jeden a pol metra od hladiny;
 • pôda v oblasti pripravenej na výsadbu sadeníc by mala mať neutrálnu kyslosť, zloženie pôdy môže byť piesčito-hlinité;
 • štandardná vzdialenosť medzi sadenicami čerešní v Turgenevke by mala byť asi dva metre;
 • priemer pristávacej jamy by mal byť asi 60 centimetrov, hĺbka - 50 centimetrov;
 • pôda získaná vykopaním by sa mala zmiešať s humusom, pričom sa pridá drevný popol, pol pohára superfosfátu a rovnaké množstvo chloridu draselného; ak je pôda ílová, mala by sa pridať vedro riečneho piesku.

Okolo vysadenej sadenice by sa malo vykonať mierne prehĺbenie a valec s nízkou zeminou, ktorý uľahčí vykonávanie zavlažovacích aktivít. Dobrým výsledkom je mulčovanie, ktoré vám umožňuje šetriť pôdnu vlhkosť a výrazne znižuje počet rastúcich burín.

Požiadavky na starostlivosť

Starostlivosť o sadenice čerešní tejto odrody po výsadbe je štandardná:

 1. Okolo vysadených rastlín je potrebné udržiavať konštantné ukazovatele pôdnej vlhkosti.
 2. Pôda v kruhoch kmeňa vyžaduje pravidelné uvoľňovanie a mulčovanie, ktoré nedovolí rastu buriny a zabráni tvorbe kôry na hornej pôdnej vrstve.
 3. V jesennom období by sa mala pôda v blízkych kmeňových kruhoch vykopať do malej hĺbky s následným zavedením humusu a dvojitého superfosfátu.
 4. Vysoko kvalitný humus by sa mal aplikovať pod mladé čerešne nie viac ako raz za tri roky.
 5. Na jar je potrebné vykonať formovanie prerezávania koruny s povinným spracovaním všetkých úsekov záhradnými odrodami.

Veľmi dôležité ako rastliny starnú, vykonávajte nielen tvarovanie, ale aj sanitárne prerezávanie, v dôsledku čoho by sa mali odstrániť všetky choré, staré a poškodené oblasti rastliny.

Choroby a škodcovia

Čerešňa tejto odrody má dostatočnú odolnosť proti chorobám, ale je pravidelne postihnutá chorobami, ako je kleisterosporióza a kokcykóza.

Škodca "Turgenevka" môže byť ovplyvnená:

 • čerešňová meď poškodzujúca obličky;
 • larvy čerešňového kvetu, ktoré parazitujú na listoch;
 • čerešňové vošky ovplyvňujúce mladé lístie a výhonky;
 • čerešňa škodlivé kvety a bobule čerešní.

Rastliny by sa mali každý rok ošetrovať tekutinou z Bordeaux. Raz za tri roky je potrebné pri spracovaní čerešní použiť slabý roztok prípravku Nitrofen. Je veľmi efektívne vykonávať komplexné spracovanie čerešní a višní.

 1. Prvé ošetrenie insekticídmi s pridaním fungicídov sa uskutočňuje v štádiu rozpúšťania púčikov.
 2. Druhé ošetrenie by sa malo uskutočniť rovnakými liečivami po hromadnom kvitnutí rastliny.

Rovnako dôležité je zavedenie včasných ochranných opatrení proti ničeniu úrody vtákmi a malými hlodavcami.

Navrhujeme tiež, aby ste sa naučili, ako správne pestovať čerešne.

Ako zasadiť čerešňu

Recenzie záhradníkov

Odroda čerešne Turgenevka patrí do strednej sezóny a vyznačuje sa vysokou odolnosťou proti mrazu, ktorá umožňuje kultiváciu v oblastiach so nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Podľa recenzií je stabilný výnos odrody asi 15 kilogramov zrelých a voňavých bobúľ z každého stromu. Okrem toho záhradníci oceňujú rozmanitosť za ich nenáročnosť a rýchle prispôsobenie po výsadbe.