Rada

Opis odrody zemiakov Meteor, vlastnosti pestovania a starostlivosti

Opis odrody zemiakov Meteor, vlastnosti pestovania a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hlavne na ruských poliach a záhradách sa pestujú odrody zemiakov vyšľachtené v Holandsku. Ale v posledných rokoch dosiahol značný úspech aj domáci chov, vďaka ktorému sa objavili nové vysoko výnosné a nenáročné odrody, napríklad zemiak Meteor.

Je nemožné si predstaviť ruskú kuchyňu bez zemiakov. Mnoho záhradkárov ju preto nielen pestuje, ale snaží sa zabezpečiť na zimu prísun zemiakov. Často na to používajú väčšinu osobného pozemku alebo pestujú zemiaky osobitne na špeciálne určených poliach.

Budúca úroda vo veľkej miere závisí od výberu odrody, a preto je také dôležité poznať jej vlastnosti.

Špecifickosť odrody

Meteorické zemiaky sa vyznačujú veľmi skorým obdobím dozrievania. Od okamihu klíčenia do zberu to trvá iba 60–70 dní a prvú vzorku je možné odobrať za mesiac a pol.

Opis odrody:

 • Bush je vysoký, vzpriamený, čiastočne sa rozširujúci, stredného typu.
 • Stonka je silná, strednej hrúbky.
 • Listy sú tmavozelené, husté, stredne veľké až veľké.
 • Kvety sú malé s bielymi korunami.
 • Ľahko toleruje sucho, je schopný prispôsobiť sa rôznym klimatickým podmienkam.
 • Meteor má zvýšenú odolnosť voči cystotvornému háďatku a zemiakovým rakom. Relatívne imúnny voči neskorej plesni, rizoktónii a hnilobe.
 • Výnos odrody je vysoký - 210 - 450 centov / ha alebo 1 - 2 kg na krík.

Koreňová charakteristika:

 • hľuzy sú veľké, oválne okrúhle;
 • z jedného zemiakového kríka môžete získať od 10 do 12 plodov;
 • hmotnosť hľúz od 100 do 150 gramov;
 • pokožka je tenká a hustá, krémovej farby, s malými očami, ľahko sa čistí;
 • vo vnútri zemiakov sú žlté, ktoré nie sú počas tepelného spracovania tmavšie;
 • obsah škrobu 10-16%.

Je potrebné poznamenať vynikajúce chuťové a stolové vlastnosti odrody Meteor, rovnako ako je vhodná pre vákuové balenie a má vysoké percento udržania kvality, vďaka čomu sú zemiaky vhodné na dlhodobé skladovanie.

Agrotechnika

Meteorické zemiaky sa oficiálne odporúčajú pestovať v stredných, volgicko-vyatských, stredočerných a západosibírskych oblastiach. Ale po prečítaní recenzií je zrejmé, že zemiaky Meteor sa úspešne pestujú nielen v celom Rusku, ale aj v susedných krajinách.

Spracovanie zápletky

Lepšie je rozhodnúť sa o mieste a vykonať prípravné práce aj na jeseň:

 • Pri výbere pozemku je potrebné mať na pamäti, že zemiaky sú náročné na osvetlenie a v tieni sa vyvíjajú horšie. Preto je vhodné zvoliť miesto na kopci, aby bolo dobre zohriate a osvetlené.
 • Dva roky po sebe sa neodporúča sadiť zemiaky na to isté miesto. Nepriaznivými predchodcami budú aj ďalší zástupcovia čeľade hluchavkovitých: baklažány, papriky alebo paradajky. Ideálne sú plochy po strukovinách, uhorkách alebo kapuste.
 • Na pestovanie Meteory sa lepšie hodia hlinité pôdy, ale dobre sa zakoreňuje na hustej ílovitej aj ľahkej rašelinovej pôde.
 • Najmenej dva týždne pred výsadbou je pozemok vykopaný a sú doň zavedené hnojivá: na miesto je rozptýlená močovina (1 polievková lyžica. L. na 1 m². M) a prezretý hnoj je rozmiestnený v radoch (1 vedro hnoja na 1 štvorcový M.).

Príprava sadivového materiálu

Je lepšie zbierať semenný materiál ihneď po zbere. Mnoho ľudí si omylom vyberie na sadenie najmenšie a najnevhodnejšie zemiaky, ktoré sami ničia budúcu úrodu. Na výsadbu by ste mali opustiť dobré zdravé hľuzy z najlepších kríkov.

Mesiac pred výsadbou sa hľuzy osiva rozložia do samostatných škatúľ alebo škatúľ v jednej vrstve na klíčenie. Krabice sú zase umiestnené na svetlom mieste s teplotou vzduchu v rozmedzí + 10 - 12 stupňov. Robí sa to vopred, aby klíčky stihli pred zasadením dorásť 1–2 cm.

Výsadba zemiakov

Zemiaky by sa mali sadiť, keď pominie hrozba mrazu a pôda sa zahreje na +10 stupňov:

 • Zemiaky sa sadia do riadkov. Schéma pristátia 30x60 cm.
 • Hĺbka otvorov závisí od typu pôdy: čím je pôda hustejšia a ťažšia, tým menšia by hĺbka jamiek mala byť. Napríklad na hlinitých pôdach - 4–6 cm a na piesočnatých pôdach - 10–12 cm.
 • Pred zasadením semien je vhodné do každej jamky pridať organickú hmotu: drevný popol alebo suchý humus. Dôrazne sa neodporúča používať čerstvý hnoj, pretože to môže vyvolať množstvo chorôb.
 • Potom sa do oplodnených jamiek umiestnia 2 - 3 hľuzy s klíčkami smerom hore, spadnú na zem a vyrovnajú sa pomocou hrable.

Existujú aj ďalšie možnosti výsadby zemiakov, ktoré môžu závisieť od polohy miesta, vlastností pôdy a podnebia.

Pestovanie a starostlivosť

Meteor je nenáročná rastlina a nevyžaduje si zvláštnu starostlivosť, stačí dodržiavať štandardné agrotechnické metódy pestovania zemiakov:

 • Počas celej sezóny sú kríky dvakrát ostnaté. Keď kríky dorastú a ich rast bude asi 15 cm, vykoná sa prvé nakopenie. Druhýkrát - za 3-4 týždne.
 • Zemiaky odrody Meteor sú odolné voči suchu, treba ich však stále polievať, najmä v suchých oblastiach. Zalievanie sa odporúča skoro ráno alebo po západe slnka, trikrát až štyrikrát mesačne, pokiaľ neprší.
 • Včasné kŕmenie má priaznivý vplyv na budúcu úrodu. Meteor dobre reaguje na hnojenie kašičkou zo zhnitého hnoja a zriedeným trusom hydiny.

Prvé kŕmenie sa vykonáva počas aktívneho vegetačného obdobia, druhé - vo fáze tvorby pukov a ešte jedno - keď budú kvitnúť kríky.

Preventívne opatrenia

Aj keď sú zemiaky odrody Meteor imunné voči mnohým chorobám, preventívne opatrenia im tiež neublížia:

 • Starostlivé vykopanie pôdy a včasné zavlažovanie pomôže chrániť budúcu plodinu pred poškodením spôsobeným Alternaria.
 • Pravidelná kontrola miesta a poprašovanie kríkov popolom pomôže zabrániť invázii chrobáka zemiakového v Colorade.
 • Zníženie kyslosti pôdy a nemilosrdné ničenie pšeničnej trávy vám umožní vyhnúť sa stretnutiu s drôtovcom.

Ako ďalšia ochrana rastliny pred hmyzími škodcami by sa kríky mali postriekať insekticídmi.

Ohlasy

Alexander Gerasimenko:

"Najlepšia domáca odroda od tých prvých." Výťažok je vynikajúci - z dvoch kilogramov sa zberalo 1,5 vedra zemiakov. A je uložený dlho, bez straty prezentácie a vkusu. “

Lyubov Zotova:

"Odroda Meteor skutočne zodpovedá svojmu názvu." Tento zemiak je držiteľom záznamu o rýchlosti zrenia. Kopanie sa začalo koncom júna. Na chuť to však neurobilo dojem. ““

Sergej Savushkin:

"Moje zemiaky nie sú príliš veľké, nemôžete ich nazvať ani super výnosnými." Ale chuť je vynikajúca a kvalita uchovania dobrá. ““

Irina Osina:

"Meteor stúpal rýchlo, dokonca nepostrehnuteľne." Nevyžadoval neustálu starostlivosť, neboli s ním problémy, dokonca ani hmyz nezaútočil. Zberané v auguste. Hľuzy sú stredne veľké, ale z nejakého dôvodu sa vo vnútri nachádza veľa zemiakov. A tiež nechutilo veľmi dobre. Preto sme sa rozhodli, že už nebudeme sadiť. ““


Pozri si video: Единственный и не повторимый маг армянин! The only and not repeat mage Armenian! (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Nikozragore

  Very remarkable topic

 2. Gene

  Ospravedlňujem sa za zasahovanie ... Mám podobnú situáciu. Pozývam vás na diskusiu. Napíšte sem alebo v PM.

 3. Shaktikora

  Rather excellent idea and it is dulyNapíšte správu