Inštrukcia

Podpora hrozna pre domácich majstrov: možnosti a výrobné pravidlá

Podpora hrozna pre domácich majstrov: možnosti a výrobné pravidláWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kríky viniča vo veku od dvoch do troch rokov potrebujú veľmi kvalitnú a najstabilnejšiu podporu, ktorá nielen usmerní rast rastliny, ale tiež udržiava vinič vo zvislej polohe.

Účel podpory

Vinič je vo svojej podstate vinič, ktorý nemôže samostatne rásť vo vertikálnom smere, a preto si vyžaduje včasnú inštaláciu podpory. Potreba usporiadania podpory hrozna však nie je spôsobená iba touto vlastnosťou rastliny. Táto konštrukcia je nevyhnutná aj preto, aby sa vinič neklinil na zem, pretože zhluky ležiace na zemi sa často hnijú. Mreže okrem toho výrazne zlepšujú zahrievanie a osvetlenie výhonkov v dôsledku ich správneho umiestnenia. Použitie podpory hroznových kríkov tiež pomáha zabezpečiť rýchlejší začiatok plodenia.

Výhody použitia podpory hrozna:

 • šetrenie výsadbovej plochy v dôsledku vertikálneho viazania viniča;
 • zabezpečenie najlepšieho osvetlenia listov rastlín, čo pomáha urýchliť fotosyntézu a má priaznivý vplyv na produktivitu;
 • zlepšenie kvalitatívnych charakteristík zrelých bobúľ v dôsledku rovnomerného osvetlenia hrozna.

Okrem toho je pomocou podpory zabezpečená kvalitná ventilácia rastlín, čo môže výrazne znížiť riziko chorôb viníc. V dôsledku toho sa zníži potreba používať rôzne toxické chemikálie na postrek hrozna.

Ako vyrobiť mrežu z hrozna

Druhy štruktúr

Ak v prvých dvoch rokoch života hrozna je podporná funkcia úspešne vykonávaná obyčajnými vysokými kolíkmi, medzi ktorými sú ťahané laná, drôty alebo nylonové šnúry, potom je v ďalších fázach pestovania jednoducho nemožné obísť bez vysoko kvalitných mreží. V súčasnosti existuje niekoľko druhov mreží pre hrozno, ktoré sa dajú ľahko vyrobiť nezávisle od rôznych materiálov.

Rovný stĺpik

Táto najjednoduchšia mreža je dostatočne jednoduchá. Konštrukcia predstavuje niekoľko zvislých stĺpikov, medzi ktorými sa bežným spôsobom napínajú čiary, drôty alebo káble so vzdialenosťou 40 - 42 cm. Podľa výrobného postupu sa tieto mreže delia:

 • na jednom alebo jednom lietadle;
 • dvojité alebo dvojplošné.

Ako materiál pre oporné stožiare je možné použiť:

 • kovové rúry kruhového alebo štvorcového prierezu;
 • kovové rohy s policami od 4 cm do 7 cm;
 • kanály so šírkou najmenej 4 cm;
 • drevené kocky ošetrené proti hnitiu v zemi.

Najodolnejšou možnosťou sú kovové stožiare. Odporúča sa betónovanie oporných stĺpikov vo vzdialenosti 2 až 2,5 m od seba. Výška podpery by mala byť 2,2 - 2,3 m, priemer nosných kovových stĺpikov sa môže meniť od 3,5 do 6 cm.

Dvojcestné alebo dvojité mreže pre hrozno je stanovené v podmienkach značných vykládkových plôch. Prvkom je kopanie alebo cementovanie nosných stĺpikov v tvare V. Pri tejto možnosti by mali byť mreže obzvlášť opatrné, pokiaľ ide o vzdialenosť medzi radmi. Dvojplošné mreže umožňujú zatieniť pôdu čo najviac, čo je veľmi dôležité pre udržanie vlhkosti po dlhú dobu.

Ako napínací materiál je možné použiť oceľový drôt s priemerom 2 až 3 mm, rovnako ako medený alebo nehrdzavý drôt s rovnakým priemerom.

Poluarka

Jedná sa o populárnu, ale nákladnejšiu a časovo náročnejšiu verziu podpory pre vinič. spravidla takéto stavby sa používajú na pestovanie odrôd hrozna rôzneho načasovania.

Tento návrh je vhodné použiť na jednoradové pestovanie hrozna a na usporiadanie veľmi veľkolepej rekreačnej oblasti v blízkosti obytnej budovy.

Poloklenutá tapiséria vám umožňuje na mieste získať dekoratívny živý prístrešok na ochranu pred slnečným žiarením. V hornej časti konštrukcie je často pripevnený plastový povlak, ktorý chráni odpočinkovú oblasť pred atmosférickými zrážkami.

Klenutý

Pre veľký a priestranný dvor je najvýhodnejšia inštalácia klenutých štruktúr. Dvojradová výsadba vinice, pripevnená na klenutých mrežach, môže slúžiť ako rám pre malé oblasti na rekreáciu a tiež vyzerá veľkolepo pozdĺž turistických chodníkov alebo cez tŕne.

Pre štruktúru oblúka môžete nezávisle vykonať dve možnosti:

 • zabetónovanie stĺpov;
 • betónovanie ohýbaných kovových rúrok.

Druhá možnosť vyzerá esteticky príjemnejšie a atraktívnejšie a beží oveľa rýchlejšie.

Oblúkové podpory hrozna patria do kategórie dekoratívnych štruktúr a najčastejšie sa používajú v podmienkach nekultivovaného vinohradníctva v južných oblastiach.

Viazané pravidlá

Drvenie viniča je nevyhnutnou podmienkou pestovania hrozna. Iba kvalifikovaný podväzok pomôže správne vytvoriť vinič a prispeje k dobrej úrode. Viazanie je potrebné vykonávať veľmi starostlivo a veľmi opatrne, pretože hoci je vinič veľmi flexibilný, najmä na samom začiatku obdobia toku miazgy, vždy existuje riziko jeho zlomenia.

Existujú dva druhy podväzku, ktoré sa vykonávajú v rôznych fázach pestovania hrozna.

„Suchý“ podväzok ovocných výhonkov a náhradných uzlov

Pri viazaní viniča týmto spôsobom by ste mali veľmi starostlivo ohýbať hroznové konáre k spodnej rade drôtov na mrežiach a usmerňovať ich horizontálne. Uzly sú pripevnené na podperách, ktoré rastú priamo pri natiahnutom drôte.

Zelený podväzok mladých hroznových výhonkov

Vyrába sa, keď výhonky dosiahnu výšku 35 - 40 cm. Viazanie sa vykonáva vo zvislom smere alebo v uhle a prispieva k rovnomernému osvetleniu rastliny. Akonáhle výhonky dosiahnu najbližší najvyšší drôt, vykoná sa ďalší podväzok. Počas letného obdobia by sa postup mal opakovať niekoľkokrát.

Je potrebné si uvedomiť, že pred viazaním viniča by sa malo uskutočniť orezávanie všetkých starých a poškodených výhonkov viniča.

Ponúkame vám tiež, aby ste si prečítali článok, ktorý hovorí o dôvodoch nedráždenia odrezkov z vysadeného hrozna.

Tipy a triky

Aby bol pozemok pre domácnosť dobre udržiavaný, mali by ste pri vytváraní nosných štruktúr uprednostňovať vysokokvalitné a odolné materiály. Kovové podpery sa odporúčajú natierať náterom, ktorý predlžuje životnosť konštrukcie a zvyšuje jej dekoratívnosť.

Alternatívou je vyplniť priestor medzi stĺpmi nie drôtom, ale špeciálnymi záhradnými plastovými sieťami, na ktoré sa vinič viaže po celé letné vegetačné obdobie. Charakteristickou črtou tohto dizajnu je rýchlosť inštalácie.

Ak je na viniči pozorované poškodenie očí, nemali by ste sa ponáhľať, aby ste zaviedli podväzok rastliny k mreži. Mali by ste počkať na prebudenie náhradných a spacích púčikov a potom odlomiť ďalšie výhonky a prerezať mŕtve víno.

Podpora hrozna pre domácich majstrov

Bez ohľadu na to, či sa použijú jedno- alebo dvoj-rovinné mreže, malo by sa k takémuto usporiadaniu pristupovať veľmi zodpovedne. Prísne dodržiavanie všetkých pravidiel vytvárania vysokokvalitných a odolných mreží, ako aj správna tvorba výhonkov vám umožňujú vytvárať pôsobivú kompozíciu, ktorá sa stane ozdobným prvkom osobnej krajiny. Súčasne bude vinič zdravý a poďakuje záhradníkovi s ročným vysokým výnosom chutných bobúľ.