Nápady

Výsadba sadeníc hrozna na jar: vlastnosti a pravidlá

Výsadba sadeníc hrozna na jar: vlastnosti a pravidlá


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jar 2016 je už veľmi blízko a prvé záhradné práce sa začnú čoskoro vrátane výsadby sadeníc hrozna. Len s vedomím, ako správne získať získaný materiál, sa môžete spoľahnúť na získanie dobrej úrody. Okrem iného je potrebné zohľadniť oblasť pestovania a druh sadivového materiálu, ktorý môžu predstavovať nielen sadenice, ale aj odrezky a vegetatívne rastliny.

Výhody a nevýhody jarnej výsadby hrozna sadbami

Hroznové sadenice je možné pestovať nielen na jar, ale aj na jeseň. Záhradné a vinárske podniky však najčastejšie praktizujú záhradníci a vinári z dôvodu niektorých biologických vlastností rastliny.

Výhody jarnej výsadbyNevýhody jarnej výsadby
Rastliny vysadené na jar majú čas zvyknúť si a dobre sa zotaviť pred zimnými mrazmi. Príprava pôdy by sa však mala vykonávať na jeseň. Vykonané zvýšenie úrodnosti pôdy pozitívne ovplyvňuje mieru prežitia rastliny.Jednoznačným mínusom je nedostatok vlhkosti, ktorý sa ľahko kompenzuje častejším a hojnejším zalievaním rastlín a používaním mulča vo forme pilín alebo humusu.
Okrem toho existujú odrody, ktoré s takou výsadbou v druhom roku tvoria už dosť hodnú plodinu. S jesennou výsadbou prídu plodiny o rok neskôr.Realizácia neodôvodnene skorej alebo neskorej výsadby často negatívne ovplyvňuje sadenice a vyvoláva porážku chorobami alebo škodcami.
Na jar je oveľa ľahšie určiť správny dátum výsadby, pretože na jeseň je prudký pokles teploty často veľmi neočakávaný a môže zničiť rastlinuOkrem toho je na jar ťažšie získať vysokokvalitný výsadbový materiál, môžete naraziť na obmedzený výber odrôd a hybridov a samotné sadenice môžu byť mrazené alebo sušené.

Prípravok na sadenie

Položit vinicu je veľmi zodpovedná udalosť, a pred začiatkom výsadby hrozna na jar musíte starostlivo skontrolovať všetok sadivový materiál. Sadenice by sa mali zo skladu odstrániť približne štyri týždne pred výsadbou a mali by sa prijať prípravné opatrenia.

 1. Korene sadeníc hrozna by sa mali namočiť dva dni v čistej vode pri izbovej teplote (pri namáčaní je povolené používať stimulanty ako „Heteroauxin“ alebo „Kornevin“).
 2. Po namočení dôkladne skontrolujte koreňový systém sadenice a odstráňte všetky poškodené a mŕtve korene.
 3. Je veľmi dôležité udržiavať korene na dvojici dolných uzlov a korene umiestnené vyššie by sa mali orezať ostrým nožom alebo záhradnými nožmi.
 4. Špičky všetkých zvyšných koreňov by sa mali podrobiť osviežujúcemu orezaniu na dĺžku 25 cm.
 5. Po preskúmaní vedľajších výhonkov je potrebné nechať iba pár najsilnejších a najrozvinutejších, ktoré sú rezané 3 až 5 obličkami, a všetky nevlastné syny by mali byť odstránené.

Sadenice hrozna, rezaný vinič je suchý a má svetlo zelenú alebo belavú farbu, nie sú životaschopné a nie sú vhodné na výsadbu. Mŕtve sú tiež sadenice, ktoré majú suchý alebo sčernený koreňový systém.

Pristátie a jeho vyplnenie

Vinice sú schopné aktívne rásť a niesť ovocie v tej istej oblasti už niekoľko desaťročí a trvanlivosť viniča a jeho výnos budú priamo závisieť od toho, ako správne sa vyberie miesto pre výsadbu, ako aj od kvality prípravy výsadbových jám.

Rastliny musia byť vysadené v vopred pripravených vykladacích jamách, na ktoré sa vzťahujú tieto požiadavky:

 • štandardná jama by mala mať rozmery 60 x 80 cm a hĺbku asi 80 cm;
 • tretia jama by sa mala naplniť zmesou dvojíc vedier humusu, piatich vedier vrchnej vrstvy odstránenej pôdy a pol vedra popola z dreva s prídavkom 200 g superfosfátu, 50 g dusičnanu amónneho a 200 g draselnej soli.

Dobre pripravený týmto spôsobom by sa mal hojne preliať vodou a chvíľu počkať na zmrštenie pôdnych vrstiev.

Ako pestovať hrozno na jar

Funkcie výsadby hrozna sadenice

Na jar by sadenice mali byť vysadené pred začatím opuchu pukov. Od polovice apríla do druhej dekády mája sa vysádzajú jednoročné lignifikované sadenice a od poslednej dekády mája do konca júna sa pestujú zelené vegetatívne sadenice.

Rastlinné sadenice

Vysoko kvalitné vegetatívne sadenice viniča majú dobrý rast a výšku najmenej 20 cm, majú zelené listy. Hrúbka stonky by nemala byť príliš malá.

Pokladanie vinice výsadbou vegetatívnych sadeníc si v poslednej dobe získalo medzi vinármi veľkú popularitu. Výsadbové jamy pre takéto sadenice by sa mali vykopať vopred a doplniť ich podobne ako výsadba lignifikovaných sadeníc.

Pristátie sa vykonáva veľmi opatrne. Dno sadenice je potrebné odrezať bez toho, aby ste sa dotkli koreňového systému, a vysadiť sadenice tak, aby základňa vzdušného vyvýšenia bola zakopaná o asi 15 - 17 cm. Počas prípravy rastliny na zimu sa odporúča odstrániť sadenicu z pôdy a odrezať ju na stranu.

Jednoročné sadenice

Vysoko kvalitné jednoročné sadenice bez koreňov vo výške od päty by mali byť minimálne 40 - 45 cm. Ročný rast by mal mať hnedé škvrny a nemal by mať žiadne poškodenie. Existujú najmenej štyri dobre vyzreté oči. Štandardný priemer výhonku v spodnej časti stonky je väčší ako 0,5 cm a celkový priemer zelených výhonkov nesmie byť menší ako 0,8 cm.

Koreňový systém jednoročných sadeníc by mal byť dobre vyvinutý a nemal by byť ovplyvnený hnilobou. Korene by mali byť čisté, bez opuchov, zahusťovadiel, vredov a akýchkoľvek iných zjavných porušení. Dobrý a kvalitný dozretý rast nie je transparentný.

Pri výsadbe by sa malo horné oko na jednoročných výhonkoch sadenice prehĺbiť o 10 - 15 cm V prípade vrúbľovaných rastlín by sa malo dodržiavať pravidlo, podľa ktorého je miesto naštepenia 3 až 5 cm nad úrovňou pôdy.

Metódy pristátia

V súčasnosti existujú dve možnosti výsadby sadeníc, ktoré pri pestovaní vykazujú približne rovnako dobré výsledky.

Názov metódy vykládkyTechnológia pristátia
Pristátie v boxochV spodnej časti pristávacej jamy sa z úrodnej pôdy vytvorí nízky násyp a vytvorí sa päta sadenice, ktorej koreňový systém sa vyrovná a rovnomerne rozloží po násype. Jamka je napoly vyplnená úrodnou pôdou, ktorá zhutňuje, a potom sa rozlieva hojne vodou. Po absorpcii vody sa pôda doplní.
Pristátie pod šrotomTáto metóda sa používa na hlboké spracovanie voľných pôd v minulosti. Pomocou šrotu sa vytvorí dostatočne široký otvor požadovanej hĺbky, do ktorého sa vkladá koreňový systém extrahovaný z nádoby hrudkou zeme. Korene sa napoly naplnia úrodnou pôdou, ktorá sa zhutní a potom sa hojne vyleje vodou. Po absorpcii vody sa pôda doplní a rastlina sa priviaže na podložku.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o tom, ako z vlastných rúk vyrobiť drevený oblúk na hrozno.

Starostlivosť o sadenice po výsadbe

Počiatočné roky pestovania hrozna zo sadeníc sú veľmi zodpovedné, a počas tohto obdobia sa určuje ďalší vývoj závodu a jeho produktivita. V prvom roku po výsadbe hrozno obzvlášť potrebuje kompetentnú starostlivosť, ktorá vytvorí najpriaznivejšie podmienky pre rast a budúce plodenie rastlín.

Starostlivosť o udalosťTechnológia vykonávania
Silná možnosť únikuJe potrebné vypuknúť všetky výhonky, s výnimkou páru najsilnejších a najrozvinutejších, ktoré rastú pod ostatnými. Potom sa nainštaluje dvojica kolíkov, ku ktorým sú pripútané zostávajúce výhonky
Polievanie sadenícV podmienkach zasneženej zimy sa prvé zavlažovanie zavádza vlhkosť po odstránení úkrytu z prezimovanej rastliny a po jarnej výsadbe. V suchých letách je potrebné častejšie ráno zalievať. Pôda okolo sadeníc by sa mala mulčovať.
Hnojenie sadenícV prvých rokoch dochádza k intenzívnemu zvyšovaniu vegetatívnej hmoty rastlín a na vrchnú úpravu pôdy je veľmi dôležité používať dusík, draslík a uhlík. Použitie organických látok vo forme fermentovaných vtáčích trusov a bylinných nálevov s prídavkom popola dáva dobrý výsledok. Optimálne je použitie lesku, východu alebo Bajkalu
rastliny pasynkovanieStepsonovi z mladých rastlín odoberajú veľké množstvo živín a často vyvolávajú zhustenie výsadby. Pasynkovka takéto problémy odstraňuje, zlepšuje vetranie kríkov a znižuje riziko hroznových chorôb. Postup je veľmi jednoduchý a pozostáva z vytrhávania iba nevlastných synov, ktoré sa objavia. Malo by sa vypuknúť príliš dlhých nevlastných synov, zanechať niekoľko listov

Jarná výsadba hroznových sadeníc nie je náročná. Je dôležité si uvedomiť, že sadivový materiál určený na jarnú výsadbu by sa mal skladovať v suterénoch alebo v špeciálnych boxoch. Ak je to potrebné, na propagáciu najhodnotnejších odrôd hrozna, odporúča sa praktizovať kultiváciu sadeníc z jednokrných alebo dvojokých odrezkov, ktoré môžu zachovať kvalitatívne vlastnosti rastliny.

Ako a kedy zakoreniť odrezky z hroznaKomentáre:

 1. Worth

  Well done, your sentence is brilliant

 2. Da'ud

  It doesn't come close to me at all.

 3. Horado

  Fascinating topic

 4. Harman

  Môj názor, otázka je úplne zverejnená, autor sa snažil, za čo sa mu klaniam!

 5. Shaktirr

  Je mi ľúto, ale myslím si, že robíte chybu. Môžem brániť svoju pozíciu. Pošlite mi e -mail v PM, budeme diskutovať.Napíšte správu