Rada

Opis odrody hrozna Zilga, jej vlastnosti a tajomstvá poľnohospodárskej technológie

Opis odrody hrozna Zilga, jej vlastnosti a tajomstvá poľnohospodárskej technológie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Obyvatelia severných oblastí Ruska pravdepodobne poznajú sladkokyslú chuť hrozna Zilga. Možno pre rozmaznaných domorodcov z južných oblastí nejde o najpamätnejšiu odrodu. Ale tam, kde rastie málo, je hrozno Zilga jedným z najlepších. Je to hybridná odroda, ktorá v mnohých ohľadoch dobre boduje.

História odrôd

Predmetná odroda pochádza z Lotyšska, kde ju v polovici 60. rokov minulého storočia šľachtil šľachtiteľ P. Sukatnieks. Predkovia druhu boli odrody Smuglyanka, Dvietes, Yubileiny Novgorod.

Popis hrozna Zilga

Prvá vec, ktorú je potrebné v opise odrody zdôrazniť, je mrazuvzdornosť. Ukazovatele -28 stupňov sa vinohradníkov nezľaknú, odroda si s nimi dokonale poradí. Zároveň kríky dozrievajú skoro - koniec júla možno venovať zberu prvej úrody, ktorá je, mimochodom, dosť bohatá. Bobule sú veľké, voňavé. V dužine je malý hlien.

Tvar strapcov je valcovitý, veľké bobule sa husto lepia okolo zväzku, ktorý váži od 320 do 400 gramov. Táto odroda sa vyznačuje dobrou rýchlosťou rastu kríka. Výhonky sú z dôvodu zachovania ich vzhľadu zamerané na rýchly a efektívny rast. Aby sa neznížila váha a tvar kríka, mal by sa počas sezóny niekoľkokrát rezať.

Na základe vyhodnotenia degustácie bola odroda ocenená 7,1 bodmi. Prepraviteľnosť vo výškach.

Hlavné charakteristiky

Hrozno sa môže pochváliť svojimi vlastnosťami. Odoláva maximálnym možným teplotám pod bodom mrazu (až -25 stupňov), má kyslosť v rozmedzí od 4,5 do 5 gramov, obsah cukru - od 18 do 20%. Trsy sú veľké a vážia až 400 gramov vo forme valca. Jedno bobule váži v priemere 4 gramy. Plody sú tmavomodrej farby so slabou dochuťou muškátového orieška.

Výhody a nevýhody

Výhody odrody sú:

 1. Nie je poškodený vosami.
 2. Vinič je nenáročný na prírodné podmienky.
 3. Odolnosť proti plesniam a chorobám (4 body). Z toho vyplýva iba potreba trojitého postreku počas vegetačného obdobia.
 4. Ak sa hrozno pestuje v južných oblastiach, nemusí byť na zimu zakryté.
 5. Dobré zakorenenie odrezkov.
 6. Dobrá odolnosť voči nízkym teplotám.
 7. Bohatá úroda.
 8. Multifunkčná aplikácia.

Nevýhodou je kyslá chuť, prítomnosť zŕn a pomerne tvrdá šupka. Patrí sem aj každoročná potreba vytvorenia kríka. Dôvodom je rýchly rast početných výhonkov.

Výber a výsadba sadeníc

Kúpte si rastlinu tesne pred výsadbou. Dávajte pozor, aby koreňový rez bol svetlozelený a výhonok hnedý. Na dĺžku - od 10 centimetrov, na výšku - od 40 centimetrov. Je potrebné zasadiť sadenicu po jej predbežnom „odpočinku“ na balkóne alebo okne domu - nechať ju tam pár dní stáť. Výsadba sa vykonáva na jeseň alebo na jar, keď ste si istí, že v blízkej budúcnosti nebude chladné počasie.

Dôležité! Ak sa plánuje výsadba na jar, pripravte otvor na jeseň.

Tesne pred výsadbou nainštalujte postrekovaciu rúru hlbokú 40 centimetrov. Umiestnite sadenicu, rovnomerne vyrovnajte korene, potom zakryte zem a vodu.

Pestovanie a starostlivosť

Poľnohospodárska technológia nie je zložitá. Zalievanie mladej rastliny by sa malo uskutočňovať 4 krát: po odstránení prístrešku, po vytvorení pukov, po ukončení kvitnutia a pred odoslaním rastliny na zimu. Zalievanie dospelých rastlín je obmedzené iba doplňovaním vody. Zvyšok času je krík spokojný s prírodnými zrážkami.

Vrchný obväz by sa mal vykonať prvýkrát až 3 roky po výsadbe. Vyberte organické aj minerálne hnojivá.

O chorobách a škodcoch

Plesňové choroby ako plesne a oidium obchádzajú Zilgu. Ale táto skutočnosť neznamená, že môžete úplne opustiť preventívne opatrenia, najmä ak sú podmienky rastu v sezóne nepriaznivé (nadmerná vlhkosť alebo sucho).

Aby ste sa vyhli výskytu a šíreniu chorôb, postupujte podľa týchto opatrení:

 • včasné prerezávanie mŕtveho dreva;
 • dávajte pozor na včasné rezanie buriny okolo kríka;
 • venujte pozornosť potrebe orezania prebytočného viniča.

Počas leta by mala byť rastlina ošetrená dvakrát fungicídnym roztokom (ako alternatíva - kvapalina Bordeaux, 1% roztok). Postrekujte skoro na jar pred objavením sa vaječníkov a na jeseň po zbere.

Dôležité! Ak napriek tomu spozorujete nástup ochorenia, zavlažujte krík roztokom mangánu alebo polpercentným roztokom sódy.

Najlepšie regióny na rast

Vzhľadom na to, že je odroda mrazuvzdorná, pestuje sa v štátoch: Litva, Lotyšsko, Estónsko, Švédsko, Nórsko. Avšak s menším úspechom bude rásť v strednom pásme a v južných oblastiach.


Pozri si video: Spracovanie hrozna odrody Müller Thurgau (Február 2023).