Rastliny

Jabloň "Orlik": technológia pestovania a dôstojnosť odrody

Jabloň "Orlik": technológia pestovania a dôstojnosť odrody


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jabloň je, samozrejme, obľúbenou a hlavnou kultúrou v ruských záhradách, a to vďaka svojej environmentálnej plasticite a obrovskej rozmanitosti odrôd. Chuť ovocia, obsah vitamínov, aróma, farba, možnosti skladovania a metódy spracovania sú veľmi rozmanité a výber odrôd je prakticky nevyčerpateľný.

História výberu

Jabloň Orlik bol chovaný na území experimentálnej stanice ovocia a bobúľ oryolu. Odroda bola získaná v roku 1959 a bola výsledkom práce na krížení jabloní Macintosh a Bessemyanka Michurinskaya. Autorom sú domáci chovatelia E. N. Sedov a T. A. Trofimova. Asi desať rokov sa vynaložilo na zlepšenie jablone Orlik. Bolo možné dosiahnuť výrazné zvýšenie ukazovateľov odolnosti proti mrazu a ovocných odrôd. V roku 1968 boli sadenice zaradené do elitnej triedy ao dva roky neskôr bol jabloň Orlik prijatý na štátne skúšky.

Vlastnosti triedy

Pred tridsiatimi rokmi bol jabloň Orlik určený na pestovanie v stredných, stredných čiernych zemiach a severozápadných oblastiach. Táto odroda si rýchlo získala obľubu a stala sa obľúbenou nielen na súkromných farmách, ale aj v komerčných záhradách. Dôvodom tejto popularity bola kompaktná veľkosť stromu, ako aj vysoký výnos.

Jabloň Orlik je rýchlo rastúci a vytvára mimoriadne výživné ovocie s vynikajúcou chuťou. Najzreteľnejšie nevýhody odrody predstavujú pomerne vysoké percento vypustených jabĺk vo fáze pred zberom, ako aj frekvencia plodenia.

Jabloň: pestovanie a starostlivosť

Fotogaléria

Opis stupňa

Jabloň Orlik získal mimoriadnu popularitu a široké rozšírenie na území našej krajiny a pestuje sa takmer všade.

Opis ovocia, ich výživová hodnota a chemické zloženie

Plody jabĺk Orlik sú stredne veľké, mierne výrazného kužeľovitého tvaru. Mastná pokožka je pokrytá charakteristickým voskovým povlakom. Plody v štádiu zberu majú zelenkavo žltú farbu. Vo fáze spotreby sa farba zmení na svetlo žltú. Zlúčený typ prúžkov a rozmazanie hrubého červenania charakterizujú základné farbenie jablka. Plody sú upevnené krátkymi a hrubými stopkami. Kotvenie sa vyznačuje výrazným prítokom.

Dužina ovocia má hustú a šťavnatú krémovú farbu. Charakteristikou sladkej a kyslej chuti je harmónia, ktorá sa odhaduje na 4,4 - 4,6 bodu. Parametre chemického zloženia plodov sú tieto:

  • ukazovatele celkového cukru nepresahujú 11%;
  • celkový objem titrovateľných kyselín mierne prekračuje 0,3%;
  • obsah kyseliny askorbovej môže dosiahnuť 9 mg na 100 gramov jabĺk;
  • celkové množstvo aktívnych látok P dosahuje 170 miligramov v 100 gramoch jablčnej drene.

Vynikajúce dezertné vlastnosti, vynikajúca prepravovateľnosť a vynikajúca chuť Jablká Orlik požadované na výrobu detskej výživy a obohatených štiav.

Opis stromu

Dospelí, ktorí už vytvorili jablká tejto odrody, majú malú výšku a veľmi kompaktnú korunu. Má zaoblený tvar a priemerné lístie. Hlavné konáre siahajú od stonky jablone v pravom uhle. Rast pobočiek rastie. Hladká a mierne žltkastá kôra stromu je dosť hustá.

Zvláštnosťou kvetín tohto druhu je sfarbenie vo veľmi nasýtených svetlých ružových odtieňoch v štádiu pučania. Vo fáze kvitnutia sa farba lístkov mení na bielu s jemným ružovkastým odtieňom.

Listy jablone sú dosť veľké, husté, tmavozelené, s jemným sivým odtieňom. Listy sa vyznačujú drsnosťou a rebrovaním, mierne zakrivené smerom k žile. Špičky listov sú ostré, stopka je hrubá a krátka. Obličky majú kónický tvar a strednú veľkosť.

Produktivita

Obdobie hromadného zberu zrelého ovocia v štádiu technickej zrelosti v strednom pruhu sa začína najskôr v polovici prvého jesenného mesiaca. Charakteristickým rysom jabĺk Orlik je schopnosť ich používať v čerstvom stave alebo ako suroviny na spracovanie bezprostredne po zbere. Odroda sa vyznačuje skladovateľnosťou ovocia, a ak máte chladnú pivnicu, môžete rozšíriť používanie čerstvých jabĺk takmer do jari.

Mladé rastliny vstupujú do fázy plodenia veľmi skoro a rýchlo zvyšujú produktivitu. Ovocné stromy vo veku 20 rokov sú schopné preukázať úrodu výrazne presahujúcu 100 kilogramov ovocia z každej rastliny. Je možné pozorovať početnosť plodov, ako aj čiastočné odhodenie jabĺk, čo by sa malo zohľadniť pri výbere času zberu. Jablone Orlik sa vyznačujú stabilnou zimnou odolnosťou, a skorá zrelosť a miera zvýšenia výnosu je vyššia ako u populárnej odrody "Saffron Pepin".

Pristátie a starostlivosť

Kvôli kompaktnosti ovocných stromov tejto odrody môžu byť jablone vysadené vo vzdialenosti medzi nimi asi dva metre. Takáto medzera postačuje na to, aby sa koreňovému systému jabloňového stromu poskytla optimálna výživná oblasť a aby sa starostlivosť o rastliny stala bezproblémovou.

Pristátie sa môže uskutočniť na jar aj na jeseň. Výsadbové jamy sa musia pripraviť najmenej za tri týždne, aby sa pôda mohla prehĺbiť a zbaviť nadmernej vlhkosti. Je veľmi dôležité zohľadniť hĺbku podzemnej vody a v prípade potreby vykonať kvalitnú drenáž miesta na vykládku sadeníc. Výsadbová jama by mala byť vyplnená tretinou humusom, rašelinou a drevným popolom.

Aby sa zabezpečil správny rast mladých rastlín, musia byť všetky sadenice starostlivo priviazané k dreveným kolíkom inštalovaným v pristávacej jamke mäkkou handrou. Pôda by mala byť úrodná a nie príliš kyslá. Po výsadbe je potrebné zaliať sadenice. Napriek zimnej mrazivosti jabloní sa odporúča pri kultivácii v severných oblastiach kmene zabaliť.

Ďalšia starostlivosť spočíva v dodržiavaní všeobecných pravidiel pre pestovanie ovocných stromov vrátane uvoľňovania a mulčovania kmeňov, odstraňovania nadmernej vlhkosti z koreňového systému, ako aj zalievania a zálievky.

Navrhujeme tiež, aby ste sa dozvedeli o odrodových vlastnostiach jablone Imrus.

Ako tvoriť korunu jablone

Recenzie letných obyvateľov

Amatérski záhradníci a letní obyvatelia dobre hovoria o jabloni Orlik, ktorý je spôsobený nielen nenáročnosťou rastliny na pestovateľské podmienky, ale aj jej stabilne vysokým výnosom, ako aj vysokými chuťovými indexmi zrelých jabĺk, ich vynikajúcou prepravovateľnosťou a udržaním kvality. Odroda sa požaduje nielen na súkromné ​​použitie, ale aj na komerčné účely. Avšak pri porovnávaní chuti a vône jabĺk Orlik s inými odrodami mnohí záhradníci uprednostňujú odrody s pestrofarebnejším, veľkým a aromatickým ovocím, vrátane Lobo.