Rada

Popis odrody čerešní Lyubimitsa Astakhova, schéma výsadby a starostlivosti

Popis odrody čerešní Lyubimitsa Astakhova, schéma výsadby a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V poslednej dobe si záhradníci a záhradníci v strednom pásme našej krajiny nedokázali ani len predstaviť, že na ich pozemkoch možno pestovať a zbierať chutné a šťavnaté čerešne. Ale vďaka mnohoročnej práci chovateľov je dnes kultivácia tohto stromu možná aj v najchladnejších oblastiach krajiny. Čerešňa odrody Lyubimitsa Astakhova je presne takým ovocným stromom.

Pôvod a oblasť kultivácie

Bryanský výskumný ústav v Lupine je inovátorom v oblasti šľachtenia nových odrôd ovocných rastlín a vedúca úloha pri vývoji odrody sladkej čerešne Lyubimitsa Astakhova patrí slávnemu chovateľovi - akademikovi Kanshina. Čerešňa dostala svoje meno vďaka svojmu manželovi, slávnemu vedcovi Astakhovovi. Ďalším názvom hybridnej odrody tejto čerešne je „In Memory of Astakhov“.

Nový mrazuvzdorný druh sladkej čerešne bol zaregistrovaný v roku 2011 a odporúča sa na pestovanie v centrálnych oblastiach krajiny, na Urale, v oblasti čiernej Zeme a v južných oblastiach. Nový hybrid bol vyšľachtený z odrôd rastlín Leningrad a Voronež.

Preto záhradníci moskovského regiónu teraz s veľkým potešením pestujú ovocné plodiny v sadoch a zeleninových záhradách.

Výhody a nevýhody Astachovovej pamäti

Aj keď je čerešňa v pamäti Astakhova hybridná odroda, má výhody aj nevýhody.

Výhody:

 1. Odolný voči teplotným extrémom a chladnému podnebiu.
 2. Vysoko kvalitné ovocie a chuť.
 3. Pri správnej starostlivosti vykazuje plodina vysoké výnosy.
 4. Pretože je odroda hybridná, existuje rezistencia na niektoré choroby.
 5. Malá veľkosť stromu.

Nevýhody:

 1. Rastlina v období kvitnutia zle znáša mrazy.
 2. Ovocná plodina má nízku mieru samoopelenia.

Dôležité! Zimná mrazuvzdorná sladká čerešňa Lyubimitsa Astakhova nemá žiadne zvláštne ťažkosti pri starostlivosti, preto je vhodná na pestovanie aj pre začínajúceho záhradníka.

Opis odrody

Odrody sladkej čerešne Lyubimitsa Astakhova sa líšia od svojich kultúrnych náprotivkov v neskorom dozrievaní, veľkých plodoch a schopnosti pestovať v regiónoch s rôznymi klimatickými podmienkami.

Výška stromu a rozvetvenie koruny

Mladé čerešne sa vyznačujú rýchlym rastom. Dospelá rastlina dorastá do priemernej veľkosti 3,5 až 4 metre. Koruna oválneho tvaru sa nelíši svojou hustotou, čo umožňuje slnečným lúčom bez prekážok dosiahnuť ovocie.
Listy sú na koncoch zelené.

Opeľovače a kvitnutie

Aktívne kvitnutie čerešní obľúbenej Astakhovovej padá na konci jari. A keďže schopnosť samoopelenia na strome je zle vyvinutá, pri nedostatku správnych susedov sa vytvára veľmi málo ovocných vaječníkov.

Pre dobré plodenie strom potrebuje ďalšie odrody kultúry, ktoré je žiaduce vysádzať súčasne. Najlepšie sa hodí na opeľovanie odrôd Tyutchevka, Veľkoplodé, Iput. Akákoľvek iná odroda čerešní, ktorá má rovnaký čas kvitnutia, sa môže stať opeľovačom pre Astakhovovu obľúbenú.

Opeľovačmi sa stanú aj čerešne alebo čerešne vysadené v susedných zeleninových záhradách a sadoch.
Zrenie a výnos ovocia

Dôležité! Odrody sladkej čerešne Lyubimitsa Astakhova začína hojne prinášať ovocie v 5. roku rastu.

Správna starostlivosť o stromy vám umožňuje zber chutných a šťavnatých bobúľ od polovice júla. Plodina nemá periodicitu plodenia, takže sa objavuje každoročne. Veľké plody majú priemernú hmotnosť 5 - 6 g, ale jednotlivé bobule môžu vážiť až 7,5 - 8 g. Malá čerešňa vyprodukuje v priemere 10 - 15 kg bobúľ za sezónu.

Čerešne tejto odrody sa pestujú aj v priemyselnom meradle.

Prepraviteľnosť a použitie bobúľ

So šťavnatou dužinou majú plody hustú šupku, čo umožňuje prepravu plodiny na veľké vzdialenosti bez straty vzhľadu a chuti bobúľ.

Pre svoju sladkú chuť je táto čerešňová odroda veľmi rozšírená pri varení. Okrem toho, že sa plody konzumujú čerstvé, sú varené, sušené a mrazené. Vyrábajú tiež nektáre, džúsy, spracúvajú ich na zaváraniny, džemy a cukrovinky.

Charakteristika kultúry

Odroda čerešní v pamäti Astakhov je hybridná, preto má charakteristické vlastnosti, ktoré vám umožňujú pestovať strom za akýchkoľvek klimatických podmienok.

Udržateľnosť

Pri vývoji nových odrôd čerešní chovatelia berú do úvahy klimatické podmienky regiónov, kde sa bude plodina pestovať, a náchylnosť k najbežnejším chorobám. Preto hybridné odrody ovocných plodín dostávajú nové vlastnosti, ktoré im zjednodušujú starostlivosť.

Do mrazu

Nová odroda čerešní bola vyšľachtená špeciálne na kultiváciu v strednom pásme, na Urale a v sibírskej oblasti. Preto je odolnosť rastliny proti mrazu a prudkému poklesu teploty oveľa vyššia ako priemer. Ale mladé sadenice musia byť v zime dodatočne izolované.

Sucho

Ovocné plodiny nemajú rady prebytočnú vlhkosť. Ale v obzvlášť suchom podnebí si vyžaduje ďalšie zavlažovacie práce.

Škodcovia a choroby

Hybridné odrody ovocných stromov sa vytvárajú s prihliadnutím na zvýšenú imunitu voči mnohým plesňovým chorobám.

Lyubimitsa Astakhov má vysokú odolnosť proti kokcykykóze a monilióze. A na ochranu rastliny pred inými chorobami a škodcami sú potrebné preventívne opatrenia, ktoré sa vykonávajú každoročne od jari do jesene.

Metódy rozmnožovania čerešní

Záhradkári vždy chcú zvýšiť úrodu chutných a zdravých bobúľ. Ale na to treba kultúru propagovať.

Čerešňové odrody Lyubimitsa Astakhova sa môžu množiť niekoľkými spôsobmi:

 1. Semená. V takom prípade by ste nemali očakávať, že nová rastlina bude mať všetky vlastnosti ako materský strom.
 2. Pomocou odrezkov. U dospelého stromu sú horné výhonky odrezané, ktoré po 2 - 3 mesiacoch získavajú vlastný koreňový systém a sú pripravené na nezávislý rast.
 3. Ale najlepším spôsobom pre hybridné plodiny je rozmnožovanie vrúbľovaním odrezkov na dospelú rastlinu. Táto metóda omladzuje už staré stromy, ktoré majú zníženú produktivitu.

Dôležité! Naštepený odrezok akéhokoľvek druhu na čerešni Lyubimitsa Astakhova môže slúžiť aj ako opeľovač stromov.

Výsadba čerešní na pamiatku Astakhova

Výnos a rýchlosť vývoja rastliny závisia od toho, ako správne a včas sa vykonávajú výsadbové práce.

Výber zdravej a silnej sadenice

Hybridné sadenice sa odporúčajú kupovať iba v oficiálnych záhradných centrách alebo škôlkach. Práve tam budú ponúkané odrody rastlín, ktoré potrebujete.

Vlastnosti stromčeka:

 1. Sadenica je od 1 do 3 rokov. Mladé rastliny sa po výsadbe na otvorenom teréne rýchlejšie zakorenia a lepšie zakorenia.
 2. Výška sadenice je od 80 cm do 1 m.
 3. Strom by mal mať niekoľko silných, silných výhonkov a hlavný kmeň, ktorý je tiež vodičom, by nemal mať na vrchu ďalšie konáre.
 4. Koreňový systém sadenice je dobre vyvinutý, bez stôp po hnilobe a plesňových formáciách.
 5. Kôra stromu je bez cudzích škvŕn a poškodenia.

Pred výsadbou sa sadenica umiestni na 3-4 hodiny do vody. Ak je koreňový systém nadmerne vysušený, potom sa doba pobytu rastliny vo vode pred výsadbou zvyšuje na 10-15 hodín.

Dátumy a schéma vylodenia

Načasovanie výsadby čerešní závisí od klimatických podmienok regiónu, kde sa bude strom pestovať.

V južných oblastiach s teplým podnebím sa sadenice vysádzajú na otvorenom teréne na jeseň, pred prvými nočnými teplotami pod nulou. Mladé rastliny majú čas zakoreniť a zakoreniť sa, takže ľahko vydržia miernu zimu.

Ale v centrálnej časti a severných oblastiach sa výsadbové práce vykonávajú v jarných mesiacoch. Cez leto strom zosilnie a naberie silu na zimovanie v drsných podmienkach chladných zím.

Je lepšie sadiť čerešne na rovné plochy alebo na malé kopce na južnej alebo západnej strane záhradného pozemku. Miesto pristátia by malo byť dobre vetrané a osvetlené slnečným žiarením.

Príprava výsadby jamy

Do pôdy s vysokým obsahom kyselín sa musí pridávať vápno. Miesto pristátia sa vyberie suché. Predpokladom je absencia podzemných a pôdnych vôd.

Jamy na jesennú výsadbu sadeníc sa pripravujú mesiac pred začiatkom výsadbových prác:

 1. Hĺbka jamy je od 60 do 70 cm, priemer je 80 až 90 cm.
 2. Výplň jamy pozostáva z čiernej pôdy, organických hnojív, kompostu, fosfátových a draselných doplnkov.
 3. Jama je naplnená vodou a ponechaná po dobu 3-4 týždňov.

Ak sú rastliny vysadené na jar, potom je výsadbová jama stále pripravená na jeseň.
Algoritmus pristátia

Akonáhle je jama pripravená na výsadbu rastlín, naleje sa do nej zem, do ktorej je sadenica pevne zasadená. Koreňový systém musí byť v jamke rovnomerne rozložený a posypaný zemou, aby medzi koreňmi nezostali prázdne miesta. Ďalej je pôda okolo mladého stromu starostlivo zhutnená a hojne napojená.

Organizujeme kompetentnú starostlivosť

Na získanie silného a silného stromu, ktorý hojne prináša ovocie, je potrebné vykonať niekoľko opatrení na jeho starostlivosť.

Vrchný obväz a polievanie

Čerešňa nemá rada prebytočnú vlhkosť, preto je strom zalievaný 4-5 krát za sezónu. V obzvlášť suchých oblastiach sa polievanie vykonáva podľa potreby častejšie. Pre aktívny rast a bohatú úrodu potrebuje ovocná plodina hnojivá a vrchný obväz, s ktorým je potrebné začať v 2. roku života rastliny.

Na jar sú čerešne hnojené organickými látkami a hnojením dusíkom, čo pomáha rastline vzdialiť sa od zimného obdobia a podporovať vývoj počas vegetatívneho obdobia. Počas bohatého kvitnutia potrebuje strom hnojenie fosforečnanmi a potašmi, ktoré sa zvyčajne kombinujú so zavlažovacími prácami.

Odstránenie buriny a uvoľnenie kmeňového kruhu

Starostlivosť o kmeň kruhu spočíva v dôkladnom kyprení pôdy a mulčovaní suchou trávou alebo pilinami. Raz za 3 roky je zemina okolo kmeňa kruhu vykopaná a je do nej pridaný kompost. Kmeň kmeňa je tiež úplne zbavený buriny, ktorá narúša normálny rast stromu.
Tvarovanie a prerezávanie

Sanitárny rez sa vykonáva na jar a na jeseň. Jej cieľom je oslobodiť strom od zamrznutých, zlomených, suchých a chorých konárov. Formatívne sa prerezáva každoročne na jar, zatiaľ čo púčiky ešte nie sú opuchnuté. Každý rok sa vyberajú najsilnejšie a najhustejšie vetvy, ktoré položia úrovne rastliny. Všetky ostatné vrstvy sú odrezané.

Včasné prerezávanie čerešní vám umožňuje nielen zvýšiť jej plodnosť, ale tiež chráni pred šírením chorôb a škodcov.

Preventívna liečba

Pred začiatkom vegetatívneho obdobia sa čerešne Lyubimitsa Astakhov postriekajú roztokom močoviny alebo špeciálnymi prípravkami, ktoré odolávajú šíreniu plesňových chorôb a ničia larvy škodcov.

Ochrana kôry

Po jarnom a jesennom reze je kmeň a kôra stromu chránené bielením, ktoré rastlinu zachráni pred spálením a rozvojom rôznych hnilobných procesov.

Príprava na zimu

Pred zimovaním je strom hojne polievaný. Tento postup poskytuje koreňovému systému dodatočnú ochranu pred zamrznutím.

Mladé stromy sú zabalené do vrecoviny alebo iných materiálov, ktoré majú prírodný základ a nebudú blokovať prístup kyslíka k rastline. V regiónoch s častým snežením sa okolo rastliny vytvára snehový závej, ktorý chráni ovocnú plodinu pred zamrznutím.

Recenzie letných obyvateľov o odrode

Maria Vasilievna, Kaluga.

Pred štyrmi rokmi presvedčila svojho manžela, aby kúpil sadenice Lyubimitsa Astakhov, a nikdy to neoľutovala. Prvá úroda už bola zozbieraná. Bobule sú chutné, šťavnaté a sladké. Jeme väčšinou čerstvé, ale v budúcnosti plánujem robiť kompóty a džemy.

Egor Petrovič, Vladimír.

Pred niekoľkými rokmi mi škôlka poradila, aby som si kúpil novú odrodu čerešní, Lyubimitsa Astakhova. Výťažok je vynikajúci, nevyžaduje špeciálnu starostlivosť a je odolný voči chorobám.


Pozri si video: : Zavárané čerešne (December 2022).