Rada

Čo určuje a ako skontrolovať, koľko stupňov je v domácom víne

Čo určuje a ako skontrolovať, koľko stupňov je v domácom víne


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Na výrobu vínnych nápojov sa používajú rôzne odrody hrozna. Vďaka prídavku ovocia, korenia alebo korenia je vínová kytica neobvyklá a nezabudnuteľná. Sila vína je vyjadrená ako percento alkoholu. Pri odpovedi na otázku, koľko stupňov obsahuje víno, ako určiť doma pevnosť, berte do úvahy množstvo pridaného cukru, ako aj obsah cukru a kyslosť surovín.

Sila rôznych druhov vína

Tradičný spôsob výroby vína spočíva v použití špecifickej odrody viniča. Indikátor sily sa často stáva kritériom pri výbere nápoja na domácu hostinu.

Výpočet ukazovateľa sily priamo závisí od odrody a odrody hrozna:

 • na prípravu klasických nápojov sa používajú odrody vína. Hrozno je malé a sladké, má semienko;
 • odroda stolového hrozna je veľká, bez kôstok, je vhodná na prípravu stolového nápoja bez určenia oblasti rastu surovín;
 • pre odrodové vína sa používa hrozno tej istej odrody;
 • vína bez ročníka sa vyrábajú zmiešaním bobúľ rôznej úrody;
 • miešané vína sa vyrábajú zmiešaním niekoľkých odrôd hrozna.

Jedáleň

Priamym účelom stolového nápoja je pitie pri jedle. Vyniká jednoduchosťou kytice, absenciou nezabudnuteľných chutí, určitou silou, od 9 percent. Na výrobu stolového vína sa používajú iba odrody hrozna.

Výrobca a geografické umiestnenie zberných surovín sa môžu výrazne líšiť. Napríklad francúzsky vinič môže dodávať argentínske stolové víno. Stolové víno môže byť biele alebo červené, podáva sa pri stole počas recepcie druhého chodu mäsa, rýb alebo hydiny.

Špeciálne

Množstvo etylalkoholu v špeciálnom víne sa pohybuje od 15 do 22 percent. Tento nápoj sa získava z neúplného procesu fermentácie. Líši sa od tabuľky v indikátore sily, pretože kvôli vysokej cukornatosti má táto značka tendenciu stúpať.

Klasickým príkladom špeciálnej odrody je červené víno Cahors.

Ochutené

Alkohol vyrobený na základe hroznového vína, s prídavkom cukrovej farby alebo bylinných extraktov, môže dosiahnuť obsah alkoholu 25 percent alebo viac. Vermút, ktorý patrí k tomuto druhu alkoholických nápojov, má silu asi 40 stupňov.

Šumivé

Šumivé víno sa pripravuje pomocou špeciálnej technológie šampanského, ktorá zahŕňa niekoľko etáp. Na dosiahnutie špeciálneho účinku, ktorý je vlastný týmto druhom alkoholických nápojov, sa víno a plyn kombinujú v špeciálnych nádobách za nastaveného tlaku. Indikátor sily je na hranici medzi 9 a 13 percentami.

Referencia! Šumivé nápoje sú atribútom slávenia významných udalostí. Fľaše so šumivými nápojmi sú zapečatené špeciálnymi zátkami, ktoré pri otvorení fľaše vytvárajú brokový efekt.

Sýtené

Sýtené alkoholické nápoje sa často označujú ako šumivé. Na dosiahnutie požadovaného výsledku sa do nápoja umelo vstrekuje oxid uhličitý pod tlakom. Sýtené víno má nižšie percento alkoholu ako sekt. Je na hranici medzi 7 a 12 percentami.

Metódy merania sily

Indikátor sily môžete merať pomocou špeciálnych prístrojov. V obidvoch prípadoch bude analyzovanie výsledku trvať nejaký čas.

Merač kapilárneho vína

Kapilárny tester vína je zariadenie, pomocou ktorého môžete zistiť silu suchého vína doma. Používanie merača vína je celkom jednoduché, pri používaní musíte dodržiavať niekoľko pravidiel:

 • víno sa naleje do lievika, pričom sa nádoba naplní na polovicu;
 • po uvoľnení 2–3 kvapiek zo dna banky sa lievik rýchlo otočí hore dnom;
 • základňa je umiestnená na rovnom povrchu;
 • určité množstvo kvapaliny môže vylievať zo základne, ale hlavné množstvo zostane v banke a zastaví sa na určitej úrovni;
 • pevnosť je určená značkou na meracej stupnici.

Hustomer

Na meranie obsahu alkoholu sa nápoj naleje do valcového hustomeru a ponorí sa do vody širokou stranou nadol. Hlavnou podmienkou počas postupu je, aby teplota kvapaliny, do ktorej je merač ponorený, nemala byť nižšia ako 20 stupňov Celzia.

Refraktometer

Toto zariadenie pomáha určovať pevnosť stanovením indexu lomu kvapaliny. Na prácu stačí jedna kvapka fermentovanej suroviny. Na meranie ukazovateľov sa na pohár nanesie nápoj a odčíta sa uhol lomu.

Táto metóda je vhodná pre tých, ktorí rozumejú výpočtom pomocou rôznych koeficientov a majú tabuľku závislosti uhla lomu od percenta alkoholu.

Starý spôsob

Starým spôsobom stanovenia sily vína je subjektívne hodnotenie kvality nápoja. Jeden z degustátorov tradične dôveroval obsahu alkoholu. Mierna intoxikácia, berúc do úvahy analýzu chuťových odtieňov navrhovaného nápoja, sa považovala za druh indikátora sily. Táto technika nemala teoretický základ a mohla byť založená iba na individuálnych pocitoch ochutnávača.

Analytická metóda

Analytická metóda, ktorá vám umožňuje merať doma silu bez použitia akéhokoľvek typu alkoholometra, je založená na najjednoduchších matematických výpočtoch.

Ak chcete používať výpočty, musíte mať vstupné údaje a dodržiavať výpočtový plán:

 • 1 percento alkoholu sa získa použitím 22 gramov cukru na 1 liter mladiny;
 • obsah cukru v odrode viniča určuje ďalšie ukazovatele obsahu cukru v mušte;
 • ak máte informácie o kyslosti a cukornatosti surovín, môžete vypočítať množstvo pridaného cukru.

1 percento cukru pre konečný výrobok bude asi 0,6 stupňa alebo percento alkoholu.

Ako urobiť víno silnejším

Hroznové víno akejkoľvek sily sa dá zosilniť. Na tento účel sa používajú špeciálne metódy, ktoré kvalitatívne ovplyvňujú percento etylalkoholu.

Chemické látky

Do domáceho nápoja sa pridávajú chemikálie, aby sa predĺžila trvanlivosť. Kyselina sírová, ktorá sa najčastejšie používa doma, plní súčasne niekoľko funkcií:

 • ničí octové baktérie;
 • odfarbí víno;
 • chráni tekutinu pred stmavnutím.

Kyselinu sírovú tvoria 1 gramové tablety pyrosulfitu draselného. Na každých 10 litrov alkoholu pridajte 3 gramy kyseliny sírovej. Táto metóda je vhodná na fixáciu suchých vín, ktorých celková pevnosť pred procedúrou je od 12 do 14 stupňov.

Po pridaní chemikálie sa alkohol dôkladne premieša, prefiltruje a potom naleje do nádob na ďalšie skladovanie.

Zvýšenie obsahu alkoholu

Alkohol pôsobí ako konzervačná látka schopná fixovať akýkoľvek druh vína. Alkohol zabraňuje tvorbe octových baktérií, predlžuje trvanlivosť a eliminuje kvasenie.

Na každý liter nápoja pridajte 12 mililitrov alkoholu. Po pridaní alkoholu sa víno mieša a potom sa naleje do pripravených fliaš.

Pasterizácia

Pasterizácia je jednou z metód domácej konzervácie. V prípade použitia pasterizačnej metódy na alkohol je potrebné vziať do úvahy niektoré zvláštnosti. Pasterizácia je užitočná na predĺženie trvanlivosti domáceho vína a na ničenie baktérií spôsobujúcich choroby.

Základné pravidlá pre domácu pasterizáciu:

 • fľaše sú umiestnené na dne širokej panvice, ktorá by mala byť pokrytá špeciálnym roštom alebo pokrytá látkou;
 • medzi fľašami je potrebné ponechať určitú vzdialenosť, aby steny fliaš neprišli do vzájomného kontaktu, inak by mohli prasknúť;
 • varenie iba neukrytých fliaš je prípustné, pretože pri zahrievaní má voda tendenciu sa rozširovať a vytlačovať prebytočné pary;
 • po uvarení musia byť fľaše okamžite uzavreté.

Stanovenie sily vína zahŕňa použitie osvedčených metód. Ak chcete presne zmerať percento etylalkoholu v alkoholickom nápoji, musíte vedieť, ktorá odroda hrozna sa používa pri príprave vína, jeho kyslosť a obsah cukru.


Pozri si video: Vinič a meranie cukornatosti (Septembra 2022).