Tipy

Jablone "Asterisk": vlastnosti triedy

Jablone "Asterisk": vlastnosti triedy


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V posledných niekoľkých desaťročiach prešiel sortiment ovocných stromov populárny medzi záhradníkmi, najmä jabloní, niekoľkými aktualizáciami. Tento trend je determinovaný dynamikou rozvoja kultúry a je spojený so vznikom odrôd patriacich do novej generácie. Kategória Zvezdochka patrí do kategórie odrôd jabĺk, ktoré sú u záhradníkov v našej krajine stále populárne.

História výberu

Zvezdochka je odroda ozimná, ktorá sa chovala na základe selekcie na All-Russian Scientific-Research Institute of Genetics a Selection of Fruit Plants pomenovanej po Michurinovi. Autorom odrody bol chovateľ S.F. Černenko. Odroda "Zvezdochka" bola získaná ako výsledok práce na krížení odrôd "Pepinka Lithuanian" s "Anis".

Pomerne rozšírený výraz „Asterisk“ dostal takmer okamžite po stiahnutí. Ovocné stromy tejto odrody sú rozdelené na zóny v severozápadnom, strednom a Volžsko-vyatskom kraji, ako aj v strednom Volgskom regióne našej krajiny. Jablone Zvezdochka sa v modernom výbere často používajú ako východiskový materiál.

Vlastnosti triedy

Jablone Zvezdochka patria medzi vysoko rastúce stromy, ktoré sú v počiatočnom štádiu charakterizované zaoblenou korunou, ktorá je po určitom čase nahradená rozšírením a poklesom. Vo veku dvadsiatich rokov môže jabloň tejto odrody dosiahnuť výšku viac ako päť metrov s priemerom koruny asi šesť metrov.

Ovocné stromy sa vyznačujú dlhými tenkými červenkastohnedými silne puberťovými výhonkami, na ktorých sa nachádzajú malé oválne listy so zúbkovanými okrajmi a krátkymi stopkami.

Hlavnými výhodami odrody Zvezdochka sú pravidelná produktivita a vysoká chutnosť ovocia, ktoré má intenzívnu farbu a dlhú trvanlivosť. Nevýhodou odrody je mletie ovocia v priebehu dozrievania ovocných stromov, ktoré sa dá ľahko napraviť zavedením kompetentného a pravidelného prerezávania.

Jablone Zvezdochka sa často nachádzajú v súkromných záhradách v Rusku.

Zimné odrody jabloní

Ovocie, nutričná hodnota a chemické zloženie

Plody majú priemernú alebo podpriemernú hodnotu, sploštený zaoblený tvar s prítomnosťou slabých rebier a hladkým povrchom. Hlavná farba ovocia je svetlozelená. Povlak predstavuje rozmazané červenanie tmavočervenej farby. Je prítomný takmer na celom povrchu ovocia. Kôra má silný voskový povlak.

Stopka je krátka a tenká. Kalich uzatvára malý lievikovitý ďalekohľad. Charakteristická je prítomnosť uzavretých komôr a úplná absencia axiálnej dutiny. Dužina ovocia má zelenkavý odtieň a vyznačuje sa šťavnatosťou, jemnou zrnitosťou a dobrou sladkou a kyslou chuťou.

Parametre chemického zloženia plodov sú tieto:

  • celkové množstvo cukrov je niečo vyše 10%;
  • obsah titrovateľných kyselín nie je vyšší ako 0,65%;
  • množstvo tuhých látok je o niečo viac ako 13%;
  • množstvo kyseliny askorbovej môže dosiahnuť 15 mg na každých 100 gramov buničiny.

Odroda "Asterisk" obsahuje katechíny P v množstve 135 mg na každých 100 gramov ovocia.

Charakteristiky stromu

Ovocné stromy tejto odrody sú klasifikované ako energické. Parametre zimnej odolnosti rastlín sú priemerné. Koruna sa skladá z hrubých kostrových vetiev a značného počtu pomerne tenkých a flexibilných vetiev. Hlavné plodenie sa zameriava na strednú a vonkajšiu časť šíriacej sa koruny. Najčastejšie je možné pozorovať tvorbu ovocia na vetvičkách, ako aj na kopijoch. Ovocie sa niekedy tvorí v oblastiach mladého prstenca.

Výhonky sú dosť dlhé. Sú pomerne tenké, červenkasto hnedé, so silnou dospievaním. Listy na ovocných stromoch odrody Zvezdochka sú malé, oválneho tvaru, ktoré sa vyznačujú charakteristickou matnosťou, majú zubaté ozubenie a krátke stopky. Súčasťou dohody je filiform.

Produktivita

Odroda podľa zrelosti patrí do zimy. Plodná fáza sa začína siedmym rokom po pučení. Produktivita je stabilná a ročná. Zber ovocia sa vyskytuje na začiatku jesene. Zo stromu vo veku 12 rokov je možné zhromaždiť asi 100 kilogramov ovocia. Zaznamenal sa tiež rekordný výnos - z jedného stromu odrody Zvezdochka sa zozbieralo niečo vyše 200 kilogramov.

Spotrebiteľská zrelosť ovocia sa vyskytuje vo fáze skladovania jabĺk. Jablká spravidla dosiahnu úplnú zrelosť v polovici októbra. Plody tejto odrody sa vyznačujú vynikajúcou kvalitou pri udržiavaní. Jablká sa môžu skladovať v obchodoch dlhšie ako šesť mesiacov. Kvalita plodov zostáva až do marca vysoká, a to za podmienok skladovania. Skladovateľnosť ovocia v bežnom suteréne presahuje päť mesiacov bez straty komerčnej kvality a vzhľadu.

Pristátie a starostlivosť

Vylodenie sa vykonáva koncom apríla alebo začiatkom mája po úplnom roztopení snehu a bez námrazy. Keď sa pestuje na jeseň, odroda Zvezdochka sa neprispôsobí dobre. Jabloň potrebuje dobré osvetlenie, a odporúča sa zasadiť ovocný strom tejto odrody na otvorenom juhu, juhovýchode alebo juhozápade. Prítomnosť tieňa výrazne spomaľuje rast jablone, znižuje jeho produktivitu a plody strácajú farbu a chuť. Vstupná plocha by sa mala opatrne vykopať a uvoľniť.

Sadenice odrody Zvezdochka sa vysádzajú do hlbokých, širokých jám s hnojivami vo forme rašeliny a drevného popola. Vertikálne sadenice sa inštalujú v strednej časti výsadbovej jamy. Koreňový systém je distribuovaný a posypaný úrodnou pôdou, ktorá je mierne zhutnená. Koreňový krk rastliny by mal stúpať nad zem o šesť centimetrov. V blízkosti rastlín je vhodné vytvoriť drážky, ktoré prispievajú k odtoku prebytočnej vlhkosti z koreňov stromu.

Prvý vrchný dresing sa zavádza na jar vo fáze výsadby. Je povolené nahradiť rašelinu drevným popolom humusom alebo konským humusom v množstve jedného vedra na meter štvorcový. Na jeseň sú potrebné komplexné hnojivá bez dusíka. Prítomnosť úrodnej pôdy výrazne znižuje potrebu hnojenia.

Odroda Zvezdochka vyžaduje orezávanie, ktoré zvyšuje úrodu a je najlepšou voľbou na prevenciu chorôb. Prerezávanie je dôležité každú jar pred kvitnutím listov. Odroda sa vyznačuje nedostatočnou mrazuvzdornosťou, ktorá na jeseň vyžaduje mulčovanie pôdy okolo rastlín. Seno, rašelina, kôra alebo piliny sa môžu používať ako mulč.

Ponúkame vám tiež prečítanie článku o jabloňoch Ranetka.

Choroby a škodcovia

Odroda "Hviezdička" má pomerne dobrú imunitu proti rôznym chorobám a zriedkavo ju postihuje chrasta. Ak rastlina napriek tomu vykazuje príznaky tohto ochorenia, je potrebné čo najskôr vykonať ošetrenie chorusom rýchlosťou 1 ampulka na vedro vody. Pomerne zriedkavo sa dá pozorovať poškodenie hnilobou, ktoré sa liečivám, ako je napríklad "Fundazol", pomáha zbaviť. Na ochranu proti plesniam múčnatým sa odporúča ošetrenie rastlín pomocou „Topaz“.

Apple strom starostlivosti na jeseň

Medzi ruskými záhradníkmi je žiadaná odroda jabloní Zvyozdochka. Kvalitná starostlivosť a dodržiavanie pravidiel pestovania vám umožňujú získať dobrú úrodu a vytvoriť stabilnú imunitu rastlín voči väčšine chorôb a škodcom.


Pozrite si video: Zrní - Jabloně Official Video (November 2022).