Tajnosť

Funkcie pestovania odrody jabloní "Vianoce"

Funkcie pestovania odrody jabloní "Vianoce"


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

All-ruský výskumný ústav pre šľachtenie ovocných plodín je jednou z najstarších záhradníckych inštitúcií v našej krajine. Práve tu sa vyvíjajú nové odrody jabloní pre stredné Rusko. Chovatelia sú usilovnou prácou v oblasti vytvárania odrôd, ktoré budú mať vysokú adaptabilitu, výnos a pravidelné rodenie. Medzi takéto odrody patrí presne jabloň Rozhdestvensky, ktorej plody sú bohaté na výživné a biologicky aktívne látky.

História výberu

Odroda bola získaná pred 30 rokmi ako výsledok kríženia jablone Wellsie a hybridnej formy BM-41497 chovateľmi E. N. Sedov, Z. M. Serova, V. V. Zhdanov, E. A. Dolmatov a G. A. Sedysheva. Patrí do kategórie triploidných odrôd jabĺk, vyznačujúcich sa skorým zimným obdobím dozrievania a stanoveným génom Vf, ktorý zaisťuje prítomnosť absolútnej rezistencie voči piatim chrabom.

Jablko odrody Rozhdestvenskoye bolo pridané do štátneho registra pred 15 rokmi a považuje sa za vhodné na použitie v intenzívnom záhradníctve v podmienkach pestovania na nízko rastúcich podnožiach.

Opis stupňa

Rastlina sa vyznačuje zvýšenou zimnou odolnosťou, čo nie je nižšie ako u bežnej odrody Antonovka. Výťažnosť jabloní je vysoká, pravidelná a samotná odroda sa vyznačuje skorou zrelosťou.

Sú tu zrejmé výhody vianočného stromu odolnosť ovocia a listov proti poškodeniu chrasty, atraktívnosť ovocia s dezertnou chuťou, vysoký výnos a udržiavanie jabĺk. Nevýhody môžu zahŕňať zbavovanie zrelého ovocia a trochu predĺženého obdobia dozrievania úrody. Na konci doby použiteľnosti môže ovocie stratiť pružnosť a chutnosť.

Jabloň: zimné odrody

Ovocie, nutričná hodnota a chemické zloženie

Plody sa vyznačujú priemernou alebo nadpriemernou hodnotou. Hmotnosť jabĺk sa môže pohybovať v rozmedzí od 135 do 180 gramov. V niektorých rokoch možno pozorovať významné zvýšenie priemernej hmotnosti plodov. Plody sa vyznačujú jednorozmernosťou, mierne splošteným tvarom a nevýznamnou závažnosťou veľkých podielov. Hrubá pokožka má strednú hrúbku a lesklý odtieň. Hlavné sfarbenie jabĺk je zelenkavo žlté. Povlak sa rozprestiera na významnej časti povrchu ovocia a predstavuje ho rozmazané škvrny červenej červenkastej farby rozptýlené višňovým odtieňom. Podkožné body sú veľké, početné, sivé.

Stopka je pomerne tenká, dlhá, má rovný tvar a šikmé usporiadanie. Lievik strednej hĺbky, tupý kužeľovitý tvar, hrdzavo šedý. Calyx sa vyznačuje uzavretým typom. Podšálka je stredne hlboká so zárezom. Srdce má baňatý tvar. Očkovacia komora je uzavretá. Poháre krátke a duté. Semená strednej veľkosti sú hnedej farby a vejčitého tvaru.

Ovocná dužina je bielej farby, má hustotu, šťavnatosť a jemnú sladkú a kyslú harmonickú dezertnú chuť, slabú arómu. Indikátory chemického zloženia jabĺk tejto odrody, ako aj chuť ovocia sa môžu do veľkej miery líšiť v závislosti od podmienok a miesta pestovania. Priemerné ukazovatele tohto ukazovateľa v strede jazdného pruhu sú nasledujúce:

  • celkový obsah cukru 10%;
  • množstvo titrovateľnej kyseliny 0,5%;
  • množstvo pektínových látok 14%;
  • parametre indexu cukor-kyselina sa môžu meniť od 16 do 22.

Vonkajšie ukazovatele zrelého ovocia tejto odrody sa odhadujú na 4,4 bodu a chutnosť - na 4,3 bodu.

Charakteristiky stromu

Jablone sa vyznačujú strednou postavou a vysokou mierou rastu. V počiatočnom štádiu môžu ročné sadenice dosiahnuť 70 centimetrov za rok. Crohn sa vyznačuje pevnosťou, stredne listnatým a širokým pyramidálnym tvarom. Hlavné vetvy sa vyznačujú silou. Sú umiestnené pod uhlom, ktorý sa môže meniť od 40 do 80 stupňov.

Kôra na stonke má sivastú farbu a šupku. Plody sa tvoria na jednoduchých a zložitých rukaviciach. Vetvy strednej hrúbky, slabý zalomený tvar, hnedé sfarbenie, s miernou dospievaním. Plienky sú lisované a majú kónický tvar. Listy sú vajcovité, krátke, špicatého tvaru so zvlnenými okrajmi a skrutkovitým krútením. Plechové dosky sú matné, pokrčené a so strednou puberťou. Dáždnikové kvetenstvo kombinuje štyri až šesť kvetov strednej veľkosti, podšálky a svetloružovej farby.

Produktivita odrody

Jablone Rozhdestvenskoye začínajú tvoriť prvú plodinu štyri roky po výsadbe. Mladé výsadby jabloní vám umožňujú zbierať viac ako 150 metrických centov ovocia na hektár. PPreprava lodí sa vyznačuje pravidelnosťou.

V strednom pásme našej krajiny dozrieva obdobie jabĺk vianočných odrôd v druhej dekáde septembra. Obdobie používania spotrebiteľom začína v polovici októbra a môže trvať až do prvých februárových dní. Zrenie jabĺk sa vyznačuje predĺžením.

Pristátie a starostlivosť

Mladé stromy sa najlepšie vysádzajú koncom jari. V strednom pruhu našej krajiny je lepšie vykonávať výsadbu v suchom a teplom počasí. Sadenice sa môžu pestovať na jeseň pred prejavom stabilného chladu. Jesenná výsadba je sprevádzaná mulčovaním pôdy. Mulčovač dokonale chráni rastlinu pred silnými mrazmi a slúži tiež ako vynikajúca výživa na jar. Pristátie by malo byť otvorené a slnečné.

Takmer akákoľvek pôda je vhodná pre jabloň Rozhdestvenskoye, mala by byť však voľná, ľahká a mala by dobre prenášať vlhkosť a kyslík do koreňového systému. Ílovitá pôda by sa mala zlepšiť pridaním piesku a hnojiva.

Mladé stromy by sa mali vysádzať na výsadbových jamách s veľkosťou 60 až 60 centimetrov. Hĺbka by nemala presiahnuť meter. Hnojivá vo forme rašeliny a popola by sa mali nanášať na spodok vykladacej jamy av stredovej časti by sa mala nachádzať hlinená násypka, na ktorej sú sadenice osadené. Koreňový systém musí byť úhľadne distribuovaný, pokrytý pôdou a mierne stlačený. Po výsadbe sa uskutoční hojné zalievanie.

Odchod zahŕňa mierne a pravidelné zavlažovanie. Na zabezpečenie odtoku prebytočnej vody zo stromu musíte vybaviť špeciálne drážky. Po zalievaní je potrebné pôdu uvoľniť. Na jar sa vykonáva prerezávanie korún, ktoré pomáha pri jeho formovaní a chráni strom pred chorobami a škodcami. Odroda má dobrú zimu, ale ak sa pestuje v silných mrazoch, malo by sa vykonať mulčovanie pôdy.

V prvých rokoch jablone sa pri výsadbe do úrodnej pôdy hnojivo nevyžaduje. Ak sa však výsadba uskutočňovala v ílovitej pôde, je potrebné zaviesť vysoko kvalitné komplexné hnojivá určené pre ovocné stromy.

Ponúkame vám tiež prečítanie článku o odrodových vlastnostiach stromov Gala.

Choroby a škodcovia

Jablone Rozhdestvenskoye majú vysoký stupeň odolnosti proti chrastavitosti. Najväčším nebezpečenstvom pre ovocné stromy sú kôrovce, kliešte a hmyz z mierky, ktorý sa môže dostať hlboko do stromovej kôry. Štandardné metódy kontroly zahŕňajú postrek roztokom "Karbofos".

Významné poškodenie môže byť spôsobené hmyzom, ktorý infikuje listy, puky a puky ovocného stromu: červovník, hloh, mol, tinnitus a vošky. Kontrola týchto škodcov rastlín spočíva v postrekovaní pred stupňom hromadného kvitnutia roztokom chlorofosu.

Ako si vybrať sadenice jabloní

Vianoce sú pomerne novou odrodou jabĺk. V poslednej dobe stále viac priťahuje pozornosť amatérskych záhradkárov v našej krajine, a to z dôvodu vysokej úrovne odolnosti rastlín v zime, dobrých ukazovateľov chuti ovocia a prítomnosti imunity proti chrastavitosti v jabloni. Rastlina je nenáročná a vytvorenie priaznivých podmienok počas pestovania umožňuje získať stabilné vysoké výnosy ovocia.