Nápady

Jablká „Gala“: vlastnosti odrody a pravidlá poľnohospodárskej technológie

Jablká „Gala“: vlastnosti odrody a pravidlá poľnohospodárskej technológie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jabloň "Gala" je odroda Nového Zélandu získaná krížením Golden Delicious s Kids Orange-Red. Značná popularita odrody je spôsobená sladkou chuťou ovocia, odolnosťou voči pádu a dlhou skladovateľnosťou. Okrem toho sa plody vyznačujú vysokou obchodnou kvalitou. Opis odrody sa často nachádza na letných fórach.

Gala jablone sa vyznačujú vysokou produktivitou, čo spôsobuje, že rastlina je náchylná na preťaženie. Odroda patrí do kategórie jesenného dozrievania a obdobie odstrániteľnej zrelosti ovocia spadá do polovice septembra. Spotrebiteľské dátumy splatnosti v novembri. Charakteristickým znakom odrody je nenáročný charakter, ako aj prítomnosť rastliny so stredne silnou mrazom.

Vlastnosti triedy

Hlavnými výhodami jabloní Gala sú vynikajúca dezertná chuť plodov a možnosť ich rozšíreného použitia. Okrem toho sa táto odroda vyznačuje vysokou a pravidelnou produktivitou, skorým vstupom do plodu, ako aj vysokou mierou kvality udržiavania ovocia a odolnosťou proti poškodeniu.

Hlavnou nevýhodou je tendencia nasekania už nie príliš veľkých plodov, nedostatočná mrazivosť v zime a náchylnosť na poškodenie niektorými druhmi chorôb.

Pre záhradkárov je dôležité vedieť, že jabloň Gala má veľké množstvo klonov. K dnešnému dňu je známych viac ako dvadsať hybridov založených na tejto odrode. Majú nielen spoločné črty, ale aj základné rozdiely. Nasledujúce odrody možno klasifikovať ako najobľúbenejšie pestrofarebné hybridy založené na galaxii:

 • „Gala Mast“;
 • Scarlet Gala;
 • Royal Gala;
 • "Beyond the Red Gala";
 • Royal Gala;
 • Ultrafialový gala;
 • Veľký červený gala;
 • "Galaxy";
 • "Mitchgla";
 • Galaxia Spur Red;
 • El nino.

„Gala Mast“ („Gala Mast“) je sľubná priemyselná rozmanitosť jabĺk, najobľúbenejšia v Európe.

akosť Gala Royal je prvý mutant „Gala“. Jeho plody sú podobné tvaru ako jablká Gala Mast, ale ich sfarbenie je intenzívnejšie.

Ako pestovať sadenice jabĺk

Opis stupňa

Stromy tejto odrody sa vyznačujú strednou výškou. Crohn má široký oválny tvar a stredne hrubé. Kostrové vetvy majú strednú pevnosť, siahajú od stonky v uhle 45 až 70 stupňov. Koniec kostrových vetiev je nasmerovaný nahor. Rastlina sa vyznačuje plodením zmiešaného typu. Tvorba ovocia sa pozoruje na rukaviciach, ako aj na vetvičkách ovocia alebo na apikálnej časti ročných porastov.

K hromadnému rozkvetu dochádza v stredne neskorom období. Peľ sa vyznačuje dobrou vitalitou, ktorá môže dosiahnuť 90%. Odroda patrí do kategórie čiastočne samoopelivých. Optimálnymi opeľovačmi pre jabloň Gala sú viaceré odrody, z ktorých najznámejšie sú Elstar a James Greve.

Vzniknuté plody sa vyznačujú jednorozmernosťou a priemernými hodnotami. Štandardná hmotnosť jabĺk je asi 140 gramov. Plody majú spravidla zaoblený alebo zaoblený kužeľovitý tvar s mierne výrazným rebrovaním, ktoré je možné pozorovať na vrchole plodu.

Hlavná farba ovocia sa môže líšiť od žltej až zelenožltej. Krycí typ sfarbenia je vyjadrený pruhovaným rozmazaním červenkastej alebo červenej farby. Pokožka je suchá. Je tenký, ale dosť hustý.

Chemické zloženie a použitie

Priaznivé vlastnosti jabĺk Gala sú stanovené prítomnosťou významného množstva vitamínov a stopových prvkov v nich. V ovocí je veľa vitamínu A, čo je dôležité pre oči, ako aj veľké množstvo kyseliny askorbovej, čo zlepšuje imunitu. Ovocie obsahuje veľa železa, čo nám umožňuje odporučiť plody tejto odrody ľuďom trpiacim anémiou a anémiou.

Kalorický obsah jabĺk Gala mierne prekračuje 50 kcal. Ovocie sa môže konzumovať v strave a obezite.

Jablká tejto odrody sú pri varení veľmi populárne. Používajú sa na výrobu džemu a džemu. Ovocie možno tiež použiť ako doplnok k rôznym dezertom. Okrem toho sa ovocie často používa ako náplň do pečenia.

Pravidlá výsadby a starostlivosti

Ovocie tejto odrody sa výhodne pestujú v suchých oblastiach s dobrou úrovňou osvetlenia. Rastlina netoleruje nadmernú vlhkosť. Zalievanie mladých sadeníc by sa malo robiť týždenne. Ako rastliny starnú, frekvencia zalievania sa znižuje.

Nedostatočné množstvo živín alebo ich nadmerné množstvo brzdí vývoj ovocia. Pred stálym ochladením sa odporúča mulčovať pôdu okolo záhradných výsadieb. Spodná časť mladých sadeníc by sa mala bieliť kriedovými roztokmi a vápnenie sa používa pre stromy staršie ako päť rokov.

Vytrvalosť v zime je priemerná. Jablone tejto odrody sa neboja krátkodobého ochladzovania na -28 stupňov. Rastlina má strednú odolnosť proti chrastavitosti a pomerne vysokú odolnosť proti múčnatke. Zároveň sú jablone veľmi citlivé na európsku rakovinu. Pomerne často sú sadenice poškodené bakteriálnym popálením.

Ako prerezávať jabloň na jeseň

Obdobie odstrániteľného dozrievania jabĺk tejto odrody spadá do druhej dekády septembra. Spotrebiteľské obdobie sa začína v novembri. Ovocie nestratí svoju prezentáciu a chuť počas dvoch mesiacov, pokiaľ nie sú splnené podmienky na uchovávanie. Dlhšie skladovanie je nepraktické, pretože sa zhoršuje veľké množstvo ovocia.Komentáre:

 1. Mulkree

  Bravo, aká vynikajúca odpoveď.

 2. Durwin

  Určite. Pripojím sa k všetkým vyššie uvedeným.

 3. Yardly

  Mýliš sa. Napíšte mi do PM, dohodneme sa.Napíšte správu