Rada

TOP 5 vysoko efektívnych receptov na prípravu liekov proti burine s octom, pravidlá ničenia

TOP 5 vysoko efektívnych receptov na prípravu liekov proti burine s octom, pravidlá ničenia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kontrola buriny v letných chatách sa vykonáva neustále, s výnimkou zimného obdobia. Jednou z najbežnejších metód kontroly je použitie prostriedku na ničenie buriny s prídavkom octu. Látku je možné použiť v kombinácii s rôznymi zložkami na zvýšenie účinku na nežiaducu vegetáciu.

Prečo je ocot účinný pri ničení buriny?

Ošetrením záhonov octovým roztokom je možné odstrániť burinu vďaka špeciálnemu efektu. Z hľadiska zloženia a princípu účinku je účinok octu porovnateľný s účinkom herbicídov a je nasledovný:

 • zničenie membrán na rastlinných bunkách, čo vedie k vysušeniu a odumretiu buriny;
 • blokovanie fotosyntézy, provokujúce inhibíciu rastu;
 • spomalenie metabolických procesov a vyčerpanie vegetácie na bunkovej úrovni;
 • prienik ku koreňom pre komplexný efekt.

Ľudový liek na báze octovej esencie sa môže používať s akýmkoľvek druhom buriny. To zjednodušuje prácu na záhradných záhonoch a zvyšuje efektivitu.

Výhody a nevýhody

Acetické riešenia určené na boj proti burinám majú množstvo pozitívnych vlastností. Medzi hlavné výhody patria:

 1. Ocot je látka šetrná k životnému prostrediu a pri správnom použití nemá negatívny vplyv na pestované plodiny.
 2. Látka sa ľahko rozkladá a nezostáva dlho v pôde, čo zvyšuje bezpečnosť jej použitia.
 3. Variabilita receptov na prípravu roztoku na postrek a polievanie buriny.

Hlavnou nevýhodou, s ktorou sa záhradníci stretávajú pri spracovaní záhonov, je silný účinok octu na zeleninu a iné plodiny. Nepresné zalievanie roztokom často vedie k zhoršeniu rastu rastlín.

Mixujte recepty

Existuje mnoho spôsobov, ako pripraviť riešenie boja proti nežiaducej vegetácii. V závislosti od vybraných ďalších komponentov závisia nuansy vplyvu na zeleň.

Kyselina octová v rôznych koncentráciách

Zloženie kyseliny octovej obsahuje zložky, vďaka ktorým sa bunky pri polievaní buriny spália. Pred použitím látky stojí za to preskúmať záhony, aby bolo možné posúdiť rozsah rozšírenia trávy a jej rozmery. Na ničenie veľkých vegetačných plôch by sa mala používať vysoko koncentrovaná kyselina octová.

V opačnom prípade bude zničenie výsadby neúčinné.

Soľou

Kombinácia soli a octu zvyšuje účinok na burinu. Látky majú silný účinok a v kombinácii vám umožňujú rýchlo zničiť trávnaté húštiny. Je dôležité vziať do úvahy, že na ošetrovaných plochách nebude niekoľko rokov pučať žiadna vegetácia, preto je lepšie produkt používať na polievanie plôch pri plote alebo záhradných chodníkoch.

Zrieďte zálievku v pomere 5 lyžíc octu na 2 lyžice soli. Látky sa nalejú do 1 litra vody, kvapalina sa uvedie do varu, dôkladne sa premieša a bez toho, aby sa ochladila, sa naleje na burinu. Vysoko efektívne riešenie má rýchly deštruktívny účinok a ničí veľké húštiny.

S pridaným mydlom

Zmes octovej esencie, soli a mydla tiež pomáha v boji proti nežiaducej tráve v záhrade. Táto zmes sa nazýva herbicídne mydlo. Na prípravu látky budete potrebovať 1 liter octu, 150 g kamennej soli a 2 lyžice tekutého mydla. Soľ sa naleje do nádoby, naleje sa ocot a mydlo, po ktorom sa komponenty pretrepávajú, kým sa nedosiahne homogénna konzistencia.

Aby ste sa zbavili húštín nájdených na letnej chate, musíte ich ošetriť zmesou, ktorá im zabráni dostať sa do susedných výsadieb. Musíte tiež sledovať, aby sa tekutina nerozšírila po povrchu postelí.

Najlepší účinok sa dosiahne pri spracovaní jednoročnej buriny pripravenou mydlovou vodou.

Kombinácia kyseliny octovej a citrónovej

Profesionálni záhradníci radšej používajú na ničenie buriny zmes kyseliny citrónovej a octovej. Pri vytváraní pracovného riešenia je dôležité udržiavať správne proporcie. Vhodný pomer sú 3 diely kyseliny octovej a 1 diel kyseliny citrónovej. V takom prípade by koncentrácia octovej esencie mala byť 15% alebo vyššia, pretože inak by sa znížila účinnosť ošetrenia záhonov.

Počas prípravy roztoku sa kyseliny umiestnia do jednej nádoby a čakajú na rozpustenie všetkých vytvorených kryštálov. Potom zostáva naliať kvapalinu do postrekovača a spracovať húštiny na lôžkach.

S pracím prostriedkom

Jedným zo spôsobov, ako vytvoriť prostriedok na odstránenie buriny, je pridať do octovej esencie bežný čistiaci prostriedok na riad. Receptom na riešenie je použitie 1 litra octu a 10 ml všeobecného lieku. Zložky sa dôkladne premiešajú a výsledná zmes sa naleje do rozprašovača na následné postrekovanie výsadby. Na uľahčenie odstránenia nežiaducej vegetácie sa môže použiť vysoko koncentrovaná esencia.

Ako zabiť burinu octom

Pri použití pripravených roztokov obsahujúcich ocot a ďalšie látky na elimináciu buriny je potrebné mať na pamäti, že negatívne ovplyvňujú rast akýchkoľvek rastlín. Z tohto dôvodu sa v bezprostrednej blízkosti záhradných a záhradníckych plodín postrekuje tráva zo striekacej fľaše, ktorá ostatné rastliny zakrýva ochrannou fóliou. V miestach silného hromadenia buriny sa odporúča uchýliť sa nie k postreku, ale k spôsobu rozliatia pôdy a výsadby. Táto technika pomôže dlhodobo odstrániť všetky nežiaduce buriny. Počas spracovania je dôležité dodržiavať nasledujúce požiadavky:

 1. Termín postrek alebo polievanie spadá na koniec mája - začiatok júna, keď burina nezačala kvitnúť.
 2. Práce sa odporúčajú vykonávať v horúcom a suchom počasí, pretože sa tak zvyšuje účinok pracovného riešenia na zelené plochy.

Bezpečnostné opatrenia pre zaobchádzanie so zmesami

Aj slabo koncentrovaný ocot je reaktívna látka. Čím silnejšia je koncentrácia látky, tým silnejšie pôsobí na pokožku a sliznice. Aby ste sa vyhli negatívnym následkom, musíte urobiť preventívne opatrenia. Počítajúc do toho:

 • práca v záhrade sa vykonáva v ochranných rukaviciach a na tvár sa kladie obväz alebo respirátor;
 • zložky pracovného roztoku sa opatrne zmiešajú, aby sa zabránilo rozstrekovaniu a kontaktu s povrchom pokožky;
 • v prípade kontaktu s pracovným roztokom opláchnite postihnuté miesta.

Ak dodržíte uvedené bezpečnostné opatrenia, použitie roztoku nebude nebezpečné v porovnaní s hotovými herbicídmi, ktoré vyrábajú chemické podniky. Účinnosť ošetrenia buriny octovými roztokmi je zároveň výrazne vyššia.


Pozri si video: Smoothie z čerstvého ovoce. Recepty Sage (Septembra 2022).