Inštrukcia

Hrozno "Riddle of Sharov": najlepšia odroda hrozna odolná proti mrazu

Hrozno "Riddle of Sharov": najlepšia odroda hrozna odolná proti mrazuWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Málo odrôd hrozna sa môže pochváliť vysokou odolnosťou proti mrazu a nenárosťnosťou a zároveň má vyšší ako priemerný výnos a vynikajúcu ovocnú chuť. „Sharovova hádanka“ je práve taká odroda. Vytvoril ju amatérsky chovateľ Sharov R.F. v roku 1972. Toto hrozno spája pozitívne vlastnosti materských rastlín - „Ďaleký východ 60“ (kríženec hrozna Amur) a európskych odrôd „Tukay“ a „Magarach 352“. Vďaka tejto dedičnosti je „Sharov Riddle“ schopný odolávať tridsaťstupňovým mrazom bez prístrešia a súčasne vynikajúco úrody.

Charakteristiky odrody

Hrozno "Riddle of Sharov" sa vzťahuje na veľmi skoré odrody. Zrenie nastáva v priemere 110 dní po tom, čo sa na viniči objavili prvé opuchnuté púčiky. Kríky tejto rastliny sa vyznačujú dobrým rastom: v lete dosahuje vinič dĺžku 3 m alebo viac. Zábery dozrievajú skoro, pri zachovaní flexibility. Vnútorné steny sú krátke, oči sú zreteľne viditeľné kvôli veľkej veľkosti. Listové listy listov v tvare srdca, päťlopaté, malé.

Hrozno hrozna odrody „Sharov Riddle“ je stredne veľké a za priaznivých podmienok veľké. Štruktúrou sú vysoko rozvetvené, sypké, bez tendencie k odlupovaniu, dokonca aj v nepriaznivých rokoch. Plody tejto odrody majú tmavomodrú, takmer čiernu farbu s výrazným kvetom. Pokožka je hustá, ale ľahko sa konzumuje. V bobuľovine sa tvoria 2-3 malé kosti. Priemerná hmotnosť strapca je 300 g, ale niekedy tento počet dosahuje 500 - 600 g. Ak zoskupenia zostanú po dozretí na viniči, prakticky sa nerozpadnú.

Plody tohto hrozna akumulujú veľa cukru (až 22%), vďaka čomu je ich chuť považovaná za jednu z najlepších odrôd odolných voči zimám. Okrem toho si Sharov Riddle pri dlhodobom skladovaní dokonale zachováva svoje obchodné a potravinárske vlastnosti. Po tri mesiace hrozno zostáva nielen v pôvodnej podobe, ale tiež mení chuť z jahody na malinu.

Hlavné výhody odrody:

  • odolnosť voči zamrznutiu pôdy a nenáročná na jej úrodnosť;
  • možnosť použitia viniča na pestovanie koreňových sadeníc a odrôd rastlín bez štepenia;
  • zvýšená flexibilita viniča, ktorá umožňuje jeho odstránenie z podpier pre zimovanie bez rizika poškodenia;
  • skoré plodenie (2 roky po výsadbe).

To všetko vám umožňuje úspešne pestovať kultivar Riddle of Sharov pre vinárov bez akejkoľvek skúsenosti a na akejkoľvek lokalite, vrátane územia Sibír, Uralu a Moskovského regiónu.

"Sharov Riddle": vlastnosti odrody

Pristátie a starostlivosť

Na pristátie sú Sharovské hádanky ideálne vhodné pre oblasti vystavené slnečnému žiareniu a chránené pred studeným vetrom a povodňami. Skúseným pestovateľom sa odporúča zvoliť južnú stranu budov. Na úrodnosti pôdy a jej štruktúre nezáleží, pretože táto odroda má hlboko rastúce korene, ktorých dĺžka dosahuje 10 metrov. Podľa vinárov „Sharov Riddle“ úspešne rastie a prináša ovocie aj na kamenistých pôdach. Jediné, čo stojí za to venovať pozornosť, je absencia podzemnej vody v blízkosti povrchu pôdy a močiarnosť miesta, kde hrozno bude rásť mnoho rokov.

Je lepšie vysadiť mladú rastlinu podľa klasickej schémy, vykopať a vybaviť výsadbovú jamu alebo priekopu, ktorej dno je potrebné ochutiť výživnými pôdnymi zmesami (vždy bez prímesí čerstvého hnoja). Pre lepšiu výživu a vlhkosť sa odporúča vybavenie segmentmi perforovaných rúrok alebo plastových fliaš, cez ktoré bude voda a hnojivá dodávané priamo do sacích koreňov.

Kŕmenie „hádanky zo Šarova“ sa dá zhnitým hnojom alebo kompostom a na jar a bližšie na jeseň sa položí pod rastliny. Tento postup bude tiež užitočný z hľadiska kontroly buriny, ktorá sa ťažko prelomí silným mulčovaním.

V prvom roku po výsadbe je dôležité nepreťažovať vinič, pre ktorý musíte okamžite po výsadbe odrezať výhonky a nechať tie najsilnejšie. Je dôležité pamätať na to, že plodiny môžu produkovať iba ligníny viniča! Aby sa maximalizoval návrat úrody, pestovatelia praktizujú krátke prerezávanie pre dve oči. Ďalej, keď výhonky rastú a dozrievajú, zostanú na plodoch 1-2 kefky na ovocie a keď hrozno dosiahne vek troch rokov, ich počet sa môže zvýšiť na 2-4 na vinič.

Na rozdiel od iných odrôd hrozna „Sharov hádanka“ dokonale prináša ovocie s neštandardnou formou kultivácie. Okrem toho tá časť kmeňa, ktorá sa nachádza na samom povrchu pôdy, tvorí takzvanú „hlavu“, z ktorej odchádzajú vinice. Napriek vysokému stupňu odolnosti voči nízkym teplotám sa odporúča, aby boli odstránené z podpier pre zimu a posypané rašelinou, pôdou alebo iba snehom.

Aby sa predišlo problémom s plesňou, odporúča sa pravidelne štiepať „hádanku lopty“ a odstraňovať výhonky kríkov, ktoré zahusťujú kríky. Odporúča sa tiež zaväzovať vinič počas jeho rastu, aby sa zabránilo položeniu na povrch pôdy. Pri vysokej vlhkosti vzduchu sa odporúča odlomiť časť listov pre lepšie vetranie puzdra.

Keď sa na kríkoch objavia škodcovia, môžete na boj proti nim použiť špeciálne nástroje:

  • Omayt,
  • Tiovit Jet
  • Prokleym,
  • zápas,
  • Nitrafen,
  • DNOC.

Počas zrenia kefy sa odporúča používať prípravky na báze koloidnej síry a manganistanu draselného.

Odporúčame vám zistiť, ako správne pripraviť hrozno na zimu.

Recenzie vinárov

Vinári majú vo všeobecnosti pozitívny dojem z hrozna Riddle of Sharov. Medzi jeho výhody patrí najmä prekvapujúca nenáročnosť rastlín. Podľa milovníkov tejto odrody nie je vinič prakticky poškodený mrazom, a to ani bez špeciálnych prístreškov. V prostrednom pruhu stačí položiť ho na povrch pôdy a posypať snehom.

Ďalším pozitívnym znakom odrody, ktorú naznačujú vinári, je skorý začiatok plodenia. Na rozdiel od väčšiny ostatných druhov hrozna je opísanou odrodou vo veku piatich rokov plne formovaná krík so stabilným plodom. Bobule začínajú dozrievať už v polovici júla. Jedinou zápornou hodnotou odrody, ktorá je uvedená v recenziách, je jej zlá odolnosť voči plesniam. "Sharov Riddle" je zasiahnutý týmto druhom húb, jedným z prvých na mieste.

Ako pestovať hrozno na jeseň

Berúc do úvahy všetky klady a zápory tejto odrody, možno ju oprávnene považovať za najlepšiu pre skúmanie pestovania hrozna na svojom území. Absencia potreby kŕmenia, rezania viniča ročne v závislosti od stupňa ich rastu a budovania komplexných prístreškov na zimu do istej miery vylučuje najbežnejšie chyby, ktoré vedú k zníženým výnosom.