Rastliny

Odrody jabloní "Lobo": opis odrody a recenzie záhradníkov

Odrody jabloní "Lobo": opis odrody a recenzie záhradníkov


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zimné jablone sú u záhradníkov vo väčšine regiónov našej krajiny veľmi obľúbené. Tieto ovocné stromy sa pestujú na priemyselné aj súkromné ​​účely.

História chovných odrôd "Lobo"

Jabloň "Lobo" patrí do kategórie odrôd získaných v dôsledku použitia semenného materiálu odrody "MacIntosh". Odroda sa chovala na experimentálnej stanici v Kanade s použitím opeľovania zadarmo.

V našej krajine sa jabloň „Lobo“ objavila relatívne nedávno. Testy na štátnej úrovni sa začali pred viac ako štyridsiatimi rokmi, v dôsledku čoho bola odroda zaradená do štátneho registra odrôd určených na pestovanie v regióne strednej čiernej Zeme.

Funkcie jabĺk

Jabloň "Lobo" je milovaná mnohými záhradníkmi a škôlkami ovocných plodín. Odroda sa úspešne pestuje na území Voroněža, Lipetska, Tambova a Oryolu, ako aj belgických regiónov. Ovocná rastlina patrí do kategórie sľubných regiónov Dolného Volhy. Jablone tejto odrody sa okrem toho často nachádzajú v záhradách Bieloruskej republiky, na Ukrajine av pobaltských republikách.

Pre záhradkárov je dôležité pamätať na niektoré nedostatky, ktoré má jabloň Lobo. Za hlavné nevýhody tejto odrody sa považuje nedostatočne dlhá skladovateľnosť ovocia, ako aj priemernú odolnosť stromu voči mrazu alebo teplu. Okrem toho sú rastliny ľahko ovplyvnené múčnatkou a chrastou.

Jabloň: výber odrôd

Fotogaléria

Opis stupňa

Jabloň "Lobo" sa vyznačuje ostatnými ovocnými stromami vďaka charakteristickým vonkajším vlastnostiam.

Opis ovocia, jeho výživová hodnota a chemické zloženie

Plody sú veľké, avšak v nepriaznivých poveternostných podmienkach môžu byť mierne menšie. Priemerná hmotnosť jedného ovocia môže dosiahnuť 200 gramov. Jabloň „Lobo“ tvorí zarovnané plody, ktorých tvar sa môže líšiť od kužeľovito zaoblených až po sploštené zaoblenie. Mierne rebrovanie. Kôra ovocia má voskový povlak a zelenožltú farbu pozadia. Farba povrchu je malinová červená. Komory na osivo majú strednú veľkosť a sú často čiastočne otvorené. Celulóza je biela so zrnitou štruktúrou. Chuť je sladkokyslá, šťavnatá a jemná.

Chemické vlastnosti ovocia odrody jabĺk „Lobo“ sú tieto:

  • 10,3% cukrov;
  • 0,5% titrovateľných kyselín;
  • asi 15% tuhých látok;
  • tesne pod 11 miligramov kyseliny askorbovej na každých 100 gramov buničiny.

Priemerný obsah kalórií jedného jablka nepresahuje 48 kcal.

Opis stromu

Mladé sadenice tejto odrody sa vyznačujú veľmi intenzívnym vývojom. Tvar koruny na mladých stromoch je takmer oválny. Dospelá rastlina sa vyznačuje okrúhlou a pomerne širokou korunou, ktorá sa ľahko prerezáva a vyznačuje sa krátkou dobou zotavenia po zmrazení.

Ovocie sa sústreďuje na krúžky červov, ako aj na oblasť vetvičiek. Jablkový strom „Lobo“ má priemernú hrúbku výhonkov a má nepatrné zakrivenie a kĺbové spojenie. Hlavné sfarbenie je tmavohnedé s trochou červenkastého odtieňa. Listy sú oválne, veľké, smaragdovo zelené, so zaoblenými koncami.

Produktivita

Plodná fáza sa vyskytuje vo štvrtom roku po výsadbe sadeníc. V závislosti od nadchádzajúcich období sa tieto obdobia posunú na sedem rokov. Rôzne výnosy sa každoročne zvyšujú. Pre jablone tejto odrody je charakteristická mierna zmena výnosu.

Väčšina záhradníkov si cení jablone Lobo pre ich ročný výnos. Dospelé ovocné stromy produkujú o niečo menej ako 200 kilogramov ovocia. Jablone tejto odrody sú vhodné na pestovanie na farmách aj v domácich záhradách.

Jablone "Lobo" sú mrazuvzdorné, ale nie sú odolné voči poškodeniu chrasty a vyznačujú sa tiež nedostatočnou udržaním kvality zbieraného ovocia.

Pristátie a starostlivosť

Na sadenie sadeníc jabloní „Lobo“ začiatkom jari by sa príprava pôdy mala začať na jeseň. Ak sa ovocné stromy vysadia na jeseň, príprava pôdy sa uskutoční pár mesiacov pred plánovaným dátumom.

Primárnemu vykopávaniu pôdy na výsadbu by malo predchádzať odstránenie všetkých burín. Dôležitým nuansom je zavádzanie hnojív do pôdy počas procesu kopania. Pre každý štvorcový meter pôdy sa odporúča vyrobiť najmenej 5 kilogramov kvalitného zhnitého humusu alebo zastaralého hnoja. Príliš vysoká úroveň kyslosti pôdy vyžaduje kvalitné vápnenie.

Štandardná jama by mala mať šírku jeden meter a približne rovnakú hĺbku. Koreňový systém sadeníc musí byť starostlivo distribuovaný v celej výsadbovej jame. Ako hnojivo sa odporúča používať humus v množstve dvoch vedier, kilogram superfosfátu, tri vedrá rašeliny a kilogram drevného popola. Zem okolo vysadeného ovocia by sa mala zhutňovať s maximálnou starostlivosťou.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom odborníci dávajú odporúčania týkajúce sa prerezávania starého jablone.

Recenzie letných obyvateľov

Väčšina záhradníkov ocenila kvalitatívne vlastnosti ovocia, ktoré má šťavnatosť a príjemnú sladkú a kyslú chuť. Vôňa jabĺk tejto odrody je veľmi svetlá a nasýtená. Plody sú dokonale transportované. Záhradníci a obyvatelia leta pestujúci jablone Lobo si všimli, že plody nie sú náchylné k poklesu v štádiu zrenia.

Ako prerezávať jabloň

Plody tejto odrody sú vďaka svojej chutnosti a praktickým vlastnostiam vhodné na čerstvú konzumáciu, na konzerváciu a spracovanie obohatenej šťavy alebo lahodného džemu.