Tipy

Odroda Ficus Elastica "Melanie": znaky kultivácie v interiéri

Odroda Ficus Elastica "Melanie": znaky kultivácie v interiéri


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ficus Melanie sa choval relatívne nedávno, ale už sa mu podarilo získať popularitu u väčšiny pestovateľov kvetín zapojených do pestovania fikusov doma.

Všeobecné informácie

Rastlina je pomerne kompaktná a ideálna pre pestovanie na malých plochách. Ficus Melanie sa vyznačuje elegantnou korunou. Listy majú dĺžku najviac 15 centimetrov. Listy na stonkách sú usporiadané dostatočne husto, čo dodáva rastline dekoratívnu a osobitnú príťažlivosť. Povrch listov sa vyznačuje leskom, kožovitosťou a hustotou. Zadná strana je matná, svetlozelená, s výrazným množstvom červenkastých žíl.

Vertikálna metóda pestovania fikusu Melanie vám umožňuje získať rastlinu s bohatým vetvením a pomocou prerezávania koruny môžete ľahko dať takmer akýkoľvek tvar.

Funkcie rastlín

Izbové rastliny sa najčastejšie pestujú práve mladé rastliny tejto odrody. Za normálnych podmienok, počas obdobia aktívnej vegetácie, rastlina vytvára jeden nový list každých sedem dní, čím sa úplne zachováva spodné lístie. Doma nekvetie. Táto rastlina bola dlho nezaslúžene zabudnutá, ale vďaka holandským pestovateľom kvetov sa opäť vrátila do našej krajiny.

Ficus Melanie: Starostlivosť a zálievka

Starostlivosť o domácnosť

Ficus Melanie je nenáročný a ľahko pripravený na pomoc s nepresnosťami v starostlivosti.

Mikroklíma

Maximálna teplota by nemala prekročiť 30 stupňov. Horúce podnebie je katastrofálne pre tento fikus. Minimálna teplota by nemala byť nižšia ako 5 stupňov tepla. Prievanu v miestnosti a zamokrenie pôdy, ktoré vyvolávajú veľké množstvo fikóz, by sa malo úplne odstrániť. Rastlina môže rásť tak na okennom parapete, ako aj v určitej vzdialenosti od okna. Ficus Melanie veľmi dobre reaguje na vodné procedúry a dobre reaguje na postrek, ako aj sprchovanie v horúcom období.

Polievanie a kŕmenie

Rastlina potrebuje časté striekanie a odstraňovanie prachu z listov vlhkou špongiou. Nadmerná vlhkosť pôdy v kvetináčoch je však neprijateľná, pretože často spôsobuje hnitie citlivého koreňového systému rastliny. Zavlažovanie sa vykonáva teplou a usadenou vodou. Signál pre zavlažovanie je sušenie ornice v kvetináči. Rastlina toleruje mierne sucho ľahšie ako záliv.

Ficus Melanie potrebuje pomerne pravidelné kŕmenie. Odporúča sa zaviesť univerzálne hnojivá pre izbové rastliny. V jarnom a letnom období sa hnojivo nanáša každé dva týždne. S nástupom zimných prechladnutí by malo byť obliekanie obmedzené a malo by sa vykonávať viac ako raz mesačne.

Transplantácia

Pravidlá transplantácie, ktoré sú rovnaké pre všetky vnútorné fikusy, sú tiež vhodné pre Melanie ficus-elastica. Je vhodné transplantovať mladú rastlinu ročne. Najlepší čas na transplantáciu je polovica jari alebo začiatkom leta. Staršie rastliny sa môžu vysádzať každé tri roky. Metóda prekládky rastlín s hlinenou hrudkou je tiež relevantná pre túto rozmanitosť fíkusu. Malo by sa to pamätať rastlina po transplantácii pociťuje určitý stres a vyžaduje opatrný a starostlivý prístup.

Prerezávanie

V procese pestovania a starnutia rastliny sa pozoruje smrť spodných listov na fíkusu tejto odrody. Aby sa zachovala prírodná krása, odporúča sa na konci zimy tvarovať prerezávanie. Pri orezávaní apikálnej časti môžete dosiahnuť krásne vetvenie rastliny. BAby ste vytvorili svieže a krásne kríky, mali by ste orezať asi päť internódií zhora.

Ďalším populárnym spôsobom, ako získať krásne bočné výhonky na rastline, je opraviť fikus v polohe najnižšieho možného svahu. Za týchto podmienok nie je dominantná apikálna, ale laterálna oblička, ktorá je umiestnená nad ostatnými, v dôsledku čoho vrchol prestáva rásť a laterálna oblička prechádza do štádia aktívneho rastu.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o problémoch, ktoré sa vyskytli pri pestovaní fikusov.

Choroby a škodcovia

Hlavné nebezpečenstvo pre fikus Melanie predstavuje hmyz z rozmnožovania, roztoče a strapky, ktoré sa popri mechanickej metóde používajú na postrek rastlín pomocou roztoku Fitoverm.

Častý pokles spodných listov je dôsledkom nedostatočnej vlhkosti, nesprávneho zalievania alebo nedostatku živín. Príčinou môže byť aj prievan alebo nízka teplota.

Ak listy klesnú na rastline, je potrebné prehodnotiť teplotný režim a zvýšiť vlhkosť vzduchu.

Vzhľad hnedých škvŕn môže naznačovať, že rastlina sa popáluje slnečným žiarením. Malé hnedé škvrny môžu naznačovať nadmerné kŕmenie fikusu veľkými dávkami hnojiva.

Ak dodržiavate všetky pravidlá starostlivosti o rastlinu, je veľmi pravdepodobné, že sa dá vyhnúť chorobám a léziám škodcov.

Ficus: reprodukcia

Ficus Melanie je takmer dokonalá miniatúrna izbová rastlina, ktorá dokáže nielen ozdobiť interiér, ale aj vyčistiť vnútorný vzduch, čo platí najmä pre veľké priemyselné mestá s nepriaznivou ekológiou.