Rada

Popis a vlastnosti holubov páv, strava a chov plemena

Popis a vlastnosti holubov páv, strava a chov plemena


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Plemeno pávích holubov je pomenované kvôli svojej hlavnej črte - chvostové perie vtákov nie sú zložené k sebe, ako býva zvykom, ale rozchádzajú sa do strán, vďaka čomu vyzerá chvost ako páv. Kvôli zvláštnemu vzhľadu holubov sa chovatelia hydiny rozhodli pre chov ako okrasné plemeno. Zvážte popis a kľúčové vlastnosti pávích holubov, ich výhody a nevýhody, zvláštnosti chovu, kŕmenia a chovu.

Príbeh pôvodu

Doba chovu plemena patrí do 16. storočia, potom sa už formoval fenotyp vtákov, ktorý dnes zdedia. Predpokladá sa, že toto plemeno pochádza z Indie. Počas koloniálneho vlastníctva krajiny Briti vzali vtáky do Anglicka, kde s týmto plemenom pokračovali v práci.

Tu sa získala moderná forma pávích holubov a 2 vetvy s určitými rozdielmi vo fenotype - anglickom a škótskom. Toto plemeno sa dostalo do Ruska v 19. storočí, kedy vtáky získali elegantnú formu stavby tela.

Opis a vlastnosti plemena

Čistokrvné holuby páv majú veľa farieb, môžu byť pestré, monotónne biele (podľa štandardu plemena - hlavná farba), čierne a majú inú farbu. Hlava predstaviteľov plemena je malá, odhodená dozadu, krk je klenutý. Telo je zaoblené a pri chôdzi vtáka sa kolíše. Pávie holuby majú zakrivený tenký zobák, jeho farba sa zhoduje s farbou očných viečok.

Zrenica môže byť svetlá alebo tmavá, jeho farba závisí od farby operenia. Pávy majú sférický, konvexný hrudník s krátkym konkávnym chrbtom. Nohy bez operenia, červené, konce peria na krídlach smerujú k chvostu. Chvost je zložený z husto rozmiestnených 30-50 pierok, stojacich vzpriamene, konce spodného peria sa dotýkajú zeme. Vtáky majú vyvinutý horný chvost.

Rodokmeňom holubov páv je členité chvostové perie v hornej časti. Neprijateľné vonkajšie znaky u plemena - dlhý hrubý krk, veľká hlava, slabá konštitúcia. Nevýhodou je tiež matný odtieň operenia.

Hlavné pozitívne a negatívne aspekty

Výhody pávích holubov:

  • pôvodný vzhľad;
  • rozmanitosť farieb;
  • nenáročnosť na obsah;
  • vyvinul inštinkt inkubácie a vzdelávania.

U plemena páv nie sú žiadne zvláštne nedostatky.

Jemnosti údržby a starostlivosti

Je potrebné chovať rodokmeňové pávie holuby v samostatnej hydinárni, v ktorej sú vytvorené priaznivé podmienky pre vývoj a reprodukciu vtákov. Dôležité podmienky držania - holuby vo vnútri holubníka by nemali byť preplnené a vždy by mal byť prístup k potrave a vode.

Vnútro hydinárne by malo byť udržiavané čisté, odstraňovať trus, čistiť podávače od zvyškov krmiva a meniť vodu každý deň. Na podlahu položte nádobu s pieskom. Priestory dezinfikujte tak často, ako je to možné, najmenej však dvakrát za sezónu: pred párením a po vtáctve. Zatiaľ čo prebieha dezinfekcia, z holubníka sa vyberú holuby. Po uplynutí doby platnosti dezinfekčného prostriedku je dom vetraný.

Teplota v holubníku by mala byť v rozmedzí 10-25 ˚С, vlhkosť - 70%. Je nemožné, aby bola miestnosť vlhká, s vysokou vlhkosťou, u vtákov sa vyskytujú plesňové choroby, helmintiázy. Dĺžka denného svetla by mala byť do 12 hodín, v zime sa musí umelo udržiavať pomocou lámp. Okrem osvetlenia sušia vzduch a zohrievajú ho. Vedľa holubníka je zriadená malá ohrada, kde sa môžu vtáky prechádzať. Je pokrytý sieťou, vo vnútri sú umiestnené bidlá. Plocha ohrady je 1 štvorcový. m. pre 2 holuby.

Strava

Strava holubích páv, ktorá je pre nich v lete a v zime vymieňaná, je iná. Keď je zima, vtáky by mali dostávať výživnejšie jedlo s väčšou energiou. V lete sa jedlo skladá z jedál, ktoré sú ľahko stráviteľné, na 1 holuba sa minie 30 - 40 g krmiva. Do hlavnej zmesi obilia sa odporúča pridať zelenú, najemno nasekanú trávu a potraviny obsahujúce bielkoviny.

Obilné zmesi sa pripravujú z akýchkoľvek zŕn obilnín a strukovín, musia byť preosiate z nečistôt, nepoškodené škodcami.

Na začiatku jari, keď začína obdobie párenia pávov, sa do stravy dostávajú potraviny s obsahom tuku a bielkovín, vitamínové doplnky a droždie. V období preplávania sa holuby kŕmia aj obilím obsahujúcim bielkovinu potrebnú na tvorbu peria. Na 1 kg zmesi zŕn pridajte 10 ml rybieho oleja.

Ako správne chovať vtáky

Ak chcete chovať pávie holuby, musíte si na svoju farmu vybrať vtáky s dobrým genofondom. Celý chovný dobytok by mal mať charakteristický fenotyp bez akýchkoľvek nevýhod. Nekontrolovaný chov holubov nie je povolený. Aby ste mohli chovateľskú prácu zohľadniť, musíte si viesť knihu, do ktorej zaznamenáte všetky výbery a ich výsledky.

Výber páru

Na jar si vyberú pár páv, práve v tomto období majú holuby dekoratívny vzhľad. Jednotlivci, ktorí sa stanú rodičmi, musia byť zdraví a stredne tuční. Rodičovské páry sa tvoria podľa rôznych princípov: homogénne, keď sa vtáky vyberajú podľa charakteristík, ktoré majú, a heterozygotné, pre ktoré sa výber uskutočňuje podľa rôznych charakteristík.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Pri výbere musíte venovať pozornosť genotypu vtákov a závažnosti fenotypu, sile konštitúcie, rodokmeňu.

Párovanie

Príprava na párenie páv sa začína inštaláciou plastových párovacích boxov do holubníka. Ich rozmery sú 70 cm x 50 cm x 40 cm Vo vnútri je umiestnená priečka, ktorá tvorí 2 priehradky. Krabice sú pestro sfarbené do rôznych farieb, aby bolo možné zistiť, v ktorých vtákoch sú.

Proces párenia vyzerá takto: pár holubov zostane cez noc v krabici určenej pre nich. Ráno vypustili ostatných, ale sledujú, ako sa snúbenci chovajú. Ak samec kráča za samičkou, stará sa o ňu, znamená to, že sa vytvoril pár. Po 2 dňoch je zriadené hniezdo, v ktorom bude čoskoro 1-2 vajcia.

Inkubácia

Doba liahnutia kurčiat holubov je 16-19 dní. Inkubáciu vykonáva samica inkubáciou vajíčok v hniezde. 12. deň inkubácie sa vajcia skontrolujú na prítomnosť embryí. Vajcia sa presvitajú cez ovoskop alebo sa na obsah pozerá proti svetlu. Do tejto doby sú holuby vo vnútri už dostatočne sformované a dobre viditeľné.

Odstúpenie

U holubov pávích je vyvinutý materský inštinkt, po úspešnom chove prechádzajú k výchove potomstva. Holubice s touto úlohou odvádzajú dobrú prácu, stačí, keď im majiteľ poskytne adekvátne jedlo a starostlivosť. Najskôr samice kŕmia kurčatá obsahom plodín, potom zvyknú na jedlo dospelých vtákov.

Zatiaľ čo sa holuby kŕmia od svojich matiek, musíte ich sledovať, či sú kŕmené všetci. Ak sú hladní ľudia, mali by ste sa pokúsiť nakŕmiť ich výživnou zmesou z teplého mlieka a vareného žĺtka. Kŕmiť touto zmesou kurčatá z pipety.

Iba od jedného mesiaca začnú kŕmiť kurčatá jemne nakrájaným zrnom.

Choroby a spôsoby ich liečby

U pávov sa vyskytujú infekčné choroby, ako je salmonelóza a psitakóza a adenovírus. Choroby postihujú dospelých aj mladých vtákov. Choré holuby by sa mali liečiť ihneď po zistení infekcie. Bez liečby môže množstvo vtákov uhynúť. Liečba sa začína odstránením chorých holubov z domu, aby nemohli infikovať ostatných. Každá infekcia má svoju vlastnú terapiu, o ktorej sa môžete informovať u svojho veterinárneho lekára.

Prevencia vírusových a bakteriálnych chorôb spočíva v čistení a dezinfekcii holubníka, kŕmidiel a napájačiek. Chôdza na čerstvom vzduchu prispieva k posilneniu imunitného systému. Správne kŕmenie udržuje zdravie a umožňuje vtákom správny vývoj. Hospodárske zvieratá sa 1-2 krát ročne ošetria na helmintov a očkujú sa.

Pávie holuby sú krásne staré plemeno. Ich vzhľad je taký pozoruhodný, že je nepravdepodobné, že bude možné zameniť odrodu s inou. Ľudia, ktorí majú vážne záujem o toto plemeno, ho pestujú kvôli získaniu dekoratívnych čistokrvných potomkov, ktoré môžu byť prezentované na výstavách. A obyčajní amatéri - na zdobenie dvora a potešenie z komunikácie s vtákmi.


Pozri si video: Chov holubov u nás (Február 2023).