Dom a záhrada

Rastúci fikus Robusta s obsahom gumy doma

Rastúci fikus Robusta s obsahom gumy doma


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Gumové ložisko Ficus Robusta z latinského názvu Ficus elastica Robusta je veľmi populárne v kvetinárstve indoor a podľa väčšiny odborníkov je jednou z najlepších odrôd v tejto podobe.

Všeobecné informácie

Ficus Robusta je gumovitý druh fikusu indoor a je jednou z najnáročnejších rastlín. Starostlivosť o ňu doma je jednoduchá a vyžaduje minimum času. Ficus Robusta harmonicky zapadá do takmer každého interiéru. Okrem toho sa rastlina veľmi ľahko reprodukuje.

Ficus Robusta má silné a pomerne veľké listy, čo umožňuje tejto izbovej rastline veľmi účinne čistiť vzduch v miestnosti od toxických látok vrátane benzénov a fenolu.

Podľa učenia Feng Shuiho je fikus Robusta symbolom čistenia aury obývačky a slúži tiež na ochranu domu pred zlými duchmi a negativitou.

Ficus Robusta: starostlivosť a kultivácia

Starostlivosť o rastliny

Aby sa rastlina potešila kvetinárstvu po dlhú dobu s jeho veľkolepým vzhľadom, mali by ste dodržiavať pravidlá starostlivosti o ficus Robusta.

Mikroklíma

Robusta sa vyznačuje ľahkou adaptáciou na nové podmienky. Ficus rozhodne nie je náročný na osvetlenie. Rastlina sa cíti pohodlne na dosť zatienených miestach. Na zachovanie vzhľadu a jasu lístia sa však odporúča umiestniť rastlinu na osvetlené miesto. Použitie umelého svetla dáva dobrý účinok.

Teplota požadovaná pre rastlinu sa pohybuje od 18 do 25 stupňov Celzia. Vystavenie sa studenému vzduchu často spôsobuje pád listov. Je zakázané umiestňovať fikus Robusta do tesnej blízkosti radiátorov. Gumový fikus nereaguje dobre na suchý a príliš teplý vzduch a za takýchto podmienok rýchlo stráca vlhkosť. Vlhkosť v miestnosti, kde sa pestuje ficus, by nemala byť nižšia ako 50%.

Polievanie a kŕmenie

Ficus by sa mal napojiť po celý rok. V zime rastlina vyžaduje menej vlhkosti. Voda pred zavlažovaním by sa mala usadiť na jeden deň. Venujte pozornosť stavu pôdy. Silné zamrznutie môže spôsobiť hnilobu koreňového systému. Zalievanie fikusu sa vykonáva výlučne podľa potreby a je lepšie pôdu trochu vysušiť, ako naplniť rastlinu vodou.

Použitie hnojív je potrebné vo fáze aktívneho rastu rastlín, ktorá sa dá pozorovať od prvej dekády jari do konca jesene. Najefektívnejšie je použitie vrchného obväzu so základňou vo forme dusíkatých zložiek. Hnojivá by sa mali aplikovať v intervale desiatich dní.

Transplantácia

Ficus Robusta je počas vegetačného obdobia pomerne aktívny a intenzívny. Rastlina by mala byť transplantovaná do kvetináča, ktorý má veľkú veľkosť a priemer. Transplantácia sa vykonáva skoro na jar alebo na začiatku leta.

Mladá rastlina sa musí opätovne vysádzať nie viac ako raz ročne. Dospelé a už aj veľké fikusy môžu byť transplantované každé tri roky alebo pravidelne nahradiť ornicu v kvetináčoch. Pri presádzaní je potrebné pamätať na vytváranie vysoko kvalitných drenáží.

Výsadbový substrát sa môže pripraviť nezávisle. Je povolené používať špeciálnu výživnú pôdu pre fikus. Rastlina je dosť vytrvalá a ľahko toleruje transplantáciu.

Prerezávanie

Dospelým Ficusom Robusom môžete omladiť orezaním. Malo by sa pamätať na to, že odrezaná časť izbovej rastliny je vhodná na množenie pomocou odrezkov.

Pred štiepaním alebo prerezaním je dôležité vedieť, že fíkusy emitujú jedovatú mliečnu šťavu, aby sa pestovateľ musel postarať o svoju bezpečnosť - „mlieko“ by sa nemalo dostať na pokožku a najmä na sliznicu.

Orezávanie by sa malo uskutočniť koncom februára alebo začiatkom marca. Ak rastlina nedosiahla požadovanú výšku, štiepenie by sa malo vykonať iba na apikálnej časti centrálneho výhonku. Pri vážnejšom vytvorení koruny by sa mal výrez vykonať sedem centimetrov nad miestom požadovaného listu alebo vetvy. Malo by sa pamätať na to, že prerezávanie a štiepanie centrálneho výhonku úplne zastaví rast stonky.

Tenké konáre sú narezané v priamke. Pri orezávaní stonky by sa mal urobiť šikmý rez. V tomto prípade bude horná časť rezu umiestnená nad obličkou a spodná časť rezu bude na opačnej strane a bude umiestnená na úrovni obličky.

Prerezávanie sa vykonáva pomocou dezinfikovaného ostrého noža alebo nožnice. Nástroj na prerezávanie môžete dezinfikovať vypálením ohňa alebo ošetrením infúziou alkoholu. Po orezaní budete musieť mliečnu šťavu odstrániť špongiou namočenou vo vode.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o vlastnostiach domáceho fikusu Elastica.

Možné problémy

Ak chcete, aby bola získaná alebo novo vysadená izbová rastlina dlhodobo zdravá a vyzdobená v miestnosti, mali by ste kvetinu chrániť pred negatívnymi vonkajšími vplyvmi a dodržiavať základné pravidlá starostlivosti o fikus.

 1. Získaná nová rastlina by sa mala okamžite umiestniť do karantény počas troch týždňov, pričom by sa mal sledovať stav fikusu.
 2. Je veľmi dôležité vykonávať pravidelné inšpekcie rastlín a posudzovať zdravotný stav fikusu.
 3. Týždenné použitie mydlového roztoku pri utieraní listov môže chrániť fikus pred napadnutím škodcami rastlín.

Prísne dodržiavanie pravidiel starostlivosti o izbovú rastlinu pomáha chrániť ju pred oslabením a poškodením chorobami alebo škodcami.

Ako správne transplantovať fikus

Ficus Robusta je nenápadná a krásna izbová rastlina a jej životnosť a zdravie závisia od náležitej starostlivosti. Akékoľvek chyby v starostlivosti majú negatívny vplyv na rast a vývoj fikusu. Dodržiavanie parametrov teploty a vlhkosti v miestnosti, ako aj preventívne opatrenia môžu chrániť rastlinu pred mnohými problémami a umožňujú získať zdravý fikus, ktorý bude slúžiť ako dôstojná dekorácia interiéru.Komentáre:

 1. Nagor

  A very valuable thing

 2. Tahmelapachme

  Súhlas, užitočná myšlienka

 3. Vomuro

  Ako by ste mali posúdiť svoju otázku?

 4. Kajikazahn

  I am ready to help you, ask questions. Together we can come up with a correct answer.Napíšte správu