Rada

Aký je rozdiel medzi baranom a ovcou a ako rozoznať ženu a muža

Aký je rozdiel medzi baranom a ovcou a ako rozoznať ženu a muža


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Mnoho ľudí má pri chove baranov a oviec otázku, aký je rozdiel medzi týmito zvieratami. Každý vie, že ide o dve pohlavia rovnakého druhu zvierat. Tým sa však rozdiely z hľadiska nekončia. Aby ste pochopili podstatu rozdielov, musíte analyzovať existujúce koncepty. Dôležitý je aj vzhľad týchto zvierat. Je to podstatne iné.

Aký je zmätok

Spočiatku sa divé zvieratá považovali za baranov. Až po zdomácnení jednotlivcov sa objavil pojem „ovca“. Tieto pojmy teda vznikali v rôznom čase. Predtým sa samica aj samec volali baran. Ovečka sa považuje za domestikované zviera. Táto definícia sa navyše vzťahovala aj na dve pohlavia.

Zmätok je spôsobený skutočnosťou, že slová „baran“ sa považujú za nejednoznačné. V prvom prípade sa pod týmto pojmom rozumie rod artiodactyl bovids, ku ktorému patrí druh domácich oviec. V druhom sa toto slovo používa na označenie pohlavia zvieraťa. Uplatňuje sa v rámci domácich druhov oviec. Tieto domáce zvieratá sú chované na produkciu lahodného jahňacieho mäsa. Samostatne stojí za zmienku pojem „baran“. Primárne sa používa v astrológii.

Rozdiely medzi baranom a ovcou

Pri štúdiu rozdielov medzi zvieratami stojí za to venovať pozornosť terminológii. Okrem toho sa vonkajšie znaky jednotlivcov považujú za charakteristické znaky.

Definícia

Podľa prvej definície je baran rod jedincov s párnym kopytom, zatiaľ čo ovca sa chápe ako ich druh. Stojí za záver, že medzi druhmi zvierat existuje určitý rod, ktorý sa nazýva "barany".

Zahŕňa tieto osoby:

 • ovce domáce;
 • urial;
 • argali;
 • muflóny.

Toto nie je úplný zoznam jednotlivcov. Rod a druh zahŕňa veľa rôznych zvierat. Patria do rovnakého kráľovstva, typu, triedy, rádu a klanu. Potom sa gradácia rozchádza. V klasifikácii je druh nižší ako rod.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Preto stojí za záver, že každá ovca je baran. Navyše nie každý baránok sa dá nazvať ovcou.

Ďalšia definícia je, že baran a ovce patria k rovnakému druhu. V tomto prípade sa prvý výraz používa na označenie muža a druhý sa nazýva žena. Hlavné rozdiely spočívajú vo vzhľade.

Vzhľad

Jednotlivci sa výrazne líšia v externých údajoch. Je potrebné mať na pamäti, že v rámci tohto druhu je veľa plemien. Niekedy stojí za zváženie individuálnych charakteristík každého plemena. Najčastejšie sa však príliš nelíšia, a preto je celkom možné načrtnúť spoločné znaky.

Baran je cicavec, ktorý patrí do radu artiodaktylov. V priemere dospelí muži dosahujú 1,5 metra. Zástupcovia určitých plemien môžu dorásť až 1,8 metra. Hmotnosť je rôzna - od 25 do 220 kilogramov.

Prvým a hlavným kritériom, podľa ktorého je možné rozlíšiť barana od ovce, je veľkosť.

Veľké rohy, ktoré tvoria špirálu, sa považujú za charakteristickú vlastnosť zvierat. Majú malé priečne zárezy. Vzhľad rohov určuje plemeno. U niektorých jedincov dorastajú až do 1,8 metra. Existujú však zvieratá s malými rohmi.

Barani sa vyznačujú mohutnými nohami, ktoré sú prispôsobené na pohyb po poliach a horských svahoch. Chvost je zvyčajne malý. Jeho dĺžka je 7-15 centimetrov. Oči sú po stranách hlavy. Takéto umiestnenie orgánu zraku pomáha baranom vyhodnotiť situáciu bez toho, aby otočili hlavu.

Chov zvierat je ľahký. Potrebujú iba miesto na spanie. V lete je možné jahňatá umiestňovať pod prístrešok. V zime bude potrebná teplejšia miestnosť. Ovca je v podstate samica barana. Hlavným rozdielom vo vzhľade je veľkosť tela. Ženy sú podstatne menšie ako muži. Majú tiež menej vyvinuté rohy. Veľkosť tela ženy je často polovičná ako veľkosť tela muža.

Rozdiely vo farbe srsti nemajú nič spoločné s pohlavím zvieraťa. Sú typickejšie pre rôzne plemená. Medzi najbežnejšie možnosti farieb patria:

 • žltohnedá;
 • šedo-červená;
 • biely;
 • svetlo sivá;
 • čierny;
 • hnedá.

Ovce a barany žijú v stádach. Zvieratá komunikujú pomocou charakteristických zvukov - fŕkajú a kvília. Barani sa líšia rôznymi tonalitami hlasov. Takto môžete spoznať svoje stádo. V prírode môžu barany žiť 7-12 rokov. Životnosť jednotlivých jedincov môže dosiahnuť 15 rokov. Pri náležitej starostlivosti v zajatí sa toto obdobie zvyšuje na 20 rokov.

Ako odlíšiť ženu od muža?

Kľúčové kritériá zahŕňajú:

 1. Rozmery. Samec je spravidla 2-krát väčší ako samica. Výrazne ju prevyšuje aj telesnou hmotnosťou. V priemere dospelý muž váži 100 - 120 kilogramov, zatiaľ čo žena váži najviac 70 - 75 kilogramov.
 2. Prítomnosť rohov. Pre mnoho plemien je charakteristická prítomnosť rohov u mužov, zatiaľ čo u žien sa jedná o bezrohý. Existujú však odrody, kde sú obe pohlavia bezrohé. Možný je aj opak. Preto je ťažké nazvať tento parameter kľúčovým.
 3. Rod. Dlhý chvost alebo hustá srsť môžu sťažiť videnie semenníkov u mužov a vemien u žien. Ich prítomnosť sa však dá ľahko skontrolovať.
 4. Správanie. Po dosiahnutí puberty začnú muži bojovať o ženu. Počas tohto obdobia sa vyznačujú primeraným správaním. Samce často prejavujú agresivitu voči iným baranom. Samice majú zvyčajne pokojnú povahu a poslušne nasledujú ostatných členov stáda.
 5. Prítomnosť vemena. Je prítomný výlučne u ženy. Ovce svoje potomstvo nekŕmia, pretože nemajú mliečne žľazy.

Barani a ovce majú množstvo rozdielov. V tomto prípade sa rozdiel týka terminológie a vzhľadu zvierat.


Pozri si video: Случка барана (Február 2023).