Rada

Popis a vlastnosti kráv obrakov, pravidlá ich údržby

Popis a vlastnosti kráv obrakov, pravidlá ich údržby


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Obrakové plemeno kráv (z francúzskeho Aubrac - kláštor vo Francúzsku) bolo chované na získanie mlieka, mäsa a tiež pracovnej sily pri terénnych prácach a ako ťažná sila. Dnes má toto plemeno mäsovú hodnotu. Zvieratá sú odolné voči zmenám teploty a podnebia, sú schopné asimilovať rôzne druhy vlákniny, vyznačujú sa dlhou životnosťou a vytrvalosťou a svoj zvláštny vzhľad si nebudú mýliť s iným plemenom.

Anatomické charakteristiky a opis kráv obrak

Zvieratá Obraku majú spravidla svetlohnedú farbu, svetlé škvrny na končatinách a papuli. Chvost a nos sú často tmavé. Tento dobytok je veľmi nenáročný, cíti sa dobre v ťažko dostupných oblastiach. Majú vlasovú líniu, ktorá umožňuje tolerovať silné zmeny teploty bez komplikácií. V strave je povolené veľké množstvo tuhého krmiva - raky ho dobre asimilujú.

Anatomické vlastnosti - zodpovedajú vzhľadu. Telo je svalnaté, ale kompaktné. Inseminátor býka - s hrbom. Hlava nie je príliš veľká, vyznačuje sa konkávnym profilom. Trup: Bedrá a chrbát sú pomerne široké, chrbát a predok sú dobre vyvinuté. Končatiny sú silné a dobre umiestnené. Výška v kohútiku je 1,3 metra, hmotnosť narodeného býka je do 50 kilogramov, krava do 750 kilogramov, býk do 1,1 tony. Vek porážky - od 16 do 20 mesiacov. Vysoká reprodukovateľnosť a mliečnosť.

Výhody a nevýhody plemena

vysoká miera telenia a vynikajúca produkcia mlieka;

ľahký proces telenia;

vysoká miera produktivity;

dobrá asimilácia objemového krmiva (suché zeleninové krmivo bohaté na vlákninu - seno, slama, konáre, korene a okopaniny);

veľká výdrž;

nepotrebujete ďalšiu starostlivosť.

So všetkými jeho pozitívnymi stránkami existuje aj mínus - agresivita, ale iba ak existuje nebezpečenstvo pre vaše lýtko alebo pre seba počas tehotenstva.

Údržba, starostlivosť a kŕmenie

Pre obrakov sa zvolí stánok, stánok s pasienkami alebo systém kráčania so stajňami. Optimálne odolávajú teplotným a vlhkostným podmienkam v miestnosti: keď teplota stúpne nad 25 stupňov, produktivita výrazne klesá. V lete sú potrebné denné prechádzky, počas ktorých je potrebné stánky vetrať - prebytočná vlhkosť a oxid uhličitý pôjdu preč.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Je známa úspešná prax udržiavania v teplom období tesne pod prístreškom. V zime je tiež potrebné vetranie, ale pri udržiavaní teplôt do 5 - 9 stupňov.

Dojiace kravy si vyžadujú starostlivosť v podobe čistenia pokožky od nečistôt a parazitov, čo tiež zvyšuje celkový tonus tela a zlepšuje chuť do jedla. Vyčistite mimo zdroja potravy. Vyžaduje sa škrabka a kefa, a ak je to potrebné, mydlo.

Kŕmenie obraks je organizované vo forme 2-3 jedál denne. Z hľadiska mäsovej orientácie hovädzieho dobytka stojí za to naplánovať vyvážené a najvýživnejšie krmivo: zelená tráva, siláž, zelenina a ovocie, obilniny a strukoviny, zrelé okopaniny, koncentrované krmivo (otruby, kŕmne zmesi), vrchný obväz (soľ) a prísady). Na jar je možný vážny nedostatok vitamínov; prevencia a eliminácia - vitamíny v krmive a injekcie.

Chovné vlastnosti

Na chov sú najvhodnejšie škriatkovia vo veku 8 mesiacov a kravy vo veku 1 rok. Príliš neskoré alebo skoré párenie môže viesť k problémom, ako sú slabé potomstvo, bolestivý pôrod a strata mlieka.

Je dôležité venovať pozornosť fyziologickému cyklu kravy, ktorý pozostáva zo 4 etáp:

  1. Teplo: telo kravy ukazuje pripravenosť vylučovaním hlienu.
  2. Agitácia: priťahovanie kravy k býkovi, pri ktorom je možné odmietnutie potravy a reptanie.
  3. Sexuálne teplo: pohlavné orgány kravy napučiavajú a sčervenajú, čo trvá až 2 dni, potom by sa malo okamžite uskutočniť párenie.
  4. Ovulácia: začína po 10 hodinách.

Agregácia nemá žiadne zvláštnosti. Metódy sú podobné tým, ktoré sa používajú u iných plemien a druhov dobytka. Zástupcovia plemena Obrak spravidla robia všetko svojpomocne, zatiaľ čo býky kravy nemrzačia. Pre zdokonalenie plemena je optimálne nahradiť býky v stáde raz za 2-3 mesiace.

Praktizujú tiež umelé oplodnenie kráv, ktoré tiež pomáha osviežiť krv bez kritických nákladov na materiál.

S čím sú chorí?

Choroby obrazu, rovnako ako iné kravy, sú neinfekčné a infekčné. Neinfekčné majú za následok smrť iba jednej kravy. Spôsobené zlou starostlivosťou a nevhodnou údržbou. Infekčné choroby môžu zničiť celé stádo. Určité choroby sa prenášajú na človeka. Ide o vakcínie, brucelózu, slintačku a krívačku, besnotu, leukémiu, tuberkulózu a aktominózu. Pri akýchkoľvek nepochopiteľných príznakoch je nutná konzultácia a vyšetrenie veterinárom.


Pozri si video: The Best Careers To Pursue Without A College Degree 2020 (Septembra 2022).