Rada

Koľkokrát denne by mali byť králiky kŕmené a tabuľka s hodnotami príjmu krmiva

Koľkokrát denne by mali byť králiky kŕmené a tabuľka s hodnotami príjmu krmiva


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Plná denná strava je kľúčom k úplnému rozvoju králikov a rýchlemu priberaniu. Preto sú pre farmárov dôležité otázky, koľkokrát denne a ako kŕmiť zajace. V tomto prípade treba brať do úvahy účel chovu zvierat - na mäso, na získavanie kožušiny. Vyvážená strava spravidla zahŕňa šťavnaté krmivo, kŕmne zmesi a trávu. Podiely dennej stravy sa počítajú na základe rôznych parametrov.

Základy výživy králikov

Vyvážená výživná strava zaisťuje normálnu životnú činnosť zvierat, je kľúčom k kvalitnému rastu. Chuť diétneho mäsa a krása pokožky sú tiež určené stravou.

Základné výživové požiadavky na králiky:

 • vyvážená strava pre každú vekovú skupinu, rôzne druhy zvierat;
 • prítomnosť prvkov hrubého mletia v krmive;
 • dostatok čistej vody.

Králik veľmi dobre žerie zelené jedlo. Môžete použiť obe rastliny zo záhrady, vrcholy repy a divo rastúce plodiny (žihľava, euphorbia, bodliak, yarrow). Prídavné látky vo forme lístia do stromu sú povolené (osika, lipa, jarabina, vŕba).

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Pri používaní rastlín musíte pamätať na to, že sa dávajú umyté, vysušené.

Zelenina a ovocie sú základným zdrojom vitamínov. Užitočná je nielen surová koreňová zelenina (repa, mrkva), kapusta. Pokrutiny, plevy alebo bylinky, kostná múčka sa zmiešajú s varenou tekvicou, zemiakmi. Z ovocia jablká dobre dopĺňajú stravu.

Významnou súčasťou stravy je kombinované krmivo, ktoré umožňuje rýchle a úplné kŕmenie králikov. Výhody kŕmnych zmesí: ľahké skladovanie a preprava, vyvážené zloženie, kratší čas na prípravu krmiva pre zvieratá.

Počet kŕmení hospodárskych zvierat

Pri zostavovaní stravy musíte brať do úvahy správny pomer bielkovín, sacharidov a tukov. Zmiešaním produktov ich odpudzuje ich energetická výživná hodnota.

V tomto prípade používajú konvenčný koncept „kŕmnej jednotky“, ktorý zodpovedá nutričnej hodnote 1 kg ovsa.

Na denné kŕmenie dospelého človeka je potrebných 160 kŕmnych jednotiek. Najobľúbenejší recept na kŕmne zmesi: 1 kg ovsa (1000 kŕmnych jednotiek) + 650 g kukurice (890 kŕmnych jednotiek) + 300 g otrúb (210 kŕmnych jednotiek). Tento objem kŕmnej zmesi je dostatočný na dennú výživu 13 dospelých (2 100 kŕmnych jednotiek (1960 g) / 160 kŕmnych jednotiek).

Denná dávka krmiva sa podáva trikrát denne (kŕmne zmesi ráno, na obed - šťavnaté krmivo, kŕmne zmesi večer) alebo 2 pasáže, pričom sa jedlo rozdelí na dve časti. Odporúča sa dodržiavať nasledujúce miery spotreby:

 • 60 - 110 g kŕmnej zmesi pre dospelého;
 • 100 - 130 g gravidných králikov (140 - 160 g počas kŕmenia);
 • 40 - 150 g mladých králikov (keď zviera dorastie, pridajte 10 g krmiva mesačne).

Podobné dávky kŕmnych zmesí sa používajú aj v neprítomnosti iných produktov. Ak sa pripravuje zmiešaná strava (so zelenými alebo zeleninovými prísadami), podiely jednotlivých zložiek sa upravia.

Denné prídelové dávky podľa sezón

V priebehu roka sa mení strava králikov. Zvyčajne sa zloženie výrobkov vyberá vo vzťahu k ročným obdobiam. Zároveň sú nevyhnutne akceptované vekové potreby zvierat v množstve a kvalite krmiva. Odborníci odporúčajú dodržiavať normy opísané v tabuľkách.

Pre letné jedlo je žiaduce zachovať nasledujúce zloženie.

Vekové vlastnosti králikovDruh a hmotnosť krmiva, gramy
zelenéšťavnaté jedlákoncentrátyprísady do obilia
Králiky staršie ako 18 dní100301010
Králiky do 3 mesiacov400602010
Mládež staršia ako 3 mesiace6001003020
Jednotlivci počas štartu8001004030
Jednotlivci počas obdobia párenia10001507050
Tehotné ženy15002009070
Dojčiace králiky2000400130100

V zime sa v zásade používa takmer rovnaké zloženie zložiek, mení sa však ich pomer v strave.

Odporúčaná sada za deň.

Vekové vlastnosti králikovDruh a hmotnosť krmiva, gramy
zelenéšťavnaté jedlákoncentrátyprísady do obilia
Králiky staršie ako 18 dní20302015
Králiky do 3 mesiacov150603030
Mládež staršia ako 3 mesiace2001004050
Jednotlivci počas štartu30010010070
Jednotlivci počas obdobia párenia30015015085
Tehotné ženy30020020080
Dojčiace králiky400400300120

Dôležité! Pri zostavovaní stravy sa zohľadňuje druh výrobkov získaných zo zvierat (mäso, mäso a koža, peronosné plemená králikov).

Koľko krmiva zje jeden králik pred zabitím

Ak chcete vykonať správne výpočty, musíte brať do úvahy vek králika, plemena. Ak sa králiky chovajú na účely získavania mäsových výrobkov, je najvýhodnejšie ich chovať až 4 - 5 mesiacov. U starších jedincov sa prírastok hmotnosti spomaľuje (nevzťahuje sa na zvieratá neskoro dozrievajúcich veľkých plemien).

Hmotnosť päťmesačných zvierat rôznych plemien:

 • malý - 2,2 kg;
 • stredná - 3,4 kg;
 • veľký - 4,6 kg.

Najlepšie je pestovať králiky veľkých plemien (biely obr, hiplus) na získanie mäsových výrobkov. Do okamihu zabitia zvieratá vo veku 3 mesiacov priberajú na hmotnosti 2,8 kg. Jatočné telo s kožou váži 1,4 kg - po týchto výrobkoch je najväčší dopyt.

Zvieratá konzumujú 100 - 120 g krmiva (zohľadňuje sa hospodárske zvieratá, pozostávajúce z dospelých samíc a králikov, ktoré sa začali kŕmiť samy). Na získanie hmotnosti 1 kg králik zje asi 3 kg krmiva. Na základe dostupných ukazovateľov sa na výkrm zvieraťa pred zabitím použije 9 kg krmiva. Táto norma musí nevyhnutne obsahovať koncentráty, hrubé jedlo, byliny, šťavnaté jedlá (zemiaky, zelenina), siláž, minerálne prvky (kostná múčka alebo krieda).

Pri zostavovaní dennej kŕmnej dávky králikov musíte brať do úvahy nasledujúce faktory: druh krmiva, sezóna, spôsob kŕmenia, vek a plemeno králikov. Ak je počet domácich miláčikov malý, je výhodnejšie pripraviť si jedlo sami. Na chov veľkého množstva zvierat je účelnejšie zakúpiť vyvážené hotové krmivo.


Pozri si video: Zajačiky (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Samuel

  Verím, že sa mýlite. Môžem to dokázať. Pošlite mi e -mail v PM, povieme.

 2. Doushakar

  Domnievam sa, že nemáš pravdu. Som si istý. Poďme diskutovať. Napíšte mi v PM, budeme komunikovať.

 3. Trenton

  Ospravedlňujem sa, ale podľa mňa robíš chybu.

 4. Kylen

  I think they are wrong. Let us try to discuss this. Write to me in PM.

 5. Boas

  Ahojte všetci !!!!!!!!!!

 6. Prospero

  There are seconds when the minutes decide everything. And it lasts for hours. Financial and sexual crisis: you open your wallet, and there you dick I loved you - the trees were bent. There is a jock, it is bobbing ... "The breast is the face of a woman!" Strip and Conquer!Napíšte správu