Tajnosť

Mexická uhorka: Ako pestovať a variť

Mexická uhorka: Ako pestovať a variť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Na konci leta sa na čiernomorských trhoch objaví neobvyklá zelenina. Aj keď jeho vzhľad pripomína hrušku, nazýva ju mexická alebo španielska uhorka alebo chayote. Domov Chayote je tropická časť Mexika alebo Strednej Ameriky. Je známy v Afrike, Španielsku, Francúzsku. V Rusku sa objavil pred viac ako sto rokmi.

Charakteristická mexická uhorka

Chayote (Sechium edule) sa pestuje na subtropickom pobreží Čierneho mora v Rusku, Gruzínsku a na území Krasnodar. Táto vytrvalá rastlina patrí do tekvicovej rodiny, čo dokazuje aj jej názov, pochádzajúce z aztéckeho slova „shyot“, čo znamená „ostnatá tekvica“. Má však aj hľuzy podobné mnohým koreňovým plodinám.

Stopky chajotov podobných lianam môžu dorásť až do 10 - 20 metrov, čo im pomáha s anténami, ktoré sú na jej výhonkoch. Plody (najčastejšie hruškovitého tvaru) sú tmavozelené alebo žltozelené. Každý niekedy váži viac ako kilogram a dosahuje dĺžku dvadsať centimetrov. Z päťročnej kríky sa v priemere môže zbierať až 80 pol kilogramov pokrčených, hladkých alebo ostnatých uhoriek. Vo vnútri je iba jedna veľká žltkastá nepružná podlhovastá kosť. Ich šťavnaté a sladké mäso svetlozelenej farby je nasýtené škrobom.

Na koreňoch rastliny môžu byť tucet hľúz s celkovou hmotnosťou do 10 kg, ktoré majú farbu podobnú ovocia. A ich mäso je ako zemiak alebo uhorka.

Zaoblené listy 10-25 cm sú dospievajúce so štetinami. Kvety sú ženské a mužské. Sú krémové alebo zelenkavé.

Rastlina kvitne od júla do septembra a jej plody sa zbierajú až do neskorej jesene a dokonca aj v decembri, ak nie sú prítomné mrazy. Sú dobre zachované takmer do novej plodiny. Hľuzy sa vyťažia po zbere.

Výhody ovocia a listov

Mexická uhorka sa používa na liečbu mnohých chorôb gastrointestinálneho traktu, s hemoroidmi, fibroidmi, fibromami, rakovinou, rôznymi mužskými problémami. Tieto plody tiež pomáhajú čistiť krv po chemoterapii.

Diuretické vlastnosti listov chayote sa používajú na liečbu hypertenzie a urolitiázy. Odvar z nich znižuje opuch.

Chayote je bohatý na aminokyseliny, cukor, vitamíny skupín B a P, ako aj C, obsahuje veľa draslíka, vápnika, fosforu, horčíka. Obsahuje 6 ďalších minerálov v mikrodózach postačujúcich na denný príjem.

Ako pestovať chayote

Nutričná hodnota

Mexická uhorka je cenným potravinovým výrobkom, pretože takmer všetky časti (okrem stonky) sú v nej jedlé. Súčasne je jej kalorický obsah veľmi nízky - 19 kcal, čo nám umožňuje priraďovať ho k dietetickým výrobkom, kde je veľmi málo tuku, sú tu bielkoviny, ale prevažujú uhľohydráty.

Tu je niekoľko spôsobov, ako používať zariadenie:

 1. Varené v slanej vode, mladé výhonky chutia ako špargľa. Sú dobrí v polievkach, prílohách, šalátoch.
 2. Zelené listy sa používajú v šalátoch. Po trupe slúžia ako príloha k mäsu a rybám, z ktorých pripravujú dusené mäso a dusené mäso.
 3. Chayot korene sú vhodné iba pre mladé rastliny.
 4. Hľuzy sú veľmi bohaté na škrob (do 25%), takže po vysušení sa rozomelú na hodnotnú múku. Vyprážané hľuzy chutia ako zemiaky so šampiňónmi
 5. Nezrelé plody tejto rastliny sa môžu kombinovať s takmer všetkou zeleninou a pripraviť z nich pyré alebo iné pokrmy. Nenápadná chuť chayote v kombinácii s paradajkami, cuketou, baklažánom, cibuľou, šampiňónmi, koreneným horúcim korením a množstvom oleja vytvára osobitnú chuťovú harmóniu obľúbených mexických jedál.

"Uhorky" sa dajú variť, nakladať, soliť, vyprážať, dusiť, pečiť, plniť. Z tejto zeleniny sa pripravujú polievky, šaláty, prílohy, omáčky atď.

Pravidlá vykládky

Vo februári až marci sa chayote prvýkrát pestuje v sadeniciach v strednom Rusku. Celé ovocie sa umiestni do hrnca alebo nádoby, čím sa prehĺbi o 2/3 v pôde. Predtým je nasýtený organickými hnojivami.

Mexičan sa presúva na otvorené priestranstvo koncom apríla - začiatkom júna. Čím miernejšie podnebie, tým skôr.

Niekedy je vysadená priamo v pôde a obchádza predbežné klíčenie v nádobe. Pre každú rastlinu je izolovaný pozemok s rozlohou aspoň štvorcový meter. Ovocie sa šikmo spúšťa do zeme so širokou časťou nadol a kopá na lopatku iba lopatu.

Chayot korene nemajú radi nadbytočnú vlhkosť, takže drenáž by mala byť v mieste výsadby. Pestovanie chayote nemôžete striedať s tekvicou. Je lepšie, keď jeho predchodcami boli zemiaky, kapusta, cibuľa.

Povinné podmienky pre dobrý rast rastlín sú tiež:

 • hnojenie pôdy v každej výsadbovej jame minerálnymi hnojivami (100 - 150 g) a zhnitým hnojom (5 až 6 kg);
 • Vzhľadom na to, že sa táto rastlina správa ako vínna réva, ktorá sa tiahne smerom nahor o 10 až 20 metrov, musíte sa o ňu vopred postarať (úzko rastúci strom, vysoké mreže atď.);
 • silný vietor je nepriateľom „mexických“, môže úplne zničiť úrodu uhoriek visiacich na relatívne tenkej nohe. Preto by miesto týchto rastlín malo byť chránené pred vetrom a orientované na juh, kde je viac slnka;
 • Výsadba chayotov by mala byť prvýkrát chránená pred možnými mrazmi.

Funkcie pestovania a starostlivosti

Starostlivosť o rastliny pozostáva z:

 • pri pravidelnom uvoľňovaní pôdy tak, aby sa na nej nevytvorila kôra;
 • zavlažovanie teplou vodou najmenej každých 10 dní v množstve 10 litrov na rastlinu;
 • v obväzoch s minerálnymi hnojivami a desaťkrát zriedeným mulleínom sa môžu kombinovať polievky a zalievanie rastlín;
 • pri prerezávaní výhonkov. Mexická uhorka potrebuje dlhé obdobie na úplné dozrievanie av našich podmienkach to nemusí stačiť. Preto v mladej polmetrovej rastline pritlačte vrchnú časť a vyberte ďalšie bočné výhonky, pričom z nich zostanú iba 2 - 3. Potom, s frekvenciou dvoch týždňov, sa výhonky, ktoré sa na týchto miestach objavia, odrežú.

Zriedka sa podarí úspešné prezimovanie „mexických“ na otvorenom priestranstve, pretože jeho korene často zomrú navlhčením. V podmienkach extrémne miernej zimy môže prežiť, ale musíte sa postarať o dobré zahriatie koreňov slamy a pilín. A v skleníkoch sa chayote cíti dobre, aj keď nie sú vyhrievané.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o jablkových paradajkách.

Možnosti varenia

Mexická uhorka sa široko používa pri varení. Tu je niekoľko receptov:

 1. šalát: „Uhorka“ sa rozotrie, zmieša s nasekanou kôprom a petržlenom, solená, ochutená kyslou smotanou alebo majonézou. Môžete tiež pridať varené vajce a trochu strúhaného cesnaku.
 2. Plnená chayote, Vláknina sa vyberie z polovíc zeleniny, nakrája sa na prúžky a pasážuje sa s cibuľou a strúhanou mrkvou. Potom sa zmieša s rovnakým objemom mletého mäsa a výsledný produkt sa naplní do oneskorených polovíc „uhoriek“. Pečú sa v rúre.
 3. Rozdrvená polievka, Najskôr osmažte cibuľu v rastlinnom oleji. Chayote nakrájajte na plátky ako hruška a varte s cibuľou, soľou a korením niekoľko minút. Potom ho rozomelte v mixéri na homogénnu hmotu, pridajte trochu smotany. Jeme polievku horúcu.
 4. Chayote Canning, Hrubo nasekané ovocie sa mierne drží v studenej vode okyslenej kyselinou citrónovou. Potom sme ich pevne vložili do pohárov vo viacerých vrstvách, striedali sa s korením - chrenom, petržlenom, cesnakom, kôprom, čiernym korením. Na naliatie vody na liter vody potrebujete 80 g soli. Výplň by nemala byť horúca. V slanom náleve by mala zelenina stáť pod viečkami 2 týždne, kým sa fermentácia nezastaví. Korkové nádoby sa skladujú v chlade.

Ako si vyrobiť Chayote

Populárna zložka mexickej kuchyne - chayote je vďaka mnohým prospešným vlastnostiam stále viac distribuovaná. Hoci pestovanie nie je ľahké, výsledok bude pôsobivý. Táto exotika osloví náročných gurmánov aj tých, ktorí sledujú ich postavu.