Rada

Recept, ako uvariť na zimu čučoriedkový džem, aby bol rovnako čerstvý

Recept, ako uvariť na zimu čučoriedkový džem, aby bol rovnako čerstvýWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Lesná čučoriedka je jedinečný prírodný liek na prevenciu mnohých chorôb. Bobule má vazo-posilňujúci účinok, zlepšuje zrakové a pamäťové funkcie, má antipyretické a protizápalové vlastnosti. Čučoriedkový džem vám umožní mať po ruke hodnotný produkt na udržanie tela v zime.

Jemnosť prípravy čučoriedkového džemu

Je potrebné variť čučoriedky na miernom ohni, na to použite oceľové alebo smaltované panvice. Výrobky z nehrdzavejúcej ocele dodávajú hotovému výrobku nepríjemnú „kovovú“ ​​chuť. Použitie hliníkových riadov povedie k vniknutiu oxidov do džemu, pretože film sa počas procesu výroby a ohrevu zničí.

V receptoch na čučoriedky pôsobí cukor ako sladidlo, konzervačný prostriedok a zahusťovadlo. Všeobecne akceptovaný pomer je pomer 1: 1, ale koľko cukru potrebujete, závisí od toho, aký sladký by mal byť dezert. Pri menšom množstve piesku sa obsah kalórií v dezerte znižuje, ale konzistencia sa môže ukázať ako veľmi tekutá. Aby sa zabránilo takýmto problémom, používajú sa ďalšie doplnky pektínu. Recepty sa líšia dobou varenia, existujú možnosti aj bez varenia.

Príprava hlavnej zložky

Na recept sa používajú zrelé bobule lesných alebo záhradných čučoriedok bez známok hniloby. Plody sú starostlivo triedené, cudzie zvyšky a predmety sú odstránené. Bobule sa musia umyť pod tečúcou teplou vodou. Čerstvé suroviny môžete dať do misky s vodou, v takom prípade vyplávajú nevyčistené listy a vetvičky, ktoré je možné spolu s tekutinou odkvapkať. Po umytí je potrebné, aby čučoriedky uschli, kvôli tomu sa na chvíľu umiestnia do cedníka.

Recepty z čučoriedkového džemu

Čučoriedkový džem je možné variť iba z bobúľ, ale keďže množstvo takýchto surovín je obmedzené a je ťažké ho zhromaždiť v dostatočnom objeme, v receptoch sa často používajú ďalšie prísady. Pre bohatšiu chuť sa často pridávajú dochucovadlá ako škorica, klinčeky alebo koriander.

Rýchly recept „Päť minút“

Bobule sú pokryté cukrom v pomere 1: 1 a chladené 12 hodín. Ďalej sa nádoba zapáli a privedie k varu. Zmes sa zahrieva na miernom ohni 5 minút, potom sa rozloží do nádob.

Jednoduchý recept na zimu

Pre takýto recept musíte najskôr uvariť sirup, na 1 kg bobúľ je potrebné vziať 4 poháre cukru a 1 pohár vody. Kvapalina sa zahreje a za stáleho miešania sa pridá cukor. Výsledný sirup sa naleje do roztlačenej čučoriedky, nádoba so zmesou bobúľ sa zapáli na 20 minút. Pravidelne je potrebné miešať a odstraňovať vytvorenú penu zhora. Horúci dezert sa naleje do nádob, uzavrie sa kovovým vekom a nechá sa hore dnom, aby vychladol.

V multivarke

Výhodou tohto receptu je potreba minimálneho času na varenie, pretože na prípravu pochúťky nie je potrebné neustále miešať bobuľovú zmes a odstraňovať penu. Ako dezert budete potrebovať 1 kg bobúľ a 0,5 cukru, ktoré sa nalejú do pomalého hrnca. Správne vložte zariadenie do režimu hasenia po dobu 2 hodín.

Bez varenia

Výhodou receptu bez varenia je rýchlosť, pretože príprava pochúťky trvá pár minút. Vybrané bobule sa pomelú v mixéri. Na 1 kg čučoriedok budete potrebovať od 1,3 do 2 kg kryštálového cukru, podľa toho, aký sladký džem musíte pripraviť.

S jahodou

Proces výroby džemu podľa tohto receptu je podobný ako pri možnosti „päť minút“.

Recept vyžaduje:

 • jahody 500 g;
 • čučoriedky 120 g;
 • citrónová šťava 2 lyžice l;
 • kryštálový cukor 200 g;
 • pektínový cukor 200 g.

Jahody sa privedú na kašovú konzistenciu, zmiešajú sa s čučoriedkami, citrónom a zmes sa pokryje cukrom. Nádoba sa vyberie na 30 minút do chladničky, počas ktorej sa pustí šťava. Ďalej sa panvica dá na malý oheň a obsah sa privedie k varu, po ktorom sa varí 5 až 10 minút. V horúcom stave je džem položený do pohárov.

Recept na čučoriedky z cukru

Táto metóda uchovania úrody vám umožňuje získať z bobúľ maximálny úžitok, pretože pri ich použití sú látky z bobúľ zachované v plnom rozsahu. Na prípravu pochúťky potrebujete 1 kg bobúľ a 2 kg cukru. Čučoriedky sa ručne zmačkajú a zmiešajú s cukrom, potom sa zozbierajú, aby 15 minút postáli. Sladká pochúťka je rozložená v sterilizovaných nádobách a na vrchu pokrytá cukrom s hrúbkou 2 cm, po ktorom sa zroluje viečkom.

S oranžovou

Tento džem je dobrým zdrojom vitamínov.

Džem môžete pripraviť z nasledujúcich surovín:

 • čučoriedky 1,2 kg;
 • pomarančový džús 200 g;
 • citrónová šťava 200 g;
 • pomarančová kôra 1 polievková lyžica l;
 • škoricová palička;
 • kryštálový cukor 6 pohárov.

V recepte môžete použiť nerafinovaný trstinový cukor, ktorý dodá džemu neobvyklú chuť a urobí zloženie ešte užitočnejším. Šťavy sa nalejú do hrnca, zohrejú sa a pridá sa k nim cukor, kôra, škorica. Obsah sa privedie k varu na malom ohni, potom sa zníži intenzita plameňa a za stáleho miešania sa varí 10 minút. Panvica sa odstaví zo sporáka a nechá sa vychladnúť 12 hodín. Potom sa zmes privedie k varu a varí sa, kým sa nezíska hustá konzistencia. Škoricová tyčinka sa odstráni a do pohárov sa naleje lahodný džem.

So zhelixom

Recepty so zhelfixom vám umožnia získať džem, ktorý konzistenciou pripomína želé.

Potrebný recept:

 • čučoriedky 1 kg;
 • cukor 0,5 kg;
 • gelix 40 g.

Bobule sa dajú na kachle a zohrievajú sa, kým sa neobjaví šťava. Čučoriedky prešli mixérom a vrátili sa do nádoby na džem. Pridajte želatínu do panvice, vopred zmiešanú s 2 lyžicami. l. Sahara. Zmes sa zahrieva, musí sa to robiť až do varu, potom sa naleje cukor a varí sa 5 minút. Pri správnom varení bude džem po vychladnutí vyzerať ako rôsol.


Pozri si video: Broskvový džem a pomerančová marmeláda - Markéta Krajčovičová - RECEPTY KUCHYNE LIDLU (August 2022).