Rastliny

Rysy pestovania indoor ficus elastica

Rysy pestovania indoor ficus elastica


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ficus Elastica alebo guma z latinského názvu Ficus elastica je rastlina z rodu Ficus. Vlasť tejto populárnej izbovej rastliny je územím severovýchodnej Indie, ako aj južnej Indonézie.

Opis Ficus Elastic

Rubber ficus, alebo Elastica, je vždyzelený strom, ktorý môže v prírode dosiahnuť až 40 metrov.

Ďalšie usporiadanie listov dáva rastline vysoký dekoratívny efekt. Listy sú oválne a majú ostrý koniec. Sú kožovité, lesklé a dosahujú dĺžku 30 centimetrov so šírkou maximálne 20 centimetrov. Mladé lístie má ružovkastohnedú farbu. Staré listy sa vyznačujú tmavo zelenou farbou.

Malé plody oválneho tvaru vytvorené na rastline majú žlto-zelenú farbu. V podmienkach kvetinárstva v interiéroch kvitnúce ficus elastica veľmi zriedkavo.

Druh

V dekoratívnej kvetinárstve v interiéroch sa pestuje niekoľko odrôd ficus Elastic, medzi ktorými sú obzvlášť obľúbené odrody "Robusta", "Melanie", "Abidjan", "Mix", "Belize" a "Tenique".

Odroda "Robusta"

Robusta je jednou z najnáročnejších a najodolnejších odrôd ficus Elastika. Táto izbová rastlina je ideálna pre začínajúcich alebo príliš zaneprázdnených záhradníkov. Husté listy fíkusu prispievajú k efektívnemu čisteniu vzduchu v ovzduší od škodlivých látok. Učenia Feng Shui odporúčajú pestovať Robusta ficus ľuďom, ktorí sú náchylní na nadmerné jedlá alebo výdavky.

Odroda "Melanie"

Elastica Melany je najlepší a najsľubnejší kultivar na pestovanie v malom priestore. Elastic Melanie je veľmi kompaktný a má veľmi dekoratívny vzhľad. Rastlina má malé listy tmavozelenej farby a veľmi dobrý krík. Ficus Melanie odchádza nenáročný.

Odroda "Abidjan"

Ficus Elastic Abidjan sa vyznačuje veľmi širokými listami s gaštanovým nádychom. Toto je izbová rastlina nenáročné a ideálne pre pestovanie začínajúcich pestovateľovktorí sa práve začínajú učiť základy rastlinnej výroby v interiéroch.

Variety Mix

Ficus Elastica Mix je stálezelená rastlina s podlhovastými, stredne veľkými kožovitými listami. Listy majú tmavozelenú farbu a charakteristický lesk.m.

Variety Belize

Gumovitý fikus Elastica Belize je veľmi populárny. Rastlina má originálne trojfarebné zafarbenie listov. Majú bielo-ružové okraje a zelenú strednú časť. Táto rozmanitosť Elasticy sa vyznačuje požiadavkami na osvetlenie a vyžaduje kvalitnú starostlivosť.

Odroda "Tenique"

Ficus Tenike má veľmi charakteristické lístie s nepravidelným špinením. Veľmi zvláštny tvar škvŕn môže byť biely a zelený. Tento druh vnútorného fikusu elastický veľmi náladový a vyžaduje si veľmi kompetentnú starostlivosť.

Ficus Elastica: Care

Domáca starostlivosť

Starostlivosť o fikus Elastica nie je náročný. Významná časť odrôd tohto druhu ficus je nenáročná.

Mikroklíma

Pestré odrody Ficus Elastic by mali byť umiestnené na dobre osvetlených miestach. Rastlina potrebuje ochranu pred prievanom a zatienením, aby sa zabránilo priamemu slnečnému žiareniu.

Na pestovanie rastlín Elastics sú vhodné štandardné teploty miestnosti. V zime by teplota v miestnosti nemala klesnúť pod 10 stupňov.

Polievanie a kŕmenie

Zavlažovacie činnosti sa vykonávajú podľa potreby. Polievanie teplou a usadenou vodou by sa malo vykonávať, keď pôda zaschne v kvetináči. Rastlina nemôže byť zaplavená. Nadmerná vlhkosť spôsobuje hnitie koreňového systému, čo môže viesť k úmrtiu fikusu.

Ficus by sa mal kŕmiť v teplom období. Mali by sa zaviesť organické a minerálne hnojivá, ktoré sa musia striedať.

Tvarovanie a orezávanie

Na jar by sa malo vykonávať sanitárne prerezávanie rastlín. Nadmerné aj poškodené výhonky sa musia odstrániť. Okrem toho, rastlina dobre znáša tvorbu, pomocou ktorého môžete korunke dodať veľmi dekoratívny vzhľad.

Chovné metódy

Fikus elastický môžete šíriť odrezkami alebo vrstvením vzduchu. Niektoré odrody Elastic sú semená dokonale rozmnožované. Dopyt po množení odrezkov je však najviac žiaduci, ktorého zakorenenie sa uskutočňuje vo vode aj priamym výsadbou do pôdneho substrátu.

Choroby a škodcovia

Ficus Elastica sú postihnuté chrastami, strapcami a roztočmi. Tieto rastlinné parazity sa môžete zbaviť pomocou špeciálnych liekov, vrátane takého mocného nástroja, ako je „Aktara“, alebo prostredníctvom ľudových, overených prostriedkov. Najefektívnejšie je trieť listy a stonky mydlovým roztokom.

Problémy s rastlinami, ako sú padanie a skrútenie, žltnutie listov, ako aj nadmerné rozťahovanie stonky, sú najčastejšie vyvolané nedodržaním pravidiel starostlivosti. Okrem toho je obzvlášť dôležité dávkovanie živín počas aplikácie hnojenia. Nedostatok a nadmerné množstvo hnojív môže mať negatívny vplyv na izbovú rastlinu.

Odporúčame vám prečítať si článok o Benjaminovom Natashe Ficusovi.

Tipy a triky

Dôležitou podmienkou na udržanie zdravia takej izbovej rastliny, ako je ficus Elastica, je včasná transplantácia. Transplantácia mladých rastlín by sa mala vykonávať aspoň raz za dva roky a viac dospelých fikusov sa môže transplantovať najviac raz za štyri roky.

Ako transplantovať fikus elastický

Pri presádzaní sa použije metóda prekládky a samotná rastlina sa vysadí s rovnakým stupňom penetrácie ako pred týmto postupom. Napriek určitému stresu sa gumovitý fikus rýchlo prispôsobuje a po transplantácii sa zakorenuje a poteší pestovateľa jeho dekoratívnou a svetlou zeleňou po mnoho rokov.