Návrh

Ficus Rubbery: vlastnosti pestovania doma

Ficus Rubbery: vlastnosti pestovania doma


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Gumový ficus alebo guma (z latinského Ficus elastica) patrí do rodu Ficus a do čeľade Moraceae. Pôvodná krajina rastliny sa považuje za severovýchodnú časť Indie, ako aj za južné regióny Indonézie, konkrétne za územie ostrovov Sumatra a Java.

Všeobecné informácie

V prírodných podmienkach rastu môže fikus tohto druhu dosiahnuť výšku 30 metrov. Rastlina má pravidelné, oválne, špicaté zakončenie, kožovité a lesklé listy, malé, žltozelené farby a oválne plody.

Je známych viac ako tisíc odrôd fikusu a počas dlhej histórie indoor floriculture bolo možné izolovať niektoré z najsľubnejších poddruhov tejto rastliny. Starostlivosť o nich nie je náročná, dokonca aj začiatočník môže pestovať takéto rastliny doma.

Ficus elastica patrí do kategórie nenáročných rastlín. Obzvlášť populárne sú jeho odrody:

 • Belize s listami v belavých ružových škvrnách;
 • Variegata s cirrusom, ľahké listy vo svetlých škvrnách;
 • Robusta, najobľúbenejší gumovitý fikus v záhradníctve so zelenými, širokými a kožovitými listami.

Medzi najznámejšie ozdobné odrody patria:

 • Dekora s bronzovým mladým listom;
 • Doescheri s pestrofarebným listom.

Prítomnosť niektorých ďalších zručností v kvetinárstve vám umožňuje pestovať gumový fikus vo forme stromu bonsai.

Prínosy rastlín

Ficus kaučuk dlho mal výlučne priemyselný účel a bol používaný ako strom, čo vám umožní získať cenný materiál nazývaný guma. Na tento účel sa rastlina pestovala v polovici XIX. Storočia. V Indii sa Elastic používa ako základ na vytvorenie „živých“ visutých mostov.

Ficus Care

Údržba nenáročnej izbovej rastliny si vyžaduje dodržiavanie jednoduchých pravidiel pestovania.

Ako sa starať o gumovitý fikus

Mikroklíma

Poloha kvetináča by mala byť charakterizovaná primerane dobrým rozptýleným slnečným žiarením bez priameho vystavenia horúcim slnečným lúčom. Náročnejšie na kvalitu osvetlenia sa vyznačujú pestrými rastlinnými formami, ktoré neobsahujú dostatočné množstvo chlorofylu v listoch. Dlhé tieňovanie v tomto prípade môže významne znížiť ozdobnosť listov.

Teplotný režim sa môže meniť od 18 do 24 stupňov tepla. Aj malé zvýšenie týchto ukazovateľov si bude vyžadovať ďalšie rozprašovanie. Ficus Elastics reaguje veľmi slabo na prievan.

Odrody Elastics s veľkými listami nie sú príliš náročné na vlhkosť vzduchu. V horúcich letných dňoch sa však odporúča zvyšovať vlhkosť. V zime je potrebné zariadenie postrekovať kvôli vysušeniu vzduchu v dôsledku vykurovacieho systému.

Polievanie a kŕmenie

Polievanie by malo byť hojné a pôda by mala byť vždy v mierne vlhkom stave. Zariadenie musí byť vybavené dobrým odvodnením. Rastliny pravidelne postrekujte teplou vodou. Väčšie formy sú menej citlivé na vlhkosť. Aby ste odstránili prach, je dôležité pravidelne otrávať listy vlhkou špongiou.

Ficus by sa mal kŕmiť od jari do polovice jesene. Optimálne je striedanie organických a minerálnych hnojív. Pôda sa musí pred kŕmením navlhčiť. Vyhnite sa tomu, aby sa hnojivo dostalo na lístie.

Transplantácia

Po získaní rastliny v kvetinárstve by ste jej mali dať čas na prispôsobenie. Po minimálne troch alebo štyroch týždňoch môžete transplantovať do inej nádoby.

Mladé rastliny by sa mali každoročne na jar vysádzať väčším objemom. Dospelým jedincom sa neodporúča transplantácia viac ako raz za dva roky. Veľké rastliny sú nežiaduce na transplantáciu. Pre ne sa odporúča vymeniť ornicu.

Rozmnožovanie

Gumový fikus z miestnosti sa môže množiť odrezkami aj vrstvením vzduchu. Okrem toho sa kultúra ľahko propaguje prostredníctvom letákov. Najlepší čas na rozmnožovanie je marec alebo apríl a optimálna teplota je od 24 do 32 stupňov Celzia.

Graftage

Stonky alebo apikálne odrezky by sa mali rezať a rez by sa mal umyť tečúcou vodou a odstrániť mliečnu šťavu, ktorá vyniká. Zakorenené odrezky môžu byť vo vode aj priamo v pôdnej zmesi. Odrezky z rastlín so zelenými listami sa korenia oveľa rýchlejšie. Na urýchlenie procesu v rôznych formách je žiaduce používať výraz „Heterouaxín“ alebo „Kornevin“.

Propagácia vzduchovým vrstvením

Odporúča sa pestovať rôzne formy pomocou vzduchových vrstiev, orezaním stonky fikusu o tretinu a vložením kúska skla do rezu. Miesto incízie je zabalené do vlhkého sphagnum a pokryté polyetylénom. Po nejakom čase sa vytvoria korene a hotový stonok by sa mal odrezať a presadiť do zeme.

Názov metódy rozmnožovania z listu by sa nemal uvádzať doslovne. Táto metóda zahŕňa použitie štandardných odrezkov vo forme časti stonky s jedným listom.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o fikuse Microcarp.

Guma Ficus Choroby

Rovnako ako významná časť izbových rastlín je ficus elastica náchylný na poškodenie hmyzími škodcami, medzi ktorými sú najčastejšie roztoče, hmyz a strapky. Pošva z rastlín sa odstráni vlhkou špongiou a strapce a roztoče sa môžu zničiť postrekom roztokom založeným na Fitoverme.

Okrem toho sa pestovatelia kvetov môžu stretnúť s výskytom chorôb rôznej povahy vo fíkusu, ktoré sa okamžite cítia s viditeľnými príznakmi.

Listy zožltnú

Nedostatočné osvetlenie, ako aj porušenie režimu zavlažovania spôsobuje žltnutie listov. Stačí správne vybrať miesto pre rastlinu a upraviť zavlažovanie tak, aby Elastica získala svoj pôvodný dekoratívny vzhľad.

Ficus odhadzuje listy

Najpravdepodobnejšou príčinou problému môže byť zamokrenie. Neadekvátne aj nadmerné zavlažovanie často spôsobuje pád listov. Ak chcete zachrániť rastlinu, zalievanie by sa malo obmedziť a zlepšiť odvodnenie pôdy.

Padanie dolných listov je prirodzený proces a nevyžaduje žiadne opatrenia na ošetrenie.

Iné choroby

 1. Plesňové infekcie Cercospora charakterizovaný výskytom malých čiernych škvŕn na listoch, ktoré sú eliminované orezaním a ďalším spracovaním fungicídom.
 2. Plesňové infekcie anthracnose charakterizovaný výskytom škvŕn na listoch a padajúcich listoch. Ošetrenie spočíva v prerezávaní a ďalšom ošetrení fungicídom.
 3. Plesňové infekcie botrytis charakterizovaný výskytom žltého alebo hrdzavého špinenia na listoch fíkusu, ktorý sa eliminuje pôsobením fungicídu.

Ficus Rubbery: transplantácia

Starostlivosť o ficus doma nie je komplikovaná. Listy musia byť udržiavané čisté, na ktoré ich musíte pravidelne utierať vlhkou špongiou. Tento postup osviežuje rastlinu a obnovuje pôvodný lesk.


Pozrite si video: How to Care For Rubber Plant Ficus Elastica. Houseplant Care Tips (Septembra 2022).


Komentáre:

 1. Masar

  pozoruhodný, veľmi zábavný kúsok

 2. Gakinos

  It is interesting to read in theoretical terms.

 3. Hererinc

  a blog is just a part of life, and when there is no time to write to a blog, it means all the time is spent on other, no less pleasant things.

 4. Tristram

  Yes it is fantastic

 5. Shakagal

  podla mna nemas pravdu. Môžem obhájiť pozíciu. Napíšte mi do PM, budeme komunikovať.

 6. Agiefan

  By what a charming topic



Napíšte správu