Rada

Charakteristika a opis odrôd Heuchera, pravidlá výsadby a starostlivosti

Charakteristika a opis odrôd Heuchera, pravidlá výsadby a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Heuchera je bylinná trváca rastlina z čeľade Saxifrage. Má veľmi dobré dekoratívne vlastnosti, preto je povinným účastníkom záhradných kompozícií. Hlavnou výhodou tejto rastliny je bohaté lístie. Všetky odrody dekoratívnej heuchery majú radosť z dlhého obdobia kvitnutia a malebného lístia rôznych tvarov, odtieňov, textúr.

Vlastnosti

Vlasťou Heuchery sú lesy a pohoria Severnej Ameriky. Prvýkrát túto rastlinu opísal nemecký botanik Johann Heinrich von Heicher, ktorý žil v 17. - 18. storočí. Moderní chovatelia vyvinuli veľa okrasných odrôd, ktoré sa rozšírili po celom svete a úspešne sa používajú na zdobenie záhrad a parkov.

Farba a tvar listov heuchery sú úžasné a rozmanité. Sú tmavé, žlté, jantárové, fialové, zelené. Môže obsahovať žily, rôzne vzory a škvrny. Často sa vyskytujú odrody červenolisté. Povrch lístia je hladký, zamatový alebo zvlnený.

Nemenej krásny je aj kvetinový outfit Heuchera. Obdobie kvitnutia je dlhé. Rastlina vyhadzuje malé zvončeky, zhromaždené v panikulárnych kvetenstvách.

Z dekoratívnych dôvodov sa rozlišujú dve veľké skupiny rastlín:

 • ozdobné kvetiny sa vyznačujú zvláštnou krásou kvitnutia;
 • ozdobné listnaté stromy sa môžu pochváliť širokou škálou listnatých odtieňov.

Hlavné typy

Odborníci poznajú viac ako 70 odrôd Heuchery. Niektoré z nich patria k horským druhom, zvyšok rastlín pochádza z lesných odrôd divej heuchery. Najobľúbenejšie je niekoľko druhov s najlepšími dekoratívnymi vlastnosťami:

 1. Červená Heuchera má niekoľko odrôd, vrátane krvavo červenej, karmínovej červenej a Purpurového paláca.
 2. Krvavo červená. Jeho kvety pripomínajú jasne červené zvony. Odroda je odolná voči chladu, preto sa aktívne chová v Rusku. Má okrúhle zúbkované listy hustej textúry.
 3. Hybrid. Je to kríženec krvavočervenej a americkej Heuchery. Spojila ich najlepšie vlastnosti. Má veľké kvetenstvo bielych ružových alebo koralových odtieňov.
 4. Fialový palác. Rozmanitá červená heuchera, má nádherné listy tmavočervených odtieňov. Je to veľmi nenáročné, preto ho často používajú špecialisti na krajinný dizajn.
 5. Malokveté. Má najlepšie dekoratívne vlastnosti. Má krásne vyrezávané listy, maľované striebristou alebo fialovou farbou. Malé ružové kvety sú spojené do súkvetia v podobe podlhovastých latiek.
 6. Geichera Starburst (Starý hrad) sa aktívne vysádza kvôli bohatej farebnej palete. Líši sa nenáročnosťou, poteší oko počas celého teplého obdobia. Dobre sa kombinuje s trpasličími kríkmi a vytvára záhradné kompozície.
 7. Zelená. Má lístie vo všetkých odtieňoch zelenej. Odroda Sasha je veľmi obľúbená, má čipkované listy olivovej farby.
 8. Chlpatý. Veľké listy a stopky majú zamatový povrch.
 9. Geichera Rio. Má elegantný krém a žlté listy. Rastlina kvitne v polovici leta. Je to originálna dekorácia kvetinového záhonu, preto ju často používajú záhradníci a majstri v záhradníctve.

Špecifiká pestovania plodiny

Heucheru môžete na svoje stránky vysadiť dvoma spôsobmi: pestovaním sadenice zo semien alebo jej zakúpením v špecializovanom obchode. Pre lepší rast dekoratívnych listnatých odrôd sú vznikajúce kvetné stonky odrezané. V dekoratívnych kvitnúcich odrodách sa stopky odstránia po skončení obdobia kvitnutia.

Výsev semien

Dlhodobé skladovanie sadivového materiálu ovplyvňuje klíčenie, preto by sa na výsev malo brať iba to najčerstvejšie. Vysievajú sa plytko do pripravenej pôdy a opatrne ich posypú. Táto metóda má právo na existenciu, aj keď nezabezpečuje zachovanie druhových kvalít materských rastlín. Existuje vysoká pravdepodobnosť získania vzoriek bez jedinečných dekoratívnych vlastností.

Sadenica

Spoľahlivejší je spôsob pestovania sadeníc. Robte to v interiéri alebo v špeciálnom skleníku. Potom, čo klíčky zosilnejú, sa vysadia na otvorenom teréne. Za týmto účelom urobte otvory hlboké až 4 centimetre, pričom dodržujte vzdialenosť 20 - 25 centimetrov. Pôda musí byť dôkladne uvoľnená a navlhčená. Za normálnych okolností sa sadenice objavia jeden a pol mesiaca po výsadbe.

Aký čas je lepšie zasadiť

Sadenice sa sadia do zeme koncom marca. Zároveň sa vyberie miesto v závislosti od typu heuchery:

 1. Odrody s jasne červenými listami sa darí na jasnom slnku a sú ešte atraktívnejšie. Môžu byť vysadené na južnej strane pri pravidelnom zavlažovaní.
 2. Pre odrody s jemnými farbami listov je vhodná východná alebo západná strana, kde je tieňové alebo rozptýlené osvetlenie.

Trvalá príprava staveniska

Aby sa dekoratívne vlastnosti rastliny úplne rozvinuli, odporúča sa ju vysadiť do úrodnej voľnej pôdy. Je dôležité, aby bola dodržaná neutrálna alebo mierne zásaditá rovnováha pH (5 - 6 jednotiek). V kyslej pôde začne rastlina bolieť a odumiera. Pôda by mala absorbovať vlhkosť, ale nemala by sa tiež povoliť stagnácia vlhkosti v koreňoch. Pri príprave otvorov by mala byť vytvorená drenážna vrstva 3-5 mm.

Transplantácia otvoreného terénu

Po umiestnení sadeníc na otvorenom teréne ich musíte pravidelne uvoľňovať a navlhčovať. Dostatočný vzduch a vlhkosť v koreňoch sú nevyhnutné pre zdravý rast. Ale nemôžete zasadiť rastlinu v močaristom prostredí. Kontakt s vodou povedie k hnilobe koreňov, chorobám a strate dekoratívnych vlastností.

Tipy na starostlivosť

Heuchera je nenáročná rastlina. Ak je vysadená v kvalitnej pôde, na mieste s dostatočným slnečným žiarením, vyžaduje minimálnu údržbu.

Polievanie kultúry

Ker by sa mal pravidelne polievať. Pri kontrole stavu pôdy dospeli k záveru, že je potrebné ju opäť navlhčiť. V horúcom období sa kríky polievajú každý druhý deň, pôda sa v oblasti výsadby dôkladne zvlhčí. Nie je možné rastlinu príliš zaplaviť, aby sa zabránilo rozkladu koreňov.

Kŕmenie rastlín

Rastlina nevyžaduje časté kŕmenie, pretože v prírodnom prostredí rastie na chudobnej pôde v horských oblastiach. S vrchným obväzom by sa malo začať rok po výsadbe do zeme. V závislosti od odrody heuchera sa na listnaté alebo kvitnúce rastliny používa minerálne hnojivo.

Vrchný obväz sa nanáša dvakrát za sezónu - pred a po období kvitnutia, s mierou. Roztok je menej koncentrovaný, ako odporúča výrobca.

Pravidlá orezávania

Geuchera je vždyzelená plodina, takže pred zimou nepotrebuje rez. Staré, zvädnuté listy udržujú korene teplé počas zimných mrazov. Po prezimovaní sa odstránia a prerezávajú sa bližšie k povrchu pôdy. Pod kríky (mulč) sa pridá rašelina s humusom.

Ako pripraviť rastlinu na zimu

Na zimu sú kríky pokryté smrekovými vetvami alebo hnilými dubovými listami. Na odstránenie ochranného krytu čakajú na konečné rozmrazenie a zahriatie zeme.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Heuchera nie je náchylná na choroby. Stav rastliny sa zhoršuje za prítomnosti provokujúcich faktorov - dlhodobého kontaktu koreňov s vodou alebo nadmernej mineralizácie pôdy. Najbežnejšie choroby sú:

 • múčnatka;
 • šedá hniloba;
 • špinenie;
 • Hrdza.

Rastlina je ošetrená fungicídnymi prípravkami: zmes Bordeaux (roztok síranu meďnatého vo vápennom mlieku), Fundazol, Fitosporin - M. Zo škodcov sú nebezpečné slimáky z hrozna, húsenice, slimáky, listové parazity. Na ochranu sa používa insekticídne ošetrenie.

Je veľmi užitočné pravidelne krýpať. Potom bude horná holá časť koreňov spoľahlivo pokrytá pred vplyvmi vonkajšieho prostredia.

Chovné metódy

Vo veku 3-4 rokov potrebujú kríky heuchera omladenie. Ak to neurobíte, zhorší sa ich schopnosť odolávať parazitom a chorobám a zníži sa zimná odolnosť..

Omladenie sa vykonáva rozdelením a opätovnou výsadbou kríkov. Procedúra sa vykonáva koncom jari alebo začiatkom jesene. Rozdeľte puzdro na časti, pričom každý z nich má 2 až 3 výstupy. Cestou vyčistia korene od zhnitých oblastí. Prijaté deti sú usadené v otvoroch umiestnených vo vzdialenosti 30 centimetrov. Rastliny sú hojne polievané a mulčované. Zakorenenie mladých Heucheras sa uskutoční do jedného mesiaca.

Používa sa aj reprodukcia odrezkami. Odrezky sa odrežú z materskej rastliny a zakorenia sa v skleníkoch, zasadia sa do rašelinovo-pieskovej zmesi. Čakajú na vytvorenie koreňov novej rastliny.

Problémy pre pestovateľov pri pestovaní

Aby bola výsadba a starostlivosť o záhradnú geyheru úspešná, mali by sa starostlivo dodržiavať pravidlá. V opačnom prípade kvetina začne bolieť a môže zomrieť.

 1. Po zakúpení sadeníc sa odporúča ich čo najskôr zasadiť do zeme. V suchom vzduchu mestského bytu výhonky rýchlo zomrú.
 2. Pri polievaní je potrebné jednoznačne nastaviť optimálne množstvo kvapaliny. Nedostatok povedie k vädnutiu listov, záplavy sa skončia smrťou koreňov.
 3. Nedostatok drenážnej vrstvy v otvoroch môže viesť k stagnácii tekutín a hnilobe koreňov.
 4. Pre zachovanie dekoratívnych vlastností je dôležité, aby boli rastliny vysadené v úrodnej pôde.

Dodržiavanie pravidiel starostlivosti a výsadby je predpokladom toho, aby kríky heuchera rástli zdravo a malebne. Dobre upravené rastliny potešia majiteľov jasnými a elegantnými listami po mnoho rokov.


Pozri si video: FR Vrúblovanie ovoc stromkov na spojku (Február 2023).