Rada

Čo robiť, ak sú na uhorkách biele pakomáre a ako s nimi zaobchádzať?

Čo robiť, ak sú na uhorkách biele pakomáre a ako s nimi zaobchádzať?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Všetci obyvatelia leta snívajú o tom, že na pozemku rastú iba zdravé uhorky. Napriek tomu parazitický hmyz napáda plodinu počas vegetačného obdobia. Do istej miery si za to môžu sami záhradníci. Bush môže infikovať rôzne choroby v dôsledku vystavenia iným faktorom životného prostredia.

Ak človek zistí, že vinič je pokrytý malými pakomármi, je to známka infekcie kultúry. Malý hmyz nevyvoláva u človeka okamžite podozrenie, ak nie tak dávno začal pestovať zeleninu. Odborníci vedia, aké škody môžu spôsobiť pakomáre na všetkej zelenine na zemi. Preto musíte vedieť, ako sa zbaviť pakomárov.

Uznanie parazita

Ak sa na stonkách objaví midge, je to úplne prvý príznak vývoja ochorenia. Malý motýľ sa volá whitefly. Vyznačuje sa jednou vlastnosťou - zhromažďovať sa v malých skupinách pod listami. Larvy pakomárov sa sústreďujú na rovnakom mieste. Každý deň je na uhorkách čoraz viac parazitov.

Chloróza sa vyvíja paralelne s ochorením. Predstavuje poškodenie mozaiky žltých listov. Často sa pozoruje plesnivá huba. Jeho prítomnosť je naznačená čiernymi škvrnami. Listy uhoriek, na ktorých škodca parazituje, postupne žltnú a chradnú, vaječníky opadávajú.

Aby ste včas vypočítali molicu a začali s ňou bojovať, musíte starostlivo pozorovať sadenice. Motýle majú tendenciu sa rýchlo množiť. Midges sa teda prenášajú do iných rastlín. Malý hmyz môže spôsobiť, že poľnohospodár stratí celú úrodu.

Známky vývoja choroby

Ak sa na uhorkách vyskytujú škodcovia, je to označené nasledujúcimi znakmi:

  • na listoch sa objavujú biele bodky a rozmazané škvrny;
  • počas parazitovania sa pozoruje pokles uhorkovej hmoty;
  • biely midge trpí chlorózou, pre ktorú sú charakteristické kučeravé a zvlnené listy;
  • púčiky vyschnú, vaječníky s plodmi opadnú.

Dospelé pakobylky sú nenásytné. Jedia rastlinu tak, že z nej vysávajú šťavu. Tento druh parazitizmu vedie k smrti kultúry. Ak je málo pakomárov, na rastline je badať rosu. Muška zasa vyvoláva tvorbu plesnivej huby. Miesta, ktoré sčernejú a odumierajú, sú pokryté bielym lepivým povlakom.

Okrem toho môžu biele mušky spôsobiť ešte väčšie škody na rastlinách. Parazitujúce uhorky, pakomáre znášajú priehľadné vajcia. Po niekoľkých dňoch sa vyliahnu drobné zelenkasté alebo sivé larvy. Po narodení sa biele mušky prilepia k zadnej časti listov a začnú sa kŕmiť svojimi šťavami.

Larva pakomáru sa časom zmení na mladého jedinca. Jeho telo je pokryté voskom, ktorý chráni hmyz pred akýmikoľvek dráždivými faktormi prostredia. Kultúra je taká slabá, že nemôže úplne vyživovať všetky časti kríkov. Listy uhorky sa vlnia a odumierajú. Dospelá larva nakoniec prestane kŕmiť, aby vstúpila do štádia kukly.

Whitefly môže parazitovať v skleníkoch aj vonku. Ak osoba spozoruje aspoň jeden príznak choroby, odporúča sa urgentne zbaviť hmyzu.

Ako naložiť s muškou?

Ak si záhradník všimol parazitický hmyz, snaží sa nájsť rýchlo pôsobiacu drogu, aby ho zničil. Najjednoduchšou metódou je použitie moderných špecializovaných insekticídov. Takéto riešenia ako „Buton“, „Tsitkor“, „Karbofos“ a „Iskra“ sa osvedčili veľmi dobre. Ak sa infekcia rozšíri na väčšinu plodín, použite prípravky „Detis“, „Aktara“ alebo „Fufanon“.

Šetriace metódy

Ak človek nechce na mieste používať agresívne lieky, na boj proti pakomárom sa používa tradičná medicína. Jednoduché prísady, ktoré sa používajú na výrobu jedov, sa nachádzajú v kuchyniach mnohých ľudí. Jedná sa o bežné mydlo na pranie, tabak, cesnak a ďalšie výrobky. Pripravia sa z nich roztoky, ktoré sa postriekajú kultúrami infikovanými pakomármi.

Mydlové riešenie

Tento produkt pomáha človeku v každej situácii. Z mydla sa pripraví roztok, ktorý sa zriedi vodou. Mal by mať izbovú teplotu. Zároveň sa zachováva pomer 1: 6.

Aby to bolo pohodlnejšie, mydlo sa najskôr rozdrví. To je možné vykonať pomocou noža alebo strúhadla. Potom sa zmieša s vodou, kým sa úplne nerozpustí. Potom sa naleje do fľaše s rozprašovačom a spracuje sa nielen zelená časť uhoriek, ale aj zem. Výsledkom spracovania je, že hmyz z rastliny zmizne v čo najkratšom čase.

Pomocou cesnaku

Záhradkári nechcú ošetrovať plodiny chemikáliami. „Jeme ovocie a nechceme, aby obsahovali toxické látky“ - takto si vysvetľujú svoju pozíciu. V takom prípade je cesnak účinný proti pakomárom. Ničí patogénne baktérie a motýľom sa to tiež nebude páčiť.

Na prípravu „jedovatej“ cesnakovej tinktúry zomelieme 2-3 stredne veľké klinčeky. To sa deje pomocou strúhadla, cesnaku alebo noža. Potom zalejeme 1 litrom prevarenej vody. Výsledná zmes sa zakryje viečkom a nechá sa vylúhovať na tmavom mieste.

Do jedného dňa sa cesnak vzdá všetkých výživných látok a roztok bude pripravený na použitie. Pred postrekom uhoriek sa prefiltruje a naleje do rozprašovača. Oblasť ovplyvnená pakomármi je spracovaná najmenej 3-krát s prestávkou v týždni. Tento počet postupov stačí na to, aby pakomáre opustili kultúru.

Tabak

Cigarety sa používajú na zabíjanie parazitov na uhorkách. Na prípravu riešenia budete potrebovať balíček lacných cigariet a vodu. Z každého kusu sa vyberie filter a umiestni sa do veľkej nádoby. Keď sú všetky cigarety pripravené, zalejú sa prevarenou vodou. Kvapalina sa lúhuje 5-6 dní.

Rovnako ako v predchádzajúcom prípade sa tinktúra filtruje cez tenkú látku alebo iným spôsobom. Nalejte do fľaše s rozprašovačom a listy spracujte každé 2-3 dni. Opakujte postup striekania 3-4 krát. To je dosť na to, aby ste sa navždy zbavili pakomárov.

Pasce

Čo robiť okrem postreku jedom, aby ste sa zbavili pakomárov? Niektorí záhradníci dávajú prednosť starostlivosti vopred, aby parazity nenapádali rastlinu. Na to sú vyrobené špeciálne pasce. Ideálnou možnosťou je spojiť tieto 2 spôsoby dohromady.

Ako pasca sa používa svetlý papier, ktorý je pokrytý lepivou látkou. Môžete si ho vyrobiť sami alebo použiť mucholapku. Žiarovka umiestnená vo vnútri skrinky nie je o nič menej účinná proti pakomárom. Obe metódy sú rovnako dobré a pomáhajú predchádzať parazitizmu na mol.

Vylúčenie pakomárov v skleníkoch

Aby sa zabránilo opätovnej infekcii kultúr pakomármi, odporúča sa vykonať preventívne opatrenia:

  1. Molica, ktorá žerie uhorky, môže larvy schovať kdekoľvek, a to aj na ráme skleníka. Na dezinfekciu miestnosti sú všetky povrchy ošetrené roztokom bielidla.
  2. Po zbere odstráňte všetky rastliny.
  3. Biele pakobylky parazitujú nielen na uhorkách, ale aj na iných rastlinách. Ako nosiče lariev často pôsobia buriny.
  4. Pred procedúrou výsadby semien v pôde sa spracuje síranom meďnatým alebo železným.

Ak sa molica začala v skleníkoch, počas vysielania je vchod do ulice pokrytý gázou. Mal by byť zložený v niekoľkých vrstvách. Mušky biele sú jedným z nepríjemných javov, s ktorými sa môže záhradník stretnúť. Ak sa starostlivo postaráte o plodiny v záhonoch, odmenia sa vám chutnou a zdravou úrodou.


Pozri si video: Malí Mačiatka Mňaukanie A Hovorí - Roztomilé Mačky Kompilácie (Septembra 2022).