Návrh

Ficus Sacred: Domáce pestovanie

Ficus Sacred: Domáce pestovanie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ficus je jednou z najpopulárnejších a najbežnejších rastlín pestovaných doma. Mnoho izbových rastlín ficusu sú dlhé pečene a po výsadbe môžu záhradníci potešiť veľkolepým vzhľadom po mnoho rokov.

Legenda o náboženstve Ficus

Podľa legendy známej niekoľkým pestovateľom kvetín pred mnohými tisíckami rokov indický princ odpočíval a meditoval pod posvätným fíkusom. V dôsledku meditácie si Siddhartha uvedomil zmysel života a dosiahol najvyššie osvietenie Bodhi. Stal sa prebudeným alebo Budhovským najvyšším. Podľa legendy sa tieň fikusu stal rodiskom nielen Budhu, ale aj Višnua.

V budhizme bola táto rastlina už dlho uznávaná ako symbol šťastia a prosperity. Viazanie s hodvábnymi červenými, bielymi a žltými vláknami sprevádza modlitby za zaslanie potomkov. V Indii sú takéto stromy vysadené okolo chrámov.

V druhom storočí pred nl bol strom zničený kráľom Pushpiamitrou, ale potom bola táto rastlina obnovená na pôvodné miesto. V siedmom storočí nl bol strom opäť zničený, tentoraz kráľom Sassanky. Strom Bodhi, ktorý sa dnes nachádza na Bodh Gai, tu rastie od roku 1881. Potomok stromu, pod ktorým Buddha získal osvietenie, Sri Madha Bodhi, bol vysadený v roku 288 pred Kristom v Anuradhapur na Srí Lanke. V súčasnosti je to najstarší strom medzi podobnými rastlinami.

Opis zariadenia

Rastlina má niekoľko mien: posvätná figa, posvätný fíkus, náboženský fíkus. Tento vždyzelený strom patrí do rodu Ficus z čeľade Mulberry alebo Moraceae. Miesta veľkého rozšírenia tejto rastliny sú India, Nepál, Srí Lanka, juhozápadná Čína a krajiny na polostrove Indočína.

Fikus tohto druhu sa vyznačuje prítomnosťou silných a silných vetiev so sivastou kôrou. Listy rastliny sú v tvare srdca a ich dĺžka sa môže meniť od 8 do 12 centimetrov. Listy majú hladké hrany, dlhý odkvapkávací hrot a zreteľné žily. Kvetenstvo má tvar kvetináča a tvorí nepožívateľné ovocie fialovej farby.

Starostlivosť o rastliny

Udalosti pre starostlivosť o Ficus Sacred sú štandardom pre všetky typy a odrody tejto rastliny. Dôležitými podmienkami sú dodržiavanie mikroklímy, ako aj implementácia správneho zavlažovania a včasnej aplikácie hnojív.

Ficus Sacred: Pestovanie a starostlivosť

Mikroklíma

Pre umiestnenie závodu je vhodnejšie zvoliť miesto s jasným, ale rozptýleným osvetlením. Fikus sa pestuje v čiastočnom tieni. Najlepšou možnosťou sú okná, ktoré vyzerajú na západ alebo na východ. Pre túto teplomilnú rastlinu je potrebné v lete udržiavať teplotu 20 až 25 stupňov a v zime najmenej 15 stupňov. Ficus Sacred potrebuje ochranu pred prúdmi horúceho vzduchu, výstup z vykurovacích zariadení, ako aj prievan. Vysoká vlhkosť vzduchu je voliteľná, ale žiaduca.

Polievanie a kŕmenie

Fikus tohto druhu sa vyznačuje rýchlym prúdením vody a vyžaduje pravidelné hojné zavlažovanie dobre udržiavanou vodou pri izbovej teplote. Pri zamokrení je možné hnitie koreňového systému.

Hnojenie sa vykonáva dvakrát týždenne. Vrchný obväz zahŕňa striedanie organických a minerálnych hnojív a pôdna zmes by mala byť obohatená dusíkom a draslíkom.

Transplantácia

Taká izbová rastlina, podobne ako posvätný fikus, je jedným z najrýchlejšie rastúcich. Mnoho amatérskych záhradkárov, ktorí ju pestujú doma, si všíma skutočnosť, že semenáčik fikusov dosahuje za niekoľko mesiacov výšku dvoch metrov. Kvôli veľmi rýchlemu rastu a vývoju by sa mali rastliny presádzať najmenej dvakrát ročne.

Referenčným bodom pre transplantáciu je rýchlosť vývoja koreňového systému, ktorý sa po určitom čase v kvetináči veľmi zaplní. Príliš staré a veľké rastliny nie je možné presadiť, ale výmenou ornice v kvetináčoch.

Prerezávanie

Rast je možné obmedziť a správne tvoriť korunu rastliny pravidelným zastrihávaním mladých výhonkov. Orezávanie by malo byť naplánované na začiatku vegetačného obdobia. V štádiu rastu nových výhonkov sa vykonáva zovretie hrotov. Mladá rastlina má dostatočne elastický a flexibilný kmeň, ktorý umožňuje tvorbu vo forme pletenia alebo iných zaujímavých možností.

Tiež vám odporúčame prečítať si článok o Ficus bengálsku.

Škodcovia a boj proti nim

Medzi škodcov, ktorí najčastejšie infikujú posvätný fíkus, patrí hmyz, vošky, strapce a strašidelný hmyz. Pri prvých príznakoch poškodenia rastlín sa vyžaduje dôkladné ošetrenie lístia a konárov pomocou špeciálnych chemických insekticídov.

Príčinou choroby rastlín môže byť banálne porušenie pravidiel starostlivosti o fikus. Prvým príznakom takéhoto porušenia je najčastejšie pokles listov rastlín. Záhradníci by však mali pamätať na to, že ostrá „plešatosť“ rastliny môže byť tiež dôsledkom procesu celkom prirodzeného pre fíkus.

Ficus: výber odrôd

Keď sa posvätný Ficus pestoval doma, dokázal sa etablovať ako veľmi nenáročný a vytrvalý závod. Podľa jednoduchých pravidiel starostlivosti je fikus zriedkavo postihnutý chorobami alebo škodcami a mnoho rokov slúži ako nezvyčajne veľkolepá výzdoba moderného bytového domu.Komentáre:

 1. In my opinion it is obvious. I will not begin to speak this theme.

 2. Alhrick

  I consider, that you are mistaken. Let's discuss. Email me at PM, we will talk.

 3. Tannere

  I fully share her point of view. In this nothing in there and I think this is a good idea. Fully agree with her.

 4. Wake

  What audacity!

 5. Tanjiro

  určite. Súhlasím so všetkým vyššie uvedeným. Skúsme o veci diskutovať. Tu alebo poobede.

 6. Nabar

  Je to pozoruhodný, pomerne cenný kus

 7. Anderson

  What a graceful thoughtNapíšte správu