Rada

Ako správne zasadiť astry na jeseň pred zimou a je to možné

Ako správne zasadiť astry na jeseň pred zimou a je to možné


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kvitnúce rastliny sú medzi záhradkármi žiadané. Každý môže na jeseň, pred zimou, zasadiť astru. Ale s jednou podmienkou musíte dodržiavať odporúčania skúsených záhradníkov. V opačnom prípade by semená jednoducho nemali vypučať.

Prečo siať astry na jeseň pred zimou - výhody a nevýhody

Výsadba astry pred zimou má množstvo výhod a jednu nevýznamnú nevýhodu.

Klady:

 • pretrvávajúca imunita voči chorobám;
 • kalenie rastlín;
 • obdobie kvitnutia sa posúva o 2-3 týždne skôr;
 • nie je potrebné pestovať sadenice;
 • kvety sú odolné voči teplotným zmenám.

Mínus:

 • veľká spotreba sadivového materiálu, niektoré semená nemôžu klíčiť.

Výsadba semien na jeseň má veľa výhod. Preto sa záhradníci často uchýlia k tejto metóde pestovania asterov. To uľahčuje pestovanie kvetov na jar.

Ktoré semená astry sú vhodné

Kvetinárstva odporúčajú vysádzať odrody prispôsobené na pestovanie týmto spôsobom. Častejšie sa používajú bambulie. Vysejte aj sadivový materiál z vlastnej montáže.Semená na výsadbu pred zimou musia byť čerstvé. 2. - 3. rok je klíčenie na jar veľmi slabé.

Dôležitou podmienkou výsadby pred zimou je prísne dodržiavanie pokynov skúsených kvetinárstiev.

Načasovanie zimného pristátia

Semená sú zasadené do pôdy v rôznych časoch, obdobie závisí od regiónu, v ktorom záhradník žije:

 • Na predmestí sa vysievajú koncom októbra a začiatkom novembra.
 • Na Urale a Sibíri je plánované vylodenie koncom septembra, začiatkom októbra.
 • Ale v novembri na juh.

Pri výbere termínu výsadby semien astry na otvorenom teréne sa zohľadňuje predpoveď počasia. Keď nastane mrazivé počasie, je vhodné plánovať pristátie. Počas rozmrazovania semená vyklíčia a potom zmrazia. Na jar nevyklíčia vôbec. Preto, kedy zasiať semená, sa letný obyvateľ rozhodne pre seba.

Fázy zimnej výsadby asterov

Odporúčania skúsených záhradníkov sú prísne dodržiavané. V opačnom prípade môže obyvateľ leta zostať bez semien a kvetov.

Príprava miesta a pôdy

Je vhodné zvoliť oblasť, kde bude asteri po väčšinu dňa osvetľovaný slnkom.

Potom je vybratá oblasť vykopaná a pridá sa k nej nasledujúce komponenty:

 • rašelina;
 • superfosfát;
 • močovina;
 • draslík;
 • popol z dreva;
 • riečny piesok.

Pôda je vykopaná do hĺbky 25 cm, ihneď sa vytvoria drážky a záhradné lôžko sa zakryje pred nástupom stabilného chladného počasia.

Pozemok na vyplnenie drážok sa zhromažďuje vopred. Odložte na suchom mieste, štruktúra by mala byť drobivá. Pretože na jar, keď klíčky začnú prerážať, kôra nad lôžkom nedovolí klíčenie.

Výsev

Sadenie semien sa vykonáva v stanovenom čase, v závislosti od regiónu bydliska pestovateľa. Sadivový materiál je položený pozdĺž drážok, posypaný zozbieranou zeminou. Hĺbka výsadby je 2 - 2,5 m. V zime je potrebné astry správne zasiať. Semená sa vysádzajú často. Na jar, po vzídení sadeníc, sa sadenice preriedia. Prebytočný sadivový materiál sa nevyhadzuje. Používa sa na výsadbu inde.

Prístrešok na zimu

Výsadby sú pokryté polyetylénom, po okrajoch stlačené a ponechané až do začiatku rozmrazenia na jar. Potom sa prístrešok odstráni a položí sa na ňu suché zvyšky rastlín. Odstraňujú sa až po nástupe neustáleho teplého počasia.

Príprava trvalých kvetov na zimovanie

Ak sú v záhrade trvalí zástupcovia rodiny, nezabudnite na ich prípravu na zimné obdobie. Ak je všetko vykonané správne, rastliny potešia budúci rok bohatým kvitnutím.

Ako orezávať

Obyvatelia leta sa pýtajú, či je možné rezať trvalé astry. Skúsení kvetinári radia vykonávať prerezávanie. Je potrebné počkať, kým stonky nevyschnú. Najčastejšie sa to stane po prvom silnom mraze. Potom ich odrežte vo výške 2-5 cm od zeme.Piliny sú pokryté takými odrodami, ktoré netolerujú mráz, rovnako ako mladé kríky.

Hnojivá

Dôležitou etapou prípravy rastlín na zimu je kŕmenie. Pred zimovaním získa rastlina z pôdy viac výživných látok. Je potrebné aplikovať organické látky alebo komplexné hnojivo. Kvetinárstva odporúčajú kŕmiť trvalé astry dreveným popolom. Okolo rastlín sa rozdelí 0,2-0,3 kg látky, potom sa pôda uvoľní.

Správne metódy chovu pred zimou

Trvalky astry sa množia rôznymi spôsobmi. Je ťažké určiť správnu metódu. Každý obyvateľ leta si vyberie metódu, ktorá je pre neho pohodlná a jednoduchá. Rastliny je potrebné vysádzať pri dodržaní termínov, aby ste ich nezničili, ale rozmnožili.

Rozdelenie kríkov

Jednoduchým spôsobom je dospelá rastlina vykopaná a rozdelená na niekoľko častí. Jeden ker by mal obsahovať 3 - 5 výhonkov. Koreňový systém oddelených častí dospelej rastliny musí byť silný. Astry celoročné sa vysádzajú asi mesiac pred nástupom chladného počasia. Počas tohto obdobia majú kríky čas na zakorenenie. Dôležitou podmienkou je polievanie a kŕmenie nezrelých rastlín.

Voda, keď vrchná vrstva vysuší. Kŕmia sa slabým roztokom mulleinu asi 15 - 20 dní po transplantácii.

Výsadba semien

Sadivový materiál sa kupuje v obchode alebo sa zhromažďuje nezávisle. Zhromaždené semená zostávajú životaschopné až 3 roky. Je však lepšie použiť čerstvý sadivový materiál, pretože rastliny potrebujú na zasadenie pred zimou veľa sily a energie.

Semená trvalky sa množia rovnako ako letničky. Drážky sú pripravené vopred a zasiate do zmrznutej pôdy. Potom sú pokryté polyetylénom a ponechané až do jari.

Odrezky

Reprodukcia týmto spôsobom je vhodnejšia na leto. Ale niektorí obyvatelia leta zasadia túto metódu na jeseň. Odrezky sú rezané na 40-45 cm, spodný rez je vyrobený pod uhlom 45⁰. Zaryjú sa do zeme a čakajú, až odrezky zakorenia. Potom sú korene mulčované a ponechané až do jari.

Jarná starostlivosť

Keď sa sneh topí, bol použitý film odstránený. Niektorí obyvatelia leta odporúčajú pokryť rastlinnými zvyškami, iní nie.

Sadenice, ktoré sa začnú vylamovať zo zeme, potrebujú dostatok slnečného žiarenia. Záhradník má právo sám sa rozhodnúť, čo urobí. Ak výsadba nemá prístrešie, potom musí kvetinárstvo sledovať predpoveď počasia. Pri mrazení klíčky zakryte, aby ich nezrazil mráz.

Keď sa vytvorí stabilné teplé počasie, sadenice sa zriedia. Pretože semená sú vysadené hustejšie ako pri jarnej výsadbe, je potrebné ich nadbytočné odstrániť.

Riedené kvety budú rásť rýchlejšie. Vytvoria silný koreňový systém, záruku dobre vyvinutej vzdušnej časti a bohatého kvitnutia. Podľa potreby klíčky zalejte. Netreba zabúdať, že aster nemá rád prebytočnú vlhkosť. Začnú hniť. Ale ani pôda by nemala vyschnúť. Je potrebné monitorovať úroveň vlhkosti. Kvôli zachovaniu vlhkosti sa pôda kyprí. Okrem toho znižuje počet burín, ktoré tiež narúšajú správny vývoj rastlín.

Liečba chorôb

Aster, rovnako ako iné rastliny, je často napadnutý vírusmi a hubami. Dodržiavanie poľnohospodárskych techník významne znižuje riziko chorôb rastlín.

Ak sa objavia príznaky ochorenia, je potrebné okamžite liečiť špeciálnymi prípravkami. Nakúpte ich v obchodoch. Obyvatelia leta bezpečne liečia astry chémiou, pretože má efektívny účinok a dlhodobo zmierňuje choroby.

Chemické prípravky sa používajú opatrne, ak v blízkosti rastú ovocné a zeleninové plodiny. Najmä ak sa vykonáva postrek.Dodržiavanie požiadaviek na výsadbu pomáha predchádzať výskytu chorôb.

Vrchný obväz

Mladé nezrelé rastliny vyžadujú hnojenie. Je dôležité mať na pamäti, že je lepšie nekŕmiť, ako nadmerne kŕmiť.

Na jar sa zavádzajú do zeme:

 • fosfor;
 • vápnik;
 • dusík.

Nie je potrebné pridávať organické látky, pretože sa pridávajú v dostatočnom množstve počas vytvárania záhonov na jeseň. Výsadba astry pred zimou pomáha mnohým záhradníkom. Implementácia odporúčaní a techník poľnohospodárskej technológie vám umožní získať kvitnúci záhon niekoľko týždňov pred termínom.


Pozri si video: Ako sa správne starať o figu NOVÁ ZÁHRADA (Február 2023).