Rada

Popis a vlastnosti hybridu Clematis Hegley, skupiny pre výsadbu a prerezávanie

Popis a vlastnosti hybridu Clematis Hegley, skupiny pre výsadbu a prerezávanie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Plamienok je atraktívna plodina, ktorú je možné pestovať v záhrade, hybrid Hegley toleruje meniace sa klimatické podmienky a má veľké púčiky. Správna starostlivosť vám umožňuje vychutnať si kvitnutie niekoľkokrát počas sezóny.

Popis a vlastnosti

Hybrid Clematis Hagley má jasné, veľké kvetenstvo. Rastlina patrí k typu masliakov, kultúra je trváca, výhonky sú veľké v podobe viniča. Clematis Hegley patrí k hybridom, listy sú zelene vlnité. Kvetenstvo perleťovej farby s ružovým okrajom. Rastlina potrebuje pravidelný rez. Kvitne prudko celé leto, až do prvého mrazu.

Zariadenie má nasledujúce vlastnosti:

 • dĺžka výhonkov môže dosiahnuť 3 metre;
 • výhonky majú hnedú kôru;
 • kvitne ihneď po výsadbe;
 • počas rastu je potrebné nainštalovať podperu alebo ju zasadiť v blízkosti plotov;
 • líši sa vytrvalosťou voči meniacim sa poveternostným podmienkam;
 • pri absencii včasného prerezávania môže stratiť svoje dekoratívne vlastnosti.

Rastlina má veľké množstvo kvetenstva, ktoré môže slúžiť ako dekorácia do záhradnej oblasti.

Chovateľská história

Clematis Hegley Hybrid bol vyšľachtený britskými chovateľmi. Táto odroda sa objavila v roku 1956, ako prvá ju predstavil vedec Picton v Anglicku. Postupne si kultúra získala veľkú obľubu a začala sa pestovať v rôznych krajinách.

Metódy reprodukcie

Plamienok sa môže množiť rôznymi spôsobmi. Metóda chovu závisí od veku kríkov a preferencií osoby.

Delenie kríkov

Na získanie vysoko kvalitného sadivového materiálu sa používa iba materský ker vo veku najmenej 4 - 5 rokov. Bush je rozdelený na niekoľko častí a transplantovaný na nové miesto rastu.

Dôležité. Poškodenie koreňa by malo byť pokryté dreveným uhlím, aby sa zabránilo hnilobe.

Odrezky

Ak chcete použiť túto metódu, musíte zvoliť silný výhonok bez poškodenia. Na reprodukciu sa používa stredná časť výhonku, na ktorej sú púčiky. Odrezky sa dajú na deň do studenej vody. Pripravte si sadenicu so zmesou živín. Zmiešajte humus s pôdou a pieskom. Odrezky sú zasadené do zeme a ponechané pred objavením sa koreňov. Po 50-60 dňoch je potrebné odrezky zasadiť do pôdy.

Dôležité. Odrezky je možné ihneď zasadiť do zeme, je však potrebné použiť izoláciu v podobe sklenenej nádoby.

Vrstvy

Táto metóda chovu sa najčastejšie používa na jar. Vyberajú sa silné výhonky, ktoré sú posypané zeminou. Výhonky musia byť posilnené napríklad sponkami. Na výhonku sa urobí rez v mieste dotyku s pôdou. Korene sa objavia o rok. Výhonky sú oddelené od materského kríka a zasadené do zeme.

Semená

Clematis Hegley sa prakticky nereprodukuje pomocou semien. Vzhľadom k tomu, Bush stráca svoje dekoratívne vlastnosti. Ak chcete použiť metódu množenia semien, je potrebné materiál na niekoľko hodín namočiť do vody a potom vysadiť do nádoby na sadenice. Nádoba je pokrytá igelitom a umiestnená na slnečnom mieste. Aby semená rýchlo vypučali, je potrebné dodržať teplotný režim minimálne 18 stupňov. Potom, čo sa na sadeniciach objavia 2 listy, môžete sadenice ponoriť.

Potom, čo sadenice dosiahnu výšku 10 cm, je možné výsadbu uskutočniť na otvorenom teréne.

Funkcie pristátia

Rastlina sa dobre zakoreňuje, je však potrebné dodržiavať podmienky výsadby a zvoliť správne miesto.

Odporúčané načasovanie

V polovici septembra je potrebné vysadiť kultúru, to umožní koreňom spevniť a vydržať zimné obdobie. V regiónoch, v ktorých je chladné obdobie, sa plamienok vysádza na jar, keď sa teplota a pôda zahrejú.

Výber správneho miesta

Miesto pristátia musí byť chránené pred prievanom a vetrom. Tiež sa neodporúča vysádzať rastlinu v blízkosti budov. Rastlina tiež netoleruje, ak sa podzemná voda nachádza na povrchu pôdy. Pôda musí byť výživná. Obsahujte dostatok organických hnojív. Miesto výsadby by malo byť slnečné, ale slnko by nemalo na rastlinu dopadať dlhšie ako 6 hodín denne. V opačnom prípade kvetenstvo a listy vyblednú.

Ako si vybrať a pripraviť sadivový materiál

Ak je sadivový materiál zakúpený, je potrebné zabezpečiť, aby bol výhonok vo vrecku a obsahoval výživnú zmes. Udržujte sadivový materiál na chladnom mieste. Ak je výhonok zakúpený skôr, ako je predpísaný čas, musí byť zasadený do debničky so zmesou živín. Pred výsadbou musí byť sadenica zaliata rastovým aktivátorom a zasadená do zeme. Je potrebné zakúpiť sadenice najskôr 2 týždne pred výsadbou na otvorenom teréne.

Schéma pristátia

Výsadba sa vykonáva podľa nasledujúcej schémy:

 • vykopať jamu hlbokú 50 cm;
 • na dno otvoru musí byť položený zlomený kameň alebo okruhliak;
 • pomocou zmesi živín je potrebné urobiť malý kopec, sadenica sa položí na kopec a korene sa narovnajú;
 • zakryte pôdou až po koreňový krk, ale nie menej ako 10-15 cm, na vrch dajte piliny, hojne ich zalejte vodou.

Aby sa krík dobre rozvíjal, je potrebné okamžite vytvoriť podporu a pravidelne vykonávať podväzok.

Starostlivosť

Správna starostlivosť je nevyhnutná pre to, aby sa rastlina dobre rozvíjala a kvitla prvý rok po výsadbe do zeme.

Polievanie

Rastlina uprednostňuje vlhkú pôdu, preto je často potrebné polievať. Je potrebné zavlažovať 3x týždenne, pre každý krík jedno vedro.

Dôležité. Ak je pôda vlhká, zalievanie sa toleruje, inak by sa mohla vytvoriť huba, ktorá poškodzuje korene.

Vrchný obväz

Clematis uprednostňuje dostatočné množstvo výživných látok, takže kŕmenie sa vykonáva pravidelne.

Prvý

Hnojenie sa musí vykonať ihneď po zahriatí pôdy. Vrchný obväz plamienka sa vykonáva v druhom roku po výsadbe. Koncom apríla sa odporúča aplikovať dusíkaté hnojivá. Táto návnada zvýši rýchlosť rastu kríkov.

Druhy

V polovici mája sa aplikujú komplexné minerálne hnojivá, ktoré spevňujú výhonky. Počas zalievania koreňov sa odporúča pridávať hnojivo.

Po tretie

Pred kvitnutím sa pridáva draslík a fosfor, ktoré zvyšujú intenzitu kvitnutia. Hnojivo sa rozpúšťa vo vode a zalieva sa po západe slnka.

Po štvrté

Popol z dreva je potrebné pridať v polovici augusta. Hnojivo je možné rozpustiť vo vode alebo rozptýliť po zemi a zaliať teplou vodou.

Piaty

Vykonávané po skončení kvitnutia. Organické hnojivo sa aplikuje na pôdu. Potom je pôda vykopaná a rastlina je pripravená na zimu.

Mulčovanie a uvoľňovanie

Používanie mulča pomáha udržiavať pôdnu vlhkosť. Uvoľňovanie pôdy sa tiež vykonáva raz týždenne. Na mulčovanie je možné použiť piliny alebo borovicové ihly. Tento spôsob starostlivosti tiež zabraňuje tvorbe buriny, ktorá je šírením chorôb.

Prerezávanie

Krík plamienka sa odporúča rezať ihneď po výsadbe, ak bol použitý spôsob rozdelenia kríka. Ďalšie prerezávanie sa vykonáva začiatkom leta, slabé výhonky sa odstránia. Tiež prerezávanie sa vykonáva v júli, záhradník tak formuje potrebný tvar kríka. Po odkvitnutí sa výhonky skrátia na polovicu, rastlina je pripravená na zimu.

Príprava na zimovanie

V polovici septembra sa aplikujú organické hnojivá a rastlina je pripravená na zimu.

Prístrešok na zimu

Aby ker vydržal mrazy, korene sú pokryté smrekovými konármi alebo slamou s pôdou. Horná časť rastliny tiež potrebuje prístrešie. Na to sa používa vrecovina, ktorá je omotaná okolo pozemnej časti. V prípade potreby môžete použiť igelitovú tašku. Je však potrebné dodržiavať pravidlá vetrania a urobiť otvory pre príjem čerstvého vzduchu.

Omladenie

Po vyblednutí rastliny je potrebné odstrániť staré výhonky a poškodené oblasti kríka. Je tiež potrebné omladiť korene. Aby ste to dosiahli, musíte ustúpiť pol metra od kríka a urobiť hlboké otvory vŕtačkou v smere koreňov. Po odstránení vrtáka sa do otvorov vloží živná pôda, ktorá pozostáva z humusu a čiernej pôdy. Tento postup nasýti korene výživnými látkami a podporí vznik nových výhonkov.

Choroby a škodcovia

Clematis je veľmi často vystavený chorobám, najmä ak záhradníci nedodržiavajú pravidlá starostlivosti.

Sivá hniloba

Ochorenie sa prejavuje tvorbou hnedých a hnedých škvŕn na listoch. Choroba sa rýchlo šíri a môže v krátkom čase úplne zakryť krík. Na ošetrenie sa postrekovanie látkou "Fundazol" vykonáva každých 10 dní.

Vädnúce

Prejavuje sa to letargiou výhonkov a opadávaním listov. Takéto problémy vyvoláva koreňová huba, ktorá sa vyskytuje v hlbokých vrstvách pôdy. Na ošetrenie sa používa postrek síranom meďnatým a zavedenie minerálnych hnojív koreňovou metódou.

Hrdza

Ochorenie sa prejavuje vo forme hrdzavých škvŕn, ktoré sa najčastejšie objavujú na listoch, ale môžu sa vyskytnúť aj na stonkách. Na ošetrenie sa úplne postihnuté oblasti odstránia a krík sa postrieka kvapalinou Bordeaux.

Múčnatka

Objavuje sa vo forme plaku na listoch a stonkách. Na ošetrenie sa puzdro postrieka mydlovou vodou alebo síranom meďnatým. Postrek sa musí vykonať každých 5 dní.

Spider roztoč

Škodca je malý, takže je veľmi ťažké ho včas odhaliť na listoch. Prvými príznakmi ochorenia sú prítomnosť čiernych bodiek na listoch a pavučinách. Na odstránenie je možné použiť cesnakovú tinktúru alebo tekutinu Bordeaux. Ak dôjde k hromadeniu škodcov, vinič sa odstráni.

Nematódy

Najčastejšie sa choroba vyskytuje v dôsledku hromadenia buriny a nesprávnej starostlivosti o plodiny. Infikovaná rastlina nereaguje na ošetrenie, preto musí byť poškodená časť odstránená. Aby ste zabránili výskytu, môžete v blízkosti vysadiť kôpor alebo nechtík.

Aplikácia v krajinnom dizajne

Kríky je možné zasadiť do samostatných oblastí a používajú sa na vytváranie diapozitívov a zdobenie plotov. Na vytvorenie požadovanej krajiny je možné použiť rôzne odrody. Plamienok sa používa aj s inými plodinami na záhrade.

Ohlasy

Marina, 36 rokov, Moskovská oblasť: „Používam plamienok, zdobím záhradný pozemok. Rastlina má atraktívny vzhľad počas obdobia kvitnutia. Kvôli zvýšeniu kvitnutia vinič na jeseň orezávam. A po vyblednutí rastliny odstránim zvädnuté púčiky. ““

Alina, 28 rokov Rostov na Done: „Už dlho pestujem plamienok na svojej dači. Kultúra sa po transplantácii dobre zakorení. Pravidelne na jar nanášam organické hnojivá vo forme kuracieho hnoja. To nielen posilní rastlinu, ale aj predĺži obdobie kvitnutia. ““

Výsledok

Clematis Hegley má jemnú farbu púčikov a znesie zmenu miesta rastu. Rastlina sa môže pestovať v rôznych regiónoch a používa sa na vytváranie záhradných kompozícií.


Pozri si video: Toyota Prius Plug-in Hybrid VVT-i 2018. AutoReview. Schweiz. Episode 58 DE (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Norton

  takže, čo bude ďalej!Napíšte správu