Rada

Opis a vlastnosti odrody čučoriedok River, pravidlá výsadby a starostlivosti

Opis a vlastnosti odrody čučoriedok River, pravidlá výsadby a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Čučoriedky odrody Reka svojou farbou, hladkými dozrievajúcimi vlnami, veľkým objemom šťavnatých bobúľ, v ktorých je voda, skutočne pripomínajú rieku. Jedná sa o jednu z moderných odrôd, ktorá rýchlo získava váhu a má vysoký výnos. Záhradkári už čučoriedky ocenili a amatéri by im mali venovať zvýšenú pozornosť, pretože sú vhodné na pestovanie v strednom pásme našej krajiny.

História vzniku odrody Blue River

Odroda Reka začala svoju históriu na Novom Zélande a bola oficiálne zaregistrovaná v roku 1989 a stala sa sebestačnou plodinou. Má niekoľko „rodičov“: Blueberry River bola získaná krížením odrôd Bluecrop, Erliblu, Ashworth.


Nová odroda kombinuje najlepšie rodičovské vlastnosti:
 • vynikajúca produktivita;
 • vynikajúca kvalita a chuť ovocia;
 • rýchly rast a prírastok zelenej hmoty.

Riečne čučoriedky sú mimoriadne populárne v Kanade a USA a naša krajina stále vyvíja novú odrodu. Je vhodný pre farmy, pretože sa dá mechanicky vyčistiť. Súkromné ​​záhrady tiež pridávajú nové rastliny do svojej zbierky bobúľ.

Poznámka: Niekoľko novozélandských odrôd (Nuru, Puru, Reka) má licenciu, aby sa zabránilo neoprávnenej reprodukcii. Pestovatelia ich môžu kúpiť na základe zmluvy, ale šírenie odrody je zakázané.

Všetky výhody a nevýhody čučoriedok

Odroda Reka je umiestnená skoro: v južných oblastiach začína prinášať ovocie v júni a v stredných zemepisných šírkach ju možno pripísať polovici sezóny, pretože prvá úroda sa vyskytuje koncom júla. Studená jar môže úrodu odložiť o ďalšie 2 týždne.

Nepochybné výhody odrody:

 • sladké ovocie s mierne kyslou notou;
 • hodnotenie vysokej chuti;
 • veľké a stredne veľké bobule;
 • ich hustá konzistencia;
 • silná imunita: dobre sa prispôsobuje a má málo chorôb;
 • dekoratívny vzhľad;
 • vysoká mrazuvzdornosť (do -35 C).

Rieka je jednou z najrýchlejšie rastúcich odrôd, ktorá sa dobre prispôsobuje akejkoľvek klíme. Je ideálny pre Rusko s chladnými zimami, kontinentálnym podnebím a chudobnou pôdou.

Medzi nevýhody patrí:

 • periodické prerezávanie;
 • dlhé obdobie kvitnutia;
 • predĺžené obdobie plodenia;
 • vysoké požiadavky na pôdu;
 • strach z prievanu a studeného vetra.

Tip: Aby ste si udržali veľkosť bobúľ, mali by ste od druhého roku plodenia odstrániť časť ovocných vaječníkov. Bez tohto postupu bude úroda veľká, ale bobule sú malé.

Opis a vlastnosti odrodovej čučoriedky

Čučoriedka patrí k rozvetveným polokerom a odroda Reka je vysoká a dosahuje 2 m. Stonka, ktorá rastie, sa rýchlo pokryje drevom a je odolná proti poliehaniu.

Bush a rozmanitosť koreňového systému

Bush čučoriedky riečnej sa vyznačuje týmito vlastnosťami:

 • objemová veľkosť koruny;
 • vzpriamené kostrové konáre;
 • rozvetvené, početné výhonky;
 • rýchly rast a tvorba;
 • početné podlhovasté a lesklé listy až do priemeru 3 cm;
 • vláknitý koreňový systém bez koreňových chĺpkov.

Celková dĺžka života kríka je 100 rokov, v kultúre môže priniesť ovocie až 60 rokov.

Kvitnúce a plodiace čučoriedky

Plodenie sa začína vo veku 3 - 4 rokov, potom sa na rastline objavia zvonovité bieloružové kvety. Na konároch sa vytvárajú racemózne súkvetia s 5-zubými, ovisnutými kvetmi. Na jednej kefke sa vytvorí až 12-20 plodov. Pre čučoriedky je charakteristické krížové opelenie, preto by sa v blízkosti mali nachádzať kríky, ktoré kvitnú súčasne s „modrým hroznom“.

Bobule dozrievajú v druhej polovici júla a vyznačujú sa:

 • tmavo modrá s voskovým povlakom;
 • veľkosť ovocia do 1,5 cm a s hmotnosťou do 2 g;
 • hustá a elastická konzistencia;
 • sladkokyslá chuť s prímesou ovocných tónov;
 • príjemná bobuľová aróma;
 • dobrá kvalita a prenosnosť.

Najväčšia zberová vlna a najväčšie plody sa tvoria pri 3-4 zberoch za sezónu. Bobule dobre držia na kríkoch a nedrolí sa ani na jeseň, keď zeleň zčervená a letí okolo. Výnos z jedného kríka je 5-10 kg, čo závisí od klimatických podmienok a dodržiavania poľnohospodárskej techniky. Doma čučoriedky dávajú až 10 kg a u nás - asi 5 kg.

Poznámka: Odroda Reka sa odporúča pre farmy z dôvodu možnosti mechanického zberu, dobrej kvality uchovania a možnosti prepravy bobúľ na veľké vzdialenosti.

Zber a aplikácia bobúľ

Na veľkých plantážach si manuálny zber vyžaduje ľudské zdroje. Zber bobúľ sa uskutočňuje v niekoľkých etapách a musí sa neustále podieľať pracovná sila. Moderným prístupom je použitie kombajnov.

Vyrábajú sa agregáty rôznych značiek, ale princíp fungovania je pre všetkých rovnaký: trepačka robí v dôsledku vibrácií kruhové pohyby a rozdrobené bobule padajú do špeciálneho zásobníka. Na malých záhradných pozemkoch sa čučoriedky zbierajú ručne po etapách: niekoľkokrát za sezónu, pretože bobule dozrievajú postupne.

Čučoriedky sú vitamínovým a minerálnym koktailom, preto sa najlepšie konzumujú čerstvé. Všetky druhy sladkých prípravkov nie sú o nič menej chutné, ale nie tak užitočné: džemy, želé, zaváraniny, cukrovinky. Z bobúľ sa vyrába domáce víno. Sú ozdobou cukrárenských výrobkov, ktoré im dodajú ďalšiu príchuť.

Odolný voči nízkym teplotám a suchu

Rastlina toleruje mrazivé zimy a nepotrebuje prístrešie. Mladé, nezhubnené výhonky môžu mierne zamrznúť, ale na jar sa krík rýchlo zotaví a naberie na sile.

Čučoriedky Rieka nie je odolná voči suchu a je potrebné ju pravidelne polievať. Pod jedným kríkom sa naleje vedro s okyslenou vodou. Podmáčanie má zlý vplyv na koreňový systém, ktorý hnije.

Vystavenie hmyzu a chorobám

Čučoriedky odrody Reka sú najviac postihnuté plesňovými chorobami v daždivých, chladných letách. Korene trpia tracheomykotickým vädnutím. Huba sa šíri sadivovým materiálom, spóry zostávajú v pôde a zvyškoch rastlín. Stopky a listy sú tiež citlivé na plesňové infekcie.

Zo škodcov je rastlina navštevovaná:

 • trojuholníkový listový valec;
 • modrá mora;
 • žltá rašelinová žltačka;
 • vres lancety.

Medzi týchto škodcov patria motýle, ktoré poškodzujú rastlinu v štádiu húsenice. Čučoriedka odrody Reka zriedka ochorie a po poškodení škodcami sa rýchlo zotaví.

Ako sadiť čučoriedky na stanovišti

Správny výber miesta, načasovanie výsadby, kultivácia pôdy hrá rozhodujúcu úlohu pri prežití a ďalšom raste čučoriedok. Keďže ker rastie dlho na jednom mieste, sú kultivačné vlastnosti spojené nielen s podnebím, ale aj s úrodnosťou pôdy.

Vhodné dátumy

V južných regiónoch by bola najlepšou voľbou výsadba na jeseň. V chladnejších stredných zemepisných šírkach je lepšie kríky vysádzať na jar, keď sa pôda zahreje. Jesenná výsadba môže viesť k zamrznutiu, ak rastlina nemá čas zakoreniť sa a prispôsobiť sa novým podmienkam.

Príprava výsadbovej jamy a sadenice

Pristávacie jamy sú pripravené vopred. Ich objem je 60 × 50 cm Pre dobré prežitie a rast sa používa pôdna zmes vysokej rašeliny, piesku, pilín, ihiel s prídavkom síry (50 g). Čučoriedka Rieka miluje voľné, úrodné, mierne kyslé pôdy.

Je vhodné zakúpiť si sadenicu v špecializovanej škôlke. Rastlina sa kontroluje na bezpečnosť a neprítomnosť chorôb. Uprednostňuje sa uzavretý koreňový systém. Sadenica je stará 2 - 3 roky.

Technológia výsadby

Pristátie sa vykonáva podľa schémy:

 • pretože kríky sú veľké, vzdialenosť medzi nimi je 1 m a v uličkách udržiavajú vzdialenosť 3 m;
 • pre sadenicu bez zemskej kómy sú korene starostlivo narovnané;
 • prehĺbte koreňový krk o 3 cm;
 • pôda okolo rastliny je podbitá, hojne polievaná, mulčovaná.

Tip: Aby čučoriedkové kríky rástli rovnomerne a tvorili vzpriamené kostrové konáre, sú zviazané dohromady a vytvárajú usporiadané rady kríkov.

Pravidlá starostlivosti o plodiny

Pestovanie čučoriedok Reka si nevyžaduje špeciálny prístup a zahŕňa tradičné agronomické opatrenia. Pri starostlivosti o konkrétnu záhradnícku plodinu je však potrebné zohľadniť nuansy.

Ako často polievať a napájať rieku

Čučoriedky sa polievajú dvakrát týždenne, počas suchých období - dvakrát denne. Pod každým kríkom sa spotrebuje vedro s vodou. Vlhkosť je obzvlášť potrebná počas kvitnutia a plodenia, ale jej nadbytok spôsobuje hnilobu koreňov.

Rastlina dobre reaguje na minerálne hnojenie. Na jar sa zavádzajú dusíkaté prísady pre rast zelenej hmoty, v lete - zmesi fosfor-draslík pre lepšie plodenie. Na zvýšenie úrody stačí jedno dobré komplexné jarné kŕmenie. Na jeseň nie sú kríky kŕmené, inak zle zazimujú.

Tip: Čučoriedky neprinášajú ovocie na zásaditých alebo neutrálnych pôdach. Pri výsadbe a v auguste by sa pôda mala vyliať s 9% roztokom kyseliny octovej, pridať síru, mulčovať ihličím, aby sa zvýšila úroveň kyslosti.

Uvoľňovanie a mulčovanie postelí

Po zalievaní, keď sa vlhkosť absorbuje do pôdy, sa vykoná uvoľnenie pre dýchanie a kŕmenie koreňov. Pôda sa kyprí povrchovo, aby nepoškodila koreňový systém. Počas spracovania zostáva predchádzajúca vrstva mulča, ktorá aktualizuje jej zloženie a množstvo. Používa sa ako mulčovanie:

 • nasekaná slama
 • piliny;
 • ihly a drvená kôra ihličnanov;
 • rašelina.

Vrstva mulča chráni pôdu pred burinami a stratou vlhkosti a korene pred prehriatím alebo hypotermiou.

Orezávanie a tvarovanie

Kroviny čučoriedok riečnych je potrebné neustále strihať. Bez neho konáre silno rastú a prepletajú sa, rastlina stráca časť úrody a dobre upravený vzhľad. Prerezávanie sa vykonáva na jar pred začiatkom toku miazgy a pred zlomením púčika. Bush je zriedený, pričom sa odstráni časť kostrových konárov. Výhonky vyrastajúce od koreňov a šíriace sa po zemi sú odrezané. Z mladých výhonkov sú ponechané najsilnejšie a najpriamejšie.

Sanitárny rez sa vykonáva počas každého vegetačného obdobia. Vystrihnite poškodené, skrútené a choré konáre. Kríky sú zriedené, takže svetlo a vzduch majú prístup k plodonosným vetvám. Rastliny sú teda menej náchylné na infekcie.

Preventívna liečba

Najlepším spôsobom boja proti plesňovým infekciám sú preventívne opatrenia: postrekovanie kríkov zmesou Bordeaux pred rozkvitnutím listov, zalievanie pôdy pod kríkom fytosporínom.

Ak húsenice jednotlivých lariev napadnú kríky, zbierajú sa ručne. V prípade hromadnej porážky sa čučoriedky liečia liekmi: Fufanon, Aktellik, Iskra, Inta-Vir. Rovnakým spôsobom, ale v nižšej koncentrácii, vykonajte jarné preventívne ošetrenie pred kvitnutím.

Zimujúce rastliny

Čučoriedky odrody Reka sú mrazuvzdorné a nevyžadujú prístrešie. Ak v danom konkrétnom regióne zimuje málo snehu, potom sa pozdĺž kríkov vytvoria podpery, vetvičky sa pretiahnu každým kríkom a kostrové konáre sa pokryjú smrekovými vetvami a lutrasilom.

Úkryt je nevyhnutný pre kríky vysadené na jeseň, ktoré sú zle zakorenené a nedostatočne prispôsobené. Sú tiež zabalené do smrekových konárov, lutrasilu a zaleje sa snehom.

Odrodové recenzie

Záhradníci majú protichodné názory na odrodu, aj keď počet pozitívnych recenzií stúpa:

Oľga, 32 rokov, skúsená záhradníčka

Odroda Reka prináša ovocie dobre. Kríky sú veľké, takže je vhodné zbierať bobule ručne. Medzi nevýhody patrí malá veľkosť bobúľ.

Alina, 45 rokov, skúsená záhradníčka

Odroda sa vyznačuje vynikajúcou chuťou bobúľ, z ktorých vyrábam džem a zaváraniny. Bobule sa skladujú v chladničke 2 týždne, takže sa dajú konzumovať čerstvé. Kroviny zimujú dobre bez prístrešia.

Andrey, 47 rokov, amatér

Akurát tak ovládam záhradnú kultúru ako čučoriedky. Odroda Reka bola odporúčaná susedom. Úroda je malá, ale na danom mieste nie je dostatok úrodnej pôdy. Z bobúľ je vynikajúce aromatické víno.

Riečna čučoriedka sa nedávno objavila na ruskom trhu a obľúbila si ju veľa záhradkárov. Dlhodobé plodenie umožňuje jesť bobule až do jesene a stabilný výnos umožňuje prípravu zimných príprav a potešenie rodiny s chutnými a zdravými pochúťkami.


Pozri si video: Elgit Doda - Larg (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Cradawg

  Discussions are always good, but remember that not every opinion can be trusted. Often in very serious and complex topics, comments are inserted by children, sometimes it leads to a dead end. No doubt, it happens that the same schoolchildren can give good advice. But this is more the exception than the rule.

 2. Abdul-Ghaffar

  brave, the excellent answer.

 3. Zulugar

  Well done, this excellent sentence is just right

 4. Morisar

  Dobrý príklad vášho príspevku možno vidieť na mnohých stránkach, pokračujte

 5. Meztilmaran

  I suggest you see the site, with a huge number of articles on the topic that interests you.

 6. Lifton

  úplne súhlasímNapíšte správu