Rada

Požiadavky a podmienky na chov a chov dobytka

Požiadavky a podmienky na chov a chov dobytkaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Aby bol chov dobytka na farme úspešný a výnosný, musia sa začínajúci chovatelia pripraviť vopred. To platí aj pre vytváranie potrebných životných podmienok pre hospodárske zvieratá a pre obstarávanie krmiva a pre profilovú odbornú prípravu samotných poľnohospodárov, najmä ak predtým nemali žiadne poľnohospodárske skúsenosti. Iba s integrovaným prístupom bude možné úspešne chovať dobytok.

Mliečna farma

Po výbere smeru chovu hovädzieho dobytka v mliekarenskom prostredí by sa mal farmár zamerať na nasledujúce faktory:

 1. Výber najproduktívnejšieho plemena mliečneho dobytka, ktoré je vhodné pre podnebie regiónu, kde sa nachádza farma, ktoré spĺňa stanovené úlohy.
 2. Vysoká výťažnosť mlieka je najdôležitejšou charakteristikou stáda dojníc.
 3. Aktívna reprodukcia.
 4. Výdrž, minimálna náchylnosť na choroby.
 5. Špeciálne pripravená miestnosť.
 6. Kŕmne systémy a ohniská.
 7. Dojacie stroje.
 8. Systémy na skladovanie mlieka.
 9. Ohrievače stodoly a teľaťa.
 10. Zariadenia na odvoz hnoja a čistenie miestností.
 11. Priestory na skladovanie krmiva.
 12. Silo veže.
 13. Chôdza na pastvu za teplého počasia.

Tieto podmienky sú základom pre úspešné podnikanie alebo vytvorenie spoľahlivej podpory vo forme dobre organizovanej dcérskej farmy. Farmár sa však v žiadnom prípade nezaobíde bez odbornej prípravy. Aj keď sa neštudoval za chovateľa hospodárskych zvierat, základom úspechu bude dostupnosť tlačených a elektronických informácií v jeho úsilí.

Mäsová farma

Na vytvorenie mäsovej farmy bude budúci chovateľ hospodárskych zvierat potrebovať takmer to isté, čo pri chove dojníc. Špecifiká tohto procesu si však budú vyžadovať od začínajúceho poľnohospodára výber mäsového plemena vhodného pre konkrétnu oblasť, ako aj dostupnosť ďalších priestorov na chov kráv s teľatami, pestovaných a náhradných hospodárskych zvierat, ako aj na výkrm zvierat.

Je tiež dôležité urýchlene vyriešiť otázku zabíjania dobytka a predaja výrobkov, ako aj získať aspoň základné vedomosti o použitých plemenách. To pomôže vyhnúť sa mnohým komplikáciám, chorobám a úmrtiam hospodárskych zvierat, ako aj finančným stratám, emocionálnym nepokojom.

Základné požiadavky na priestory

Prvá vec, ktorú by mal mať začínajúci farmár, je stodola. Jeho rozloha závisí od počtu zvierat a počet priestorov závisí od typu činnosti.

Napríklad chov hospodárskych zvierat s pôvodom na predaj mladých zvierat prinesie veľa príjmu, ale bude to tiež nákladné, pretože každé chované plemeno musí byť chované izolovane a oddelené od ostatných zvierat, aby nezískali nežiaduce hybridy. .

Rusko je krajina s pomerne drsným podnebím, preto je potrebné v zime zabezpečiť kravám a teliatám pohodlné životné podmienky. Aby to bolo možné, musia mať stodoly vykurovacie zariadenia, ohrievače, ktoré poskytujú optimálne teploty v závislosti od ročného obdobia. Stodoly by tiež mali byť jednoduché a pohodlné na čistenie, pretože čistota je jedným z dôležitých faktorov prevencie chorôb dobytka.

Potrebné vybavenie

Každá farma musí mať okrem špeciálnej miestnosti aj toto vybavenie a vybavenie:

 1. Zdroj. Ak sú v oblasti, kde sa nachádza stodola, často zhasnuté svetlá alebo dôjde k prírodným katastrofám, je potrebné mať k dispozícii záložný generátor. To ochráni zvieratá, najmä malé teľatá a gravidné kravy, pred zamrznutím v prípade náhlej straty výživy.
 2. Dodávka vody. To je dôležité, pretože okrem zabezpečenia pitnej vody pre zvieratá je potrebné sa o ne starať, čistiť ich, umývať priestory, udržiavať čisté nádoby na mlieko, kŕmidlá a ďalšie vybavenie.
 3. Dojacie stroje.
 4. Nádoby na mlieko na zber a skladovanie produktu.
 5. Kŕmidlá, nádoby na krmivo.
 6. Dávkovače.
 7. Zariadenia na čistenie priestorov.
 8. Stánkové vybavenie.
 9. Príslušenstvo a kombinézy pre servisný personál.
 10. Súprava prvej pomoci pre dobytok.
 11. Lekárnička pre ľudí.
 12. Vonkajšie a vnútorné teplomery.
 13. Sila alebo jamy.

Okrem toho môžu byť v rôznych prípadoch potrebné ďalšie prídavné zariadenia, prístroje a zariadenia.

Nábor zamestnancov

Pre farmu, ktorá je veľká čo do veľkosti i počtu, je veľmi žiaduce mať svojho vlastného veterinára. To je dôležité, ak je podnik vzdialený a bude ťažké zavolať lekára. Jeho prítomnosť farmára zachráni pred desiatkami prípadov chorôb hovädzieho dobytka a pomôže aj pri otelení.

Každá farma musí mať nasledujúci personál údržby:

 1. Kravín.
 2. Telyatnits.
 3. Čistiace prostriedky.
 4. Zberače mlieka.
 5. Dojičky.
 6. Pomocní pracovníci a tak ďalej.

Okrem toho je dôležité mať profesionálne vyškolený a skúsený vodcovský kontingent. Ak to dokáže vlastník farmy, musí byť do komplexného účtovníctva zapojený skúsený špecialista. Za prítomnosti veľkého počtu zamestnancov bude potrebné aj personálne oddelenie a pri chove rodokmeňových hospodárskych zvierat na predaj mladých zvierat špecialista v tejto oblasti.

Ďalší výber zamestnancov je spojený s charakteristikami a veľkosťou farmy, jej profilom. Môžu to byť dojičky v špecializovanom mliekarenskom priemysle alebo bežní mäsiari, ktoré sú potrebné iba vtedy, ak bude dobytok zabitý na mäso priamo na mieste.

Potreby zakúpeného dobytka

Novo získané zvieratá je potrebné umiestniť do karantény a umiestniť do pohodlných, teplých, osvetlených, čistých a vetraných priestorov. Kravy a býky potrebujú výživné, vyvážené jedlo, dostatok čistej pitnej vody a pokojné a tiché prostredie.

Nakúpený dobytok môže byť nervózny, ak pochádza zďaleka. Spočiatku to môže mať vplyv na správanie zvierat, ako aj na chuť do jedla, spánok, dojivosť. Kým sa prispôsobujú, musí im byť poskytnutý pokoj, zbytočné vyrušovanie a nemali by byť držané spolu s inými kravami, najmä so zvieratami s agresívnym správaním.

Aby sa dobytok cítil pohodlne, množil sa, dával mlieko a zvyšoval svoju živú hmotnosť, musíte vyvinúť úsilie. Okrem života v suchej, čistej a teplej miestnosti, dostatočného množstva kvalitného jedla a vody, kravy potrebujú lásku a pozornosť ľudí. Už dlho je známe, že hudba hraná v stodole zvyšuje produkciu mlieka a zlepšuje imunitný systém teliat. Farmár teda bude musieť študovať aj psychológiu zvierat, ak chce v chove zvierat uspieť.

Strava

Dobytok je kŕmený hojne, ale nie nadmerne. Väčšina potravy pozostáva z dobrého sena, čerstvej trávy v teplom období, ak sa kravy pasú na výbehu alebo na pastvinách, šťavnatého krmiva a koncentrovaných produktov a siláže.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Konkrétna strava súvisí s vekom zvieraťa a účelom chovu. Objem potravy, jej rozmanitosť a obsah kalórií sa zvyšujú počas tehotenstva a odchovu teliat, ako aj pri výkrme dobytka na mäso.

Výživa zvierat je z väčšej časti monotónna, často pozostáva zo sena, siláže, okopanín s prídavkom kŕmnych zmesí. Ak je ich percentuálny podiel v ponuke vysoký, musí dobytok piť viac vody, aby sa predišlo problémom s trávením.

Predaj výrobkov

Je možné chovať dobytok na mäso alebo získavať mliečne výrobky pre osobnú potrebu alebo na predaj. V prvom prípade sa chová až tucet hláv, ktoré nechávajú mladé zvieratá pod nožom vo veku 8 mesiacov - 1,5 roka alebo používajú stádo dojníc s náhradnými zvieratami. V druhom prípade prinesie zisk zisková mäsová farma, ktorá bude pravidelne dodávať výrobky na trh.

Je výhodnejšie predávať získané mäso, mlieko a ďalšie výrobky svojpomocne. Môžete to urobiť na poľnohospodárskom trhu alebo si môžete otvoriť svoj vlastný obchod, čo si vyžaduje inú úroveň nákladov.

Môžete tiež darovať hospodárske zvieratá a mliečne výrobky vo veľkom, ale hovädzí dobytok je akceptovaný v „živej hmotnosti“, čo umožňuje minimálnu platbu. Mlieko sa tiež kupuje oveľa lacnejšie, ako sa predáva na trhu alebo v obchode. Zároveň si však výrobca šetrí komplikácie vrátane nákladov na zabíjanie hospodárskych zvierat, cestovanie, stratu času pri predaji výrobkov, zber na trhu atď. Ktorá možnosť zvoliť je pre farmára súkromná záležitosť. Musí triezvo posúdiť výhody a nevýhody možností a zvoliť ten, ktorý je výrobcovi bližší.


Pozri si video: Čerešnička exotické chlpaté kravy zo Škótska (August 2022).