Nápady

Ficus Benjamin: tajomstvá riadneho rastu doma

Ficus Benjamin: tajomstvá riadneho rastu doma


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Stálezelená izbová rastlina Ficus Benjamina bola pomenovaná podľa slávneho britského botanika Jacksona Benjamina Daydona. Ficus Benjamin patrí do čeľade Mulberry alebo Moraceae a je veľmi populárnou izbovou rastlinou medzi pestovateľmi kvetov u nás iv zahraničí.

Všeobecné informácie

Ficus Benjamin je neuveriteľne populárny medzi milovníkmi izbovej kvetinárstva, majstrami fytodesign a terénnych úprav. Správna starostlivosť prispieva k rýchlemu rastu Benjamínu. Rastlina môže dosiahnuť výšku dva alebo viac metrov.

Medzi pestovateľmi kvetov sú najobľúbenejšie tieto druhy a odrody ficus:

 • Ficus Danielle
 • Ficus Exotica;
 • Ficus Monique;
 • Ficus Barok;
 • variate ficus Starlight;
 • variegate ficus Reginald;
 • ficus Natasja malý;
 • fikus drobnoplodý Kinky;
 • fikus malý Wiandi.

Popis

Ficus Benjamin má vzpriamené výhonky, okrúhlu časť stonky a veľmi zvláštne lístie. Listy môžu byť lesklé, hladké, tenké, kožovité, podlhovasté, oválne a so špičatým vrchom. Priemerná dĺžka listov sa pohybuje od 6 do 13 centimetrov, šírka sa môže meniť od 2 do 6 centimetrov.

Celé listy sú usporiadané striedavo a sú vytvorené v jednej rovine. Charakteristická je venácia typu pernatej slučky, stredná žila má slabú závažnosť a vetví sa do ôsmich alebo viacerých bočných žíl. Čapík zriedka prekračuje niekoľko centimetrov. Sfarbenie kôry je sivé s nevýznamnými impregnáciami hnedej farby. Koruna je široká, druh vetiev klesá.

Prínos a ujma

Benjaminove fikusy sú prakticky neškodné, ale pestovanie týchto rastlín pri izbových podmienkach vyžaduje opatrnosť, ak existuje tendencia k alergickým reakciám, ktoré sú spojené s osobitosťami mliečneho džúsu. Medzi hlavné výhody, ktoré táto rastlina prináša, možno považovať čistenie a zlepšenie kvality vzduchu v interiéri. Táto vlastnosť je kvôli schopnosť ficusu absorbovať toxické látky, ako je formaldehyd, fenoly a benzény.

V niektorých krajinách sa Benjaminov fikus používa ako liek na rakovinu ženských pohlavných orgánov. Tinktúry z listov tohto druhu fikusu sa používajú pri chorobách, ako je osteochondróza, radikulitída a artritída.

Ako orezať Benjaminov fikus

Starostlivosť o rastliny

Benjaminove fikusy sú nenáročné a ľahko vydržia nedostatočne profesionálnu starostlivosť, čo umožňuje odporučiť ich kultiváciu aj začínajúcim pestovateľom, ako aj ľuďom, ktorí majú obmedzený voľný čas.

Mikroklíma

Stále miesto pre rastlinu by malo byť dobre osvetlené. Dobrou možnosťou je parapet. V lete je možné Benjaminov fikus vytiahnuť na balkón alebo na lodžiu, ale zároveň by mala byť rastlina chránená pred zrážkami a vetrom.

Pre ficus Benjamin predstavuje priame nebezpečenstvo značné riziko. Preto je dôležité rastliny zatieniť. V zime bude musieť byť ficus osvetlený žiarivkami. Teplota by nemala klesnúť pod 15 stupňov tepla. Rastlina by mala byť chránená pred prudkými výkyvmi teplôt.

Príliš nízka vlhkosť v miestnosti môže spôsobiť fikus. Aby sa zabezpečila dostatočná vlhkosť, je často potrebné postrekovať a prepláchnuť rastlinu teplou a čistou vodou.

Polievanie a kŕmenie

Zalievanie sa vykonáva po vysušení hornej vrstvy v hĺbke troch centimetrov. Fíkusy sa ľahšie tolerujú mierne presušenie pôdy ako záliv pôdy. Polievanie by malo zabezpečiť rovnomerné rozloženie vlhkosti v hlinenej kóme. Nadmerná vlhkosť by sa nemala hromadiť na panvici pod kvetináčom. Na zavlažovanie sa odporúča používať usadenú vodu pri izbovej teplote.

Prvých pár mesiacov po výsadbe alebo opätovnej výsadbe rastliny nie je potrebné kŕmiť. Ďalej sa na orovnávanie používajú špeciálne hnojivá, ktoré sa predávajú v kvetinárstvách. Krmivo Ficus Benjamin sa produkuje na jar a v lete. Hnojenie sa vykonáva dvakrát týždenne. Organické látky by sa mali striedať s minerálnymi hnojivami.

Vo fáze aktívneho rastu a vývoja rastliny by sa mali používať hnojivá, ktoré obsahujú významné množstvo dusíka. Hnojivo sa musí pri zalievaní pridávať do vody. V zime rastlina prechádza do pokojovej fázy a prestáva potrebovať ďalšiu výživu.

Transplantácia rastlín

Transplantácia ficus Benjamin sa vyžaduje v prípade:

 • úplné opletenie zemského kómy pomocou koreňového systému rastliny;
 • vysychanie pôdy príliš rýchlo po zalievaní;
 • vystavenie koreňového systému rastliny a nedostatočnej veľkosti kvetináča.

Na dno nového kvetináča by sa mali položiť dva centimetre odtoku, dva centimetre vysokokvalitného substrátu pre výsadbu pôdy a potom sa prekládka prevedie zo starého kontajnera na nový. Ďalej by mal byť celý objem kvetináča s rastlinou naplnený pôdou.

Pre fikus je proces transplantácie stresujúci. Ihneď po transplantácii sa pozoruje spomalenie vývoja alebo pokles lístia. Zalievanie počas tohto obdobia sa odporúča čiastočne nahradiť postrekom.

Prerezávanie rastlín

Správne prerezávanie fikusu nielenže podporuje získanie požadovaného tvaru rastlinou, ale tiež umožňuje jej omladenie. Tvorba koruny spočíva v skrátení a orezaní vetiev a ich nasmerovaní správnym smerom pomocou strie. Aby sa vytvorila nádhernejšia a krásnejšia koruna rastliny, na jar by sa mali prerezávať výhonky. Najlepší čas na prerezanie je aktivácia procesu rastu po zimných prázdninách.

Po prečítaní príslušného článku o našom zdroji sa môžete dozvedieť o tajomstvách vytvorenia krásnej a neštandardnej koruny vo fikuse.

Choroby rastlín

Izbové rastliny môžu byť často postihnuté rôznymi mikroorganizmami, ktoré spôsobujú choroby. Ficus Benjamin nie je výnimkou a môžu byť postihnuté chorobami v dôsledku:

 • nevhodné na osvetlenie rastlín;
 • porušenie teplotného režimu a ukazovateľov vlhkosti počas kultivácie;
 • porušenia režimu zavlažovania.

Rastliny oslabené nevhodnou starostlivosťou sú často postihnuté infekčnými a hubovými chorobami, medzi ktorými sú obzvlášť bežné tieto:

 • múčnatka;
 • Cercospora pleseň;
 • anthracnose;
 • čierna alebo čierna huba;
 • koreňová hniloba.

Za účelom liečby a prevencie chorôb sa liečia špeciálne fungicídy.

Benjaminov fikus môže byť napadnutý rôznymi škodcami. Medzi nimi:

 • mealybug;
 • štít stupnice;
 • voška na kvety;
 • pavúkovité roztoče.

Liečba by sa mala začať čo najskôr. Je povolené používať ľudové liečivá proti rastlinným parazitom a vysoko špecializované chemikálie.

Ficus Benjamin: Transplantácia

Ficus Benjamin je vynikajúca izbová kvetinová rastlina. Z iných odrôd ficus sa táto izbová rastlina v porovnaní s eleganciou a nenáročnosťou priaznivo hodnotí, čo z nej robí obľúbenú väčšinu začínajúcich záhradníkov. Dodržiavanie jednoduchých pravidiel vám umožní pestovať veľmi užitočnú a krásnu rastlinu s minimálnym časom a úsilím.Komentáre:

 1. Kohana

  I suggest you to visit a site on which there are many articles on a theme interesting you.

 2. Majind

  Samozrejme, prepáčte, ale táto možnosť mi nevyhovuje.

 3. Shelny

  Prepáč, nemôžem ti pomôcť. Ale som si istý, že nájdete správne riešenie.

 4. Jean Baptiste

  Budeme sa snažiť byť pri zmysloch.

 5. Kazigul

  Myslím, že robíte chybu. Napíšte mi na PM, porozprávame sa.Napíšte správu