Rada

Krok za krokom recept na výrobu jablkového kompótu bez cukru na zimu

Krok za krokom recept na výrobu jablkového kompótu bez cukru na zimu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jablkový kompót je chutný a zdravý vitamínový nápoj, ktorý sa môže konzumovať čerstvo alebo sa môže zbierať na zimu v zaváracích pohároch. Jablkový kompót bez cukru chutí dobre a je zdravý. Tesne pred použitím sa do nej pridáva cukor podľa chuti. Môžete piť kompot a nesladený a tiež ho použiť na prípravu marmelády, likérov a iných jedál.

Vlastnosti výroby jablkového kompótu na zimu bez cukru

Ak sa plánuje kompót na zimu konzervovať, mali by ste nádobu pripraviť vopred. Iba v dobre sterilizovaných nádobách bude nápoj dlho skladovaný bez kvasenia a znehodnotenia.

Ak je kompót pripravený na konzumáciu čerstvo uvareného, ​​neexistujú prísne požiadavky na kvalitu nádoby a proces prípravy nápoja nie je taký namáhavý.

Potrebné výrobky

Na prípravu nápoja budete potrebovať:

 • jablká - 300 g;
 • voda - 1,5 l.

Jablká môžu byť akejkoľvek odrody, ale kompót sa ukáže bohatší a chutnejší, ak použijete odrody neskorej jesene s hustou buničinou - Antonovka, Saffron, Brown.

Výber a príprava surovín

Jablká do kompótu musia byť čisté, bez známok choroby a rozkladu a bez napadnutia škodcami. Koža sa musí dôkladne umyť a odstrániť stopky. Pokazené miesta by mali byť nakrájané na čistú dužinu.

Umyté a osušené jablká nakrájame na plátky. Potom sa jadro odstráni. Ak je šupka tenká a jemná, zostane na ovocí.

Je lepšie odrezať hrubú a húževnatú pokožku.

Ako pripraviť nádoby

Na prípravu kompótu sa používajú sklenené nádoby s objemom 1, 2 alebo 3 litre. Najprv musia byť skontrolované, či neobsahujú praskliny, triesky a iné chyby. Poškodené plechovky nemožno použiť.

Po kontrole sa nádoby umyjú mydlom a sódou pod horúcou tečúcou vodou a potom sa opláchnu. Na oheň je položený hrniec s vodou. Na ňu je položený kovový rošt (je možné použiť sitko). Banky sú umiestnené na drôtenom stojane obrátene. Para stúpajúca z vriacej vody sterilizuje nádoby. Čas sterilizácie je 15 minút.

Sterilizované plechovky sa vyberú z drôteného stojana a umiestnia sa hrdlom nadol na čistú handričku. Tesne pred rolovaním plechoviek sa vrchnáky varia 10-15 minút vo vode.

Sklenené viečka je možné sterilizovať nádobami nad parou a železné svorky pred varením uvariť.

Ako vyrobiť jablkový kompót bez cukru

Vložte nakrájané jablká do hrnca, zalejte studenou vodou a dajte na stredný oheň. Po varení sa kompót mieša a odstaví z ohňa. Nápoj trvá 20 minút. Potom je pripravený na použitie.

Na prípravu konzervovaného polotovaru na zimu je potrebné najskôr nakrájané jablká namočiť do soľného roztoku. Na jeho prípravu vezmite 1 lyžičku. soľ na 1 liter vody. Plody sa nechajú v roztoku 5-7 minút, potom sa odstránia a ponoria do vriacej vody.

Jablká sa blanšírujú 7-15 minút, kým nie sú jemné.

Voda by zároveň mala prakticky prísť k varu, ale nemala by vrieť. Potom sa ovocie prenesie do studenej vody.

Chladené jablká sa dajú do vopred sterilizovaných nádob, ktoré sa plnia po plecia alebo do 2/3. Vriaca voda sa naleje do nádoby po malých častiach a naplní sa tak, aby hladina vody bola 2 prsty pod hornou časťou plechovky. Namiesto vody môžete použiť jablkový džús, ktorý je predtým vytlačený z časti zozbieraných jabĺk a zahriaty na 90 - 95 ° C.

Potom sú nádoby pokryté sterilizovanými viečkami a vložené do hrnca s vodou. Hladina vody by mala siahať po ramienka nádob. Nádoby sa sterilizujú miernym rovnomerným varom. Doba sterilizácie po vriacej vode pre litrové plechovky je 10-12 minút, pre 2-litrové plechovky - 15-18 minút, pre 3-litrové plechovky - 20-25 minút.

Po uplynutí tejto doby sa viečka plechoviek okamžite zrolujú. Nádoby s kompótom sa prevrátia hore dnom, ochladia sa na 24 hodín pri teplote miestnosti a potom sa odloží na uskladnenie.

Skladovanie obrobkov

Čerstvo uvarený kompót je potrebné skladovať v chladničke. Zaváracie poháre na zimu je možné skladovať pri izbovej teplote, najlepšie je však umiestniť ich na chladné a tmavé miesto mimo priameho slnečného žiarenia. Na tieto účely je vhodná pivnica alebo chladnička.


Pozri si video: DLACZEGO WARTO PIC OCET JABLKOWY? (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Hekli

  He won cheap, easily lost.

 2. Pesach

  Prišiel som. Čítal som to. I thought a lot.

 3. Sar

  Bravo, what a phrase ..., the magnificent thoughtNapíšte správu