Rastliny

Ficus Bengali: rysy pestovania doma

Ficus Bengali: rysy pestovania doma


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ficus Bengali (Fícus benghalénsis) je strom z čeľade moruše. Táto rastlina rastie v Bangladéši, Indii a na Srí Lanke. Môže zaberať plochu niekoľkých hektárov a priemer koruny fíkusu môže prekročiť päťsto metrov.

Opis bengálskeho ficusu

Rastlina ficus bengálska sa vyznačuje osobitnou formou života, ktorá sa nazýva banyan. Začiatok fázy tvorby banyánu je spôsobený tvorbou silných horizontálne umiestnených vetiev systému vzdušných koreňov. Tieto korene sú početné, nemajú chĺpky. Ich rast je veľmi pomalý. Značná časť koreňového systému vyschne po určitom čase a nedosiahne zem.

Malá časť vzdušných koreňov sa stále dotýka pôdy a má možnosť zakoreniť sa. Potom nadzemná časť prechádza fázou intenzívneho zahusťovania a premeny na kmene. Plody vytvorené na rastline slúžia ako potrava pre vtáky a cicavce, ktoré sa stanú hlavnými pomocníkmi pri distribúcii semien a ďalšom rozmnožovaní rastlín.

Starostlivosť o rastliny

Rovnako ako významná časť odrôd ficus z čeľade moruše sa môže bengálsky ficus klasifikovať ako najnáročnejšia rastlina v záhradníctve.

Ficus bengálsky sa vyznačuje vysokou intenzitou rastu. Pri štandardnej starostlivosti môže rastlina ročne rásť od päťdesiat centimetrov do jedného metra. Na obmedzenie rastu je potrebné kultivovať fikus v tesnom obale alebo vykonať prerezávanie koreňov v štádiu transplantácie.

Ficus Bengali: vlastnosti starostlivosti

Mikroklíma

Bengálsky ficus nie je príliš náročný na parametre osvetlenia. Rastlina sa cíti dobre v podmienkach priestranných a pomerne svetlých izieb. Povolené pestovanie pomocou umelého osvetlenia. Rovnomerný a správny vývoj koruny tohto fikusu vyžaduje pravidelné striedanie kvetináča s rastlinou okolo jeho osi. Tento postup umožňuje všetkým stranám fikusu získať rovnaké množstvo svetla.

Závod vyžaduje dodržiavanie miernych ukazovateľov teploty, ktoré sa môžu pohybovať od 18 do 26 stupňov nad nulou. Ficus Bengali sa odporúča chrániť pred prievanom a znižovaním teploty pod 17 stupňov tepla.

Rastlina je pomerne objemná a má určité požiadavky na vlhkosť v miestnosti. Pravidelne odstraňujte prach z mokrej špongie z listov rastlín. Batérie ústredného kúrenia, ako aj ďalšie vykurovacie zariadenia v miestnosti, ktoré spôsobujú príliš suchý vzduch, môžu mať navyše negatívny vplyv na fikus.

Polievanie a kŕmenie

Polievanie by malo byť pravidelné a hojné po celý rok, kvôli nedostatku zimnej spánkovej fázy v rastline. Hnojivo v rámci Ficus Bengali by sa malo používať s veľkou starostlivosťou. Je vhodné kŕmiť dvakrát mesačne polovičnými dávkami hotových komplexných hnojív na všeobecné použitie.

Transplantácia plodu

Mladá rastlina tohto typu fikusu vyžaduje každoročnú transplantáciu do väčšieho kvetináča so štandardnou pôdnou zmesou pre všetky druhy fikusu. Dospelé rastliny sú pri transplantácii dosť problematické. Odporúča sa, aby sa ornica podľa potreby nahradila čerstvou pôdou.

Vyrezávanie Ficus

V teplom období je vhodné odrezať fengus bengálsky. Skúsení pestovatelia kvetín spravidla vykonávajú na jar hygienické a tvarovacie prerezávanie. Všetky slabé a sušené výhonky by sa mali odstrániť. Tento druh fikusu dobre reaguje na formovanie prerezávania, vďaka implementácii ktorej rastlina získa nádhernejšiu a kompaktnejšiu korunu.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o problémoch, ktoré sa vyskytli pri pestovaní fikusov.

Choroby a škodcovia

Škodcovia infikujú bengálsky ficus pomerne zriedka. Dá sa pozorovať výskyt takých parazitov na rastline, ktoré sú charakteristické pre väčšinu fikusov, ako sú strapky, hmyz z mierky a roztoče. Malé rastliny by mali byť zbavené škodcov prúdom teplej vody zo sprchovej hlavice. Veľké rastliny s mohutnou korunou vyžadujú ošetrenie špeciálnymi insekticídmi.

Nesprávna starostlivosť sprevádzaná porušením mikroklimatických podmienok a režimom polievania a vrchného ošetrovania môže spôsobiť vädnutie, skartovanie alebo spadnutie listov, ako aj spomalenie rastu alebo rozťahovania stonky rastliny. Tieto problémy sa riešia preskúmaním činností citlivej starostlivosti.

Ficus: izbová rastlina

Ficus Bengal sa pestuje veľmi jednoducho doma. Je nenáročný a vyzerá veľmi originálne. Ficus nespôsobí veľké problémy ani pre začínajúcich pestovateľov a bude nádhernou ozdobou obývacej izby aj kancelárie na mnoho rokov.


Pozrite si video: Starlight Ficus Care Tips + Cutting Laganay Ka Tarika! (November 2022).