Rada

Keď sa krava po otelení zahreje, príznaky a trvanie ruje

Keď sa krava po otelení zahreje, príznaky a trvanie rujeWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V chove kráv je jednou z dôležitých schopností určiť, kedy krava príde na lov. Je to potrebné, aby ste ju mohli poslať včas na párenie alebo oplodnenie. Závisí to od toho, či môže zviera otehotnieť a porodiť teliatko. Zvážte, ako určiť, kedy sa kravy po otelení dostanú do tepla, ako dlho vydrží, aké lieky sa majú používať na stimuláciu lovu hospodárskych zvierat.

Koľko dní ide krava po otelení na lov?

Vzhľad lovu možno očakávať do 1 - 2 mesiacov po ďalšom otelení. Termín závisí od podmienok údržby a výživy, zdravotného stavu zvieraťa, od toho, ako pôrod prebiehal (pri výrazoch výraznejší sa zvyšuje). Ak sú v domácnosti 1 alebo 2 kravy, je celkom ľahké určiť, kedy kráča. Existujú určité znaky, podľa ktorých môže skúsený chovateľ hospodárskych zvierat zistiť, či je jeho krava na love.

Trvá priemerne 18 hodín, odporúča sa oplodniť zviera uprostred tohto časového obdobia - 9 hodín po začiatku. Ak zviera chodí, šanca na úspešné oplodnenie sa znižuje. Ak sa krava neoplodnila, nabudúce musíte vyskúšať o mesiac (lov sa vyskytuje každé 3 týždne).

Trvanie druhého lovu

Aby sa telám každý rok dostalo teľa, je potrebné v ďalších cykloch po otelení hacknúť kravy. Ak nedošlo k otehotneniu, párenie je povolené v nasledujúcich 1-2 opakovaných cykloch. Každá z nich trvá toľko hodín ako obvykle, to je v priemere 18 hodín. Trvanie estru u kráv je 2-6 dní.

Ako diagnostikovať pripravenosť

Existujú výstražné príznaky, ktoré dokážu zistiť, či je krava pripravená na oplodnenie. Doma to možno rozpoznať podľa správania zvieraťa - stáva sa nepokojným, veľa sa hýbe, hučí, menej jesť. Skutočnosť, že krava umožňuje iným jedincom, nielen býkom, ale aj samiciam, skákať na seba, môžete takmer presne určiť, kedy k tomu dôjde. V tomto čase stojí pokojne, nehybne. Zisťovanie lovu prebieha aj podľa vonkajších fyziologických znakov: hlien sa vylučuje z genitálií kravy, čo naznačuje jeho začiatok.

V chove zvierat existuje niečo ako „tichý“ lov. Toto je stav tela kráv, keď folikuly dozrejú a dôjde k ovulácii, ale neexistujú žiadne vonkajšie znaky alebo sú slabé. K takémuto porušeniu reprodukčného cyklu môže dôjsť tak u kráv, ako aj u jalovíc. Dôvody "tichého" lovu - porušenie podmienok zadržania, kŕmenia, nedostatku svetla alebo pohybu. Stres z presunu do inej miestnosti, stáda, teplo alebo vysoká vlhkosť.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

V stave „tichého“ lovu zostávajú kravy často neplodné, obdobie pre ďalšiu sa natiahne - môže to trvať až 2 mesiace, keď sa zviera môže znova stať.

Aby ste si vybrali najlepší čas na oplodnenie, musíte brať do úvahy 2 kritériá: obdobie po otelení a obdobie tepla. Pokiaľ ide o to, ktorý cyklus je lepšie oplodniť zvieratá, je lepšie prvý cyklus vynechať, pretože sa preukázalo, že funkčnosť vaječníkov sa obnovuje rýchlejšie ako maternica. Mesiac po pôrode nemusí byť maternica ešte schopná niesť teľa. Samotná inseminácia sa vykonáva dvakrát s intervalom 10-12 hodín, napríklad ráno, a druhá večer. Interval pre jalovice môže byť kratší, pretože doba zahrievania je kratšia.

Ako zvýšiť chov hospodárskych zvierat pomocou liekov

Existujú lieky, ktorých zavedenie do tela kravy môže spôsobiť nástup tepla. Môžete napríklad použiť liek "Estrofan", jeho účelom je stimulovať a upraviť reprodukčné cykly u dospelých kráv a jalovíc.

Používa sa na funkčné poruchy vaječníkov, popôrodnú endometritídu, folikulárne cysty. Liečivo sa podáva intramuskulárne, 2-krát v intervale 10 dní. Keď sa 2 týždne po prvej injekcii zviera vydá na horúčku, stane sa to bez ohľadu na to, či existuje vonkajší znak estru. Opätovná inseminácia sa vykonáva nasledujúci deň.

Okrem "Estrofanu" sa používajú lieky "Galapan", "Gestavet", "Surfagon", "Estrovet", "Fertagil", "Folligon" a ďalšie. Po aplikácii takýchto veterinárnych liekov začne krava chodiť a môže sa to stať.

Pravidlá opätovnej inseminácie

V praxi hospodárskych zvierat sa ukázalo, že účinnosť inseminácie závisí od mnohých faktorov, nielen od času, keď sa krava zahreje. Stav tela má veľký vplyv - jeho zdravie, tučnosť, prítomnosť alebo neprítomnosť chorôb, psychický stav. U jalovíc pre prvé teľatá môže byť pôrod zdĺhavý, preto sa odporúča mať ich 2-3 týždne pred krytím so zvyškom kráv, aby sa otelenie uskutočnilo približne v rovnakom čase.

V prípade umelého oplodnenia sa niekoľkým jedincom oplodní jedna dávka býčích spermií, pre ktorú bude možno potrebné upraviť ich časovanie lovu. Jedinci, u ktorých sa plánuje inseminácia, by sa mali vyšetrovať každé 2 týždne. V prípade potreby je potrebné revidovať stravu a zlepšiť výživu zvierat, pretože celkový stav tela ovplyvňuje funkčnosť reprodukčného systému, prejav lovu a jeho trvanie.

Kvôli nedostatočnej výžive kráv je narušený proces dozrievania folikulov, zle sa skrývajú. To isté sa pozoruje u obéznych zvierat, u nich sa doba estru skracuje.

Kravy, ktoré sú v chove teliat, môžu mať tiež problém s normálnym reprodukčným cyklom. Pre zlepšenie výsledkov hnojenia je potrebné lov synchronizovať. Teľatá sa pred zákrokom odoberajú ich matkám, potom sa kravy kŕmia výživným krmivom, vitamínmi a premixmi, aby sa telo vrátilo do normálu. V tomto období je obzvlášť cenný vitamín E, ktorý reguluje reprodukčné funkcie. Nedostatok látky v krmive priamo ovplyvňuje účinnosť systému. Takéto kravy by sa mali zakryť najskôr 2 mesiace po otelení.

Prečo sa koná falošný lov

Stáva sa, že po oplodnení kravy opäť prejaví všetky príznaky horúčavy a stane sa to znova. Tehotenstvo prichádza, ale podľa načasovania pôrodu sa ukazuje, že k oplodneniu došlo už pri prvom párení. Takže druhá poľovačka bola falošná.

Môže sa to stať kvôli nízkej hladine progesterónu, ktorý v tele kravy nestačí. Z tela sa vylučuje mliekom. Falošný lov je možné určiť vykonaním ultrazvukového vyšetrenia vaječníkov. Nedostatočná hladina progesterónu ovplyvňuje nielen výskyt falošných lovov, ale zvyšuje sa aj počet úmrtí embryí.

Nízka kondícia tela tiež spôsobuje falošné lovy kráv s vysokým výnosom. Produkcia mlieka si vyžaduje veľa výživných látok a energie, ktoré telo zvieraťa nemá čas na doplnenie. Vyskytujú sa zmeny v metabolizme a hormonálnych hladinách, potlačenie folikulov a oneskorená ovulácia. Žlté teliesko sa vytvára z folikulov, ktoré syntetizujú progesterón.

U dojiacich jedincov môže byť tento stav spôsobený stresom z prehriatia. Počas stresu telo produkuje hormón kortizol, zatiaľ čo produkcia oxytocínu, ako aj gonadotropných hormónov klesá. V dôsledku toho dochádza k porušeniu genézy folikulov, ovulačných procesov. Známky sexuálneho tepla sú menej intenzívne.

U gravidných osôb je možný potrat. Zvieratá môžete vrátiť do normálneho stavu ochladením miestnosti vodou alebo vetraním. Pre ďalšiu insemináciu je dôležité správne určenie času nástupu estru a doby trvania tepla u kráv. Účinnosť párenia závisí nielen od kvality spermií, ale predovšetkým od toho, kedy vstúpila do maternice. Ak je správne načasovanie, je pravdepodobné, že krava otehotnie takmer stopercentne.

Pre veľké farmy ziskovosť celej farmy závisí od efektívnosti párenia, pretože čím viac zvierat otehotnie, tým viac teliat môžete získať, a preto získať väčší zisk. A v domácnosti to tiež záleží. Ak viete, ako určiť správny čas, bude stačiť párenie raz, a nie niekoľko za sebou.


Pozri si video: ruja 2010 (August 2022).