Rada

Klasifikácia akaricídov a ich vplyv na rastliny, popis najlepších 7 liekov

Klasifikácia akaricídov a ich vplyv na rastliny, popis najlepších 7 liekov


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Dnes je nemožné sa zaobísť bez použitia akaricídov v procese pestovania rastlín. Zvážte klasifikáciu týchto liekov, mechanizmus účinku a spôsob penetrácie, frekvenciu užívania, ako dlho trvá účinok liekov a aký vplyv majú na životné prostredie. Ako aplikovať akaricídy podľa pokynov, výhody a nevýhody najlepších moderných liekov.

Čo je to akaricíd

Toto je všeobecný názov pre agrochemické činidlo na kontrolu roztočov. Akaricídne lieky sa delia do 3 skupín:

 1. Insectoacaricides, ktoré môžu zabíjať kliešte a hmyz súčasne. Patria sem FOS, niektoré pyretroidy, látky, ktoré obsahujú anorganickú síru.
 2. Špecifické akaricídy pôsobia iba na kliešte. Patria sem prípravky so sírou, brómom a heterocykly s dusíkom.
 3. Akarofungicídy môžu ničiť kliešte a plesne spôsobujúce choroby.

Akaricídy sa používajú na rastliny pestované v poľnohospodárskych podnikoch, na pozemkoch poľnohospodárov a v súkromných domácnostiach.

Klasifikácia akaricídov

Výrobky majú vo svojom zložení rôzne účinné látky, a preto majú odlišný účinok na kliešte. Zvážte hlavné triedy akaricídov a typických liekov.

Insectoacaricides

Sú chemické a biologické. Hlavné plodiny ošetrené insektakaricídmi sú obilniny, zelenina, melóny, priemyselné plodiny, ovocie a zemiaky. Patria sem lieky "Aktara", "Force", "Karate Zeon", "Vertimek", "Engio" a ďalšie. Insektoakaricídy sa nehromadia v rastlinných tkanivách, nezostávajú v pôde a rýchlo sa rozkladajú.

Pyretroidy

Pyretroidy sa nachádzajú v dalmatínskych harmančekových kvetoch, ich analógmi sú umelo reprodukované syntetické pyretroidy, ktorých štruktúra a mechanizmus účinku sú podobné prírodným. Prípravky s pyretroidmi sa používajú na ničenie kliešťov v záhradných a záhradníckych kultúrach, škodcov zásob, kliešťov v každodennom živote, používajú sa na ošetrenie zvierat pred parazitmi. Príklady liekov: „Iskra“, „Altair“, „Alfabel“, „Alfashans“, „Tsunami“, „Fatrin“, „Pinocid“.

Sírne prípravky

Okrem akaricídnych pôsobia aj fungicídne. Lieky kontaktného typu. Príklady: koloidná síra, Propargit, Cumulus, Tiovit Jet.

Brómové prípravky

Do tejto triedy patria výrobky s brómpropylátom („Neoron“, „Polisan“). Používajú sa na hrozno, bobule, ovocné stromy, kríky proti plodu a pavučiny. Prostriedky pôsobia kontaktne, črevne a ako fumiganty.

Heterocykly s dusíkom

Okrem výrobkov s brómpropylátom sa táto trieda akaricídov vyznačuje aj funkčnosťou a znateľnou účinnosťou. Heterocykly pôsobia na vajcia, dospelí škodcovia sa nezničia, ale stanú sa sterilnými. Z tohto dôvodu sa rast počtu kliešťov prudko spomaľuje. Heterocykly zahŕňajú lieky Pyridaben, Fenazahin a Clofentezin.

Metóda penetrácie a mechanizmus účinku

Akaricídy pôsobia hlavne ako kontaktné látky, ale ich mechanizmus účinku sa líši v závislosti od účinku účinnej látky. Existujú aj fumiganty, ako je fosfid horečnatý alebo metylbromid, ktoré sa používajú na ošetrenie roztočov. Uvoľňujú toxický plyn, ktorý paralyzuje škodcov. Metylbromid pôsobí nielen na kliešte, ale aj na ich vajíčka.

Kliešte sú náchylné na toxíny, hneď ako vyjdú z vajíčok a keď sú v štádiu juvenilnej larvy. V staršom veku získavajú určitú stabilitu aj dospelí, takže sa musíte pokúsiť ich spracovať čo najskôr.

Ako dlho trvá účinok?

Ak je na rastlinách veľa roztočov, musíte použiť prostriedky s výraznou počiatočnou toxicitou. Používajte nízko toxické lieky súčasne s FOS alebo vysoko toxickými akaricídmi („Pyridaben“).

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Najdlhšia zo všetkých liekov "Propargit" účinkuje (až 15-20 dní). Účinnosť niektorých akaricídov, napríklad bromopropylátu, sa naplno prejaví aj v chladnom počasí.

Frekvencia aplikácie

Aby akaricídy mohli vykazovať maximálnu účinnosť, je potrebné rastliny spracovať tak, aby boli listy a stonky úplne navlhčené. Frekvencia postreku je rôzna, od 1 do 2-3 krát. Obdobie pred zberom plodov je tiež odlišné - od niekoľkých dní do 2 mesiacov, všetko závisí od toxicity látky, dávkovania a spotreby roztoku.

Odolný voči prostrediu

Aké účinné bude použitie konkrétnych akaricídov a počet postrekov závisí od odolnosti lieku a doby jeho konzervácie na povrchu rastlín.

Vplyv na životné prostredie, ľudí a domáce zvieratá

Medzi populárnymi akaricídmi existuje veľa liekov, ktoré pôsobia nielen na predmet ich aplikácie - kliešte, ale aj na hmyz - škodlivý a užitočný, predovšetkým na včely, ako aj na entomofágy. Tento parameter by sa mal brať do úvahy pri výbere lieku na spracovanie.

Toxicita pre ľudí a zvieratá sa prejavuje dráždivými účinkami na pokožku a sliznice a tiež jedovatým účinkom pri požití. Stupeň toxicity je vyjadrený v triedach nebezpečnosti od 1 do 4, kde 1 predstavuje najväčšie nebezpečenstvo, 4 je najnižšie. Pre použitie v domácnosti sa vyrábajú výrobky triedy 4, pre spracovateľské závody v domácnosti - 3 a 4.

Pokyny na použitie akaricídov

Účinnosť akaricídnych liekov závisí od správneho použitia. Najprv musíte správne pripraviť riešenie. Na miešanie sú vhodné plastové, sklenené alebo smaltované nádoby, kovové nádoby sú vylúčené. Aby ste si nepoškodili ruky, noste gumené rukavice.

Spôsob prípravy mnohých akaricídov je podobný: najskôr zrieďte požadované množstvo liečiva v tretine alebo polovici objemu vody, kým sa úplne nerozpustí. Potom pridajte zvyšný objem a znova premiešajte. Nalejte do nádrže postrekovača. Dávkovanie a spotreba sú pre každý prostriedok uvedené v pokynoch, ktoré je potrebné prísne dodržiavať, aby neprekračovali normu.

Pripravený roztok použite okamžite a v plnom rozsahu, uchovávajte nie dlhšie ako 1 deň. Nepoužívajte roztok po dátume exspirácie. Nepoužívajte prostriedky, ktorých platnosť vypršala, ktorých účinnosť sa výrazne znížila.

Rastliny by sa nemali rosiť za slnečného počasia, za oblačného počasia, pred dažďom alebo ráno po rosení. To isté platí pre vietor: je potrebné pracovať v dňoch, keď nie je, aby sa riešenie neposunulo nabok. Priemerná teplota, pri ktorej väčšina akaricídov funguje dobre, je 15-25 ˚С. Pri spracovaní pri teplotách pod týmto rozsahom možno očakávať zníženie účinnosti.

Rastliny dôkladne spracujte, zo všetkých strán musia byť listy a stonky úplne navlhčené. Dôslednosť postreku určuje, ako efektívne sa liek prejaví.

Akaricídy je možné miešať s inými poľnohospodárskymi výrobkami, iba ak je isté, že si navzájom nenarušujú činnosť. Ale vo väčšine prípadov sa používajú samostatne. Pri spracovaní izbových rastlín platia tieto pravidlá: vyneste z miestnosti ľudí a zvieratá. Noste respirátor, ochranné okuliare a gumené rukavice. Po spracovaní je vhodné miestnosť vyvetrať.

Najlepšie moderné lieky

Nové akaricídy sú rýchlo pôsobiace, môžu sa použiť na ošetrenie mnohých druhov rastlín a nie sú tak toxické pre životné prostredie ako predtým populárne lieky. Zvážte výhody a nevýhody moderných akaricídov.

Slnečné svetlo

Výhody lieku:

 • aktívny proti kliešťom vo všetkých štádiách vývoja;
 • nie návykové;
 • má škodlivý účinok na sanie hmyzu;
 • rýchlosť pôsobenia - kliešte prestanú kŕmiť po 1,5 hodine, zomrú po 3-4 dňoch;
 • aktívne pri akejkoľvek prípustnej teplote;
 • dážď, ktorý prešiel 2 hodiny po ošetrení, už nemá vplyv na výsledok.

Nevýhody: Týka sa iba jabloní.

Apollo

Výhody:

 • predĺžené pôsobenie;
 • ničí vajcia;
 • účinný proti roztočom;
 • dlhodobý toxický účinok (najmenej 1 mesiac);
 • nezabije prospešné roztoče.

Nevýhody: vysoká spotreba roztoku pri aplikácii na ovocie a hrozno.

„Oberon“

Výhody lieku:

 • široká škála akcií;
 • zabíja škodcov vo všetkých fázach;
 • mechanizmus pôsobenia je jedinečný;
 • ničí vajcia;
 • „Knockdown“ efekt;
 • nie návykové;
 • kompatibilný s biologickými výrobkami.

Nevýhody produktu: vysoká spotreba skleníkových paradajok a uhoriek.

„Masai“

Výhody:

 • pôsobí na larvy, dospelých škodcov a kladenie vajíčok;
 • výrazná počiatočná toxicita;
 • dlhodobá ochrana rastlín;
 • nezabije užitočné dravé roztoče;
 • môžu byť použité v širokom rozmedzí teplôt;
 • povolené na kvitnúce rastliny;
 • kompatibilný s pracovnými zmesami.

Nevýhody: Platí iba pre jablko a hrozno.

„Acaril“

Prací prostriedok na roztoče na pranie odevov v práčke. Výhody:

 • Zdravie a Bezpečnosť;
 • eliminuje škodcov vo všetkých fázach.

Nevýhody: vysoké náklady.

"Milbiol"

Prostriedky na spracovanie nábytku. Výhody:

 • jednoduché použitie;
 • na prírodnom základe;
 • zastavuje vývoj a narúša výživu škodcov.

Nevýhody: Má mierne cibuľový zápach, vyžaduje opakované ošetrenie.

„Akarosan“

Akaricídny sprej na spracovanie látok, kobercov, vankúšov, matracov. Výhody:

 • rýchlo zabíja škodcov;
 • ničí alergény;
 • dlhodobá akcia;
 • bezpečné pre ľudí, zvieratá.

Nevýhody: Na úplné zabitie roztočov je potrebné opakované ošetrenie.

Akaricídy sú špecifická skupina liekov určených špeciálne na ničenie mnohých druhov kliešťov. Patria do rôznych tried, klasifikácia sa vytvára na základe mechanizmu účinku a aktívnych látok v zložení. Líšia sa úrovňou toxických účinkov na ľudí, užitočný hmyz, zvieratá, rastliny.

Existujú rozdiely v rýchlosti pôsobenia, dobe trvania ochranného účinku, frekvencii ošetrení a čase, ktorý musí uplynúť pred povoleným zberom plodov. Lieky majú rôzne dávkovanie a spotrebu, v ich použití sú zvláštnosti. Informácie o tom sú v pokynoch výrobcu.

Pre všetky akaricídy sú pravidlá prípravy roztoku a jeho použitia správne. Počas práce musíte dodržiavať bezpečnostné opatrenia, pracovať s ochrannými prostriedkami, aby ste zabránili poškodeniu alebo otrave pokožky.


Pozri si video: Cukrovka existuje lepší model stravovania, kolika u detí a iné otázky (Február 2023).