Tipy

Abyssinian dobre: ​​vlastnosti a technológie nezávislého vŕtania

Abyssinian dobre: ​​vlastnosti a technológie nezávislého vŕtania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Habešská studňa alebo takzvaná ihličková studňa je jednou z najdrahších a najlepších možností plytkej studne, ktorá čerpá vodu z vodonosnej vrstvy. Vďaka tomuto princípu činnosti vrtu sa získa názov vrtu na piesku.

Rysy habešov

Ak existuje pomerne skromný rozpočet bez centrálneho vodovodného systému, najlepšou možnosťou je najčastejšie vytvoriť jednoduchú a lacnú habešskú studňu vlastnými rukami, ktorá sa často nazýva obyčajná zvodnená ihla. Abyssínska studňa je štandardnou studňou s priemerom 1 až 2 palce k prvej zvodnenej vrstve. Jeho hĺbka nepresahuje 10 metrov.

Trocha histórie

Habešský názov sa dostal podľa krajiny, v ktorej bol prvýkrát použitý anglickou expedíciou, ktorá svoju prácu vykonávala začiatkom 19. storočia. V Rusku boli tieto studne známe pod názvom studne Norton.

Predtým bola studňa usporiadaná s použitím časti pravidelnej vodovodnej rúrky, ktorej priemer sa mohol meniť od 1 do 1,5 palca. Charakteristickým rysom bola ostrá špička, nad ktorou bola umiestnená perforovaná rúra. Táto konštrukcia bola umiestnená v hĺbke prvého zvodneného podložia.

Charakteristickým rysom vodovodného potrubia bolo krytie a prevádzkové použitie. História bohužiaľ nezachovala skutočného autora tohto vynálezu.

Dobre usporiadanie

Za účelom rýchlejšieho dosiahnutia horných kolektorov a extrakcie vody sa najčastejšie používa špeciálne zariadenie, pomocou ktorého sa do zeme vháňa železná rúra. V ďalších fázach práce je táto rúrka jadrom rúrkovej studne. Malý priemer zvodnenej vrstvy zahŕňa použitie ručného čerpadla alebo stanice povrchového čerpadla.

Výhody a nevýhody

Ako každý iný kolektor, aj habešská studňa má niekoľko výhod a niekoľko nevýhod.

Medzi klady patria:

 • rýchle usporiadanie;
 • životnosť konštrukcie dosahuje 20 rokov alebo viac;
 • čistota vyrobenej vody;
 • nemá žiadny významný vplyv na založenie najbližších budov;
 • vysoká úroveň výkonu;
 • nevýznamné rozmery konštrukcie;
 • ľahké pripojenie;
 • tesnosť vytvorenej štruktúry.

Medzi nevýhody patrí obmedzená hĺbka a schopnosť použitia pri určitých geologických faktoroch. Extrahovaná voda navyše nie je vždy vhodná na pitie.

Čo si zvoliť habešskú dobre alebo dobre

Rozdiel medzi habešskou studňou a artézskou

Vytvorenie habešskej studne má samozrejme určité črty. Okrem toho, Existuje niekoľko parametrov, ktoré odlišujú tento typ zásobovania vodou od použitia artézskych studní, ktoré sú v našej dobe bežné:

 • hĺbka artézskej vody veľmi často presahuje 20 metrov a vodu pomocou habešskej studne možno získať s hĺbkou zvodnenej vrstvy nie viac ako 10 metrov;
 • ak je ťažba artézskej vody spojená s procesom vŕtania, je habešská studňa vybavená takzvanou metódou jazdy, ktorá vyžaduje ľahšiu extrakciu vody.

Vytvorenie habešskej studne je menej časovo náročný proces, ktorý sa často vykonáva nezávisle, bez zapojenia drahého zariadenia a profesionálnych odborníkov.

Samo vŕtanie

Technológia, s ktorou si môžete habešovsky dobre nainštalovať vlastnými rukami, nie je nijako zložitá.

Výber sedadla

V počiatočnej fáze sa určuje úroveň výskytu podzemnej vody:

 • hĺbkové meranie blízkej studne pomocou lana s platinou;
 • vykonávanie skúšobných vrtov do vody;
 • hodnotenie povrchovej vegetácie.

Poháňaná studňa umožňuje odber vody z hĺbky nie viac ako 15 m. Poloha studne by mala byť vzdialená 25 m od kompostovacej jamy a septika.

Potrebné nástroje a materiály

Na nezávislé usporiadanie habešov by sa mala pripraviť táto sada nástrojov a pracovných materiálov:

 • manuálny vodný stĺpec;
 • ihla, ktorej dĺžka je 1,5 m, so sitkom vyrobeným z nehrdzavejúcej ocele a hlavovým pásom v tvare kužeľa;
 • spojky;
 • tri rúry s dĺžkou 1,5 m, s polymérnym alebo pozinkovaným povlakom;
 • bicie nástroje-žena.

Okrem toho by ste si mali kúpiť špeciál podbabok, čo je svorka s párom kužeľovitých vložiek. Takéto zariadenie má spôsobilosť upínacej klieštiny a je to kužeľovitý prvok namontovaný na tyči s prítlačnou podložkou.

Spôsoby jazdy

V súčasnosti sa praktizuje niekoľko spôsobov jazdy, ktoré majú určité rozdiely v technológii aj efektívnosti. Hlavnou požiadavkou pre všetky spôsoby jazdy je udržiavať integritu a tesnosť potrubí a filtra studne.

Aplikácia ramena

Spôsob ovládania habešskej studne pomocou baru je pomerne jednoduchý. Táto metóda je najšetrnejšia, pretože impulz z úderu padá na špičku ihly, ktorá s ňou ťahá hriadeľ hriadeľa. Zaťaženie je v ťahu, nie v stlačovaní spojok zapojených do procesu. Štandardná tyč má dĺžku 14 ma hmotnosť 20 kg.

 • Do vŕtaného vrtu sa vloží filtračný reťazec.
 • Z tyčí zostavujeme tyč tak, aby výška tyče presahovala výšku stĺpca.
 • Do stĺpa sa vloží tyč a kladivo sa kladie tak, že sa hodí tyč do rúrky.
 • Potom sa namontuje ďalšia tyč, spojka, ďalšia rúrka atď. Pri tomto postupe sa do potrubia pravidelne nalieva voda.

Babička s pahýlom

Pri práci na vybavení vrtu touto metódou sa používa vreteník, ktorý sa neposúva po tyči, ale. Na ochranu závitu tyče je v hornej časti namontovaná zátka. Odporúča sa používať koláče, ktorých hmotnosť sa začína od 30 kg alebo viac.

Babička s krčmou

Pri potápaní sa používa metóda zdvíhania vreteníka a jeho vyhodenie potrubím do jamy. Výsledkom je, že kmeň sa prehlbuje do svojej výšky a jeho ďalšou rúrkou sa postupne zvyšuje. Vrchná časť vrtuľníka, ktorá je navrchu, má hmotnosť 22 kg a dĺžka zdvihu je asi 80 cm.

Čerpanie

Aby voda dobre pracovala dlhú dobu a tiež aby bola chránená pred vytváraním akýchkoľvek blokád alebo zanášania a aby sa udržala produktivita na správnej úrovni, je veľmi dôležité používať takzvané systematické čerpanie.

K dnešnému dňu sa používajú tieto metódy čerpania vrtu:

 • prepláchnutie studne vodou;
 • fúkanie studní vzduchom;
 • aplikácia na čerpanie studne kvalitného čerpadla;
 • uplatnenie exekútora.

Habešské studne sú zriedka kontaminované. Ukazovatele výkonu takého systému zásobovania vodou prakticky neklesajú. Ihla-jamka sa vyznačuje ľahkým použitím, ale pravidelná údržba a čistenie systému môžu významne predĺžiť životnosť ihly.

Ako dobre čistiť habešov

Voda z habešskej studne sa môže až na vzácne výnimky konzumovať bez čistenia. Pred dezinfekciou by sa zvyčajne mala vyčistiť voda, pri ktorej sa odstraňujú vajíčka hlíst, ako aj veľká časť patogénov. Najjednoduchší spôsob, ako vyčistiť vodu, je prejsť pieskom a uhlím. Zložitejšia metóda úpravy vody sa týka použitia kompaktných alebo stacionárnych čistiarní odpadových vôd, ako aj špeciálnych vodných filtrov.

Ako dobre vŕtať habešov

Habešská studňa je jedným z najdostupnejších spôsobov organizácie domáceho autonómneho zásobovania vodou, čo si nevyžaduje značné náklady na vytvorenie a následnú údržbu systému. Pri nízkych prietokoch by však mala byť voda zo studne systematicky čerpaná. Ak je inštalácia vykonaná správne, štandardná životnosť takejto studne je niekoľko desiatok rokov.